agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-10-2006, 22:51   #1
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Şu güzelliklere (börtü böcek) bakın

Geçenlerde eşim evin dış kapısını açtı ve açar açmaz bir çığlık atarak beni çağırdı. Ben de "Aha yılan!" diye koşarak gittim. Bir de baktım ki yerde bir böcek var. Ama öyle böyle değil, devasa bir böcek. Sanırım vücut geliştirme çalışmış.

Kınkanatlılar grubundan olduğunu düşündüğüm ama tam olarak türünü bilemediğim bu sevimli misafirimizin resimlerini çektim ve daha sonra onu kimsenin rahatsız edemeyeceği biryere götürüp bıraktım. Geçici bir süre evde bakabilmek için izin alamadım.

Boyu hemen hemen 10 cm. vardı. Duyargaları ise boyundan daha uzundu neredeyse.

İşte küçük misafirimiz:

* * *

Bir başka böcek daha var. Bunun resimlerini de haftasonu çektim. Oltamı ve fotoğraf makinemi alıp biraz oyalanmak için göl kıyısına indim. Balık falan yoktu. Etrafta gezip resimlik birşeyler aradım. Bir kayayı kaldırdım, altında çok ilginç bir canlı ile karşılaştım. Genel olarak "danaburnu" olarak adlandırılan, bazı yörelerde ise "danadişi" denen bu iri böceği görüntüledim.

Sanırım kış uykusundaydı. Çok hareketli değildi. Birkaç poz resmini çektim, daha sonra onu yuvasına geri bıraktım. Aslında birçok oltacı, bu böceğe hiçbir balığın dayanamadığını söylüyor. Ben bunu oltaya takmaya kıyamadım. Eve balıksız döndüm ama güzel resimler çekmiştim.

İşte minik devimiz:

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2006, 01:59   #2
n/a

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 133
İlk fotoğraftaki böceğin adı: Büyük Teke böceği ( Cerambyx cerdo )

Ama sizin gördüğünüz sanırım '' Kaynat bıyık büyük teke böceği. ''

Sanırım bu böcek IUCN 'nin ( Nesli Tükenme Teklikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi ) koruması altında(ymış).

IUCN hakkında:
http://tr.wikipedia.org/wiki/IUCN_K%...1z%C4%B1_Liste

---------------------------------------------

Ne güzel bir yerde yaşıyorsunuz.

Fotoğraflar çok güzel.

Ellerinize sağlık...

Saygılarımla...

Karga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2006, 09:29   #3
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Neslinin tükenme tehlikesinde olduğunu bilmiyorum ama, iki böcek de bitki zararlısıdır.

Tekeböceği çok ciddi zararlar verir. ****** ergini değil larvası zararlıdır. Erginler ağaçların kök boğazı ve gövdelerine yumurta bırakırlar. Larvaları ağaçların odun dokusunda beslenir. Çok büyük ağaçları bile öldürebilirler.

alttaki fotoğraflardaki de meşhur danaburnu'dur. Ön bacakları kazıcı bacak şeklindedir. Toprağın 10-20 cm altında galeriler açarak yaşar. Geceleri toprak üstüne çıkarak özellikle sebzelerle beslenir. Gündüzleri galeriler açarken önlerine çıkan bitki köklerini de keserler. Yani iki türlü de yoğun zarar verirler. Kışı organik maddenin yüksek olduğu yerlerde durgun halde geçirirler.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2006, 00:53   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Börtü böcek başlığına bir fotoğraf da ben ekleyeyim. Böcek midir bilmem ama; bunların çam ağaçlarına zarar veren böcekler olduğunu söylerlerdi, doğru mu?

Düzenleyen Şule : 19-10-2006 saat 00:58 Neden: fotoğraf boyutu ayarlama
Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2006, 13:36   #5
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sule
Börtü böcek başlığına bir fotoğraf da ben ekleyeyim. Böcek midir bilmem ama; bunların çam ağaçlarına zarar veren böcekler olduğunu söylerlerdi, doğru mu?

