agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni150Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-11-2006, 22:57   #1
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Prefabrik ve konteyner evler

Sizlere bu konuda iyi haberler var. Duyduğuma göre Pendikte prefabrik ev yapan bir firmada fiyatlar çok uygunmuş. M2 maaliyeti 200-250 YTL civarı galiba.. Bu durumda kabaca 100 m2 ev 20.000 YTL oluyor.

Ayazkızı beğendi.
turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2006, 23:04   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Anahtar teslim fiyatı mı bu fiyat. Mutfak, banyo, sıhhi tesisat, elektrik tesisatı, su basmanı bu fiyata dahil mi.
Dış cephe kaplaması ne? Galvaniz mi, plastik mi, betopan mı?

Fiyatları etkileyen seçenekler bunlar. O yüzden fiyat alırken bunları bilmekte fayda var. Birisi banyo mutfak dahil yapar, birisi fiyata dahil etmez.

Ayrıca prefabrik evlerde, dış cephe ile iç duvarlar arasındaki boşlukların ideal fare yuvaları olduğunu unutmayalım. Tecrübe ile sabit.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2006, 23:11   #3
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 580
Bu konu ile ilgili, ara sıra kendimce planlar yapıyorum. Bunlardan biri de bu prefabrik ev konusunda.

Zaman zaman çelik konstrüksiyon imalatlar yapıyoruz. Evin planını kafama göre kendim tasarlayıp, çelikten iskeletini oluştursam sonra marangozu getirip ahşap kaplatsam nasıl olur diye düşünüyorum. Büyük ihtimal astarı yüzünden pahalıya çıkacak ve çok uğraşmak gerekecek ama, belki de olmaz.

Bir boş anımda bunun hesabını yaparım. Nasılsa ortada at yok, hatta 1 tane bile nal yok

Ayazkızı beğendi.
aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2006, 23:17   #4
Ağaç Dostu

Çelik yerine ahşap konstrüksiyon olmaz mı diye düşünüyorum bende. 10X10 tahtalar üzerine içten dıştan lambiri kaplamak gerekli ısı yalıtımınıda sağlayacaktır. Artık piyasada çok çeşitli ahşap koruma ürünleri mevcut.
Eğer böyle bir yöntem izlenirse maliyet çok düşer

Eski 27-11-2006, 23:39   #5
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Aslında Karadeniz yayla evlerinin yapım mantığında bir plan geliştirebiliriz. Sonuçta orada insanlar sınırlı teknik ekipman ve kas gücü ile böyle yapılar yapabiliyorlar.

Oralarda yaşayan veya bu konuda bilgisi, tecrübesi, gözlemi olanlar ve internetteki fotoğraflar bize bu konuda fikir verebilir.

Fabrikasyon, çelik, izolasyonlu...vs. imalat evlerin bizim ruhumuza hitap edeceğini pek sanmıyorum aslında. Bunun yanısıra çok güzel kütük evler de var ama onların fiyatı nerdeyse merkezi yerdeki daire fiyatlarına denk.

Ayazkızı beğendi.
Eski 28-11-2006, 00:05   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 90
Rize /Fındıklı'ya bağlı bir dağ köyünde, bir ay kadar ahşap bir evde kalmıştım. Ayrıntıları hatırlamıyorum, dikkat etmemiş olma ihtimalim de yüksek çünkü o zaman kafamda böyle şeyler yoktu...

Hatırladığım evin duvarlarının 2 cm kadar kalınlıkta tahta olduğu... Yattığım yere denk düşen budağa gözümü dayayınca dışarıyı görebildiğimi hatırlıyorum.

Evin salonu en büyük alanı kaplıyor. Bütün yaşam, ortada yanan kuzinenin çevresinde geçiyor...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2006, 00:09   #7
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Prefabrik ve konteyner evler

Hay allah, nereden nereye, Maltepe İdo iskelesi şu anda yapım aşamasında, bir ara gidip, neyi nasıl yapmışlar fikir alınabilir.

Ayazkızı beğendi.
Eski 28-11-2006, 08:47   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Günaydın Sevgili dostlar kafamı dağıtabilmek için geldim.Baktım işi ilerletmeye başlamışsınız. Size önerim ahşabı kullanmak için yöresel ustalardan faydalanın derin.Ahşap kullanmak birçok malzemeden daha seçenek ve özelliklidir. Bütün mesele yapacağınız proje de ahşap ustalarının bilgileri ile günümüz teknolojisini birleştirip, yöre özelliklerini de göz önüne alarak kolları sıvamak.

