agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2007, 11:33   #1
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Bu nasıl bir örümcek böyle?

Dün akşam eşim bir çığlık attı. Eşim elektrikli süpürgeyi almak için diğer odaya doğru koştu, ben de fotoğraf makinemi almak için koştum. Fotoğraflarını çektiğim bu örümceğin ne olduğunu bilmiyorum. O kadar yalvarmama rağmen bunu bir teraryumda beslemek için izin kopartamadım tabi.

Bunun ne olduğunu, zararlı olup olmadığını bilen var mı?

Name:  orumcek.jpg
Views: 5378
Size:  37.8 KB

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 11:49   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
http://www1.gantep.edu.tr/~varol/tr/zehtur.htm

Buradan bakabilirsiniz.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 12:00   #3
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Listedekilerin hepsine tek tek baktım ama bir benzerlik göremedim. Yine de teşekkür ederim.

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 11:34   #4
/

Giriş Tarihi: 14-05-2007
Question Sinsi Bir Yaratik

çok dikkatli olmak gerekir özellikle evcil hayvanları ve hayvanlara temas edenler dikkatli olmalı o kadar sinsiki nerden cıkacağı hiç belli olmaz hükümetin kuş gribi nedeniyle katlettiği tavukların olmaması insanları dahada tehlikeye sokmakta 1 tavuk günde kaç haşere yer bunuda mmilyonlarca katledilen tavukla carpın ne kadar haşerenin ekosistemde yaşamayı sürdürdüğünü bir düşünün biz insanlar ekosistemi müdahale ettiğimiz sürece daha çeşitli hastalıklarla karşı karıya geleceğiz köyde olanlan tavukları yoksa mutlaka kedi bulundursunlar akrep ciyan kırkayak yılan vs yaratıklara bire bir

kampcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 17:09   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kampcı Mesajı Göster
çok dikkatli olmak gerekir özellikle evcil hayvanları ve hayvanlara temas edenler dikkatli olmalı o kadar sinsiki nerden cıkacağı hiç belli olmaz hükümetin kuş gribi nedeniyle katlettiği tavukların olmaması insanları dahada tehlikeye sokmakta 1 tavuk günde kaç haşere yer bunuda mmilyonlarca katledilen tavukla carpın ne kadar haşerenin ekosistemde yaşamayı sürdürdüğünü bir düşünün biz insanlar ekosistemi müdahale ettiğimiz sürece daha çeşitli hastalıklarla karşı karıya geleceğiz köyde olanlan tavukları yoksa mutlaka kedi bulundursunlar akrep ciyan kırkayak yılan vs yaratıklara bire bir
Evet, kampçı'nın söylediklerine şunları eklemekte yarar görüyorum:
Bir yere tatile gideceğimiz zaman o yörenin tarihi ören yerlerini, nesi ünlü olduğunu, ne yiyip içeceğimizi araştırırız da bitki örtüsü nasıl, ne çeşit börtü böcek yaşıyor bakmayız.

Yazlık ve benzeri yerlerde oturanlar özellikle yazın sıcak günlerinde elbiselerini (pantolon, etek, tişört vs) giymeden önce mutlaka silkelemeleri, ayakkabılarını bir kaç kez birbirine çarpmaları gerekir. İlk defa kalacakları odayı, dolapları, yatağı, yatağın altını, çarşafları mutlaka gözden geçirmelidir.
Bunun adı 'pimpiriklilik' değil önlemdir...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 17:30   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Tavuklar ve Haşereler

Ayrıca kampçı şöyle demiş:tavukların olmaması insanları dahada tehlikeye sokmakta 1 tavuk günde kaç haşere yer bunuda mmilyonlarca katledilen tavukla carpın ne kadar haşerenin ekosistemde yaşamayı sürdürdüğünü bir düşünün

Aklıma şu olay geldi:
Bir tarihte Ayvalık'ta geçici görevdeydim. Bir kamp işletmecisi o dönemlerde batık bankerlerden kalan bir kamp işletmesini devralmış. Kamp taşlık bir yerdeydi. Uzun süre kapalı kaldığı için her yeri akrep sarmış. İlaç, milaç akreplerle başedememişler... Gelen müşteri kaçıyormuş. İşi bırakmayı düşünüyordu. Ona beş on tane tavuk almasını söyledim. Bana 'Tavuk bunlara ne yapacak?" demiş ama bir-iki hafta sonra teşekkür için çalıştığım yere uğramıştı.
Sevinçliydi...
Bakmış bir kaç tavuk bile çok iş çıkarıyor, kamp içine salmış onbeş-yirmi tanesini: 'Ya tavuklar akrepleri kuruttu, ya da akrepler korkularından ortaya çıkmıyor!..." demişti.