Tırtıllardan teşhis yapmak zor. Mevsime, besinlere, bölgeye göre renkleri değişebiliyor. Hele hele fotoğraftan yapmak daha da zor. Biz bazen teşhis yapmak için larvaları kavanozlara alıp besliyoruz. Pupa olup kelebek çıkınca teşhis koymak çok daha kolay oluyor.

Ben bunları Lymantria dispar'a benzettim. Kırtırtılı **** Meşekelebeği olarak biliniyor. Aslında orman zararlısıdır. Ancak, başta meşe olmak üzere geniş yapraklı ağaçlarda zarar oluşturur. Ayrıca elma, armut, erik, kayısı, kestane ve fındık gibi birçok meyve ağaçlarının da önemli zararlısıdır.

Ergin dişiler beyaz renkli, erkekler ise kahverengi ve gri tonlarındadır. Erkeklerinde antenler taraklıdır.

Eski 19-10-2006, 13:59   #6
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79
...
Ben bunları Lymantria dispar'a benzettim. Kırtırtılı **** Meşekelebeği olarak biliniyor.
...
Erkeklerinde antenler taraklıdır.
...
Hocam kusura bakmayın, eminim siz daha iyisini bilirsiniz ama kelebeklerle güveler arasında ayrım yaparken antenlerin de belirleyici olduğunu sanıyorum.

Kelebeklerin antenleri düz, güvelerin antenleri taraklı olur...

Meşekelebeği dediğiniz tür kelebek değil güve sanırım.

Yanılıyor muyum?

Saygılar,

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2006, 14:04   #7
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Müzikli çekirge

Gryllidae familyasından bir dişi çekirge. Bunlara müzikli çekirge de denir.

Eski 19-10-2006, 14:18   #8
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

"Paludaryum ve Faunoloji" başlığı altında "böcek besleme merakı" hakkında ilginç mesajlar birikmişti. Henüz tamamlayamadığım bir başlık;

Burada bazı ilgililerin geçmişte kalmış böcek anıları da okunabilir...
(Değil mi Sevgili En Değerli Karga Dost? )
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=46755

Gene tam anlamıyla tamamlanamamış bir forumsal çalışma
Paludaryumlar ışık hüzmesi gerisinde "Sucul Böcekler"
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=39269

Saygılar,

Eski 19-10-2006, 14:37   #9
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oguz SAGLAM
Hocam kusura bakmayın, eminim siz daha iyisini bilirsiniz ama kelebeklerle güveler arasında ayrım yaparken antenlerin de belirleyici olduğunu sanıyorum.

Yanılıyor muyum?

Saygılar,
Kelebekler ve güveler diye tabir edilen böcekler Lepidoptera takımı içinde yer alırlar. Bazı araştırmacılar Lepidoptera takımını Rhopalocera (kelebekler) ve Heterocera (güveler) olarak ayırmaktadır. Ancak bu sınıflandırma çok tutulmasına rağmen sadece kişilerin takdiridir ve bilimsel bir anlam taşımamaktadır. Bilimsel alanda Lepidoptera takımı bir bütündür ve familyalar ile bölünürler. Bazı familyadaki bazı cinslere kelebek denir iken diğer cinslere güve denilebilir.

Ülkemizde Tarımsal Entomoloji alanında güve kavramı, larvaları bir yaprağın (turunçgil yaprak galeri güvesi), meyvenin (harnup güvesi, zeytin güvesi), bir yığının (değirmen güvesi), kısacası larvaları kapalı bir alana (yaprak, meyve, yığın içi) girip orada beslenen Lepidoptera takımından böcekler için kullanılan bir terimdir.

İngilizce Moth terimi ise tamamen bilim dışı olarak pek çok lepidopter için kullanılmaktadır. Belki siz de rastlamışsınızdır, Lymantria dispar için gypsy moth diyorlar. Ancak bu böceğin ismi dilimizde Kırtırtılı **** Meşekelebeği'dir. Yani Amerikalılar bu böceğe güve diyebilirler ama biz güve demiyoruz.