Bir tavsiye :www.degirmenyeri.com adresine girin oradaki evlere bakın.

Yer Mudurnu ve deprem bölgesi. Bu projeyi bir arkadaşımız lakarşılıklı tartışarak çizdik.Uygulamasını yerel ustalar,ben ve tesis sahibi Ziraat Müh.Ulvi Ilgaz yaptık.

Beton zemin üzerine 60 cm yükseklikte taş duvar. Duvarın içinden çıkan ana direkler üzerine evi işledik. Dış yüzey 2 lik yalıbaskısı dediğimiz tarzda ahşap,orta kısım 5-7 cm Membran İzolasyon köpüğü, iç duvar ise alçıpan kapladık. Alçıpan üzerine her evde farklı boyama usulü kullandık.

Mesela bir evde ve restoranda hem dekoratif hem eskiyi çağrıştırması için toprak evlerde yapılan sıva usulü yani alçı içine saman karıştırıp (kerpiç gibi) elle alçıpan üzerine sıvadık(sürdük) ve üzerine su bazlı plastik boya sürdük. Çok güzel oldu..

Önerdiğim siteye girip bakarsanız size daha detaylı bilgi verecektir.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2006, 11:41   #9
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Bende araştırırken altta verdiğim siteyi bulmuştum. Karadenize özgü evler anlatılıyor.
http://www.erkanince.com/Mimari_karadeniz_evleri.htm

Ayazkızı beğendi.
Eski 02-12-2006, 12:32   #10
Ağaç Dostu

Fiyat bilgisi yok ama ürün çeşidi olarak zengin. Tek katlı ve dublex konutların planlarına ulaşmak mümkün. Fikir olur

Eski 04-12-2006, 16:06   #11
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Size bir link vereceğim. Hayalimdeki evleri yapmışlar. Bakalım siz de bğenecekmisiniz. İsteyen olursa fiyatlarını telefonla öğrenmiştim. Bana mail atmışlardı. Gerekirse koyarız fiyatları da..http://www.jelovicaevleri.com/

Ayazkızı beğendi.
Eski 04-12-2006, 17:44   #12
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Marta modelinin fiyatını merak ettim

Eski 06-12-2006, 15:15   #13
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Bir ara karavan yapımı ile ilgili yazışmıştık. Bunun bir kaç adım ötesi prefabrik ev yapımı olmalı.
olmazsa da olduğu kadar...

Eski 06-12-2006, 17:08   #14
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Dülger Prefabrik

Bu yapı 45.000 ytl. imiş.
Katalog istedim...

Eski 06-12-2006, 17:11   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala
Dülger Prefabrik

Bu yapı 45.000 ytl. imiş.
Katalog istedim...
model ismini verir misin? Link anasayfayı açıyor çünkü

Eski 06-12-2006, 17:22   #16
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Dubleks konutlar bölümünde
P122A-01D

Yılbaşı için yeni katalog bastırıyorlarmış.

Zemin betonu, etüdü, nakliye gibi şeyleri müşteriye bırakıyorlar...detayları okumak lazım

Eski 06-12-2006, 17:50   #17
Ağaç Dostu

Buldum en sonunda

Bir gözlemimi aktarayım.
Prefabrik binalar, iç cephede suntalam/petopan/pvc gibi malzemelerden, dış cephede de petopan, galvaniz, sideing gibi malzemelerden oluşuyor.
Bu iki malzeme arasında ise çelik konstriksiyon ve strafor oluyor. Problemde straforda başlıyor.
İlk olarak strafor yanıcı bir malzeme. O yönden çok dikkatli olmak lazım.
İkinci olarak, bu straforlar fareler için çok güzel bir eğlence kaynağı. Duvarın bir ucundan giriyorlar, içinde dolaşa dolaşa, straforu kemire kemire öbür ucundan çıkıyorlar.
Size de sadece kırt kırt seslerini dinlemek düşüyor. (tecrübe ile sabit)

Eski 06-12-2006, 17:55   #18
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

ve çok sempatik, sıcak görünmüyor...

Eski 06-12-2006, 19:28   #19
agaclar.net

malina's Avatar

Kütük evim sitesine baktınız mı?

