agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni509Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2014, 10:29   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2014
Çatı için planımız şöyleydi. Tek eğim (tek akıntı da deniliyor) bir çatı yapmak. Maliyet olarak çok ekonomik. Fakat bu tip çatının bazı dez avanatajları varmış öğrendim.

Özellikle kar yağışı olan bölgelerde tavsiye edilmiyor.
Eğer yapılacaksa da evin bir cephesinin çok yüksek olması gerekiyor.
Mesela siz en düşük tavan yüksekliğini 2.50 metre düşünüyorsanız ve odanın karşı cephesine mesafe 6 metre ise eğim açısına göre
karşı duvarın toplam yüksekliği = 2.5+6*sinüs(eğim açısı) formülü ile bulunuyor.
Kar birikmesin ve baskı az uygulasın isterseniz, karşı duvarı 2 metre kadar yüksek örmelisiniz.

Name:  tek_egim_cati.jpg
Views: 13010
Size:  49.5 KB
Biz çift akıntı (Beşik) çatı yapmayı düşünüyoruz. Böylelikle orta duvar yüksekliği azalacak ancak maliyet biraz artacak. Diğer yandan tek eğim çatılar çok hoş durmuyormuş.

agactoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2014, 15:10   #32
Ağaçsever

Çatı işine başlıyoruz.
Name:  CAM00295.jpg
Views: 13934
Size:  44.2 KB

Eski 28-01-2014, 15:19   #33
Ağaçsever

Çatı işi devam ediyor. Ancak duvarda eğrilikler olmuş. Çatının alt kısmında boşluklar oluştu. Yapacak bir şey yok. Doldurulacak artık.

Name:  CAM00296.jpg
Views: 12581
Size:  44.9 KB

Eski 28-01-2014, 15:47   #34
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
hayırlı olsun, Allah kolaylık versin

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2014, 16:28   #35
Ağaçsever

Teşekkür ederim. Çatı yapılırken pencere kapaklarını da aynı ustaya yaptırmaya karar verdik.
Bu arada dış kapı için basit ama sağlam bir demir kapı araştırdık.

Planımızda önce sıvanın yapılması daha sonra pencereler vardı ancak evin korunması için pencerelere metal kapak düşündük. Çünkü sıva işini havalar ısınınca yapacağız. Pencere kapaklarının aşağıdaki gibi olmasını planlıyoruz. Aslında pencere kapaklarının klasik ahşap türden (eski köy evlerinde olur) olmasını istiyorduk fakat metal olmasının daha iyi olacağı tavsiyesini aldım.
Bu kapaklar içeriden sürgülü. Esas pencere de arka kısmına yerleştirilecek.Pencereler takılmadan kapaklar takılacağı için pencere zeminine mermer veya beton döküleceğinden kapaklar biraz yukarıda kalacak şekilde ölçü aldık.

Name:  ornek.jpg
Views: 10770
Size:  38.1 KB

Eski 29-01-2014, 10:34   #36
Ağaçsever

Evin çatısının bitmiş hali. Panjur pencere kapakları da yerleştirildi. Ancak önceden de bahsettiğim gibi. çatı altında boşluklar oldu. Bunlar bims parçalarıyla doldurulup örülecek. Şu an için mutfakta odun ocağı yok. Kuzeybatı cephesine dışarıdan zeminden başlayarak büyük bir baca örmeyi planlıyoruz. Daha sonra içeriden ocak kapısı açılacak. Sıva işini şu an yapmıyoruz. Malum havalar çok soğuk.

Name:  Ev2.jpg
Views: 10403
Size:  43.5 KB

Eski 29-01-2014, 10:47   #37
Ağaçsever

Evin kuzeydoğu cephesinden bir görünüm. Havalar ısınınca sıva işleri başlayacak.
Evde toplam 5 pencere ve 2 havalandırma penceresi var.
Resimde küçük bağ evinin oturma odasının bir penceresi ile orta odanın penceresi görünmekte. Ayrıca batı cephede mutfak penceresi var.
Güney cephesinde, oturma odasının diğer penceresi ile koridorda büyük bir pencere var.

Resimdeki sağdaki pencerenin sağ tarafına mutfak ocağı için yerden itibaren baca örülecek.
Salon için baca işleri sıva esnasında yapılacak.

6 gün sonra kısmet olursa ağaç dikmeye gideceğiz. Bu arada yakındaki ardıç ağacının alt kısımları kurumuş. Bu ağacın da kuru kısımlarını budayıp bakım yapmayı düşünüyoruz.

