agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? > Bu Yatırım Karlı mıdır ya da Hangisi Daha Karlı?
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2012, 08:15   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fanda Mesajı Göster
rakım 1200 ama rakım la pek alakası yok bu urun cinsiyle alakalı cehendler ceviz çeşitinde en geç çiçek açan çeşit
inşallah siz haklısınızdır ama benim bildiğim karasal iklimde vede -15 den daha soğuk bölgelerde chandler pek sağlıklı bir tür değil umarım sizin bahçenin bulunduğu yer bu öellikleri taşımıyordur.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 09:55   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-04-2010
Herkes ceviz fidanı dikiyor yeni yeni ceviz bahçeleri kuruluyor bu durumda önümüzdeki yıllarda ceviz ceviz çok ucuz olacak diyebilirmiyiz. Yetişticiler için düşünülmesi gereken bir konu bu ne olacak ozaman bugün için belki cazip ama 10 yılllar içinde ne olur cevizin ithal edilmeden sadece yerli üreticiden talep edilmesini beklemek boş üreticiyi kim düşünecek ithal ederek çok para kazanan büyük tüccarmı ne olacak bunlar benim gibi yeni bir ceviz bahçesi yetiştirmeye çalışan bir arkadaşınız olarak kafamda kurduğum şeyler, benim için fikirleriniz önemli sayın ağaçlar net dostları siz ne dersiniz

kayakartalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 13:32   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
aynı sorun her zaman var
siz beklentılerınızi her zaman yarıya indirin en aza göre düşünün hayalcı olmayalım
çok para kazanamazsın sadece biraz bereketini görürsün
tüm tarım ürünleri para kazandırmaz sadece işini görecek kadar bereketini görürsünüz

Gardenias beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 14:09   #34
Ağaç Dostu

Türkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2012
Galeri: 1
****** ceviz
badem cevize gore daha gec buyur.ve meyvasini doke biliyor.ceviz daha karli bence

orion1988 beğendi.
Türkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 22:57   #35
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar efendim,

Arazinin yeri, toprak/su/iklim özellikleri, eken kişinin becerisi/tercihi-sevip sevmemesi hariç olmak üzre....

Talep olmaz ise arz olmaz sanırım.

Ceviz; gerek odun olarak gerekse meyve olarak salonda masa, elde baston veya bayramlarımıza kadar mutfakta ihtiyaç.. Üstelik cevizin yarımı olacak, öyle kırığı mırığını beğenmeyiz. O kadar özümsemişiz ve seçiciyiz. Kültürümüze girmiş adetâ. Yurdumuzda iklim itibari ile çok üretilen ve sevilen incir ile ahbap olmuş, öyle dördüncülük yapmak gayesi ile değil, tam bir iş birliği ve bütünlük sağlamak için, iç içe hemde)).
Yani ticari yönü fazla gibi sanki.

Badem; pasta/çikolata katkı maddesi, çağla, ekenin/arayanın/meraklısının tükettiği...
Mutfak kültürümüzden ziyade eğlencelik/çerezlik tüketim ağır basıyor sanki.

Yazılanlarda dendiği gibi, ileride ceviz fiatı düşer mi, cevizi alt eder mi, yeni bir kültür/alışkanlık olarak karşımıza çıkar mı..?, sanmam. Ne olur peki; bademi daha çok ve ucuza yeriz bence. Cevizi alt etmesi zor demem, imkansız.

Ama gün gelir cevizden ekonomik olarak daha yüksek getirisi olur mu?... denemek lazım mı?.. beklenti içine girmek doğru mu?.. ah vah hangisinde daha çok olur?...

Sözün özü; Ceviz her zaman bademi döver, hemde osmanlı şaplağı ile)).
Damak tadı ise göreceli efendim. Üstelik ata söz ve deyişlerimizin mükadderâtı bile risk altında.

Gene ne ceviz kırdın(fındık bile alınabilir bundan) diyebilecekmiyiz?. Şarkılardaki yeri nolcek..? Kaç yaşındaki bir insan dişi badem çiğneyebilir diye bilisel araştırma maliyetleri ne..?

Şahsi görüşümdür, tercih ve zevkleriniz saygı ile karşılanır. Sağlık ile yaşayın cümleten inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Türkan beğendi.

