agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2007, 16:47   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2007
Sinek Kovucular

Ankara Taşpınar köyünde oturuyorum ve bu yaz sineklerden çok çektim, ilaç kullanmayı sevmediğim ve bu sinekleri her ne kadar sevmesemde onları öldürmekten çok rahatsız olduğum için sineklerle nasıl başa çıkacağım konusunda farklı teoriler araştırıyorum. bunlardan bana göre akla en yatanı örümceklerdi yanlız onlarda bu kadar sineği yakalamak konusunda biraz başarısız oldular, imdi arkadaşlar sizlere danışmak istediğim konu Ankara iklimine uygun nereden helikopter böceği (yusufcuk) bulabilirim veya kara sineklerle beslenen bir kuş türü biliyorsanız lütffen benimle irtibata geçin, kara sineklerle bu yolla mücadele edenlerin fikirlerine de açığım, selamlar.

GümüşKavak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 17:18   #2
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Belki Elektronik Sinek Kovucu işinize yarayabilir.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 17:43   #3
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Kara sinekler için en etkin, çevreci, doğal ve kesin çözüm...

Şayet yazdığınız gibi kovalamaktan ezmekten öldürmekten hoşlanmıyorsanız ... tek alternatif çözüm...

Sarracenia Flava ve/veya leucophyla, titan gibi hybridlerin olgun bitkileri...

saygılar

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2007, 17:41   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-09-2007
en uygun ve en çevreci olan çözüm bahçenize yarasa evi kurmanızdır. Bir yarasa günde ortalama 800 böcek ve sinek tüketir. Arama motorlarından "bat house" diye aratabilirsiniz.

K4GE beğendi.
sokak lambası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 15:04   #5
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Ben de yazları karasinek ve sivrisineklerle boğuşmaktan bıktım. Açıkçası çevreci, doğal çözüm aramaktan vazgeçtim, sadece çözüm arıyorum. Evimin penceresini özgürce açabilmek, balkon ve bahçemde sinekler tarafından rahatsız edilmeden oturabilmek istiyorum. Buket Aknar ve Mahmut Leventoğlu, kahve yakmanın sinekleri uzaklaştırdığını yazmışlardı. Ancak 2-3 ay hem evde hem balkonumda etkili olabilecek bir çözüm yolu bilen varsa çok sevinirim.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 09:18   #6
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Veteriner ilaçları satan bir yere gidip sorununuzu anlatırsanız size yardımcı olacaklardır.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2008, 08:57   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Belki Elektronik Sinek Kovucu işinize yarayabilir.
Elektronik sinek kovucuları denedinizmi acaba?

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2008, 09:30   #8
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu Mesajı Göster
Elektronik sinek kovucuları denedinizmi acaba?
Denedim. Ama ben sineklerden daha çok rahatsız oldum sanırım.

Eski 21-03-2008, 08:41   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GümüşKavak Mesajı Göster
Ankara Taşpınar köyünde oturuyorum ve bu yaz sineklerden çok çektim, ilaç kullanmayı sevmediğim ve bu sinekleri her ne kadar sevmesemde onları öldürmekten çok rahatsız olduğum için sineklerle nasıl başa çıkacağım konusunda farklı teoriler araştırıyorum. bunlardan bana göre akla en yatanı örümceklerdi yanlız onlarda bu kadar sineği yakalamak konusunda biraz başarısız oldular, imdi arkadaşlar sizlere danışmak istediğim konu Ankara iklimine uygun nereden helikopter böceği (yusufcuk) bulabilirim veya kara sineklerle beslenen bir kuş türü biliyorsanız lütffen benimle irtibata geçin, kara sineklerle bu yolla mücadele edenlerin fikirlerine de açığım, selamlar.
Tarım ilaçları satan bayiden ALPHAMOST SC 2-4 ay etkili evinize attıktan sonra 8 saat girmeyin daha sonra evi havalandırın , sinekler evinize girse bile 4 ay boyunca ölüyor. 4 seneden beri kullanıyorum hiç bir yan etkisini görmedim ve bende köyde oturuyorum ve köyün sinekleri çekilmiyor.

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 09:16   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Geçen sene yapı marketlerde duvara-dala vs. asılan veya masa pencere üstüne konulan plastik - şeffaf kutular satılmıştı.

Eşşek arısı veya kara sineğin sevdiği yiyeceklerden bir parça bu kutunun içine koyuyorsunuz 4-5 tane delikten giren sinek ve eşşek arısı bir daha çıkamıyor.

Yarasa evi çözüm olmaz çünkü bu sinekler gündüz faal.

En iyi çözüm ise

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...lava_JPG01.jpg

sarracenia flava.

Bauhausda ufakları satılmıştı.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 12:23   #11
Yeni Üye

safranbolu's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Safranboludan yazıyorum özellikle sabahları bahçede kahvaltı verirken reçele bala hatta akşam yemeğinde ete ekmeğe bile geliyor arılar ve evimizde aynı zamanda pansiyon biz bile alışmadık ve yine bahar geliyor kabus başlıyacak bahçedede etkili olabilecek bir ilaç varmı **** bu önerdiğiniz ilacı bahçede nasıl uygularız.