Name:  Ev1.jpg
Views: 10728
Size:  42.4 KB

Eski 29-01-2014, 11:03   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-11-2013
Hayırlı olsun sayın ağaçtoprak,

tüm aşamaları paylaştığınız için teşekkürler ...

biz geçici olarak konteyner koymayı düşünüyorduk ama böyle bir evde güzel fikir gibi görünüyor. Maliyetide uygun sanırım ...

Nilüferce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2014, 13:03   #39
Ağaçsever

Çok teşekkürler.
İlk başta biz de konteyner daha sonra prefabrik düşündük. Fakat prefabrik için çok kaliteli malzemeler kullanılmalı dediler. Aksi halde beş altı yıl sonra problemler çıkabiliyormuş. Sorduk soruşturduk. Bu şekilde yapılmasının hem ekonomik hem de sağlam olacağını öğrendik.

Şimdilik bu evde yazın oturulabilir. Artık yavaş yavaş diğer işleri de yapacağız.
Önemli bir husus evin kuzey cephesine 3 tonluk bir su deposu almayı düşünüyoruz. araştırdım 500-600 TL civarında.

Etrafta sayısız taş var. Bu taşların olması çok avantaj. Bunları toplayıp birçok yerde kullanabiliriz. Yoksa hepsini satın alıp nakliye etmemiz gerekiyordu.

Eski 02-02-2014, 22:01   #40
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2013
Son durum nedir? Merakla fotoğrafları beklemekteyim.

Bugün vira bismillah dedim ve bende tek oda yapma niyetiyle malzemeleri bahçeye getirdik. Bir kaç yerden fiyat aldık kimi bims fiyatı uygun nakliyeden para alıyor kiminde kiremit ,kum vs.
500 adet bims 25 lik olandan
20 torba çimento
kiremit:400 adet
3kepçe sıva kumu
4 kepçe subatman kumu
8 adet sekizlik demir
nakliye dahil

1365 TL.

Usta parasını katmıyorum. Bizzat ustalık denemesini yapacağım. Bi odalıkta olsa bir yer bahçe için şart. Hafta sonları sadece çalışarak bu işi bitireceğiz inşallah. Mart sonuna kadar yolu var .

Bahçe evi macerasına başlamış olduk

Ahmet Çetinkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2014, 10:27   #41
Ağaçsever

Merhaba,
Geçen bir hafta boyunca memleketteydim. Bağ evine gittik. Ilk pikniğimizi yaptık. Dışarıda rüzgar olduğu için evin içinde pikniği yaptık. Ev için şu anda herhangi bir iş yapmayacağız. Çünkü kış olduğu için işleri durdurduk. Önceden de bahsettiğim gibi çatı altında boşluklar var. O kısımlar örtülüp kapatılacak.

Değerli Ahmet Çetinkaya.
Inşallah siz de kolayca bağ evinizi yaparsınız.
Aldığınız fiyatlar çok iyi. Yalnız su basmanını sağlam yapın. Çimentosu ve dengesi iyi olsun. Zemini inceleyin. Eğer toprak ise kazmanız gerekecek. Terazisine dikkat edin. Tek oda da yapsanız su basmanını biraz büyük yapabilirsiniz. Çünkü ileride mutlaka bir oda daha ilave edersiniz.
Güzel bir işe başlamışsınız.

Bağ evine baktığımızda evin su basmanı yüksek olduğu için gayet iyi görünüyor.

Demir pencere panjurlarını yaptırmakla iyi etmişiz. Özellikle bağ veya yayla evi olanlara yapacaklara tavsiye ederim.

Tarla sınırlarına bazı ağaçlar diktik. rakımı uygun olmasa da iki zeytin fidanı diktim. Ayrıca ceviz, kiraz, erik diktik. Orman fidanlığından ücretsiz çam fidanları aldık onları diktik. Gerçi kızılçam o rakımda olmuyormuş fakat yine de diktik. Sedir ve katran iyi olur dediler ancak fidanı yoktu. Kısmette daha sonra dikeceğiz. Birçok yere ceviz gömdük. Umarım çıkarlar.
Mart sonunda tarlaya nohut ekilecek.

Babam dedi ki evin karşı yamacındaki tepeciğe bağ yapalım.
Çok mantıklı. Siyah üzüm bağı yapacağız inşallah.