Düzenleyen mrduran : 15-09-2012 saat 22:18 Neden: gene ne ceviz kırdın.... kelimede harf eksiği
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 23:09   #36
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Galiba en iyisi yarısını ceviz, yarısını badem yapmak..)

mrduran beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 02:32   #37
Yeni Üye

asikpasa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2012
Badem dıyorum ben de

heveslı beğendi.

Düzenleyen asikpasa : 10-08-2012 saat 02:33 Neden: YANLIS LIK
asikpasa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 21:58   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2012
Herkese selamlar, foruma yeni üye oldum. Siz değerli doğa dostlarına sormak istediğim konu, Bolu'da sahip olduğumuz bir köy arazisinde (10 dönüm, düz, verimli bir arazi) ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum ancak tecrübem yok. Kimlerden yardım almalıyız? Ne tür bir ceviz yetiştirmeliyiz?

demirci_ank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2012, 22:51   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
sayın demirci ank ceviz yetişme konusunda size istediğiniz her konuda yardımcı olabilrim.ben kendim ceviz fidanı üreticisiym.özzelinize tel.numaramı gönderiyorum ararsanız sorularınıza cvp verebilirm.saygılar.

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 10:40   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2014
istanbula en yakın nerede arsa alınıp bu işe başlanabilir bilgisi olan var mı ?

darnglove Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2014, 17:20   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Karlilik toprağa iklime ve hatta bahçenin özel konumuna ve türe göre degisir...1000 m rakımda karli badem degil cevizdir ama 300 m ise bademdir.sonuçta birini soğuk vurur diğerini de sıcak yakar.şayet mesele ağacın tutması ve üzerinde birkaç tane ürün almaksa fidanlar tutar bir şekilde.ama para ,zaman,ve emek kaybı?

Gardenias beğendi.
sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2014, 16:29   #42
Ağaçsever

adnanu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2009
Badem ve Ceviz ağacı her ikiside mutlaka ülkemiz için önemli olan tüketimi çok olan meyvalardandır, fakat son zamanlarda herkeste bir özenti bir heves çok güzel bir olay bu..
bahçeyi dikmekle bu iş bitmiyor bahçenin bakımı budanması,sulanması,gübrelenmesi,ilaçlanması var bunları yapamayacaklar bence bu işlere hiç kalkışmasın diktikleri sadece ağaç olur meyve verimi çok düşük olur ve büyük bir hayal kırıklığı yaşarlar..

adnanu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2015, 12:19   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2015
Konunun ortasından girdim kusura bakmayın. Özel sektörde çalışıyorum ve patronum benden ceviz yetiştiriciliği ile ilgili teşvikleri ve destekleri araştırmamı istedi. İnternette araştırıyorum ama hep eski tarihli bilgiler mevcut. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

YeniBON beğendi.
xwamklie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 21:23   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xwamklie Mesajı Göster
Konunun ortasından girdim kusura bakmayın. Özel sektörde çalışıyorum ve patronum benden ceviz yetiştiriciliği ile ilgili teşvikleri ve destekleri araştırmamı istedi. İnternette araştırıyorum ama hep eski tarihli bilgiler mevcut. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının sitesind 2015 yılı desteklemeleri var. **** en yakın il müdürlüğünden sorabilirsin.dekara 250-400 tl sertifikalı fidan desteği var bildiğim kadarı ile

bgul15 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 12:15   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bgul15 Mesajı Göster
gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının sitesind 2015 yılı desteklemeleri var. **** en yakın il müdürlüğünden sorabilirsin.dekara 250-400 tl sertifikalı fidan desteği var bildiğim kadarı ile

Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

xwamklie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 15:25   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2012
forumda yeniyim 15.11.2014 de 4100 badem fidanını toprakla buluşturdum. Hayırlısı olur inşallah.CEviz mi badem mi bende çok düşündüm.
Ticari olarak Bademi tercih ettim.Araziyi Özel ağaçlandırma proje kapsamında temin ettiğim için kapama bahçe yapmak zorunda olduğum için komple badem yaptım.%30 CEviz yapmak ticari olarak daha mantıklıydı ama kanunlar müsaade etmiyor.
Kime sorsam Aman ceviz yetiştir diyordu.
Ama Çevreme baktığım zaman Vatandaşın yaptığı ceviz bahçeleri yetmezmiş gibi orman dairesi bile Ceviz ormanları yapıyor.Ceviz -Badem 4-6 yıl içerisinde ürüne yatan bir ağaç olduğu için ticari olarak bence badem.
Teşekkür ederim.

