agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni151Beğeniler

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-12-2006, 21:42   #31
Ağaç Dostu
 
Halit Togay's Avatar
 
Giriş Tarihi: 30-09-2005
Şehir: Ataköy-İstanbul
Mesajlar: 725
Galeri: 130
Hayır , kırmızı olanlar .

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2006, 13:13   #32
Ağaç Dostu
 
ekalafat's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-12-2006
Şehir: -bursa
Mesajlar: 140
Galeri: 44
Ahşabin Dayanilmaz Hafifliği

Sayın KALAFAT,
Ahşapla ve ahşap evlerle ilgili politikalar için görüşlerinizi alabilirmiyiz?

Tabii ki,öncelikle içimizi sızlatan bu konuyu gazetenizde yayınlayarak yer verdiğiniz için size ve ekibinize müteşekkirim.200 yıllık apartman kültürüne sahip Fransa da 1963 de yapılan bir halkoylamasında halkın % 68’ inin tek katlı evde oturma isteği olduğu anlaşılması üzerine o tarihten beri iskan politikasının en çok iki katlı konutlar yönünde değiştirildiği bir örnek olarak karşımızdadır. Devlet Planlama Teşkilatı tarafından 1992 yılında Marmara Üniversitesine yaptırılan ankette 60,000 denek ile yapılan görüşme sonucunda TÜRK HALKININ % 96 sının tek veya 2 katlı evde oturmak isteği ortaya çıkmıştır.Ancak bunun üzerine bir çalışmaya şimdiye kadar tanık olamadık.
Türkiye’deki gecekondu ayıbını temizlemek için Bill Clinton döneminde ABD Eximbank’ı konut yapımı için Türkiye’ye 1 milyar dolarlık kredi açmış, ancak; düzgün bir proje üretilmemesi sebebiyle bir dolarını dahi kullanamamışız.Yine, geçen hükümet döneminde ABD’de yapılan Türk-ABD işbirliği konferansı sırasında imzalanan antlaşmaya göre: hepsi ahşap olan ,üç katlı, ikiz ev, ve sıraevlerden oluşan 13 milyar dolar maliyetli bir projede 3 milyarını devlet , geri kalan kısmını da vatandaş 10-15 yılda aylık 200-250 dolarlık taksitlerle ödeyecekti. 300 m² lik parseller üzerine inşa edileceği ve altyapı hizmetleri devlet tarafından karşılanacağı söylenmişti. Ancak bu projeden de diğerleri gibi haber çıkmadı. Karşımıza çıkan tabloda yine TOKİ’nin yapacağı betonarme binalar var.
Avrupa birliğine girecekmiyiz girmeyecekmiyiz? tartışmaları var. Fakat herkes bu tartışmayı ekonomik ve siyasal yönde yapıyor. Ancak mimarlık ve şehircilikte ,yapı kültürü ve kalitesinde acaba “Avrupa’daki vizyon nedir?” bunu ancak dost sohbetlerinde konuşuyoruz.
Yüksek refahımıza ve bilgi düzeyimize rağmen çağdaş fiziksel çevrelerimizin çoğu asırlardır sahip olduğumuz bazı çevrelerden hala daha çirkin.Neden dünya ülkelerine baktığımızda doğuya doğru gidildiğinde depremde ölenlerin sayısı artıyor?
Ahşap yapılaşmadan betonarmeye geçişte en önemli unsur herhalde rant bölüşümüdür.Üretmeden ,herhangi bir katkı koymadan ,herhangi bir çaba göstermeden sadece imar olayıyla olağanüstü paralar kazanılması,insanlığın ekonomi tarihinde herhalde mucizevi bir buluşudur.İşte öyle bir noktaya gelinmiştir ki; Türkiye’de bugün tarihi koruyan yoksullaşmış, tarihi ortadan kaldıran zenginleşmektedir.
Acaba diyoruz ,daha çok akaryakıt satılması için desteklenen otomotiv sektörünün ve ardından deniz ve demiryolu aleyhine geliştirilmek zorunda kalan oto yolların da katkısı ile Türkiye’nin başına örülen beton hücre nereye kadar yaşayacak.Bu çöken ve çirkinleşen binalar, ekonomiyi etkileyen ,rant kavgasından çeteleşmeye kadar bir sürü sorunu ve yolsuzluk batağına düşen sistemi sorgulayıp betonarmeden ahşaba dönüşümü sağlamak için daha ne kadar can feda etmemiz gerekecek?