Eski 07-02-2014, 17:04   #42
Ağaçsever

Ardıç ağacının alt kısımlarını budadım. Umarım daha iyi gelişecek.
Name:  image.jpg
Views: 9677
Size:  43.9 KB

Eski 08-02-2014, 22:50   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2013
Fotoğraf olmasada bugün bende inşaatın temel dolgu bölümüyle epeyce bi zaman harcaadım.

Tak tak namıyla bilinen aracımıza taşları yükledik güzelce su batman bölümüne dolgu olarak doldurduk.

Yarın taş taşıma işine devam.

Bahçede kestiğim kavaklar vardı onları hizara götürüp lata yaptırdık. Biraz daha kavak kesip çatı için lazım olan malzeme tamamlanmış olacak.

Hedefimiz sadece 2 oda biri 2,5*3,20 diğeri ise 3,20*3,50 ebatlarında.

Hafta sonları alam çalam çalışarak bitiririz inşallah.

korucak ve gulcingiller beğendi.
Ahmet Çetinkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2014, 00:38   #44
Ağaç Dostu

Lazuti's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2013
Hayırlı olsun sayın agactoprak.

(sizdende fotoğraf bekliyoruz sayın Ahmet Çetinkaya)

Lazuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2014, 12:00   #45
Ağaçsever

Hayırlı uğurlu olsun sayın Ahmet Çetinkaya. Size de çok teşekkür ederim sayın Lazuti.
Insanın müstakil toprağı ve evi olması o kadar güzel birşey ki anlatılamaz. Özellikle yıllarca şehirlerde apartmanlarda yaşayanlar bunu çok iyi anlarlar.
Artık öyle bir şey olmuş ki insanlar yıldızları göremiyorlar. Oysa yıldızlar var.
Bağ evinde geceleyin tüm samanyolu galaksisi cam gibi görünüyor. Kayan göktaşları da görülüyor.

Eski 09-02-2014, 17:49   #46
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Hayırlı olsun bağ eviniz. Nar yetiştirmeyi düşünüyorum demişsiniz ancak o rakımda (1.350 m.) nar yetişir mi?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2014, 18:19   #47
Ağaçsever

Nar o rakımda malesef yetişmiyor. Fakat yine de 2 fidan diktim. Ceviz elma erik badem daha iyi olur dediler.
Ayrıca üzüm bağı da iyi olacak gibi.

Eski 09-02-2014, 18:23   #48
Ağaçsever

Evin doğu cephesinden görünümü. Resim çok soluk çıkmış.
Name:  image.jpg
Views: 9553
Size:  46.9 KB

Eski 09-02-2014, 20:01   #49
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yüksek rakımda üzüm de pek istekli olmaz herhalde ama...
Bu arada evin etrafını çevirmek için bir fikir vermek isterim. En azından ben öyle yaptım. Her tarafını beton, taş, tuğla duvarlarla çevirmek yerine suya karşı çok dayanıklı olan hatta diğerlerinden ömür olarak daha uzun dayanacağı söylenen kestane dallarını dikip tellerle çevirmek hem daha az maliyetli olacak hem de göze (bana göre) daha hoş gözükecektir.

Eski 10-02-2014, 22:17   #50
Ağaçsever

Kestane dalı nerede bulunur?
Yoksa ahşap çit mi demek istediniz?

Eski 10-02-2014, 22:46   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Yanılmıyorsam bahçeniz ilk dosyada 1350 m yükseltideydi. Benim bahçem de 1350 m de ve çok güzel üzümler oluyor. Fazla üzümden dolayı bu yıl şarap üretmeyi düşünüyorum. Üzümden uzak durmayın, Hayyam gibi...

gulcingiller beğendi.
Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 22:12   #52
Ağaçsever

Ilk planda amacım mümkün olduğunca çok ağaç dikmek. Tarlanın etrafında ormanlar var ancak ben tarlanın da ağaçlanmasını istiyorum. Bu sebeple elime ne geçerse dikme gayretindeyim.

