agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni61Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-11-2014, 17:10   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Konya'da Bağ evi bahçe düzenlemesi

Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle aranıza yeni katıldığım için selam vermek isterim.
34 yaşındayım ve elektrik elektronik mühendisiyim.
Siteyi ahşap oymacılıkla uğraşmaya başladığımdan beri biliyor ve zaman zaman takip ediyordum. Nasipte bugüne üye olmak varmış.

Allah nasip etti ve köyde bulunan 11.000 m2 yerimize bir ev ve bahçe yapmaya karar verdik. Allah'a şükür epey de yol katettik. Lakin daha oldukça acemi olduğumuzdan dolayı emeklerimizin boşa gitmemesi adına siz üstatlara danışmanın daha akıllıca olduğuna karar verdik.

Ekteki resimde evin, ağaçların ve alanın yerlerini belirtmeye çalıştım.

Konya iklimine uygun güzel görünümlü, hoş kokulu, lezzetli ve farklı meyvesi olan ağaç ve bitki tavsiyelerinizle başlayabilirsiniz.

Şekilden anlaşılacağı üzere yeşil alanı çim, gül, renkli ağaçlar vb. görselliğin ön planda olduğu bir ortam yapmayı amaçlıyoruz. Bununla ilgili fikir ve önerilerinizi çok ciddiye alacağımı bilmenizi isterim. Tür ve yöntemlerde bu önerilere dahil olursa sevinirim.

Alanı çevrelemek için tel çekimi düşünüyoruz ve bunları İrlanda sarmaşığı ile kamufle etmeyi düşünüyoruz.

Sulama konusu tamam olsa da her an başında duramayacağımız için ona uygun türleri belirlemek istiyoruz.

Umarım konuyla ilgili arkadaşlar yardımlarını esirgemezler.

Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen tembeladam : 25-11-2014 saat 08:09 Neden: Ev yapımlarına taşınması nedeniyle ev fotoğrafları eklendi.
tembeladam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2014, 08:14   #2
Ağaçsever

resimler:

Eklenen Resimler

Eski 25-11-2014, 22:23   #3
Ağaç Dostu

sevoş's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2012
sayın tembeladam hoş geldiniz.hiç tembel gibi görünmüyorsunuz.En zor aşamayı geçmişsiniz.Ev yapmak gibi..Bahçeniz hayırlı olsun ,bol ürünler inşallah.ben kayısı dikin diyecektim ama zaten dikmişsiniz.

tembeladam beğendi.
sevoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2014, 14:37   #4
Yeni Üye

VaLLineria's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
sayın tembeladam, öncelikle eviniz çok güzel olmuş tebrikler. Pncerelerdeki panjurlara bayıldım. Bizim de böyle tek katlı bir ev düşüncemiz var. Bu ev prefabrik değil di mi betonarmeye benziyor.. Acaba toplamda böyle bir ev kaç m2 ve kaça mal oldu size fikir edinmek açısından sorsam mahsuru olmaz umarım?

tembeladam beğendi.
VaLLineria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2014, 16:00   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevoş Mesajı Göster
sayın tembeladam hoş geldiniz.hiç tembel gibi görünmüyorsunuz.En zor aşamayı geçmişsiniz.Ev yapmak gibi..Bahçeniz hayırlı olsun ,bol ürünler inşallah.ben kayısı dikin diyecektim ama zaten dikmişsiniz.
Sayın Sevoş güzel dilekleriniz için teşekkürler.

sevoş beğendi.
Eski 26-11-2014, 16:15   #6
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi VaLLineria Mesajı Göster
sayın tembeladam, öncelikle eviniz çok güzel olmuş tebrikler. Pncerelerdeki panjurlara bayıldım. Bizim de böyle tek katlı bir ev düşüncemiz var. Bu ev prefabrik değil di mi betonarmeye benziyor.. Acaba toplamda böyle bir ev kaç m2 ve kaça mal oldu size fikir edinmek açısından sorsam mahsuru olmaz umarım?
Sayın VaLLineria çok teşekkür ederim. Yalnız ev rengi düşlediğimiz gibi olmadı yaza yine boyayacağım maalesef ama olsun ne yapalım tecrübesizlik. Prefabrik evlere baktık çok güzel modeller var çok değişken fiyat aralıkları da var aynı zamanda kaliteli bir prefabrik ev için m2 fiyatı minimum 800-1000 tl fiyat veriyorlar. 500 civarı da var ama niyetinizi hayat geçirmeye karar verdiğinizde yapmak istemeyeceksiniz.