YeniBON beğendi.
heveslı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2015, 11:42   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2014
ceviz mi badem mi ben ceviz diyenlerdendim geçen seneki don olayına kadar ceviz donduğu zaman diğer ağaçlar gibi değil ertesi sene verim aşırı derecede düşüyor ve eski haline gelmesi çok uzun zaman alıyor takip edeceğim bakalım kaç senede aynı verime ulaşacak ama değer meyveler ertesi yıl bıraktığı yerden devam ediyor cevizi dondan koruyucu tedbir alamazsan iş zor

zula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2015, 08:37   #48
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Hangisi daha kârlı onu bilemem ama eşimin bir arkadaşı Uşak-İzmir arasında çok büyük bir arazi alarak çok büyük miktarda üzüm ekmişti. Taze meyve olarak satmaktı plânı. Çok da güzel ve kaliteli üzüm almasına rağmen satışta başına gelenler yüzünden adam canından bezdi ve bütün üzümleri kökleyerek yerine badem ve ceviz ekti. Sanırım bademde alıcı önceden ödeme bile yapıyormuş.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2015, 17:46   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2014
ben 13 dekar ceviz diktim. ama bugun olsa idi en azından 3-4 dekarı badem dikerdim. badem daha erken ekonomik verime yatıyor. ceviz güzel fakat 6-7 sene beklemek lazım. ****** herşeyde gerektiği gibi tarımda da sabır gerekli.orta ve uzun vadede her ikiside güzel yatırım diye düşünüyorum

rlcalikoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 22:40   #50
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettt Mesajı Göster
Bu sorunun basit ve tek bir cevabı yok. Her 2 bitkinin verim eğrileri var, bir fikir vermek adına kullanılabilir. Geleceğe yönelik fiyatları da -en azından göreceli olarak- belirli bir projeksiyona oturtabilir. Ancak yine de yatırımı yapacağınız yerdeki gerçek verim, yaşanacak olası donlar ve zararlılar yüzünden kayıplar bilinemez ve öngörülemez.

Benim okuduğum bir çok kaynak, konuştuğum uzmanlar ve yaptığım analizler sonucu bazı temel tespitlerim:

1. Badem daha kısa sürede verim düzenine giriyor (4. seneden sonra yaklaşık 3kg/ağaç), ceviz daha uzun vadeli ve ideal verimine daha geç ulaşan bir ağaç. (Kısa vadede dönüş için badem avantajlı)

2. Badem daha kalender, daha toleranslı, ceviz özellikle ilk dönemler biraz daha itina gerektiriyor. (Yer, toprak, sulama sıkıntılı ise badem düşünülmeli.)

3. Dönüm başına fidan maliyeti (daha fazla fidan adedi dikildiğinden) bademde daha yüksek.

Bu 2 ağaç da, aynı familyaya ait olup, bakımları birbirine yakın bilgi/beceri gerektirdiğinden, eğer araziniz yeterince büyükse, her 2 ağacı da dikmek, yumurtaları aynı sepete koyamamak adına doğru olabilir.
Badem fidanları ceviz fidanlarına göre ucuzdur.

ertuğrul 37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2017, 10:53   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2017
arkdaşlar bunların maliyeti ne oluyor..
mesela 50 badem 50 ceviz için ne gibi bi sermaye lazım.. fidan dışında bi masrafı var mı..
devlet 100 agaç için bi destek verir mi..

ve bunların bakımı nasıl oluyor şöyleki.. babam haftada 1-2 gün gidip bakabilir.. gittiğinde ne gibi ihtiyaçları karşılaması gerekiyor.. ağır bi işçiliği var mı.. birde hasat zamanı ve sonrası nasıl oluyor.. piyasaya sürmek için kabuklarını temizlemek vs.. gibi bi işçilik gerekiyor mu. yoksa topla ağaçtan sat gitsin şeklinde mi..

imkan varken 3-5 sene sonrasına ufak da olsa bi yatırım yapmak lazım..

