agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Börtü Böcek (http://www.agaclar.net/forum/bortu-bocek/)
-   -   Sivrisineklerden kurtulun... (http://www.agaclar.net/forum/bortu-bocek/9591.htm)

drhegeli 01-07-2012 11:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 992418)
Bunu bizler için tercüme edip anlatacak kimse var mı?
Yok mu?

Özetle:

Su dolu torba bir lens görevi görüyormuş. Sinekler (özellikle kara sinekler), torbada oluşan kendi (deforme) görüntülerini (kendilerini avlamaya çalışan) bir yırtıcı zannedip oradan uzaklaşıyorlarmış...

Yöntemin işe yaraması için ortamda ışık olması gerekiyor. Gece karanlıkta biz uyurken saldıran sivrisineklerde işe yaramayacak gibi görünüyor...;)

Adalet Yağcı 01-07-2012 16:22

Balkonda işe yarasın da, uyurken başka formüller var.

Su dolu poşetler yerine yuvarlak dev aynaları koysak daha çok korkmazlar mı acaba :)

Jezebel 01-07-2012 20:59

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 992582)
Balkonda işe yarasın da, uyurken başka formüller var.

Su dolu poşetler yerine yuvarlak dev aynaları koysak daha çok korkmazlar mı acaba :)

Bunun gibi mi:confused:

Eklenti 314484

Hoş bir fikir;)
Disko gibi olmaz mı;)

Adalet Yağcı 01-07-2012 21:40

İşte tam böyle.
Disko gibi olsun varsın, sivriler de biz de eğleniriz :)

drhegeli 14-01-2013 15:17

Doğal sivrisinek öldürücü/kovucu olarak kullanılan bitki : Dalmaçya Papatyası

Erdogan 28-04-2013 00:43

selamlar,

havaların ısınmasıyla beraber vızıltılar gelmeye başladı kulağıma. uyanıkken değil de uyurken saldırıyor bu mahluklar. sabah bi kalkıyorum yüzümde kolumda şişlikler :/ sivrisineğe karşı bitkiler ne kadar etkili tecrübe edenler var mı ? kekik, fesleğen..vs. gibi. gerçekten etkili oluyorlarmı merak ettim.

Adalet Yağcı 28-04-2013 18:55

Fesleğenin etkili olduğu söyleniyor ama, hücuma geçtiklerinde hiç bir şeyin faydası olmadığını görüyorum :(

almanyalı 28-04-2013 19:24

merhaba,

Bu başlığı görünce biraz şaşırdım önce:eek: aaa sivrisinek mağduru ne çok insan varmış dedim kendi kendime.

Ben sivrisineklerle hiç sorun yaşamadım bugüne kadar :D neden bilmem beni hiç ısırmıyorlar, yazın herkes sivrisinek ısırıklarını kaşırken ben keyfime bakıyorum ;)

Eşim bu durumdan çok rahatsız..çünki onun kolları bir parmak şişiyor, ben ve kızımın üstüne sivrisinek bile gelmiyor :p

Eşim"sizde bir tuhaflık var! sizi niye hiç ısırmıyor bu sivrisinekler?" diyor.
Benden başka sivrisinek ısırmayan kimse varmı? merak ettim, ben özel birşey yapmıyorum kendimi bildim bileli bana gelmezler..:dilli:

Adalet Yağcı 28-04-2013 21:18

Bazı kan gruplarından özellikle hoşlanırlarmış diye duymuştum, ne kadar doğru bilmiyorum.

Erdogan 28-04-2013 21:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1145915)
Fesleğenin etkili olduğu söyleniyor ama, hücuma geçtiklerinde hiç bir şeyin faydası olmadığını görüyorum :(

Adalet Hanım en yakın zamanda fesleğen edinmeyi düşünüyorum, sivrisinek için değil sadece :) kokusunu çok severim.

bitki olarak ( yoksa etobur bir canavar mı desem :) ) Venus Sinek Kapanı bakıyorum ama menusunde sivrisinek var mıdır bilemem :)

Erdogan 28-04-2013 21:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1145973)
Bazı kan gruplarından özellikle hoşlanırlarmış diye duymuştum, ne kadar doğru bilmiyorum.

onu ben de duymuştum. A+ benim. ısıranlara bir sormak lazım minik bir anket yapalım :)

TaFLaN 28-04-2013 23:40

0 Rh+ çok severler bazı insanların ter bezlerinden salgıladığı koku nedeniyle uzaklaşırlar. Bazı ilaç kullanan kişilere kullandığı ilacın türüne göre dokunmazlar.
Fesleğen sıkça gündeme getiriliyor denemek lazım.
Ayrıca 58 No'lu mesajda bahsettiğim çift ışıklı elektrik çarpan cihaz ilk 2 gün resmen reklam yaptı bana ondan sonra bir işe yaramadı:(

