agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bu Bitkinin Adı nedir?
(https)

Beğeni Düzeni991Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2013, 07:08   #481
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatih88 Mesajı Göster
usta çok teşekkür ederim,eline saglık,dereotunun yabanisi olabilir,belki,ama işte sorun nette bu bitki çıkmıyor,senin verdigin,ismide tarattım,yok,sadece dereotu çıkıyor,bu farklı bir bitki,ama marmarada bu bitkiden bolca var,ama hiçbi bilende duyanda yok,ama ben mutlaka literatürde bi adı oldugunu düşünüyorum,nette,yani açıkçası bilgi bulamadım,
elinde bi link atabilirsen çok sevinirim,çok teşekkürler,şimdiden....
Bu bilgiyi hürriyetin bir yazısından almıştım http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=-108525
ama kontrol de etmemiştim. Kusura bakmayın.
Bu arada diğer rakadaşlardan yardımcı olanlar çıkabilir diye soruyorum bunun dereotu olmadığı kanaatine nasıl vardınız? Veya bunun dereotundan farkları ne?

xamid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 18:17   #482
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xamid Mesajı Göster
Bu bilgiyi hürriyetin bir yazısından almıştım Hürriyet Arama Mobil
ama kontrol de etmemiştim. Kusura bakmayın.
Bu arada diğer rakadaşlardan yardımcı olanlar çıkabilir diye soruyorum bunun dereotu olmadığı kanaatine nasıl vardınız? Veya bunun dereotundan farkları ne?
dereotu ailesinden de olabilir,yabaniside olabilir,kimi egrelti diyor,oda farklı bişiey,belki egrelti otu olabilir,çarkşırada benziyor,ama böyle bişey degil,farklı bir ismi var,bence,çünkü bolca olmasına ragmen,pazar tezghında seze,meyva altını süslüyor,dereotundan daha uzun,plastik,gibi sapı sert,içi,ekşi tadı,kokusu,kıl şeklindeki yaprakları uzun,pazarda dahi tüm hallerde satılmasına ragmen kimse bilmiyor,ismini,bitkinin 3 ayrı fotosunu koydum,geniş şekilde,,dereotu rezeeneyide iyi biliyorum,bu bitkinin çalı gibi çiçegide açmıyor,çalı gibi sert 1-2 m boylarında,egreltiyi andırıyor,şekli,dereotunun,yelpaze şeklinde,çıktıgını düşünün,3 fotoyu yeterince inceleyen arkadaşımızın,bulabilcegine inanıyorum,ve ender bulunan bir türde degil,yani,pazar,haller dolu,bu bitkiyle,kimi yeniyo,diyo,kimi,zehirli diyo,kimi helis dedi,kimi fış fış,yabantırak dedi,dereotu yabanisi,bide tepelik,uçurum dibi,yerlerde bol,ama nette gezmediğim,bakmadıgım yer kalmadı,bi türlü adı yok,bakalım,kısmet bekliyorum...

mügem beğendi.
fatih88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 20:26   #483
Ağaç Dostu

edis2209's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Galeri: 13
Dere Mesire Alanı civarı
14 Mayıs 2013
Kemalpaşa-İzmir

Centaurea Sp. mi acaba ? Hangi cinsi olabilir ? Çiçekleri benziyor fakat yapraklar çok farklı ....! Saygılarımla

Ptilostemon Chamaepeuce
(Pembe Tüyercik) (ENDEMİK)

Sn. herbaryum çok teşekkürler. Minnettarım. Saygılar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen edis2209 : 22-05-2013 saat 11:28
edis2209 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 21:26   #484
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Evet Centaurea sp. Tam türünü ben de bulamadım, o kadar çok çeşidi var ki.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 12:56   #485
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Mersin de yayla yollarında çok sık rastladığım bu yabani bitkinin adını bilen var

Eklenen Resimler

Düzenleyen fatitoo : 15-05-2013 saat 15:34
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 13:18   #486
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Mersin de yayla yollarında çok sık rastladığım bu yabani bitkinin adını bilen var mı?
Laden Cicegi ( Cistus creticus )