Hükümetin ahşap ev yapımı ile ilgili yapım kararı alması sonunda ne gibi zorluklar olacaktır ?
Devletin başındakiler planlama yaparken ülkenin 20-30 sene sonrasını düşünmek durumundadırlar.İnşaat mühendisliği bölümlerinde 30 yıldır ahşap dersleri ya kaldırıldı veya seçmeli ders oldu. Türkiye’nin konusunda tek bölümü olan Hacettepe Üniversitesine bağlı Ağaç İçleri Endüstri Mühendisliği bölümü de 2 yıldır öğrenci almama kararı aldı.Kapandı kapanacak.Artık projelerimizi ahşap dersi almamış inşaat mühendisleri onaylayacak.
Bundan başka projelerin hemen başlanması durumunda ancak fabrikasyon yapılan ahşap evlerin hemen kurulması mümkün olacaktır. Biz istiyoruz ki mahalle arasındaki marangoz dahi ahşap ev yapımına katkıda bulunsun. Bunun da oluşması biraz zaman alacak çünkü 40 yıldır ahşabı unutmuşuz.
Kaçak inşaatlarla ilgili düşünceleriniz biraz farklı geliyor ilk duyulduğunda. Sanki destekler gibi bir söyleminiz var.
Son 58 yıldır meydana gelen depremlerde 58.200 vatandaşımız hayatını kaybetti.122.096 kişi yaralandı ve yaklaşık olarak 411.465 bina yıkıldı veya ağır hasar gördü.Ortalama her yıl 1000 vatandaşımız depremde ölüyor ve yılda ortalama 7000 bina yıkılıyor.
Bu binalar kaçak olunca yıkılmayacak mı?
Şimdi Amerika’daki eski evlerin % 40 ı mimar ve mühendis denetiminde yapılmamış ve risk taşımadıkları için de deprem sigortasına sahip değiller.Bizim depremde yıkılan konutlarımız ise çoğu kaçak görünüyor ancak su elektriği doğalgazı asfaltı otoparkı olan yani planlı evden farkı olmayan konutlar. Bizim söylediğimiz şudur. Bu evler yaptırılırken belediye bunlara bir proje verseydi ve ahşap olarak binanızı yapacaksınız deseydi,bu insanlarımız şu anda hayatta ve evlerinde oturuyor olacaklardı.
Yani ahşap olsun, kaçak da olsa fark etmez mi diyorsunuz?
Tabii ki böyle sorulunca abes geliyor. Ancak kaçak betonarme inşaatlardaki ölüm oranını görüyorsunuz.Kaliforniya 1971-1989-1994 yeni Zelanda 1987, Japonya 1995, kanada 1998 ve Alaska 1964 toplam 7 depremde 7 ve üzeri şiddetteki depremler sonucunda yaklaşık 300 000 ahşap bina çok şiddetli sallanması sonucu kalp krizi dahil ölü sayısı 34 kişidir. Sn.IŞIKARA her konuşmasında “ deprem öldürmez, bina öldürür” der. Bu öldüren bina da betonarme binadır. Yani katil AĞIRLIKTIR. Betonarme bir katın ağırlığı 100 ton iken ahşap binanın ağırlığı 4-5 tondur. Deprem anında AKUT’a da, iş makinasına da ihtiyaç yoktur. Ahşap bina YIKILMAZ ,yıkılsa dahi komşunuz üstünüzdeki kontraplağı kaldırabilir.
DASK konusunda neler düşünüyorsunuz? Gölcük depremi sonrasında çok da rağbet görmemesine rağmen yine de veriler olumlu mu?
Sıkı bir denetimin ve DASK gibi sigortacılık sisteminin sorunu çözebileceğini sananlar, Türkiye de 30 bin mimar ve bir o kadar da mühendisle ve bunların tümünün sigorta firmalarında maaşlı memur olarak çalışmaları halinde bile ülkenin ihtiyacı olan yıllık 500 bin konut kapasitesini denetlemeye yetmeyeceğini görmüyor mu?
Bizim şu an yaptığımız şudur: Karayolunun belli noktaları KARA NOKTA diye tabir edilir.Orada yolun eğimi bozuk, çizgi- işaret levhası yok, kaygan yol vb. sebeplerden insanlar sürekli trafik kazasında ölür. Biz ne yaparız? O mıntıkalara yakın yerlere AMBULANS ve hastane hizmeti koyarız,bolca ceset torbası yollarız.İnsanlar gönül rahatlığıyla kaza yapıp ölsünler diye.Deprem konusunda da insanlara DASK ı zorunlu tutuyoruz.Gönül rahatlığıyla depremde ölsünler diye,çocukları sağ kalırsa sigortadan para alıp bir dahaki depreme kadar betonarme evlerini yaptırsınlar diye.