yaptırdığımız eve gelecek olursam. ev 2 oda (15+12 m2) + 1 mutfak (10 m2) +1 banyo + wc (6 m2)+ veranda 15 m2 + depo (10 m2) den meydana gelmekte. oturum 8x10 m = 80m2 bize şu ana kadar 35.000 TL'ye mal oldu. ıvır zıvır derken 5.000 daha olsa 40.000 TL diyelim.

mimar ve inşaat mühendisi arkadaşlarım m2 fiyatı 600 TL hesaplamamızı tembihlemişlerdi. ilk hesaplarla 25.000 tl ye hallederiz diye yola çıktık ama çok sürpriz masraf çıkıyor. o yüzden evdeki hesabınıza en az 10.000 ekleyin.

Agaçlara gelince 4 yıllık ve 2 yıllık fidan olmak üzere 2 parti ekim yaptık. 50 ağaç için ortalama 600-700 tl ödedik. Sulama için 7.000 tl. Henüz yaptırmadık ama tel için ise m 16-17 tl fiyat aldık.

Pek öyle hesaplı olmasa da yeterli tanıdıkla oldukça hesaplıya gelebilecek olduğunu belirtmek isterim.

Şimdi 15-20 egzotik farklı tarzda agaç ekip peyzaj işlemine geçmek istiyoruz.

inşallah herkes dileklerine kavuşur.

ilginize teşekkürler.

saygılar.

Eski 28-11-2014, 17:34   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Hayırlı olsun.

tembeladam beğendi.
mozen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2014, 23:53   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2011
hayırlı olsun .kolay gelsin yorucu olur ama değer diyorum takip edeceğim..

tembeladam beğendi.
elve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2014, 21:38   #9
Ağaçsever

ayzek20's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2014
Hayırlı olsun güle güle oturun sayın tembeladam Kaymak ağacı tavsiye ederim. Güzel meyveli dört mevsim yeşil kalan bir ağaçtır.

tembeladam beğendi.
ayzek20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2014, 00:28   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Kardeş, hayırlı uğurlu olsun. Çok güzel olmuş. ALLAH güle güle oturmayı nasip etsin. "Konya iklimine uygun güzel görünümlü, hoş kokulu, lezzetli ve farklı meyvesi olan ağaç ve bitki tavsiyelerinizle başlayabilirsiniz. " demişsin. Bu aralar cevizle haşır neşir olduğum için bi düşün derim . İyi Forumlar.

tembeladam beğendi.
agacsever06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2014, 22:08   #11
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mozen Mesajı Göster
Hayırlı olsun.
teşekkürler sn mozen.

Eski 01-12-2014, 22:11   #12
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elve Mesajı Göster
hayırlı olsun .kolay gelsin yorucu olur ama değer diyorum takip edeceğim..
aynen sayın elve,
genelde babam ilgileniyor buna biraz üzülüyorum ama yapacak bir şeyim de yok Ankara'da çalışıyorum. yoruluyorsun ama anlatılmaz keyifli. Allah nasip etsinde torunlarımız ağaçların aralarında saklambaç oynasın. )

elve ve ahsenn beğendi.
Eski 01-12-2014, 22:18   #13
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayzek20 Mesajı Göster
Hayırlı olsun güle güle oturun sayın tembeladam Kaymak ağacı tavsiye ederim. Güzel meyveli dört mevsim yeşil kalan bir ağaçtır.
sayın ayzek20 konuyu paylaşım amacım doğrultusunda yapmış olduğunuz tavsiyeye çok teşekkür ederim. zaten forumu araştırırken rastladığım bi ağaçtı. sizinde onayınızla 2 ağacımız daha belli oldu. daha varsa aklınızda ütfen paylaşmaktan çekinmeyin..