Ama ben bunların hiçbirisini önemsemiyorum. Çünkü, sivrisinek öldürülebilir. Yakalanması çok kolaydır. Ses yapar v s Asıl ırz düşmanı bana göre yakarca ses yapmaz, gözükmez adamı deli eder ısırdı mı sivrisineğe dua edersiniz. Belediyenin ilaçlamasına bağışıklıdırlar Her türlü savaş eğitimini almışlardır. Bu senede ziyaret ederlerse bu konuda bana mastır yaptıracaklar:)

Eğer bunların çaresini bilen duyan gören vs varsa paylaşsın ki cennetlik olsun:)

Erdogan 04-05-2013 17:52

feslegen aldim sonunda :p japon pazarinin onunde satiyorlardi tanesi 1 tl :)

Erdogan 21-05-2013 03:23

Selamlar,

Sivrisinek saldirisina maruz kaldim az once. Ne guzel uyuyordum uykumdan etti beni :/ kolumun 3 yerinden isirmis kabardi kasintidan duramiyorum. Yok mu bunlari defedecek kesin cozum ? :( balkonda ne varsa feslegen biberiye yatagimin ucuna koydum. Bunlardan oturu pencere acamaz oldum. Tek tuk giriyor. Bir tanesi bile beni yiyip bitiriyor bu sinegin :/

ezo 21-05-2013 08:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdogan (Mesaj 1145987)
onu ben de duymuştum. A+ benim. ısıranlara bir sormak lazım minik bir anket yapalım :)

Benim Kan grubum 0 Rh+ sivrisinek gelir koluma konar ısırmadan kalkar gider .)

mandalinleerik 21-05-2013 08:46

Bende tam bir sivrisinek ve yakarca çekerim. Bulunduğum ortamda kimse bunlardan şikayet etmez çünkü ben sivrisinekleri doyurmuşumdur zaten.
A Rh+

Adalet Yağcı 21-05-2013 12:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdogan (Mesaj 1158030)
Selamlar,

Sivrisinek saldirisina maruz kaldim az once. Ne guzel uyuyordum uykumdan etti beni :/ kolumun 3 yerinden isirmis kabardi kasintidan duramiyorum. Yok mu bunlari defedecek kesin cozum ? :( balkonda ne varsa feslegen biberiye yatagimin ucuna koydum. Bunlardan oturu pencere acamaz oldum. Tek tuk giriyor. Bir tanesi bile beni yiyip bitiriyor bu sinegin :/

Pencerelerinize sineklik tel yaptırın, en kolay çözüm şimdilik bu olarak görünüyor :)

Adalet Yağcı 21-05-2013 12:34

Konu başındaki mesajımda şöyle bir çareden söz etmiştim.
Gerçekten de faydası olmuştu, sayın Todor masquito programının çok kullanıldığında baş ağrısı yaptığını yazmıştı.
Bir deneyin bakalım.

Erdogan 21-05-2013 16:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1158231)
Konu başındaki mesajımda şöyle bir çareden söz etmiştim.
Gerçekten de faydası olmuştu, sayın Todor masquito programının çok kullanıldığında baş ağrısı yaptığını yazmıştı.
Bir deneyin bakalım.

sineklik falan simdi hos olmaz apartmanda da :) sanirim elektrikli sinek ilaclarindan alacagim. bu arada o programin ise yarayacagindan da pek umitli degilim. hem bilgisayari sabaha kadar acik tutamam :/

neyse bulacaz bi care artik :)

Adalet Yağcı 29-05-2013 13:54

1 Eklenti(ler)
Sivri sinekleri kaçırdığı iddia edilen, face'de sıkça paylaşılan bir fotoğraf var.

Eklenti 411686

Yeşil limonu ikiye kesip, ortasına bildiğimiz karanfilleri yerleştiriyorsunuz.
Hazırlayıp pencere önüne koyuluyormuş.

Denemedim, deneyenler deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim.

Nautilus Cycad 09-06-2013 20:35

Ben sinek kovan fis fis sprey kullananlardanim. Son ama en kesin çözüm.

Çıldırmış gibi ediyor beni bu canavarlar. Piskolojim bozuluyor. Sonra elime ayağıma 2 fis fis rahat uykuuuuu.....

hira 14-07-2014 03:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ezo (Mesaj 1158068)
Benim Kan grubum 0 Rh+ sivrisinek gelir koluma konar ısırmadan kalkar gider .)