serigra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2018, 14:04   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2013
Milli emlak Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Özel Ağaçlandırma sahalarına ait ilan linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Milli Emlak/Özel Ağaçlandırma İlanları

Kafanıza takılan her soru için mutlaka danışmanlarımızdan yardım isteyin.
- Uğurlubahçe Ormancılık -
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Ormancı_ali06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2018, 23:38   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2008
225 badem üçüncü yazını doldurdu. Yaşadıklarım ve gözlemlerimden yola çıkarak geriye dönük bazı yanlışlarımı bugün açıkça görüyorum. Daha çoğunu ileride göreceğim. Tecrübe ettikçe yazarım.

1. Ne dikeceğiniz (badem, ceviz vs.) fark etmez, önce toprağa odaklanın. 30 yıldır ekilmemiş, hiç kimyasal atılmamış olsa bile, eğer orman yoksa üstünde (varsa zaten onları söküp badem ceviz yapmayacağınızı umuyorum), toprağın mutlaka su tutma kapasitesini arttırın. Dere kurur, boru patlar, depo çatlar. İlk hedefiniz, ağaçlarınızın normal kuraklıkta bir yaza susuz veya az bir sulama ile dayanabilmesini sağlamak olsun. Kazık köklü badem 2-3 yaşından sonra bu özelliği kazanıyor diye düşünüyorum (irtifa 1000m, yıllık yağış 432mm, yer Afyon merkez, yağmursuz gün sayısı 60-70 civarında). Ama "Derin,Aşağıda ve Kirli: Toprak Bilimi" diye bir BBC belgeseli var. planı projeyi bırakın, hesaba kitaba ara verin izleyin. Sonra bu forumdaki daha derinlemesine incelenmiş toprakla ilgili sayfaları (birinin başlığı sanırım mikrobiyoloji ve toprak) üşenmeyin okuyun. Benim tecrübem, fidana, yanmış gübreye nakliyeye ve dikime verdiğim paranın BEŞ katını, tel örgü çevirmeye verdiğim paranın İKİ katını 4 senede sulama sistemine (suya değil!) harcadığım! Hala istediğim gibi sulayamıyorum, hepsini geçtim, artık her sıraya yağmur hendeği işlevi görecek hendekler kazıyorum, fidan başına mini göllenme yerleri yapıyorum. Bugünkü aklım olsa, traktörle, kepçeyle greyderle her nasıl olacaksa bunları dikim öncesi kazdırırdım.

2. Monokültür (ve dayatmalarını), polikültür, biyoçeşitlilik, sürdürülebilir tarım, bunlar nedir ne değildir en azından bir arka plan bilgisi şart. Amerikayı Amerika yapan konulardan biri de elbette tarım, kabaca petrole dayalı tarım. Ama dillere destan dünya badem üretiminin %85 ini yapan büyük kapama bahçelerin sulanmasının kıtanın yarısını geçen nehirleri kuruttuğu, gübrelenmesinin, ilaçlanmasının, toprağın petrol canavarı milyon dolarlık makinelerle işlenmesinin de bir bedeli var. Karbon salınımı, iklim değişikliği, diyabet, obezite, kanser, yok olan türler, krediler ve bankacılık sistemi... gelecek yıl olası ürünlerinin borsalarda bugünden alınıp satılması, manipülasyonlar... Mevcut sistemde, Türkiye'de orta vadede para kazanmak için modern tarım yöntemlerini uygulayıp, borca harca girip çocuklarımıza böyle bir dünya mı bırakacağız? Ülkemizin (ve bizim) kaynaklarımız bu sürdürülemezliğe yeterli mi?

3. Sadece altı dekar kare bir tarlada toprağın yapısı altı çeşit (şaka değil), rüzgarı alış hızı ve yönü her yerde farklı, yarım metre yüksekliğinde eski sınır duvarı çevresinde iklim, su tutum ve çıkan otlar bile farklı. Ortadaki badem fidanını donduran -15 derecedeki kış ayazı, duvar dibindeki, kuşburnu çalısının altındaki biberiyeyi dondurmuyor. Sınırda kendi kendine çıkmış tek bir cılız meşenin fark yarattığını göreceksiniz. Kendiliğinden çıkan bademlerin hayata nasıl tutunduklarını (tırpanla farketmeden biçsem bile) ertesi yıl benim aşılı, sertifikalıları nasıl ezip geçtiğini görseniz benimle dalga geçerdiniz ) Canlıyla, araziyle, özünde doğayla uğraştığınızı unutmayın. Sanayide makinelerle plastik çatal üretim yapmıyorsunuz.