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 12:17   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Gerçekten bu örümcek harika birşey.Onur G. bence bu örümceğe zarar verme. Çok harika bi tarzı var) ben olsam onu beslerdim.

Sercanoral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 22:06   #8
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Eklembacaklılar hakkında bilgi sahibi değilimdir. Fakat geçenlerde birisinden duyduğuma göre eskiden belgesellerde gördüğümüz ve Türkiye'de olmadığını düşündüğümüz zehirli tropik bölge örümceklerinden artık Türkiye'de de görülmeye başlamış. Mesela Onur G. Hitit'in resmini yolladığı örümcek de pek evde görmeye alıştığımız bir örümcek değil kanımca.
Ama gerçekten çok güzel bir canlı. Keşke fonda perde değil de bir ağacın kabuğu falan olsaymış. Böylece insan "peki ya fotoğraftan sonra ?" diye sormazdı kendi kendine, ya da sorsa bile karamsarlığa yakalanmazdı...

bottistar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 00:20   #9
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Bu konuda pek bilgili değilim ancak daha önce görev yaptığım Erdek'te bu **** bu örümceğe ikizi kadar benzeyen örümceklere sık sık rastlardık. Oradaki adı SARIKULAK'tı. Hava kararmadan ortalara çıkmazlar, ağ kurmakla uğraşmayıp avlarını dolaşarak ararlar, hızlıdırlar ve bence en belirgin özellikleri ön iki bacakları devamlı havada gezer ve tehlike anında onları daha bir tehditkar kaldırırlar. Elinizdeki saplı süpürgeye kafa tutacak kadar cesurdurlar.Benim tavsiyem kesinlikle elinizle dokunmayın. Zehirli olma olasılığı hayli yüksek.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 08:18   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2007
bizim evede aynısından girdi ama siyahdı kalın bacaklı tüylü tüylü ayy irenç bişey bizim eve giren örümcek yapışkandı perdeye yapışmıştı 2 saat zar zor elektrik süpürgesiyle çıkardık

beyazbegonya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 15:25   #11
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pdabirol Mesajı Göster
Bu konuda pek bilgili değilim ancak daha önce görev yaptığım Erdek'te bu **** bu örümceğe ikizi kadar benzeyen örümceklere sık sık rastlardık. Oradaki adı SARIKULAK'tı. Hava kararmadan ortalara çıkmazlar, ağ kurmakla uğraşmayıp avlarını dolaşarak ararlar, hızlıdırlar ve bence en belirgin özellikleri ön iki bacakları devamlı havada gezer ve tehlike anında onları daha bir tehditkar kaldırırlar. Elinizdeki saplı süpürgeye kafa tutacak kadar cesurdurlar.Benim tavsiyem kesinlikle elinizle dokunmayın. Zehirli olma olasılığı hayli yüksek.
Erdek'in dışında Turanlar Köyü'nü bilirsiniz. Bizim orda yazlığımız var ve geçen yaz ben de görmüştüm dediğiniz gibi bu örümceğe aşırı benzer bir örümcek. Şimdi bu örümceği daha çok tanımak istedim.

bottistar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 10:56   #12
Ağaçsever

meram's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2007
Arkadaşlar ,

Benim bildiğim kadarı ile bu örümcek değil.Solifugae veya sun spıder olarak bilinen bir araknit.Araknitler = örümcekimsiler.Bu tür kesinlikle zehirsizdir.Birkiler için çok yararlı acayip miktarda sinek sivrisinek yaprak biti yer.En sevdiği yiyecek akrepler.Kurbağa yavrusu bile yer.Işığa gelir.fener vb.Tututuğunuzda direkt üzerinize yürür.1m ye kadar sıçrar saatte 16 km hızla yürüyebilir.Benim bahçemde var.gecde ortalama 2-3 tane yakalıyoruz. Bir süre sonra alışılıyor.

meram Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024