saygılar.

ayzek20 beğendi.
Eski 01-12-2014, 22:23   #14
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agacsever06 Mesajı Göster
Kardeş, hayırlı uğurlu olsun. Çok güzel olmuş. ALLAH güle güle oturmayı nasip etsin. "Konya iklimine uygun güzel görünümlü, hoş kokulu, lezzetli ve farklı meyvesi olan ağaç ve bitki tavsiyelerinizle başlayabilirsiniz. " demişsin. Bu aralar cevizle haşır neşir olduğum için bi düşün derim . İyi Forumlar.
sayın ağaçsever06 öncelikle ilginize çok teşekkürler. ceviz mutlaka ekeceğiz zaten. Yalnız babama söylendiği kadarıyla ceviz eve yakın ekilmezmiş. kükürt vb. bir gaz salınım yapıyormuş.(aslı var yok bilmiyoruz) o nedenle tüm ağaçlardan sonra uygun uzaklığa ekilecek. henüz yerini bulmamış durumda bizim cevizler.

haşır neşirliğinizi de göze alırsak bugün bir abim salkım şeklinde bir cevizden bahsetti. bilginiz var mıdır? sizin önereceğiniz bir tür varsa lütfen bana bildiriniz.

saygılar.

Eski 02-12-2014, 00:28   #15
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Eviniz çok güzel. Allah güle güle oturmak nasip etsin.

Ceviz çeşidine dikkat etmenizi öneririm. Bizim köyde bir kişi chandler dikti. Havalar uygun gittiği bir kaç sene iyi mahsul aldı. Bunu gören bütün köy chandler dikti, sonuçta geçen sene geç ilk bahar donlarında bütün ağaçlar dondu ve bir tane bile ceviz alamadılar. Hobi amaçlı olacağından ilk bahar donlarına dayanıklı çeşitler az ama garantili meyve verirler.

tembeladam beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2014, 11:00   #16
Ağaçsever

ayzek20's Avatar

Eğer arazinizin gölgede kalan bir yeri varsa Sibirya kivisi de tavsiye ederim. Çok hızlı büyüyen meyveli sarmaşık tarzı bir ağaç.

tembeladam beğendi.
Eski 23-12-2014, 21:26   #17
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Eviniz çok güzel. Allah güle güle oturmak nasip etsin.

Ceviz çeşidine dikkat etmenizi öneririm. Bizim köyde bir kişi chandler dikti. Havalar uygun gittiği bir kaç sene iyi mahsul aldı. Bunu gören bütün köy chandler dikti, sonuçta geçen sene geç ilk bahar donlarında bütün ağaçlar dondu ve bir tane bile ceviz alamadılar. Hobi amaçlı olacağından ilk bahar donlarına dayanıklı çeşitler az ama garantili meyve verirler.
Merhaba sayın tarku,
uyarınızı dikkate alarak 3 chandler 3 kaman cevizi aldık. 5x5 m olarak gübresiz ve açık kök olarak ektik. tutmama ihtimaline karşı sayıları artırmalı mıyım? 6 -6 vb. **** altay cevizi diye bir tür gördüm araştırırken senede 150 kg verimi varmış. aslı var mıdır? tavsiye ederseniz bir seride altay cevizi dikmeyi düşünüyoruz.

aklınıza ne gelirse kabulümdür. araştırmakta üstüme yoktur. ama hedefim olmalı. teşekkürler.

saygılar.

Eski 23-12-2014, 21:29   #18
Ağaçsever

Alıntı:
Eğer arazinizin gölgede kalan bir yeri varsa Sibirya kivisi de tavsiye ederim. Çok hızlı büyüyen meyveli sarmaşık tarzı bir ağaç.
merhaba sayın ayzek,

Sibirya kivisi tamda istediğim nitelikte bir tavsiye oldu çok teşekkürler. varsa tanıdığınız bildiğiniz hemen temin edelim. başka tavsiyeleriniz varsa hemen onları da değerlendirmeye alalım.

kaymak ağacı Konya'da bulamadım. 2-3 kök ekmek istiyorum. hem görsel hem meyve amaçlı..tavsiye, referans alınır.

ilginizin devamını temenni ediyorum.

saygılar.