Çamlıca Konağı
Özlem Özen

safranbolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 21:19   #12
Serhan

Serhan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2007
Galeri: 7
Sinek Kapan

Sineklerden bıktım diyorsanız bence deneyin arkadaşlar,

Araçlar:
Bir litrelik pet şişe,
Bir boru (elektrik tesisatlarında kullanılan küçük borulardan,
Kalem uzunluğunda) şişeyi ve boruyu delmek için bir şiş veya delici başka bir araç.

Yapımı:
Bir litrelik pet şişeyi tabandan yukarıya doğru, yaklaşık 20 cm kadar yüksekten yatay bir şekilde deliyoruz (borunun şişeyi yatay bir şekilde düz keseceği biçimde) tabii boruyu yerine yerleştirmeden önce borunun tam ortasına sineklerin geçeceği bir delik açılacak.

Boru yerine yerleştiğinde boruya açılmış delik şişenin dibine doğru bakacak şekilde olması gerekir. Şişemizin içerisine sinekleri çekebilecek, koku yayan birşey (örneğin ölü balık) koyup şişemizin kapağını kapattık mı kapanımız hazır demektir.

Çalışma Mentalitesi:
Kokuyu alan tüm sinekler ve uçan bir çok canlı kokuyu takip ederek borunun 2 yanından şişenin içerisine, borudaki delik yardımı ile doluşur ve içeriye giren sineğin bir daha dışarı çıkacak yolu bulamayacak oluşu kapanımızın işe yaradığını gösterir

Not: Şişeyi yerde tutmanızı veya raf gibi bir yerde tutmanızı hiç tavsiye etmem bence bir ağacın dalına veya benzeri bir yere, borudan ip kullanarak asınız. (Aksi taktirde sinek kapanınız karınca dolacak)

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Serhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 11:18   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Güzel bir metod ,eşşek arısı ve sinekler için işe yarar.Ancak dala asmaktan çok sabitlenmesinde fayda var yoksa rüzgarla devamlı sallandığından sinek ve arıları kaçırtır.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 11:57   #14
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

İlginç bir yöntem. Sanırım evden uzakta tutmakta fayda var, balık kokusu balkonda pek hoş olmaz.

Eski 08-04-2008, 18:46   #15
Serhan

Serhan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2007
Galeri: 7
Sabitlemek size kalmış arkadaşlar, sadece içerisine karınca girme olasılığı ortadan kalkar asılı olduğu zaman, sinekleri kaçırdığı konusuna katılmıyorum. Bu arada resimde görülen siyahlıklar sinekler, okadar yoğunlar ki sanki şişe siyah bir sıvıyla dolu gibi görülüyor.

Eklenen Resimler

abk ve K4GE beğendi.
Serhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 22:26   #16
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Bu yaz deneyeceğim. Yalnız merak ettiğim bir konu var! Şişe içerisine balıktan başka bir şey yerleştirilebilir mi? Ne olabilir?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 22:40   #17
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2007
Bence başka birşey olabilir Buket, örneğin çiğ et ya da sinekleri çekebileceğini düşündüğünüz herşey.

Sergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 22:42   #18
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
eee, o et kokuşmaz mı?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 23:00   #19
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2007
Amaç da o zaten, bizim bahçede içlerinde balık olan yaklaşık altı tane sinek kapan var, mandalin ağacında, incir ağacında vs. biz bu ağaçların meyvelerini toplamağa gittiğimiz zaman, bizi rahatsız eden bir koku olmaz, yani şahsen ben hiç koku almadım.

Sergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 08:09   #20
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Terasımıza ektiğimiz, diktiğimiz bitkilerin toprağına yanmış koyun gübresi karıştırmıştık.
Ufak ufak bir dolu sinek türedi. Çok ama çok ufaklar.
Bir zarar vermiyorlar. Sürekli toprakta konaklıyorlar. Bitkiye eğildiğimizde, suladığımızda uçuşuyorlar.
Can sıkıcı bir durum.
Sinek ilacı sıkmakda istemiyoruz.
Ne yapmalı?

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 08:32   #21
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Tarım ilaçları satan yerlerde sarı yapışkan tuzaklar vardır. Bunlardan sineklerin bol bulunduğu yerlere asarsanız pek çoğunu yakalar.
bildiğim birinin evinin yanında ahır vardı. Karasinekten geçilmiyordu. Denedik. Çok olumlu sonuç verdi.

http://www.ziraat.selcuk.edu.tr/ctun...yuk/tuzak2.jpg

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 14:48   #22
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Teşekkürler izzeterisen
Bunu deneyeceğim. İnşallah kolayca temin edebilirim...