Türkiye deki arazi tek veya iki katlı ahşap ev yapmaya yeterli mi?
Şimdi matematikten anlayanlarla küçük bir hesap yapalım. Türkiye’nin yüzölçümü 815,000 km² . Herkese , 7 den 77 ye herkese 200 m² arsa verdiğimizi ve üzerine 70+50 iki katlı evini ve 130 m ² bahçesini kurduğunu düşünelim.(ki bu dünya ortalamasıdır).65 milyon kişiye 13,000 km² arsa lazım. Bunu da 800,000 km² ye bölersek % 1.5 gibi çok küçük bir yüzde çıkar. Bunu sayın ilgili departmanlarımıza bildiririm. Yani Türk insanının her depremde ölecek olmasının sebebi devlet yetkililerinin bu planlamayı yapıp uygun vadelerle halka Türkiye’nin % 1.5 unu parselleyip verememesiyle başlıyor.
Peki ahşap ev sağlam olur mu? Çürümez mi? Yanmaz mı? Ayrıca sürekli ahşap kullanılırsa ormanların durumu ne olur?
Amerika’nın % 90 ı ahşap evdir. Kaliforniya eyaleti ki 40 milyon nüfuslu deprem bölgesidir. % 99 u ahşap evdir. Amerika aynı zamanda dünyaya ağaç satan en büyük satıcılardandır. Bunu Orman mühendisliğine sorarsak en tatmin edici şekilde sanayi ormanının nasıl çoğaltılacağını öğreniriz. Tüm gelişmiş ülkelerde bu var. Ayrıca sağlığa faydaları sebebiyle GREENPEACE örgütü de dünyada ahşap kullanımını destekliyor.
Çürüme ,yanma vb. olayların üzerinde hiç durmaya gerek yok çünkü o konularda ahşap fiziksel özelliklerini tarih sürecinde kanıtlamış bir malzemedir. Midas’ın mezarının çevresindeki kütüklerin en azından 2500 yıl dayandığı bilinir. 1500 yaşındaki Ayasofya’nın kemerleri arasındaki gergi çubuklarının en eskileri ahşaptır.800 yıllık Afyon Ulucami ve Samsun Göceli camii hala kullanılmaktadır.Büyükada’daki Rum yetimhanesi 6 katlı ve 100 m cephesiyle günümüze kadar ulaşmıştır.Günümüzde teknoloji çok daha ileride.EMPRENYE sayesinde ahşabı dış etkenlere karşı en az 100 sene koruyabiliyoruz. Kaldı ki binaların dış yüzeyleri ahşap kaplanacak diye bir şey yok. Binanın sadece karkası ahşap olmalı, diğer kaplamalar kişinin zevkine bırakılabilir.
Bu konu ile ilgili son görüşlerinizi alabilirmiyim?
Akciğer kanserinden ölenlerin % 14 ü bina içi radona maruz kalanlardan oluşur.Bu yüzden Amerika’da bodrum katı betonarme olan binalarda radon gazı tahliye aspiratörleri 24 saat çalıştırılır.İstanbul’da 398 ev üzerinde yapılan ölçümde 260 bq/m³ e kadar değerler bulunmuştur. Bunların tümü betonarme evlerdir.
Beton Amerika’da yapıların temelinde, yol yapımında, köprü baraj inşaatlarında kullanılır.Yüksek katlı binalar ise çelik konstrüksiyondur.
Bir ilaç firmasının ürettiği ilaçlar 5 yıl sonra başka rahatsızlığı yol açtığı fark edilince satışı durdurulup toplatılıyor.Bir otomobil firmasının sattığı her 10 araçtan 1 i kaza yaptıracak bir arıza çıkaracağı öngörülünce 10 aracın 10 uda geri çağrılıp gerekirse yeni araç ile değiştiriliyor.ISO 9000 li çamaşır veya bulaşık makineniz bile bozulabiliyorken piyasadaki eğitimsiz kalfaların müteahhit kılığında yapacağı binaların yıkılmayacağını kim garanti ediyor?Konumuz olan betonarme binanın vaktinde sulanmamış betonu,deniz kumundan yapılmış harcı, etriye donatı bağlantıları ,yetersiz demir çimento kullanımı gibi pek çok olumsuzluklarla başımıza çökeceğini 17 Ağustosta gördük.
Ahşabın geri dönmesi sadece depremdeki can kayıplarını önlemekle kalmayacak , beraberinde doğal dengelerin korunması, yeni estetik değerlerin ve sağlıklı yaşam koşullarının kazanılması gibi önemli faydalar da sağlayacaktır.
Bu ülke bizim, burada aklımızı kullanarak mutlulukla yaşamak varken, birilerinin akılsızlığına uyup kahırla ölmek istemiyoruz.
Erkan KALAFAT
www.reyev.com