Son olarak, bazı istisnalar olmakla birlikte, güve diye tabir edilen lepidopterlerin çoğunda taraklı anten bulunmaktadır.

Eski 19-10-2006, 14:54   #10
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Naif ilginiz, değerli emeğiniz ve bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

Saygılar,

Eski 19-10-2006, 15:02   #11
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Rica ederim, her zaman. Bu arada, akvaryumkulubu.org adresinden verdiğiniz linkteki böcekler harika...

Eski 20-10-2006, 04:05   #12
n/a

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 133
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oguz SAGLAM
Burada bazı ilgililerin geçmişte kalmış böcek anıları da okunabilir...
(Değil mi Sevgili En Değerli Karga Dost? )
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=46755
Karga olduğumuz iyice ortaya çıktı.

Sağolun Ağabey.

Edebi değeri olmayan, öylesine bir yazı işte.

Tekrar teşekkür ederim.

---------------------------------------------

Kelebek ile güvenin ayrımı nasıl yapılır bilmiyorum ama, bilimsellikten uzak, naçizane iki kelam etmek isterim:

Bu güvelere '' eskiler '' Pervane derler. Farsça bir kelime olan pervanenin anlamı; Kelebek demek.

Ve bu pervaneler hakkında bildiğim tek şey; edebiyatta, aşkının etrafında dönemenin ve döndükçe de yanmanın, yanarak kendini feda etmenin simgesi olduğudur.

Ve bana, Rıza Tevfik Bölükbaşı '' Bendeki Suz-i Dil Varmıdır Acep? '' adlı şiirini hatırlatır:

Bendeki sûz-i dil var mıdır acep?
Dün gece ye'sile kendimden geçtim
Teselli aradım meyhanelerde
Baht-ı dûn elinden bir dolu içtim
O neşe kalmamış peymânelerde

Her neye dokunsam zahm-ı rikkat var
Her ne yana baksam reng-i firkat var
Çalkanır ağlar bir âh-ı hasret var
Sularda çağlayan terânelerde

Bilmedim kim oldu bu hâle sebep
Ağladım ümîdim hebâ oldu hep
Bendeki sûz-i dil var mıdır acep
Tutuşup can veren pervânelerde?

Rıza Tevfik BÖLÜKBAŞI

-------------------------------------

Saygılarımla...

Karga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2006, 20:28   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79
Tırtıllardan teşhis yapmak zor. Mevsime, besinlere, bölgeye göre renkleri değişebiliyor. Hele hele fotoğraftan yapmak daha da zor. Biz bazen teşhis yapmak için larvaları kavanozlara alıp besliyoruz. Pupa olup kelebek çıkınca teşhis koymak çok daha kolay oluyor.
Teşhisini kolaylaştırmaya yarayacaksa bildiğim bir kaç şeyi de anlatayım. Bu böcekler baharın gelmesiyle birlikte çimenlerin üzerinde belirmeye başlıyor. Üzerlerini kaplayan ağımsı bir yapı içerisinde topluca yaşıyorlar. Bu fotoğraftaki büyüklüğe geldikten sonra dağılmaya başlıyorlar. Nereye gidiyorlar hiç takip etmedim. Halk arasında cemre böceği diye isimlendirildiği de oluyor. Ve verdiğiniz fotoğraftaki kelebeklerden yazın bol miktarda bulunuyor o bölgede.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2006, 20:51   #14
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Evet, tam üstüne bastık! Bunlar büyük ihtimalle Lymantria dispar. Dağılan tırtıllar yukarılardaki mesajımda bahsettiğim bitkilerde zararlı oluyorlar. Tabi pekçoğu o bitkilere ulaşamadan telef oluyorlar. Eklediğim fotoğraflardaki kelebekler Lymantria dispar'ın erginleri.