Eski 06-12-2006, 19:31   #20
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor
Prefabrik binalar, iç cephede suntalam/petopan/pvc gibi malzemelerden, dış cephede de petopan, galvaniz, sideing gibi malzemelerden oluşuyor.
Bu iki malzeme arasında ise çelik konstriksiyon ve strafor oluyor. Problemde straforda başlıyor.
İlk olarak strafor yanıcı bir malzeme. O yönden çok dikkatli olmak lazım.
İkinci olarak, bu straforlar fareler için çok güzel bir eğlence kaynağı. Duvarın bir ucundan giriyorlar, içinde dolaşa dolaşa, straforu kemire kemire öbür ucundan çıkıyorlar.
Strafor yerine kullanılacak alternatif bir malzeme var mı? Cam yünü mesela?

Eski 06-12-2006, 19:47   #21
Ağaç Dostu

147 m² dublex fiyatı 67,000 YTL.
Fiyatı uygun gibi sanki. Fakat planlar çok kullanışlı gelmedi bana. 147 m² dublexte tuvalet 3x1.5 m. Bence kullanışlı bir ölçü değil. Salon 70 m² için çok büyük. Diğer baktığım planlarda da benzer problemler gözlemledim.
Kendi planınızı yaptırısanız fiyatlar mantıklı bence

Eski 06-12-2006, 20:29   #22
Ağaç Dostu

Cam yünü tanıdığım, kullandığım bir malzeme değil. Ama fare kendine yol açarken önüne çıkan galvanizi bile kemiriyor. Cam yününde dayanacağını sanmıyorum.
Hem prefabrikte hemde kalıcı konutta oturmuş biri olarak önerim şudur;

İyi bir inşaat ustası bulun. Aynı zamanda dürüst olsun.

Usta ile anlaşırken tahtasız vermeye çalışın. Sebebi şudur; Ben ev yaptırırken, kalıp tahtasını yanında getiren usta m² için 20 milyon işçilik istiyordu. Tahtası olmayan usta ile 11 milyona anlaştım. Aradaki fark kalıp için alınan tahta parasını ödüyor. Kalıp tahtaları daha sonra çatıda kullanılabildiği gibi artan parçalardan da kümesinizi, avadanlığınızı yaparsınız. Üstelik bu tahtalar beton suyu yediği için tahta kurtlarına karşı oldukça dayanıklıdır.Tekrar kullanacağınız için tahta alırken çam almanızda fayda var.

Bir hazır beton firması ile anlaşın. Ne kadar beton alacağınızı sorduklarında, istinat duvarıda yapacağım deyip abartın. O zaman pompa parası almazlar.

Duvarları tuğla değil, ytong yapın. Hem ısı, ses yalıtımı sağlayacaktır, hemde
binanın ağırlığında önemli bir azalmaya yol açacaktır. Yaklaşık 8 ytong 1² duvar örer. Tuğla ile yaparsanız 25 adet yığma tuğla gider. Maliyet farkı yaklaşık 2-3 katı olur.

Camları illa çift cam yapın.

Çatı örtüsü olarak Shingle kullanın. Hem hafiftir, hem herhangi bir sorunda tamiri çok kolaydır.

Dublex düşünüyorsanız, ikinci katı çatı katı olarak dizayn edin. Maliyet çok düşecektir.

Ustanın işçiliğide şöyle hesaplanır. (su basmanın alanı+ tavan alanı + çatı yüzeyi) X m² birim fiyatı.

Güncel malzeme fiyat listesi

Dezavantajı ise marangozla ayrı, betoncuyla ayrı, çakılcıyla ayrı ayrı uğraşırsınız.
İnşaat başladıktan sonra içine girip oturabilmeniz ise 2 ayı geçmez.

Ayazkızı ve leobiz beğendi.
Eski 07-12-2006, 00:10   #23
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2006
Galeri: 14
Merhaba , sanırım en yeni üyenizim . İstanbul'dan sürekli olarak olarak değil ama , hafta sonlarında kaçabildiğimiz , Karamürsel-İznik arasında Karaahmetli köyünde (Yalakdere'den bir önceki köy) evimiz var. Bu arada biz de Bağdat Alabalık müdavimlerindeniz. Bundan 9 sene önce doğa sporları yapan 8 arkadaş kişi başı 5er milyon (5 YTL) toplamaya başladık.Sonra aylık aidatımız 10 , 20 ve en son 30 milyon oldu. Biriktirip değerlendirdiğimiz paralarla ve kalan 5 kişiyle Karaahmetli'de 6.7 dönüm arazi aldık ve 2 sene öncede evlerimizi yaptırdık.Evlerimiz , Özge Yapıya yaptırdığımız prefabrik evler.Biz çok memnunuz.Baştan ev planında her türlü değişikliği yaptırabiliyorsunuz, şömine vs. gibi.Yanlız daha sonra iç mekanı kırdırmak mümkün değil.

