agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   Güveç Tabağından Bonsai Saksısı Yapımı (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/8845.htm)

Ali H. ALI 22-10-2009 13:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 237048)

Msgurkan, teşekkür ederim, evet iş bonsaiye kaldı, birde onu yapsam tam süper olacak.:D

Penelophe, aradan bir yildan fazla bir zaman gecti saksi hala daha bos mu duruyor? Bos durmuyorsa bir fotograf ekle de saksi icerisindeki agacina bir bakalim:)

Penelophe 22-10-2009 13:38

Boş duruyor ama hala değil:) İki ay evvel nar hastalandı, ben de zamansızlıktan ilgilenemedim ve öldü. Bu aralar zaman büyük problem oldu benim için, bakalım ilerde diyebiliyorum sadece.. Ama ilgim ve netten de olsa takibim sürüyor..

cihan_as 22-10-2009 23:13

Penelophe, ölen narın saksısı kullanılacak durumdamı?
Sen bana cüce nar tohumu vermiştin o şimdi bonsai adayı oldu plastik kovada.
Bonsai atölye çalışmasına narı getirecegim saksıyı bana verbilirmisin.

Penelophe 23-10-2009 11:11

Cihan abi, evet kullanılabilir durumda, fakat küçük bir saksı o, çap 10-12 cm, yükseklik de 3-4 cm gibi, uygunsa büyüklüğü, istediğin zaman gelip alabilirsin ;) Bonsai atölyesine gelemeyeceğim sanırım, telefonlaşalım..

Shibumi71 06-11-2009 21:46

Güveçten Bonsai Saksısı

5 Eklenti(ler)
Herkese iyi akşamlar,

inat ettim ve sırsız bi tane güveç buldum sanırım yazmıştım.
denemisini yaptım ve verniklenmemiş haliyle fotoğraflarını ekliyorum

saygılarımla

gövde rengi aldatmasın aslında yeşil karanlık sayılmayan bir ortamda eldeki olanakla çekilmiş fotoğraflardır.

saygılarımla

:)

Shibumi71 07-11-2009 05:58

son hali

2 Eklenti(ler)
Evet güvecin son hali ekteki gibidir.

herkese iyi hafta sonları

saygılarımla

memet 07-11-2009 16:53

Deliklerin biraz daha büyük olması gerekir bonsai için.

Shibumi71 07-11-2009 18:04

hocam fazla parçalamadan açmak mühimdi açtık genişletmesi kolay ufak matkap darbeleri halleder.

bugün buluşmaya gittim ama yanlış yere gitmişim :(
yeni sahibini bulamadı saksı :))

isteyen varsa kargoyla göndereyim

saygılarımla

ahmet_ex 06-08-2010 00:30

guvec tabagının ozu kil mineralidir.bu mineralin ozellıgı suyu emmesıdır.aslında guvec uzerınde baska bır madde olmassa(boya,cila,fırınlama v.s) guvec ıcerısındekı fazla suyu terleme yoluyla otomatık olarak kendısı dısarı atacaktır.yanı delık acmanıza gerek kalmaz ben evımdekı bı cok cıcekte guvec kullanırım ve hıcbırınde delık yok ayrıca cıceklerım gayet saglıklı.bunu bulmak cok kolay ve ucuz ayrıca ıstedıgınız bıcımde yaptırabılırsınız tek sart uretımın yapıldıgı bır yer bulmak ve uretımı yapan ustayla samımı olmak:Demın olun cıcegınıze en uygun modelde herseyı yapıyor bu ustalar sımdıden hayırlı olsun

ahmet_ex 06-08-2010 00:32

bu arada eklemeyı unuttum bonzaıde delık kısmının onemını henuz arastırıyorum ben normal ev cıceklerınde denedım sadece

jeomeo 06-08-2010 18:44

Bonsaide sulama, gübreleme ve toprak konuları birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Bahsettiğiniz konu ise drenaj ile alakalıdır. Bonsai'de toprak konusunu inceler iseniz, bitkilerimizin kökleri için gerekli ortam hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Drenaj delikleri suyu birkaç saniye içerisinde suyu saksının dışına tahliye eder. Pişmiş kil ise en az bir-iki günde. Diğer bitkilerinizin saksılarına da en azından bir delik açarak kök çürümesine karşı bir önlem almış olursunuz.

ahmet_ex 07-08-2010 00:55

bonzaı ıcın haklı olabılırsınız henuz teknıklerı ve bakımı orenme asamasındayım ama evdekı cıceklerde henuz bı sorunla karsılasmadım zaten asırı derecede sulamıyorum o yuzden curume rıskı pek olmuyor onerınız ıcın tesekkur ederım delık acma konusundakı dusuncelerım degıstı

Jezebel 07-08-2010 11:13

Kipa benzer daha derin toprak kaplarda yoğurdu satıyor .
Matkapla 3 delik açıp adayları alıştırmak için kullanıyorum .
Kullanmaya başlayalı 1,5 sene oldu , boyasız ve verniksiz kullanmama rağmen seramiğin dokusunda hiç pürüz olmadı .

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024