ekalafat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2006, 13:19   #33
Ağaç Dostu
 
ekalafat's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-12-2006
Şehir: -bursa
Mesajlar: 140
Galeri: 44
cevap

www.reyev.com' u ziyaret ediniz.Ahşap evler ve fiyatlar konusunda bilgi edinebilirsiniz.

ekalafat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2006, 14:00   #34
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,843
Galeri: 90
Fiyat konusunda sitede bilgi yok...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 16:49   #35
Ağaç Dostu
 
ekalafat's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-12-2006
Şehir: -bursa
Mesajlar: 140
Galeri: 44
ahşap evin avantajları bölümünde var

ekalafat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 17:17   #36
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 30-07-2006
Şehir: Yalova
Mesajlar: 6,932
Galeri: 29
m2 fiyatı olarak 400-500 € diyor. Yani 100 m2 bir ev için anahtar teslim 50.000€. Yaklaşık 90.000-95.000 YTL yapıyor.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 17:22   #37
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 15-09-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 3,593
Ben Mudurnu da iki yatak odalı asma katlıWC+Banyolu Salona açık mutfaklı,şömineli olmak koşulu ile 16 bin YTL ye malettim.

www.degirmenyeri.com

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 17:26   #38
Ağaç Dostu
 
ekalafat's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-12-2006
Şehir: -bursa
Mesajlar: 140
Galeri: 44
şu anda bursa nilüfer belediyesinin hobi bahçalerini yapıyoruz. Belediye 90 dönüm bir araziyi 150 m² şeklinde bölmüş 80 YTL ye kiralıyor. Kiralayan kişi de üzerine 25 m² ahşap kulübe kuruyor. Sitede resimlerini görebilirsiniz,galeri bölümünde kırmızı beyaz renkli. Binalar 15.000 YTL ye maloluyor. İçinde yaz kış kalabilirsiniz. İçinde wc, duşakabin,duş teknesi, mutfak dolabı ve küçük bir gömme dolap var. Keşke İstanbul da da böyle yerler yapılsa.

ekalafat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 17:30   #39
Ağaç Dostu
 
ekalafat's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-12-2006
Şehir: -bursa
Mesajlar: 140
Galeri: 44
ahşap evlerde subasman hariç fiyat 600-650 YTL yi aşağıya düşmez. Uzun dayanımı,yalıtımı, duvar kalınlıkları sebebiyle. Ancak betopan gibi kaplamalarla fiyatı düşürebilirsiniz. O da yalıtımı düşüreceğinden donarsınız.

ekalafat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 17:39   #40
Ağaç Dostu
 
aybala's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-10-2004
Şehir: İstanbul-Maltepe
Mesajlar: 6,826
Galeri: 580
Alıntı:
ahşap evlerde subasman hariç fiyat 600-650 YTL yi aşağıya düşmez.
bu m2 fiyatı değil mi?
kütükevim ile görüşmüştüm
böyle bir listeleri var (gerçi buradaki fiyatların güncelleneceği de söylenmişti)
aynı şeylerden mi bahsediyoruz? buradaki fiyatlar sizce nasıl?