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 14:35   #487
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Ranunculus sp.
Herbaryum

Manisa-Osmancalı'da doğa gezileri esnasında rastgeldiğim bir gölet üzerindeki kurbağaları görüntülerken,bir takım kökler ile bunlara bağlı uzun dalların su yüzeyinde yayıldığını ve uçlarında küçük ve hoş çiçek ve tomurcuklar bulunduğunu gördüm.Bu çiçeğin adı nedir?Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen feyziuslu : 21-05-2013 saat 16:09
feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 08:34   #488
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2010
Karahindibaların arasında kalan kısa boylu sarı çiçekli bitkinin adı nedir ?

Bu bitkinin adı nedir ?

Cinaragaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 10:41   #489
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
arkadaşlar günceldir,yardımcı olursanız çok sevinirim....

Fatih bey bitkiniz çaşır-çakşır olabilir mi?Bizim dağlarımızda da bu mevsimde yetişir.Benim kokusunu ve tadını çok sevdiğim bir bitkidir.

fatih88 beğendi.
mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 20:10   #490
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mügem Mesajı Göster
arkadaşlar günceldir,yardımcı olursanız çok sevinirim....

Fatih bey bitkiniz çaşır-çakşır olabilir mi?Bizim dağlarımızda da bu mevsimde yetişir.Benim kokusunu ve tadını çok sevdiğim bir bitkidir.
çok teşekkür ederim,hanımefendi,******* çakşırada benzi,yor ama,bu bitki çiçeksiz,çok sert dallı,çok sık karışık parlak bir rengi var,rezene gibi,parlıyor,uzaktan bakınca,yelpaze gibi çıkıyor,ve buna baglı,1-1,5 m civarı,çalı gibi oluyor,ilerden top gibi,karmaşık gözüküyor,ele alınca plastik süpürgeyi andırıyor,plastik gibi duruyor,pazarda çok var bu ottan,sebze meyve altlarında dolu,heliz diyolar,sulak yerlerde bu ot her yerde var,ama açıkçası yeniyormu,zehirlimi,onu ögrenmek istiyorum,sayet heliz **** çakşır tarzı bişeyse çok faydalı bir bitki,ama etrafımda çok var,tam emin olmadıgımdan el süremiyorum,büyük ihtimal,heliz diye düşünüyorum,kokusu yok,bu otun,plastik gibi,tadı limon gibi ekşi,kalın bir sapla egrelti seklinde çıkıyor,ama egrelti otuda degil,kalın dalları kabugu soyululunca ,salatalık gibi beyaz ekşimsi,acımcı bir tadı var,ama çignedim,yiyemedim,kimiside samız,çemlik diyor yenir,ama işte tam teşhis,şart,meyve sebze hallerde kaynıyor,bu ot,adam ot diye çıkıyor,işin içinden,ama adı bilinmiyor,ama ya heliz,çakşır,yabani dereotu tarzı bişey sulak tepelik,alanlar kaynıyor,bu ottan,tam ismini bulabilirse arkadaşlar çok sevinirim....
bu iki resim ve tür arasında kaldım.....
http://img440.yukle.tc/image.php?id=...sDillWs700.jpg
http://img440.yukle.tc/image.php?id=5016imgres.jpg

Düzenleyen fatih88 : 16-05-2013 saat 21:47
Eski 18-05-2013, 19:08   #491
Ağaç Dostu

edis2209's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edis2209 Mesajı Göster
Dere Mesire Alanı civarı
14 Mayıs 2013
Kemalpaşa-İzmir

Centaurea Sp. mi acaba ? Hangi cinsi olabilir ? Çiçekleri benziyor fakat yapraklar çok farklı ....! Saygılarımla

" Centaurea akamantis " olabilir mi acaba ..?