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 17:19   #23
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eczadolabi Mesajı Göster
Teşekkürler izzeterisen
Bunu deneyeceğim. İnşallah kolayca temin edebilirim...
Biz sorunu şöyle çözdük .
Sarı renkli boş şampuan şişeleri vardı, bunların dışına fare yapışkanını (ilaç bayilarinde tüplerde satılır) incecik sürdük (sürmeden önce sıcak bir yerde bekletilmeleri gerekir) ve sineklerin olduğu yere astık. bir günde yüzlerce karasineği yakaladı. Yapışanlar da ölüyor tabii.
Ama bunda kural şudur. İlle sarı olacak ki sarı böcekleri çekiyor, üzerine de yapışkan sürülecek ki sinekler yapışsın ve üzerinde kalsın, uzun süre kurumayan cinsten olmak zorunda.
kolay gelsin

K4GE beğendi.

Düzenleyen izzeterisen : 09-05-2008 saat 23:50
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 18:23   #24
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Şu sitede var bu üründen.Fiyatı ne kadar acaba?

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 11:23   #25
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Sineklere çözüm arıyorum.

Bende ,bahçedeki sinekler için çözüm ararken ultrasonic sistem diye birşey buldum.Ama bahçedeki kuşlara, köpeklere zarar vermesinden korkuyorum Bu tür ürünlerden kullanan var mı? Deneyimlerinden yararlanabilir miyiz? Benim bulduğum ürünün sitesi www.akgenelektronik.com.tr. Belki diğer ürünler faydalı olur.

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 11:51   #26
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Ürün rahatsız edici bir ses mi çıkarıyor?

Eski 22-05-2008, 23:45   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2008
ben ultrasonik ses dalgaları yayan aletin böcekler için olanını kullanıyorum herhalde yaklaşik 2-2,5 yıl oldu alalı ve çok rahatız. Şöyle söyleyeyim evimizde akrep olurdu ama artık evin içinde terliksiz dolaşşak bile aklımıza akrep gelmiyor. Muhabbet kuşumuzu da hiç rahatsız etmedi bu sizin bulduğunuz da benzer birşey olsa gerek bence eğer sitesinde aksi yönde bir yazı yoksa sinek ve haşaratı kaçirmaktan başka herhangi bir etkisi olacağını sanmıyorum.

Bana başlıkta bahsettiğiniz kapan yöntemleri çok acımasızca geldi. Hem o sinekleri o kapanlara çekecek birşey koyuyorsunuz hemde hayvan bir daha dışarı çıkamıyor. O kapan orada olmasa belki hiç o tarafa uçmayacak. Yazık değil mi bence hiç iyi fikirler değil bunlar. ekolojik denge kurmak çok daha mantıklı geliyor kulağa örneğin sineklerle beslenen kuşların yuvası ya da yarasa türünde şeyler..ya da ultrasonik ses dalgasi yayan aletler.

Bende evin içinde kara sineklerden çekiyorum. Ama sinek gördüğümde onu öldürmüyorum. Camı açıp kovalayarak dışarı atıyorum. Evin içindelerse açık pencerenin yarattığı hava akımı sinekleri zaten çekiyor ve o hava akımına kapılarak zaten dışarı çıkıyorlar. Bunun dışında saksıların çevresinde uçuşan birkaç küçük sinekde var ama onlara hiç dokunmadım.

limon_agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 21:15   #28
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Yanıtınız için çok teşekkür ederim limon agaci. İkimizde sitede yeniyiz Bende öğrendiğim bir şeyi sizinle paylaşayım. Kullanıcı adınızda Türkçe karakterler yok. İsterseniz bunu değiştirip limon ağacı yapma olanağınız var. Forumda, kullanıcı adını değiştirmek isteyenler başlığı altında bir bölüm var.Bu arzunuzu oraya yazarsanız Sn. Malina bu konuda yardımcı oluyor.

Eski 26-05-2008, 01:00   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülşen Mesajı Göster
Yanıtınız için çok teşekkür ederim limon agaci. İkimizde sitede yeniyiz Bende öğrendiğim bir şeyi sizinle paylaşayım. Kullanıcı adınızda Türkçe karakterler yok. İsterseniz bunu değiştirip limon ağacı yapma olanağınız var. Forumda, kullanıcı adını değiştirmek isteyenler başlığı altında bir bölüm var.Bu arzunuzu oraya yazarsanız Sn. Malina bu konuda yardımcı oluyor.
Çok teşekkur ederim bunu bilmiyordum... ne de olsa internet ortamı diye forum sisteminin Türkçe karaktere izin verebileceği ihtimali aklıma bile gelmedi

limon_agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 12:09   #30
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Ben de geçen yaz konu ile ilgili bir başlık açmıştım.
Ultrasonik sinek kovucu programı bilgisayarıma yükleyip çalıştırmıştım, gerçekten de faydası oldu.

Sonradan araştırdığımda bu işe özel fişe takılarak kullanılabilen aletler olduğunu öğrendim, bu sene almayı düşünüyorum.

Fiyatları çeşitli olmakla beraber 200TL.ye varan tipleri var.
Aleti aktif hale getirdiğinizde ses filan duymuyorsunuz, ben her hangi bir komplikasyona rastlamadım, gerçektende sivrisinekler bir kaç dakika içinde yok oluyorlar, programı susturduğunuzda yine piyasaya çıkıyorlar.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024