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 17:42   #41
Ağaç Dostu
 
ekalafat's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-12-2006
Şehir: -bursa
Mesajlar: 140
Galeri: 44
http://www.reyev.com/galeri.html

ahşap ev resimleri için tıklayınız

ekalafat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 17:47   #42
Ağaç Dostu
 
ekalafat's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-12-2006
Şehir: -bursa
Mesajlar: 140
Galeri: 44
bunlar m² fiyatlar. Bakın galeride bir ahşap büfe var kapalı bölümü 3x4 m. büyüklüğünde o da 9.000 YTL ye malolmuştu

ekalafat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2006, 22:39   #43
Ağaç Dostu
 
Halit Togay's Avatar
 
Giriş Tarihi: 30-09-2005
Şehir: Ataköy-İstanbul
Mesajlar: 725
Galeri: 130
Bir arkadaşım Sapanca'nın bir köyünde tamamı 5x10 direkler arasına strafor , içte kontrplak ve duvar kağıdı , dışta lambri üzerine vernikle evini kendisi inşa etti . Ancak daha sonra dış duvarların altı çok nem alınca , dıştan 1 m yüksekliğinde deretaşı duvar ile kapattı. Dam şingıl. Tuvalet ve ocak tuğla duvar. Çok güzel ve kullanışlı oldu . Hem de çok ucuza çıktı .

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen Halit Togay : 23-12-2006 saat 10:59 Neden: imla
Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2006, 09:23   #44
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 30-07-2006
Şehir: Yalova
Mesajlar: 6,932
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay Mesajı Göster
Ancak daha sonra dış duvarların altı çok nem alınca dıştan 1m yüksekliğinde deretaşı duvar ile kapattı.
En az 10 cm kadar su basmanı yapılmalı. Yani yapı beton plaka üzerine oturtulmalı.

Aklıma gelmişken söyliyeyim, hurdacılarda bol miktarda kapı, pencere bulmak mümkün. Pvc doğrama yapılırken sökülen ahşap doğramaları da bir şekilde değerlendirmek lazım. Hatta mutfak dolabı bile bulunuyor. Çok ucuza temin edebilirsiniz. Ben çatı katında çıkma ahşap pencere ve kapı kullandım.

Ayazkızı beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2006, 18:43   #45
Ağaç Dostu
 
ekalafat's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-12-2006
Şehir: -bursa
Mesajlar: 140
Galeri: 44
Ahşap binalar nefes aldığı için piyasada kullanılan klasik yalıtım malzemeleri ile kaplanmaması gerekir. onlar binanın nefes almasını engeller ve ahşabın çürümesine sebep olurlar.

Almanya'da ve Amerika'da kullanılan tyvek örtü denilen bir yüzünden su geçmeyen diğer yüzünden hava geçebilen ahşap evler için üretilen şilteler kullanılmalı hem duvar içlerinde , hem de shingle altı OSB üzerinde.

çatıda da membran uygulaması yanlıştır. OSB leri çürütür, çatıya çıkan kişinin ayağının çatıyı delebileceği konuma getirir.

Ayazkızı ve looktr beğendi.
ekalafat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2006, 19:14   #46
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,843
Galeri: 90
Tyvek

looktr beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2006, 12:56   #47
Ağaç Dostu
 
KUMRU's Avatar
 
Giriş Tarihi: 05-12-2006
Şehir: İSTANBUL
Mesajlar: 209
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
En az 10 cm kadar su basmanı yapılmalı. Yani yapı beton plaka üzerine oturtulmalı.

Aklıma gelmişken söyliyeyim, hurdacılarda bol miktarda kapı, pencere bulmak mümkün. Pvc doğrama yapılırken sökülen ahşap doğramaları da bir şekilde değerlendirmek lazım. Hatta mutfak dolabı bile bulunuyor. Çok ucuza temin edebilirsiniz. Ben çatı katında çıkma ahşap pencere ve kapı kullandım.
Biz de prefabrik evimizin altına bodrum yaptırırken , önce 20-YTL' çıkma kapı aldık , sonra kapının boyuna göre tuğla ördürdük. Eğer tahmini kapı genişliği bırakıp , önce tuğla ördürseydik , ısmarlama kapı yaptırmak ve çok daha fazla para ödemek zorunda kalacaktık.

KUMRU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2006, 13:09   #48
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 15-09-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 3,593
Sevgili KUMRU Bayram tatilinde Köye gidecekmisiniz?