4. Permakültür, Hügelkültür, Doğal tarım, Modern tarım, Organik tarım, Sürdürebilirlik nedir, metotları, olumsuz yönleri, maliyetleri nelerdir (hepsi bu forumda var). Hangileri sizin tarlanızın, bahçenizin neresine uygulanabilir, seçtiğiniz türe en uygun yöntemler nelerdir kafa yormadan başlarsanız, hem bütçeniz zarar görür, hem sonradan daha fazla emek harcarsınız. Sonradan düzeltmesi zor veya sökmeden yapılması imkansız yöntemler baştan çok kolayca ve ucuza uygulanabilir.

5. Amacım korkutmak, vazgeçirmek değil. Aksine kaynaklarınız yeterliyse mutlaka bu işi yapın. Ama "iş" kısmı "bence" temel amacınız olmasın. Sonuçta ektiğiniz fidan bir canlı ve yaşamak isteyecektir. "Su vermediler hemen kuruyayım" demek yerine gelişimi köklerine gövdesine kabuğuna aktaracaktır. Bazen bu olumsuzluklar, onu daha güçlü bile kılacaktır. En ufak olumsuzlukta paniklemeyin. Her canlı gibi soyunu devam ettirmek (size badem/ceviz olarak ürün vermek) isteyecektir. Fidanlarınız sizi sömürmek isteyen, sizi delirtmeye çalışan düşmanlarınız değiller.

Gerçekten de aslında zor değil, ama iyi bir gözlemciyseniz, keşke baştan "şunları bilmiş bunları yapmış olsaydım" demeden önce tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Bademde tercihim 4 yıl önce Türkiye'de tüketilen bademin %85'inin ithal olması (diğer bir deyişle fiyatının döviz kuruyla hareket etmesi, sebzeler gibi mevsimsel olarak dalgalanmaması) ve kuruyemiş toptancısı akrabamla olan görüşmemdi. Net olarak şunları söylemişti: "ithal Amerikan iç bademin kilosu 11 dolar. Aralıkta yerli badem tükeniyor. Terli olan iyi kalite bademler de bu fiyata yakın. Hasat zamanı hariç neredeyse hiç dalgalanmıyor". İki hafta önce tekrar görüştüğümde bana benzer rakamları verdi ve ekledi: "Arada ithal fiyatlar yukarı gidip geliyor. Bizim yerli üretim bademler çok daha lezzetli ancak en geç Ocak'ta bitiyor. Şubat dedin mi, mecburen ithal badem alıyoruz."

Düzenleyen ozerkavak : 13-02-2018 saat 00:08 Neden: Unutulmuş kısımlar
ozerkavak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2018, 07:39   #54
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Eğer badem susuz arazilerde ya da suyu kısıtlı arazilerde yapılacaksa çok önemli bir mevzu var;
Dikim çukurlarına badem fidanı değil,çöğür yani tohum-tane dikilmesi...
Hatta bununla ilgili bir haber okumuştum.İç Anadolu da ya da doğuda tarlalar a taneyle badem dikimi yapıyordu bilinçli bir zât...
Sebebi sorulduğunda;
Yerine adapte olup kuraklığa dayanıklı oluyor,diğerlerine göre çok daha dayanıklı diyor..