edis2209 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 11:56   #492
Ağaç Dostu

herbaryum's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2006
Galeri: 49
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyziuslu Mesajı Göster
Manisa-Osmancalı'da doğa gezileri esnasında rastgeldiğim bir gölet üzerindeki kurbağaları görüntülerken,bir takım kökler ile bunlara bağlı uzun dalların su yüzeyinde yayıldığını ve uçlarında küçük ve hoş çiçek ve tomurcuklar bulunduğunu gördüm.Bu çiçeğin adı nedir?Şimdiden teşekkürler.
Ranunculus sp.

herbaryum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 11:59   #493
Ağaç Dostu

herbaryum's Avatar

Alıntı:
Dere Mesire Alanı civarı
14 Mayıs 2013
Kemalpaşa-İzmir

Ptilostemon sp. (P. chamaepeuce olabilir)

Eski 19-05-2013, 12:00   #494
Ağaç Dostu

herbaryum's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ay Kozalağı Mesajı Göster
Bu bitkinin adı nedir? Teşekkürler.
Geum sp.

Eski 19-05-2013, 12:02   #495
Ağaç Dostu

herbaryum's Avatar

Alıntı:
Nif dağı Orman yolu kenarı
24 Nisan 2013
Kemalpaşa,İzmir

Bu narin bitkicik nedir acaba..? Saygılarımla,
Scilla sp.

Eski 19-05-2013, 18:27   #496
Ağaç Dostu

Alıntı:
çok teşekkür ederim,hanımefendi,******* çakşırada benzi,yor ama,bu bitki çiçeksiz,çok sert dallı,çok sık karışık parlak bir rengi var,rezene gibi,parlıyor,uzaktan bakınca,yelpaze gibi çıkıyor,ve buna baglı,1-1,5 m civarı,çalı gibi oluyor,ilerden top gibi,karmaşık gözüküyor,ele alınca plastik süpürgeyi andırıyor,plastik gibi duruyor,pazarda çok var bu ottan,sebze meyve altlarında dolu,heliz diyolar,sulak yerlerde bu ot her yerde var,ama açıkçası yeniyormu,zehirlimi,onu ögrenmek istiyorum,sayet heliz **** çakşır tarzı bişeyse çok faydalı bir bitki,ama etrafımda çok var,tam emin olmadıgımdan el süremiyorum,büyük ihtimal,heliz diye düşünüyorum,kokusu yok,bu otun,plastik gibi,tadı limon gibi ekşi,kalın bir sapla egrelti seklinde çıkıyor,ama egrelti otuda degil,kalın dalları kabugu soyululunca ,salatalık gibi beyaz ekşimsi,acımcı bir tadı var,ama çignedim,yiyemedim,kimiside samız,çemlik diyor yenir,ama işte tam teşhis,şart,meyve sebze hallerde kaynıyor,bu ot,adam ot diye çıkıyor,işin içinden,ama adı bilinmiyor,ama ya heliz,çakşır,yabani dereotu tarzı bişey sulak tepelik,alanlar kaynıyor,bu ottan,tam ismini bulabilirse arkadaşlar çok sevinirim....
bu iki resim ve tür arasında kaldım.....
Yukle.TC | Resim | Resim Galerisi | Resimler | Resim Ykle
Yukle.TC | Resim | Resim Galerisi | Resimler | Resim Ykle
arkadaşlar,günceldir,bu kadar çok ayrıntı verdim,3 tane resim,buna ragmen bilinmemesi,çok saşırtıcı,bilen kimse yokmu,bulabilirsem ben yüklüyecem ismini,tezgahlarda pazarda dolu bu ottan,yardımlarınızı bekliyorum....bulana arkadaşa şimdiden teşekkürler.....