Eski 23-12-2014, 21:38   #19
Ağaçsever

sevgili üstadlar,

konu yukarıdaki şekilde gördüğünüz şekilde ilerlemekte. ektiğimiz ağaç sayısı 65'e yükseldi.

nasip olursa en kısa zamanda alanı 300 metre tel ile çevreleyeceğiz.

biraz araştır diyecek arkadaşlar için okudukça kafam karıştı.

çalı?
agaç?
sarmaşık?

benim için nazlı olmayacak, hızlı büyüyecek, her daim yeşil olacak, görselliği olacak, güzel kokacak, 300 m civarı yapmayı planladığım için ekim maaliyetide düşük olsun ****** vb.
ben ne varsa isterim. acemiliğin gereği bu... siz üstadlardan neler için neleri feda etmem gerektiğini öğrenmeye çalışıyorum..

alev çalısı, amerikan sarmaşığı, leyland, servi, mazı, kurtbağrı oku oku iyice sıkıldım. baz alacağım bir nokta yok çünkü.

aynı durum zemin bitkisi içinde geçerli.

açıkça yardıma çok fazla ihtiyacımız var.

şimdiden teşekkürler.

saygılar.

Eski 24-12-2014, 10:23   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Gaura çalısı güzel. Hem dayanıklı, hem arsız hem de çiçekleri güzel ve devamlı açıyor. Tavsiye ederim.

tembeladam beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 19:07   #21
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Ceviz konusunda uzman değilim. Yalnızca köyümüzde yapılan hataları biliyorum.
Her meyve her iklimde olmadığı gibi cinsler arasında da farklar oluyor. Araziniz rüzgara korunaklı bir yerse kestane dikmenizi öneririm.

tembeladam beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 21:41   #22
Ağaçsever

ayzek20's Avatar

Sizinle aynı düşüncedeyiz sayın tembeladam. Biz de kendi arazimizin bir bölümüne çeşitli ve tropik ağaçlar dikiyoruz. Gojibery kurt üzümünü de duymuşsunuzdur.
Ben kaymak ağaçlarını, dört mevsim yeşil ve fazla nazlı olmayan kocayemişi de tavsiye ederim biraz yavaş büyür ama güzel bir ağaçtır.

tembeladam beğendi.
Eski 07-01-2015, 12:29   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Merhaba tembeladam,
Foruma hoş geldiniz. Benim nacizane tavsiyem evin yakınlarına yapraklarını kışın döken ağaçlar dikmeniz. Çünkü kışın yapraksız olacağından eve gelen güneş ışınlarını kesmez. Yazın yapraklı olacağından gölge ve serinlik yapar. Sonradan gereksiz budamalar yapmanız da gerekmez böylece.

ardacan2000 beğendi.
emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 16:32   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-01-2009
Foruma hoş geldiniz

hüseyindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2015, 11:02   #25
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Gaura çalısı güzel. Hem dayanıklı, hem arsız hem de çiçekleri güzel ve devamlı açıyor. Tavsiye ederim.
merhaba sn. kerkenez,

sizler sayesinde adını bile duymadığım bir çok bitkiyi tanıma şansım oluyor.

çok güzel bir bir çalıya benziyor. konyada temin edecek yer bulup ilk fırsatta ekeceğim.

saygılar.

Eski 14-01-2015, 11:04   #26
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Ceviz konusunda uzman değilim. Yalnızca köyümüzde yapılan hataları biliyorum.
Her meyve her iklimde olmadığı gibi cinsler arasında da farklar oluyor. Araziniz rüzgara korunaklı bir yerse kestane dikmenizi öneririm.
merhaba sn. tarku,

arazinin sağı solu çok yüksek kavaklarla çevrili. çoğu benden yaşlı. konya olduğu için don olayları olacaktır. bende ona göre sizlerin önerilerine göre ağaç ekmeye özen gösteriyorum.

teşekkürler.