Badem önümüzdeki belki 50 yıl (dünya yerinde durursa) belki 100 yıl daima iyi gelir getirecektir.Cevize oranla 10-20 yıl sonralarına kadar getirisi dekara oranla düşük olsa da
Geleceği parlak...Ceviz ise 10-20 yıl sonraları bugünün yarı düzeyinde hatta biraz daha düşük olabilir.30-40 yıl sonraları ise günümüz değerleriyle ifade edecek olursak 5 lira dolaylarında olacaktır.Tv de bile sabah akşam ceviz reklamları...
Badem ve diğer meyveler yokmuşçasına..
Fidancısı ceviz dikiyor,yetiştiricisi ceviz dikiyor,alakası olan olmayan ceviz dikiyor..
Günümüz şartlarında;
Bir dekarda cevizden 800 kg lara kadar artık alınıyor.(daha fazlası da mümkün)
Bademden ise dekarda 200-300 kg.
Kabuklu ceviz 15-20 lira
Kabuklu badem 10-15 lira
Bir dönüm cevizden=masraflar çıkınca 10-15 bin
Bir dönüm bademden= masraflar çıkınca ort. 3 bin lira .. ..tahmini en iyi rakamlar diyebiliriz
Ortalama bir şeyler diyecek olsak;
Ceviz donume 5-7 bin civarı
badem dönüme 1-2 bin civarı gibi..

Tabi bunlar tahmini rakamlar...
Badem zeytin gibi hiç sulamadan da yapılabilir avantajı bu.
Ama ceviz susuz olmaz...

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2018, 20:54   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2018
Badem ceviz ithalat vergisi düştü

Sevgili dostlar bence bu ülkede tarım yapılmaz devlet büyük kuruyemiş kartellerinin emrinde hareket ediyor bilmiyorum duyanız oldumu kuruyemişciler birliğinin isteği üzerine geçen ay badem ve ceviz ithalatındaki vergiyi yüzde 50 sen yüzde 5 düşürdü bu demek oluyor ki badem ceviz fiyatları önümüzdeki yıllarda yarı yarıya düşecek amerikada enküçük badem bahçeleri 200-300dönüm sulama gübreleme tam devlet desteği var tohumdan ağaca herşey bilim teknikle yapılıyor amerikada düşük maliyetle üretip karla yurt dışına satabilirler ama bizim 10 -20dönümle karlı bu iş yapmak mümkün değil özelliklede bu vergi indiriminden sonra üreticinin kazanması mümkün değil...

Gardenias beğendi.
ÖZ GURME Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2018, 22:17   #56
Ağaçsever

Zerlanist's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2016
Bir de devletin tarım politikası yok derler, e var işte. Sizde bırakın bahçenizi toprağınızı, gidin ithalat yapın, ne uğraşıyorsunuz börtü böcekle diyor tarım politikamız.

Gardenias beğendi.
Zerlanist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2018, 10:19   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÖZ GURME Mesajı Göster
Sevgili dostlar bence bu ülkede tarım yapılmaz devlet büyük kuruyemiş kartellerinin emrinde hareket ediyor bilmiyorum duyanız oldumu kuruyemişciler birliğinin isteği üzerine geçen ay badem ve ceviz ithalatındaki vergiyi yüzde 50 sen yüzde 5 düşürdü bu demek oluyor ki badem ceviz fiyatları önümüzdeki yıllarda yarı yarıya düşecek amerikada enküçük badem bahçeleri 200-300dönüm sulama gübreleme tam devlet desteği var tohumdan ağaca herşey bilim teknikle yapılıyor amerikada düşük maliyetle üretip karla yurt dışına satabilirler ama bizim 10 -20dönümle karlı bu iş yapmak mümkün değil özelliklede bu vergi indiriminden sonra üreticinin kazanması mümkün değil...
%50 den % 5 e değil
%43 den %15 e indi vergi oranı

kenan11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2019, 09:26   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2019
Araziniz hangi bölgede?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Avanos Mesajı Göster
Sayın agozce herkez yaptığı işten şikayetçi kurtlar vadisinin bir sözü ile açıklayalım "ölüler diriler hergün helva yiyor sanır" şimdi yapılan badem bahçelerini görseniz inanın kesinlikle badem bahçesi yapmazsınız. Geçen yıl bu ülkede 95000 dekar badem ve ceviz bahçesi yapıldı tam ayrımını bilmiyorum hangisi nekadar ama ikisinin geleceğide bugünden daha iyi olmaycak kesinlikle.Mesela şuan biz 1100 dekar badem bahçesi yapıyoruz. tam verimde 50000 ağaç 15kg kabuklu hesabından 750 ton 3 yıl satamamışız fiyat yükselsin diye toplamını size bırakıyorum.Bahçenzi ne kadar kaç yaşında çeşitler ne açıklarsanız sevinirim.

Bu konu ile ilgili görüşebilir miyiz?

alaratros Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024