Düzenleyen fatih88 : 19-05-2013 saat 19:03
Eski 19-05-2013, 21:47   #497
Ağaç Dostu

herbaryum's Avatar

Alıntı:
arkadaşlar,günceldir,bu kadar çok ayrıntı verdim,3 tane resim,buna ragmen bilinmemesi,çok saşırtıcı,bilen kimse yokmu,bulabilirsem ben yüklüyecem ismini,tezgahlarda pazarda dolu bu ottan,yardımlarınızı bekliyorum....bulana arkadaşa şimdiden teşekkürler.....
Muhtemelen Foeniculum vulgare

Eski 19-05-2013, 21:57   #498
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi herbaryum Mesajı Göster
Muhtemelen Foeniculum vulgare
abi rezene degil,rezene anason kokuyor,bunun hiç kokusu yok,çiçekleri yok,dibi sogan gibi,tadı ekşimsi,agzı buruyor, ve egrelti şeklinde yelpaze gibi çıkıyor,kökü dalları kalın,iplikimsi,pazar tezgahlarını süslüyor,toz alma süpürgelerini andırıyor,koparılmış hali,ama ,ama anethum gravelons,yani dereotu ailesinden yabani bir türü olabilir,diye düşünüyorum,ama nettede ben konu açmadan çok arastırdım,çıkmıyor,çünkü,ismini tam bilmiyorum....belkide yabani pek kullanılmayan bir bitkide olabilir,yoksa ragbet gören bir bitki olsa bulurdum,ama işte ismini ögrenebilmek,amacım,sagolun,yinede sizi de yordum,aksam aksam.....
ayrıca bu son attıgım resimdeki nede çok benziyor,ama işte net ismi maalesef ordada yok...
http://img440.yukle.tc/image.php?id=...sDillWs700.jpg

Utku beğendi.
Eski 20-05-2013, 17:58   #499
Ağaç Dostu

arkadaşlar,bu hakikatende çakşırmış,ilkten bende çakşır sanmıştım,sarı çiçek görünce degil,dedim,ama çakşırında dünyada 170 tane türü varmış,türkiyede 17 çakşır türü varmış,ama 17 türden,hangisi,onu bulabilirseniz,çok sevinirim,resimlerime bakarak,çünkü bu çakşır çok faydalı,ama zehirli türleride olabilecegi için,tür olarak yazabilirseniz daha mutlu olurum.....
Çakşır - Vikipedi
burda yazan 17 türden biri sanırım,ama,türkçe olarak,bulamadım.....
Galleria della Flora italiana
ferula communis olarak gözüküyor....
yalnız bununda 2 türü varmış,acı,ve tatlı olan diye benimki hangisi acaba,yardımlarınızı bekliyorum....
yani,kısacası,bu ferula communis türü zehirlimi degilmi.....

Düzenleyen fatih88 : 20-05-2013 saat 19:28
Eski 20-05-2013, 20:09   #500
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Galeri: 1
ÇAKŞIR OTU (FERULA COMMUNİS )
http://web.ogm.gov.tr/birimler/merke...9EIR%20OTU.pdf

xamid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 20:22   #501
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xamid Mesajı Göster
eyv,sagol,kardes,zehirli degil,görünüşe göre,aslında daha öncede gördüm,ama işte,internet, bazen çok faydalı oluyor,bazende bilgi kirliliği insanın aklını karıştırıyor.....
Ferula communis - Giant Fennel
Galleria della Flora italiana
buradada,daha detaylı resimleri var...

Eski 20-05-2013, 21:23   #502
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2013
küstüm otu mu? emin olamadım

merhaba arkadaşlar,

bu bitki 1 yıldır domates yetiştirdiğim ve domatesin kuruyup üzerine 5-6 ay geçtikten sonra kendiliğinden saksıdan çıkan bir bitkidir. ben küstüm otuna benzettim ama emin olamadım. ilk çıkan 2 yaprak fasulyenin ilk çıkan 2 yaprağına benziyordu, birden bire hızla büyüyerek 1 haftada fotoda görülen son halini aldı yorumlarınızı bekliyorum.. teşekkürler.