Eski 01-11-2006, 14:46   #15
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Kanatlarının duruşu normalde böyle değil. Kuruturken ben gerdim.

Eski 01-11-2006, 15:03   #16
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Sn. fmt79,

Bu güzel peygamber devesinin yaşarken katlettiği canlıların muhasebesi kendinden sorulmalı ise de, süslemek amacıyla ya da bilimsel amaçlar dışında yok yere öldürülen canlılara içim acıyor biraz.

Nasıl ki bitkisel kuru ölü süslemeler canlılarının yanında sönük kalıyorsa, öldürülüp kurutulmuş kelebekler, gergedan böcekleri, böceklerin haricinde kalan eklembacaklılardan akrepler, yengeçler, vs her gördüğümde beni biraz üzüyor.

Belki de amatör entomoloji merakı beni bu konuda biraz fazla duyarlı yapmıştır kim bilir...

Bu arada bu peygamber develeri her ne kadar çekirgelere benzese de aslında taksonomik olarak hamamböceklerine çok çok daha yakındır. Bu bana çok ilginç gelir .

Bunları yaşatmak da mümkün;
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=41945

Saygılar,

Eski 01-11-2006, 15:39   #17
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Gördüğünüz peygamber devesi kesinlikle süs amaçlı değil tamamen bilimsel ve eğitsel amaçlı öldürülmüştür. Zira, öğrencilere peygamber devesini göstermeden, (özellikle ön bacaklarının nasıl oluyor da avlanırken kullandığını anlatırken) yakalayıcı bacaklarını binoküler altında çizdirmeden teorik olarak anlatmak çok zor.

Düşünün ki, kobay farelere yazık oluyor, canları yanıyor, ölüyorlar, kesilip biçiliyorlar diye düşünseydik tıbbın ilerlemesi hayal olurdu belkide.

Ama emin olun ki canlarını en az acıtacak şekilde öldürüyorum. Zaten fazla çırpınırlarsa (özellikle kelebekler) kanatlarına zarar verebiliyorlar. O yüzden potasyum siyanür ile saniyeler içinde öldürüyorum... Üzgünüm ama yapmak zorundayım...

Eski 01-12-2006, 11:17   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Herkese iyi gunler, gecen gun bahcede yere dusmus budugum bir Agustosboceginin [Cicada][Kibristaki ismi Ziziro] resmini cekip sizlerle paylasmak istedim. Butun yaz sarki soyleyip, kis gelince de karincanin ona bir lokma yiyecek vermiyen agustosbocegi[sanirim, Nazim Hikmetin yazdigi bir hikayade karinca butun yaz agustosboceginin soyledigi sarkilari dinleyip yuvasina yiyecek tasidiktan sonra, agustosbocegine bir lokma vermiyor diye elestiriliyor, hikayedeki agustosbocegi sarki soyliyen bir sanatciyi oynuyor.]
Kibristaki agustosbocekleri daha kucuk ve kahverenkliler,resmini cektigim Kibristakilarden, daha iri ve rengi de Yesil.
Sevgi ile kaliniz.

Name:  Agustosbocegi [Cicada].jpg
Views: 128
Size:  40.9 KB
Agustosbocegi[cicada]

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2006, 19:11   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2005
Galeri: 24
Çok özür dilerim bilmediğimden soruyorum "börtü" nedir...Niye öyle deriz bilen var mı ?

Dev Sekoya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2006, 14:11   #20
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dev Sekoya
Çok özür dilerim bilmediğimden soruyorum "börtü" nedir...Niye öyle deriz bilen var mı ?
Forumda daha önceki yazılarımızda bazı eklem bacaklı hayvanlara yanlışlıkla böcek yazılmıştı. Eklem bacaklı hayvan terimi hem uzun hem de kulağa hoş gelmediği için böcek olmayan ancak benzeyen eklem bacaklılara, atalarımızın kullandıkları börtü böcek teriminden yola çıkarak börtü demeye karar vermiştik.