Eski 14-01-2015, 12:19   #27
Ağaçsever

Alıntı:
Sizinle aynı düşüncedeyiz sayın tembeladam. Biz de kendi arazimizin bir bölümüne çeşitli ve tropik ağaçlar dikiyoruz. Gojibery kurt üzümünü de duymuşsunuzdur.
Ben kaymak ağaçlarını, dört mevsim yeşil ve fazla nazlı olmayan kocayemişi de tavsiye ederim biraz yavaş büyür ama güzel bir ağaçtır.
merhaba sn ayzek,

bahsettiğiniz ağaçları araştırdım konyada sorduğum yerlerde bulamadım.

GG'da
Goji Berry Fidanı - Saksılı - 80 Cm GittiGidiyor'da 138311265

Feijoa Kaymak Ağacı Fidanı - Tüplü - 110 Cm GittiGidiyor'da 138563425

hatta satıcıyı incelediğimde almak istediğim daha birçok ağaca sahip olduğunu gördüm.

Bulut Duman Ağacı Fidanı - Saksılı - 50 Cm GittiGidiyor'da 138257448
Euonymus Alatus Fidanı - Saksılı - 50 Cm GittiGidiyor'da 138249856
Kuşburnu Fidanı - Rosa Rugosa - Saksılı GittiGidiyor'da 138299336
İthal Erguvan Fidanı - Saksılı Array GittiGidiyor'da 138303566
Oya Ağacı Fidanı - Kırmızı Renkli - 80 Cm GittiGidiyor'da 138351980
Oya Ağacı Fidanı - Pembe Renkli - 80 Cm GittiGidiyor'da 138351562
Oya Ağacı Fidanı - Mor Renkli - 80 Cm GittiGidiyor'da 138352517
Altınçanı Fidanı - 80 Cm GittiGidiyor'da 138354538
Aşılı Avustralya Dut Fidanı - Tüplü - 70 Cm GittiGidiyor'da 138549923
Mor Salkım Fidanı - Tüplü - 100 Cm GittiGidiyor'da 138561680
Sarı Cornus Süs Kızılcığı Fidanı - 70 Cm GittiGidiyor'da 138564294
Hanımeli Fidanı - 3 Renkli - 100 Cm GittiGidiyor'da 139544073
Sarı Salkım Fidanı - 80 Cm GittiGidiyor'da 139649332
Chester Böğürtlen Fidanı - Saksılı - 50 Cm GittiGidiyor'da 140072869
Jumbo Böğürtlen Fidanı - Saksılı - 50 Cm GittiGidiyor'da 140070847
Çınar Yapraklı Akçaağaç Fidanı - 120 Cm GittiGidiyor'da 140106288
İthal Likapa Yaban Mersini Fidanı - Saksılı GittiGidiyor'da 143130815

sizce gerçekçi midir bu firma ve fiyatları??

saygılar.

Eski 14-01-2015, 12:24   #28
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emrebakan Mesajı Göster
Merhaba tembeladam,
Foruma hoş geldiniz. Benim nacizane tavsiyem evin yakınlarına yapraklarını kışın döken ağaçlar dikmeniz. Çünkü kışın yapraksız olacağından eve gelen güneş ışınlarını kesmez. Yazın yapraklı olacağından gölge ve serinlik yapar. Sonradan gereksiz budamalar yapmanız da gerekmez böylece.
merhaba sayın emrebakan,

yukarıda verdiğim listeye göre önerileriniz nelerdir?

saygılar.

Eski 14-01-2015, 12:24   #29
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hüseyindeniz Mesajı Göster
Foruma hoş geldiniz
hüseyin bey selamlar,

hoşbulduk. yorumlarınızı esirgemeyin lütfen.

saygılar.

Eski 14-01-2015, 18:46   #30
Ağaçsever

ayzek20's Avatar

Firmada sorun olacağını sanmıyorum sayın tembeladam. Deneme amaçlı bir tane fidan getirtin. Güvenilirse diğerlerinden de alın derim. Genelde öyle yapıyorum. Ya da site üzerinden mesajlaşın. Gittigidiyor güvenilir bir yer. Sıkıntı çekmedim daha. Fiyatlarda gayet uygun.

Etiketler
egzotik meyve, konya, peyzaj. bahce tasarim, sarmaşık

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024