agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   Güveç Tabağından Bonsai Saksısı Yapımı (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/8845.htm)

Penelophe 16-05-2008 02:39

Güveç Tabağından Bonsai Saksısı Yapımı

5 Eklenti(ler)
Saksı Olarak Kullanılacak Tabağın Altını Delme İşlemi

Eklenti 37469

1- Malzemeler

-Bir tane güveç kabı (mümkünse içi sırsız olanlarından)
-Sivri uçlu bir bıçak

Eklenti 37470

2- Bıçak yardımıyla, saksının dışından delmeyi planladığım noktayı belirledikten sonra bastırarak ve çevirerek, tabağın iç kısmından delik belli olana kadar deldim.

Eklenti 37471

3- Sonra iç kısımdan da aynı işlemi yaparak deliği genişletip, 2. deliği açtım.

Eklenti 37472

4- İşlem bittikten sonra saksının dıştan görünümü.

Eklenti 37473

5- Saksının içten görünümü.

Penelophe 16-05-2008 02:54

5 Eklenti(ler)
Saksının Boyanması

Eklenti 37474

1- Malzemeler

-Saksıyı boyamak istediğiniz rengin, biri açık diğeri koyu tonlarında 2 adet su bazlı boya
-Fırça

Eklenti 37475

2- Koyu renk boya ile saksıyı boyadım.

Eklenti 37476

3- Saksının üstten görünümü.

Eklenti 37477

4- Yakından görünümü.

Eklenti 37478

5- Saksı kuruduktan sonra, herhangi bir süngeri açık renk boyaya batırıp, süngerin üzerindeki fazla boyayı alıp, koyu renk boyanın üzerinden süngerle saksıyı siler gibi eskitme yaptım.(Süngeri açık renge batırdığımda fotoğraf çekmeyi unutmuşum, süngerdeki koyu renk sizi yanıltmasın, son işlem için koyu renge batırdım süngeri.)

Penelophe 16-05-2008 03:01

5 Eklenti(ler)
Eklenti 37479

6- Açık renk boya ile eskitme uygulandıktan sonraki üstten görünüm.

Eklenti 37480

7- Yakından görünüm.

Eklenti 37481

8- Süngeri yıkadıktan sonra, koyu renk boyaya batırıp, kuruyan saksının üzerini yeniden siler gibi eskitme uyguladım.

Eklenti 37482

9-Koyu renk boya ile uyguladığım eskitmeden sonraki yakın çekim.

Eklenti 37483

10- Saksıyı boyama işlemi bitti.:)

Koyu yeşil 16-05-2008 10:25

Penelophe eline sağlık, çok güzel olmuş. Koyu yeşile boyadığına göre bana hediye etmeyi düşünüyor olmalısın:D

Penelophe 16-05-2008 10:26

:D

Bugun geldin, aldın aldın, alamadın bana kalır.;)

Koyu yeşil 16-05-2008 10:28

Şanslı günümdeyim desene;)

vyssera 16-05-2008 10:31

Elinize sağlık gayet güzel olmuş, iri dişli zımpara vs. ile içindeki sır kazınabilir mi acaba? Ben de güveç tabakları üzerinde çok düşünüp taşınıyorum da :)

Penelophe 16-05-2008 10:34

Teşekkürler Vyessera, ben de şimdi onu düşünüyordum, iri dişli kağıt zımparalar oluyor, evde de olacaktı ama akşam bulamadım, bıçakla da kazınıyor ama çok zahmetli.. Bakalım bir formül bulacağız.;)

Harun Parlak 16-05-2008 15:52

Sayın Penelophe sizi tebrik ederim bukdar kısıtlı imkanlarla bir eser yaratmışsınız.İsteyince oluyor demekki.
Bizim oralarda bir deyim vardır yeri gelirse çakıyla Boğa keserim derler.
Sanırım sizinkide öğle olmuş bir çok kişi delici aletle bile bu işlemi yaparken siz çakıyla yapmışsınız.Tebrikler.

Ali H. ALI 16-05-2008 16:31

Penelophe, guzel bir calisma olmus. Altina da saksi capinda, tahtadan ve kucuk ayaciklari olan bir altlik yapabilir veya evdekilerden birisine yaptirirsan, daha da guzel olacak.

Nasil olsa Koyu yesil onu bu gun gelip alamiyacak ve senin bu saksiya bir bonsai dikmen gerekecek.
Kolay gelsin.

Penelophe 16-05-2008 16:41

3 Eklenti(ler)
Tekin bey, çok teşekkür ederim.:)

Ali bey, Koyu yeşil az önce buradan ayrıldı.:D Aynı güveç tabağından bende bir tane daha var, bunu da siyah üzerine koyu kırmızı eskitme ile yapmayı planlıyorum.;) Onu da burada paylaşırım. ;)

Bahsettiğiniz altlığın bir örneğini fotoğraflarsanız en kısa zamanda onu da yaparım, e yapmışken de 2 tane yaparım, biri de Koyu Yeşile'e.;)

Eklenti 37550

Bugun 1 saat kadar uğraştım sırları temizlemek için fakat cidden sabır isteyen bir iş.