Eski 12-12-2006, 12:01   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2006
ben de bir böcek meraklısıyım.peygamber develeri ve gergedan böceklerini çok severim.peygamber devesini beslemek zevkli oluyor hiç artık bırakmıyor

şimdilik örümcekleri besliyorum,bir tane hiç görmediğim siyah tüylü büyük bir örümcek var,resmini de en kısa zamanda ekleyeceğim...

renovatio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2006, 13:35   #22
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oguz SAGLAM Mesajı Göster

Yanılıyor muyum?

Saygılar,
benim de bildiğim kadarıyla güveler gece,kelebeklerse gündüz ortaya çıkarlar.bir kaç istisna dışında...

bu istisnalarda dikkat edilmesi gereken nokta,güvelerin kanat altları desensizken,kelebeklerin kanat altları da kanadın üst kısmının aynısı oluyor,yani desenli...

antenlere ek olarak,güveler daha iri tüylü...

tabi tüm bunlar ayrı ayrı düşünüldüğünde istisnalar çıktığından "kelebek mi güve mi" ayrı mı yapmak için ben gece yakaladığım canlıya bunların hepsiyle yaklaşıyorum...Neyşınıl Coğrafikten okumuştum,yanlış hatırlamıyorsam böyleydi verdiğim bilgiler

neydi o kelebeğin ismi,kelebek ağacının kelebeğe benzeyen dallarıyla besleniyordu,trt de izlemiştim o belgeseli;neyse işte ordaki kelebekte güveye bayağa benziyordu...bunu niye dediysem şimdi

Eski 12-12-2006, 13:39   #23
Ağaçsever

o belgeseli de buldum,bugünlerde birşylerin belgeselini alıp alıp duruyoruz bakalım trt amca bize yollyacak mı belgeseli...

"fil imparator ve kelebek ağacı" neredeyse 1 yıl olmuş izleyeli..

http://www.milliyet.com.tr/content/t...h=01&Year=2006

Eski 14-12-2006, 15:21   #24
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Herkese iyi gunler, gecen gun bahcede yere dusmus budugum bir Agustosboceginin [Cicada][Kibristaki ismi Ziziro] resmini cekip sizlerle paylasmak istedim. Butun yaz sarki soyleyip, kis gelince de karincanin ona bir lokma yiyecek vermiyen agustosbocegi[sanirim, Nazim Hikmetin yazdigi bir hikayade karinca butun yaz agustosboceginin soyledigi sarkilari dinleyip yuvasina yiyecek tasidiktan sonra, agustosbocegine bir lokma vermiyor diye elestiriliyor, hikayedeki agustosbocegi sarki soyliyen bir sanatciyi oynuyor.]
Kibristaki agustosbocekleri daha kucuk ve kahverenkliler,resmini cektigim Kibristakilarden, daha iri ve rengi de Yesil.
Sevgi ile kaliniz.

Eklenti 5744
Agustosbocegi[cicada]
harika bir böcek yaa... bayıldım!nasıl ötüyor acaba?bizimkilerden de çok farklı bu...

Eski 25-01-2007, 11:25   #25
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Her yerde olduğu gibi benim bahçemde de bazı börtü böcek çeşitleri var.

[IMG][/IMG]

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 18:09   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2006
bu biyik kara böcekten bende gördüm 2-3 kere önce akrep sandım ama kuyruğu olmadığını fark ettim insana zarar verirmi?

eyyub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2007, 00:04   #27
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Karıncalarım

Karıncalar benim değil, başlığa aldanmayın.

Geçenlerde mutfakta meyve suyu dökerken, tezgahın üzerine döktüm biraz. Eşim de evde olmayınca, "Boşver len, sonra temizlerim." dedim. Bir ara yine mutfağa gittim ve aşağıdaki manzara ile karşılaştım. Yaz gelince ortaya çıkıyor bunlar. Çok sevimli geldi görüntü, paylaşmak istedim. Elemanlar dağılınca temizledik tabi tezgahı.

Buyurun:

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024