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2007, 14:12   #49
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 03-01-2007
Şehir: belgrad ormanının yanı başı
Mesajlar: 13
bizim mezun arkadaşlardan ahşap ev yapanlar var emprenyeli ahşap kullanıyolar ahşapın yapısı itibariyle oluşan dez avantajların çağu engellenmiş oluyo bide bilenler vardır ahşap betondan daha sağlamdır betonarmeyede yakın bir sağlamlığa sahip

findal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2007, 14:17   #50
Ela
Ağaç Dostu
 
Ela's Avatar
 
Giriş Tarihi: 23-10-2006
Şehir: ANKARA
Mesajlar: 937
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi findal Mesajı Göster
bizim mezun arkadaşlardan ahşap ev yapanlar var emprenyeli ahşap kullanıyolar ahşapın yapısı itibariyle oluşan dez avantajların çağu engellenmiş oluyo bide bilenler vardır ahşap betondan daha sağlamdır betonarmeyede yakın bir sağlamlığa sahip
Findal arkadaşım öncelikle hoşgeldiniz.Bu site de güzelim Türkçemiz konusunda çok hassas davranıyorlar benden söylemesi

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2007, 15:44   #51
Ağaç Dostu
 
aybala's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-10-2004
Şehir: İstanbul-Maltepe
Mesajlar: 6,826
Galeri: 580
Yalakdere Şile derken yeni bir alternatif
Hep prenses olmak istemişimdir zaten

sınırsız deniz manzarası, sükunet garantisi ve vergilerin olmaması....da cabası

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2007, 16:01   #52
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,843
Galeri: 90
Gözümüz aydın

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serdal Sünetçioğlu Mesajı Göster
merhabalar ben Serdal, size inşallah ahşap evler hakkında bu sene iyi bilgiler aktarmaya çalışacağım çünkü evi yapacağım. Su basmanı ile ilgili detayları çözünce projelendirip imalata geçeceğim.

Ben iç mimarım daha evvel ahşap ev yaptım yanlız su basmanı ile ilgili birşey yapmamıştım hazırdı. Eğer kendinizde bilfiil çalışıp biraz da profesyonel destek alırsanız ahşap ev yapmak hem çok zevkli hem de çok kolaydır ve tabii ekonomik.

Benim yapacağım ev m2'si her halde 300 ytl civarı olacak. Buradan vakit buldukça aktarmaya gayret edeceğim.

İyi yıllar

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2007, 15:01   #53
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 15-09-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 3,593
KERESTE ALMAYI DÜŞÜNEN SEVGİLİ DOSTLARIN DİKKATİNE

Arkadaşlar kereste almak isterseniz çok iyi ve ucuz fiatlara Adapazarından ve Mudurnu Taşkesti Orman Ürünleri Kooperatifinden istediğiniz kalite ve fiatta kereste alınabilir aklınızda bulunsun. Neredeyse İstanbul fiatlarının yarısına tekabületmektedir.
Özellikle Adapazarı Hünerli Kereste Deposunda istediğiniz kalite ve evsafta kereste bulabilmek mümkün. Hünerli firması Türkiyenin her bölgesinden elde edilen ağaçlar dan çeşitli ebatlarda ister fırınlanmış ister kurutulmuş tarzda kereste çalışmaktalar.Çok temiz ve dürüst aynı zamanda söz verdikleri anda sözlerini yerine getiren bir aile şirketi.

looktr beğendi.
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2007, 23:54   #54
Ağaç Dostu
 
Harun Parlak's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-01-2007
Şehir: İstanbul Sarıyer
Mesajlar: 4,273
Galeri: 22
merhabalar arkadaşlar şöğle ucundan biraz okudum korkularınıza hem katıldım hemde biraz tebessümle karşıladım evet yurdumuzda deprem bölgesi olmayan yerler çok az hatda yok denecek kadar az ben marmara depremini yaşayan vede göçükden 5.5 saat sonra çıkan biri olarak şunu söğleyebilirim o depremde dahi yıkılmayan sağlam yapılan çok binalar vardı önemli olan binalarımızı sağlam yapmak hatırlarsınız daha üçgün öncesinde japonyada bir deprem oldu vede 17 austos depreminden dahada büyükdü orada hiç bina yıkılıpda insanlar ölmedi demekki isteyince oluyormuş sizcede öğle değilmi