Siz ne kadar şanslısınız öyle.. Benim kanımda 0 Rh+ ama benim şansım yok bu konuda, evde ne kadar sivrisinek varsa hepsi beni buluyor. Kolumda dünden kalan kabartılarımla uyuyamazken şuan, yenileri için tepemde vızırdıyor adi sinekler:(

iselas 14-07-2014 09:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1305778)
Siz ne kadar şanslısınız öyle.. Benim kanımda 0 Rh+ ama benim şansım yok bu konuda, evde ne kadar sivrisinek varsa hepsi beni buluyor. Kolumda dünden kalan kabartılarımla uyuyamazken şuan, yenileri için tepemde vızırdıyor adi sinekler:(

Evet bende aynı durumdayım nerde bir sivrisinek varsa ilk beni bulur :D Bence tam olarak kan grupları ile bir ilgisi yok çünkü bizim ailede herkes 0 Rh+ eşime hiç gelmezler kızıma biraz bana mutlaka gelir adi sinekler. Sinekleri avlamak ben odadaysam çok kolay olur.Kesinlikle benim sağımda solumda bir yerlerde olurlar :D

s.serdar 21-07-2014 05:35

1 Eklenti(ler)
Eşim, bahçe evimizde ve açık alanda aşağıdaki çubuk tütsüleri kullanıyor.

Yüzde yüz değilse bile yüzde yetmiş yarar sağlandığı tarafımızdan test edilmiştir. Tütsünün rüzgar ve esintiyi karşınıza alacak şekilde yerleştirilmesi gerekiyor. Ancak tütsü kokusu nedense beni fazlası ile rahatsız ediyor.

Eklenti 510153

Fesleğenin çare olmadığı bizzat denenmiş bir gerçektir.

ykaya194 21-07-2014 13:04

Evinizi maviye boyayın

Fas'taki Mavi Kasabann Srr Foto Galerisi - 5

tmlnk 30-07-2014 06:19

Konuda bahsedilen yöntemlerin büyük çoğunluğunu denedim. Bazılarının başarı şansı var. Ama sadece klasik yani bildiğin sivrisineklere karşı. Fakat bu tatarcık sineği ya da yakağan, yakarca, yakan gibi isimlerle adlandırılan korkunç canlı için malesef bir çözüm yolu yok. Önerilen hiçbir ot, tütsü, ilaç, elektronik cihaz, program, ayin, dua, büyü işe yaramamakta. Belediyenin ilaçları standart sivrilere çözüm olabilmekte ama bu yaratıklar o ilaçları adeta içleine çekip kafa buluyor ve daha da bir iştahla kanımızı içiyorlar. Evrimin üst kademelerine geçmiş bunlar artık. Zekiler, hızlılar, sessizler ve tüm ilaçlara karşı bağışıklıkları var. Tatarcıklara karşı tek bir çözüm var, onların bulunduğu mekanı saygıyla terk edin. Evet itiraf ediyorum artık mücadeleyi bıraktım ve büyük bir saygı duyuyorum bu canlılara :)

Ha bu arada fesleğen öneriliyor birçok yerde ama yaptığım deneysel çalışmalar sonucunda hiçbir sivri türünde başarılı olmadığını, hatta sayılarının arttığını dehşetle gözlemlemiş bulunmaktayım.

Sonul 30-07-2014 10:10

Bu benim düşüncem doğruluğu tartışılır. Bende "o" grubuyum. Çocukluğumda sivrisinekler beni çok rahatsız etmişti. Zamanla sanırım vucudum onlara karşı antikor (bu kavram uygun mu? bilmiyorum) üretti sanırım. Şimdi çok aç olanların dışında sldırıya uğramıyorum.

MeyveliTepe 30-07-2014 12:08

Tatarcıklar o kadar küçük ki sinekliğin gözeneklerinden kolayca geçiyorlar. Sinekliğe güvenerek akşam vakti içeride ışık varken açık cam bırakmamalı.

Muda 09-09-2016 09:13

Deter Mosquito Pests

Mosquito Plant Geranium

Lemon Thyme Care

Bacillus Thuringiensis Israelensis Pest Control

Adalet Yağcı 10-09-2016 20:03

Teşekkürler sayın Muda, başlığı hem güncellemiş hem de yeni bilgiler paylaşmışsınız.
Meğer bizim sevgili güzel kokulu Itır'ımız da bir sinek düşmanıymış, Fesleğen de o kategoriye girdiğine göre güzel kokuları sevmiyor bu yaratıklar demek ki :)

Tatarcık, Yakarca, Mucuk vb. isimlerle anılan minik canavarlar, yakınlarınızda meyveli ağaçlar varsa incir dut gibi meselâ orada konuşlanıyorlar.
Yakınlarınızda salkım söğüt varsa sivrisineklere pekalâ yuva olabiliyor.
Bahçeli eviniz varsa bu tür ağaçları bahçenizin en uzak köşelerine dikin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024