Eklenen Resimler

sehzata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 21:53   #503
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Bende küstüme benzettim ama pıtrak olabilir (Biz pıtrak diyoruz ama Demirdikeni de denmiş).
Demir Dikeni, Çobançökerten (Tribulus terrestris)

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 11:30   #504
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sehzata Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar,

bu bitki 1 yıldır domates yetiştirdiğim ve domatesin kuruyup üzerine 5-6 ay geçtikten sonra kendiliğinden saksıdan çıkan bir bitkidir. ben küstüm otuna benzettim ama emin olamadım. ilk çıkan 2 yaprak fasulyenin ilk çıkan 2 yaprağına benziyordu, birden bire hızla büyüyerek 1 haftada fotoda görülen son halini aldı yorumlarınızı bekliyorum.. teşekkürler.
Merhaba,
Şahsi fikrim bitkinizin "Parkinsonia aculeata" olduğu yönünde. Daha once yetiştirdiğim bir bitki. Şu an elimde yok ama çok benzettim. Etrafınızda bu ağaçtan varsa büyük ihtimalle onun tohumlarından biri saksınıza gelmiştir.

Tohumdan yetiştirilmiş ve Parkinsonia Aculeata olduğu kesin olan bitkinin görüntüsü. Biraz daha büyüdüğünde yaprak saplarının gövdeyle birleştiği yerde ortadaki uzun ve kalın olmak kaydıyla üç adet sert diken çıkarsa durum kesinlik kazanır.

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 13:07   #505
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Merhaba,
Şahsi fikrim bitkinizin "Parkinsonia aculeata" olduğu yönünde. Daha once yetiştirdiğim bir bitki. Şu an elimde yok ama çok benzettim. Etrafınızda bu ağaçtan varsa büyük ihtimalle onun tohumlarından biri saksınıza gelmiştir.

Tohumdan yetiştirilmiş ve Parkinsonia Aculeata olduğu kesin olan bitkinin görüntüsü. Biraz daha büyüdüğünde yaprak saplarının gövdeyle birleştiği yerde ortadaki uzun ve kalın olmak kaydıyla üç adet sert diken çıkarsa durum kesinlik kazanır.

etrafımda hiç göremediğim bir bitki, en son geçen sene saksıya hayvan gübresi atmıştım belki de oradan geldi. garriptir ki akşamları yapraklarını da kapatıyor hala ne olduğu konusunda bilgim yok ? akşam net olmayan bir foto çektim bir de buna bakabilirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 21-05-2013, 14:56   #506
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
etrafımda hiç göremediğim bir bitki, en son geçen sene saksıya hayvan gübresi atmıştım belki de oradan geldi. garriptir ki akşamları yapraklarını da kapatıyor hala ne olduğu konusunda bilgim yok ? akşam net olmayan bir foto çektim bir de buna bakabilirseniz sevinirim.
Sayın sehzata, doğrudur benim bahsettiğim bitki de ışık zayıfladığında bu sekilde yapraklarını kapatır.

Eski 21-05-2013, 15:23   #507
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Sayın sehzata, doğrudur benim bahsettiğim bitki de ışık zayıfladığında bu sekilde yapraklarını kapatır.
teşekkür ederim ilginiz için, ben biraz daha büyümesini bekleyeyim, dikenleri çıkarsa belli ki bir ağacım oldu ))

Eski 21-05-2013, 17:38   #508
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
teşekkür ederim ilginiz için, ben biraz daha büyümesini bekleyeyim, dikenleri çıkarsa belli ki bir ağacım oldu ))
Evet, ancak soğuklara hassas bilginiz olsun. Ben benimkileri koruyamadım... Bir ağaç namzeti için maalesef zor bu iklim konusu.

Çiçeği çok hosuma gittiği için güneyden tohumları toplamış yetiştirmiştim ama 4. yıllarında bi hayli büyüdüklerinden dondurdum... İnşallah siz başarırsınız

Eski 25-05-2013, 22:00   #509
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2013
Wink

bu bitki üzerindeki tohum mudur artık bilemiyorum dağda bayırda çok miktarda var; nedir bunun adı:

tordylium sp.

Düzenleyen M..T : 20-06-2013 saat 16:26
M..T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 22:01   #510
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2013
bu bitkinin adı nedir;

Mesembryanthemum sp.

Düzenleyen M..T : 20-06-2013 saat 16:26
M..T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024