Ayazkızı beğendi.
KUMRU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2006, 00:18   #24
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Betopanın normal tuğla-betonevlere göre avantajı , bizim gibi sürekli orada yaşamayıp , hafta sonları gidenler için , kışın gitiğiniz de evi çok kolay ısıtabilmeniz.Diğerinde , soğuk duvarları ısıtıncaya kadar zaten hafta sonu geçiyor.Biz de çatıyı , -farkını vererek ,normalde ondülin yapıyorlar- shingle kaplattık.Bir salon ve odalarda , zemin şapının altına mavi strofor döşettik. İzolasyon gayet iyi oldu.Şömine+ UFO elektrik sobası+ klasik elektrik sobasıyla en soğuk kış günlerinde bile gidebiliyoruz.

Ayazkızı ve looktr beğendi.
Eski 07-12-2006, 13:25   #25
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Todor ve KUMRU verdiğiniz bilgiler gerçekten çok değerli. Teşekkür ederim.. Bunlar yol göstermesi açısından çok lazımdı.. İyi oldu. Paylaşıma devam

Eski 07-12-2006, 17:56   #26
Ağaç Dostu

harbour of tears's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Lightbulb kacmak ama nereye :)

merhabalar tekrar;

Sevgili todor un ayrıntılı açıklaması karşısında dona kaldım.

Ben yaklaşık 1 hafta 10 gündür siteyi izlemekle birlikte kendi bitkilerim için de çok gerekli bilgiler elde etmekteyim. teşekkürler agaclar.net

Benim şahsi görüşüm yerleşmeyi daha sıcak bir yerde yapmak. Böylece kendi deneyim ve gördüklerimden yola çıkarak BODRUM ile KAŞ arası yaşanabilecek en mantıklı bölge gibi geliyor.

Geriye maddi açıdan yetebileceğim araziyi bulmaya geldi. Bu konuda çevreme, tanıdık tanımadık herkeze boş arazi soruyorum. Arazi konusunda yardim edebilecek üyelerimiz varsa çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler...

Ayazkızı beğendi.
harbour of tears Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2006, 23:52   #27
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Merhaba , eşim Tuncay Dere ile zaten Yeşil Bisikletten tanışıyormuşsunuz.Geçen yıl Isparta Eğirdirden başlayıp Sütçüler üzerinden bisikletle Antalyaya geçmişlerdi.Rota ve kalacak yer bilgilerini sizden almışlar.Bu hafta sonu Karaahmetlideyiz.Yerimiz Karaahmetli -İnebeyli yolu arasında, çeşmeden İnebeyliye doğru 1 km sonra sol taraftaki 3 prefabrik evden biri. Hafta sonu oradaysanız size bir merhaba demek isteriz.

Ayazkızı beğendi.
Eski 08-12-2006, 16:03   #28
Ağaçsever

muge's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Merhaba, ben de yeni üyeyim.Sizleri bulduğum için çok mutluyum.Ben de İstanbul dan kaçma projeleri yapan biriyim.Eşimin ailesine ait bir çiftlikte 2000-2001 yılları arasında yaşadık.Kaldığımız yer Mudanya ya bağlı Trilye den sonra 8.km.deydi.En mutlu günlerimizdi.Fakat kızımızı okula göndermek için geri gelmek zorunda kaldık.Şimdi tekrar oraya dönmek için çalışıyoruz.Şu anda, nisan ayından beri İstanbul da K.çamlıca da küçük bir fidanlık işletiyorum.Bu arada biz İstanbul da iken çiftlik evimiz yandı.Tekrar dönmek için bizim de bir (doğa ile uyumlu) eve ihtiyacımız var.Arkadaşlar ahşap ev,kütük ev çok güzel de.Peki taş eve ne dersiniz...

Ayazkızı beğendi.
muge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2006, 20:21   #29
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Benim de Çatalca'da bir kulübem ve çardağım var. Kulübe 3x4 m gibi , bir iki dostumla birlikte yaptık .
Tabanda 10 cm beton , delikli tuğla ve sıva ile en basit şekilde yapıldı.
Sadece , hafta sonları gidildiğinde yağmurdan korunmaya ve bazı tarım araçlarını koymaya yarıyor. Hemen yakınında bir çardak ve demiryolu traverslerinden yapılmış iki üç tane de sıra var.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2006, 21:05   #30
Ağaç Dostu

delikli tuğla dediğin biriket mi?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019