Eski 14-02-2014, 08:54   #53
Ağaçsever

Uşak köyünde tamamen susuz ve ilaçsız yetişen kırmızı üzüm bağı var bir akrabamın.
Kısmet olursa onlardan çelikleme ile köklendirme yapacağız. Bir aksilik olmaz ise Mart ayında 70-80 kök dikeceğiz. Bu arada hızlı yetişen ağaç tavsiyesi olan olursa merakla bekliyorum.
Ağacın ticari değerinin olması çok önemli değil. Hızlı yetişsin yeter. Amacım çok çeşitli ağaçlardan dikmek.
Tekrar beliteyim rakım 1300 küsür.
İlklim kışları aşırı soğuk olmamakla beraber soğuk, kar ve yağmur yağışı var.
Rüzgarlı havadar bir arazi.
Nem yok.
Toprak yumuşak, ve kırmızı. Çoğu kişi yazın yayla sebzeciliği yapıyor.

Sonul ve gürcan_keskin beğendi.
Eski 14-02-2014, 12:11   #54
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2013
Bag eviniz neredeyse tamamlanmis hayallerinizin gerceklesmesini diliyorum kolay gelsin. Tabi yeni fotograflari da bekliyoruz.

gulcingiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 13:44   #55
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agactoprak Mesajı Göster
Kestane dalı nerede bulunur?
Yoksa ahşap çit mi demek istediniz?
Suya en dayanıklı ağaç "ardıç ağacı" imiş ve kesenlere büyük cezası varmış. Kestane ardıç tan sonra geliyormuş dayanıklılık olarak. Hatta su kuyularının içinde kestane ağacı kullanılırmış. Ancak dalını nereden bulursunuz bilmiyorum. Ben kayınpederin tarlası içinde bulunan kestane ağaçlarının kesilmesi gereken dallarını kullandım. Biraz ince oldu ama dibine çimento vs. döktük sağlam oldu. Yan komşuda var baldır kalınlığında daha güzel duruyor.

agactoprak beğendi.
Eski 14-02-2014, 14:14   #56
Ağaçsever

Teşekkür ederim sayın Gulcingiller ve TCM,
Ardıç ağacının özelliklerini internetten biraz inceledim de, çok değerli bir ağaçmış. Bu yaylanın tüm ormanları neredeyse ardıç ağaçlarıyla kaplı. Demek ondan dolayı koruma altına alınmış.

Şükür evin kaba inşaatı bitti. Şimdi önemli olan bahçenin yapılması. Şu an tam da ağaç dikme vakti ancak öğretmenim ve İzmir'de bulunuyorum. Fırsatım olsa her gün gider bir şeyler dikerdim. Hoş ara tatilde ağaç diktik ama yeterli değil.
Zaman olursa bir ay sonra tekrar gidip dikim işleri yapacağım. Çünkü şu baharda dikim olmazsa 1 sene zaman uzuyor.

Saygılarımla

gulcingiller beğendi.
Eski 15-02-2014, 16:58   #57
Ağaç Dostu

gürcan_keskin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2012
Galeri: 7
Sayın ağaçsever hayırlı olsun öncelikle.Hemen hemen çoğu insanın hayalidir iyi kötü bir evinin olması.İnşallah havalar ısınıncada tamamen bitirirsiniz evinizi.
Bence bol bol tarlanıza meyve ağaçları dikin.Elma olabilir mesala.Belirli bölgelere ise orman ağaçları dikmenizi tavsiye ederim.Mesala tarlanızın sınır kısımlarına veya evinizin köşelerine.
Sevgilerle.

gürcan_keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 00:24   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-12-2013
Sayın ağaçtoprak;

Bahçedeki taşları toplamayı düşünmüyor musunuz?

Mesela, topladığınız taşlarla bahçenize güzel bir çevre duvarı yapabilirsiniz.

Atum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 09:44   #59
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atum Mesajı Göster
Sayın ağaçtoprak;

Bahçedeki taşları toplamayı düşünmüyor musunuz?

Mesela, topladığınız taşlarla bahçenize güzel bir çevre duvarı yapabilirsiniz.
Teşekkür ederim sayın Atum, o taşlarla duvar yapacağız. Güzel fikir. Tarlanın doğu cephesinde bir sulama havuzu var. Onun da kenarlarını öreceğiz.
Ancak tüm tarlanın etrafının taşlarla örülmesi epey bir vakit alacak. Yapabildiğimiz kadar yapacağız.

Atum beğendi.
Eski 26-02-2014, 14:08   #60
Ağaçsever

Bağ evinin yakınındaki ağaç resimleri. Çok güzeller.
Name:  01022014290.jpg
Views: 9265
Size:  71.2 KB
Name:  01022014291.jpg
Views: 9249
Size:  68.5 KB

Etiketler
bahçecilik, ev yapımı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024