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2007, 18:42   #55
Ağaç Dostu
 
ekalafat's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-12-2006
Şehir: -bursa
Mesajlar: 140
Galeri: 44
Dünyada depreme dayanıklı konut denince ahşap konut sistemi akla gelir. Bizim gibi ülkelerde ise betonarme kıyameti ile nüfus planlaması yapılır. Siz siz olun bir an önce ahşap konuta geçin.

ekalafat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2007, 22:32   #56
Ağaç Dostu
 
Hasan Lalezar's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-11-2006
Şehir: Ankara
Mesajlar: 345
Bence biz imece yoluyla her ay gönüllü bir arkadaşa prefabrik ev yapalım dışı betopan içi alçıpan araya strafour imarı bilmiyorum ama bize 10.000 ytl yecıkar herhalde. En büyük problem büyük şehirden uzak yerde işçilik nakliye ve malzeme fiyatlarının yüksek olması. Fiyat araştırması yaparken planladığınız yerin önemi büyük.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 11:07   #57
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 05-02-2007
Şehir: istanbul
Mesajlar: 1
Antre 1998 yılından bu yana sizler için kütük evler yapan bir firmadır.

Antre günümüz koşullarındaki ahşap ev ihtiyacını karşılamak için uzman kadrosuyla çalışmaktadır.600 den fazla kütük yapı antre kütük ev tarafından imal edilmiştir.
Üretim kapasitesi ve yapılmış olan modellerle, dünya standartlarını yakalamış ve depreme dayanıklı ahşap evlerde yaşamanın mutluluğunu antre kütük ev müşterilerine sunmuştur.Antre kütük ev sistemlerinde sizlerde yaşamayı diliyorsanız, öncelikli yapmanız gereken bizlerle iletişim haline girmek olacaktır.

Daha sonra firmamızın mimarları sizlerin istemiş olduğunuz metrekare ve modellerde 3 adet etüd projesi hazırlamaktadır.Siz istediğiniz etüdü belirledikten sonra proje aşamasına geçilerek yapılan sözleşmeyle antre kütük evlerinde yaşamaya ilk adımları atmış bulunuyorsunuz.
sağlıklı,konforlu,doğal yaşamın keyfini sürüyorsunuz.Ozel olarak ilaclanmıs emprenyelenmiş malzememizle bocek mantar vs. gibi haşeratlarla ilgili bir sorununuz kalmıyor.9.5 şiddetindeki depreme dayanıklı olan bu ahşap evler size konforu sunuyor.

ahşap ev, ahşap pergola, ahşap satış üniteleri, ahşap köpek kulübeleri, ahşap güvenlik kulübeleri, bungalovlar, ahşap köprüler, ahşap çit, kütük ev,ahşap yapılarda istediğiniz m2lerde hizmetinize sunmaktayız.

60m2 DUBLEKS 2+1 KÜTÜK EV 39.000 YTL DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN www.kutukevler.com & www.kutukevim.com adresini ziyaret ediniz.

kütükevler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2007, 00:34   #58
Ağaçsever
 
*sirius*'s Avatar
 
Giriş Tarihi: 08-08-2006
Şehir: Oftringen
Mesajlar: 93
Bugün itibari ile Özge Yapı'nın fiyat listesi elime geçti. İsteyen olursa gönderebilirim. İnternet sitesi: http://www.ozgeyapi.com/

*sirius* Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2007, 12:51   #59
Ağaç Dostu
 
KUMRU's Avatar
 
Giriş Tarihi: 05-12-2006
Şehir: İSTANBUL
Mesajlar: 209
Galeri: 14
Gerçi daha önce yazmıştım , ama sonradan gelen arkadaşlar için tekrarlayayım. Biz Karaahmetli'deki prefabrik evimizi Özge Yapı'ya yaptırdık. Çok da memnun kaldık. Bizim yanımızdaki arazideki komşular da 1999 depremi öncesi yine Özge Yapı'dan evlerini almışlar. Depremde bir şey olmamış.

KUMRU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 11:29   #60
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 13-02-2007
Şehir: bursa
Mesajlar: 4
merhaba arkadaşlar....avrupadaki kütük-ahşap ev fiyatlarından haberi olan var mı acaba, türkiyedekiler daha mı ucuz oluyor?

fbyk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020