Eklenti 37551

Zımparayla olmuyor, zımparanın gücü yetmiyor sırrı kazımaya fakat tırtıklı bir bıçakla kazıyıp, oluşan pürüzleri de zımparayla gidermeye çalıştım.

Eklenti 37552

Tam bitmedi ama artık yeni sahibi kazır.:p

Eylemlerim devam edecek.:D

M.Sema 16-05-2008 17:37

Böyle eyleme can kurban. Ellerinize sağlık. Koyu Yeşil siz de ne kadar şanslısınız güle güle kullanın.

vyssera 16-05-2008 18:33

Penelophe, gayet iyi olmuş sırrı yeterince kaldırmışsınız, belki ben de daha kolay bir yolunu bulurum biraz düşüneyim.

msgurkan 16-05-2008 22:01

Eline sağlık Penelophe. Güzel olmuş ama içinde bonsaisini de görmek lazım.

Penelophe 17-05-2008 03:32

M.Sema, teşekkür ederim.:)

Vyssera, bu sırrı kaldıran bir çözücü olmalı diye düşünüyorum, yani kuruyan yağlı boyaları tinerle çözüyoruz ya, onun gibi, belki de saçmalıyorumdur ama araştırmak lazım..

Msgurkan, teşekkür ederim, evet iş bonsaiye kaldı, birde onu yapsam tam süper olacak.:D

vyssera 17-05-2008 09:02

Belki tuzruhu gibi birşey olabilir. Ben denemeler yaparım. 1-2 gün şehirdışında olacağım. Dönünce görüşmek üzere.

Penelophe 17-05-2008 15:57

Tamam, iyi yolculuklar, ben de araştırırım bu arada.;)

hassoman 18-05-2008 00:11

Ferhat aşkı için dağları deldikten sonra, bonsai aşkıyla bir güveç mi delinemeyecekti demeyin... Üstelik dağlar güveç gibi sırla kaplı değildir..:D
Bu konu http://www.agaclar.net/forum/showthr...t106436'da işlenmiş ama sırlı tabaka konusuna gelince çözüm öneren olmamış ve tırtıklı bir bıçak ve bir adet Penelophe sabrı kimsenin aklına gelmemiş...:p Üstelik benim delme operasyonunda bir tek çekme halatı, zincir ve takoz önermediğim kalmış...:D Penelophe ise bu işi basit malzemelerle basitce çözümleyivermiş; sabrı ve ince zekasıyla ile güzel iş çıkarmış...

Koyu yeşil 18-05-2008 00:29

Hep beraber gülümseyelim diye yazmıştım ama Penelophecim gerçekten de saksıyı bana kaptırdı:D Şimdi bu saksının hakkını vermek lazım.
Tekrar teşekkür ederim Penelophe.

Penelophe 18-05-2008 03:08

Hassoman, ilgili başlığı okudum fakat sır büyük problem olarak kalmıştı orada, umarım burada çözüm üretebiliriz. Bu başlığı da saksıyı boyadığım için açtım, bir nevi uygulama sayfası yani.:p Güzel sözleriniz için ben teşekkür ederim..

Koyu yeşil, ;)

Ali H. ALI 18-05-2008 13:02

Saksi altligi

4 Eklenti(ler)
Penelophe ve diger arkadaslar, hepinize iyi pazarlar.
Penelophenin istegi uzerine sizlerle tahtadan yapilmis bir saksi altligini paylasiyorum.

Sokaga atilmis bir cocuk yatagindan aldigim parmakliklari, bogumlarindan kesip ayacik olarak kullandim, yuvaarlak bir altliga yine yuvarlak ayaciklar koymak uygun olur. Kare ve dikdortgenler icin de yine kare ve dikdortgen ayaciklar kullanabilirsiniz.(cocuk yataklarinin atilasini beklemeyiniz uygun ayaciklari kendiniz de yapabilirsiniz.)

Eklenti 37653

Bir kontraplaktan kesip aldigim yuvarlak saksi altligi ve eski cocuk yatagi parmakliklarindan kesip aldigim ayaciklar.Yuvarlak altliklarda 4 yrine 3 ayacik kullaniyorum ve altlik 3 ayacik uzerine daha iyi oturuyor.

Eklenti 37654

Yuvarlak altligi ziparaladiktan sonra soguk tahta tutkali ile ayaciklari 120 derecelik acilarla altligin altina yapistirip kurmasini bekliyor sonra da istedigim renkte boyuyorum.

Eklenti 37655
Eklenti 37656
Altlik tamamlaninca da uzerindeki saksi gordugunuz gibi duruyor (aslinda bu saksi bir saksi altligidir. daha once hic denemedigim bir calisma yapmak icin aldim. Daha bitiremedigim bir calisma bittigi zaman sizlerle paylasacagim.)
Hosca kaliniz.

Koyu yeşil 18-05-2008 14:12

Çok güzel oluş Ali Hocam. Acaba Menemen yolundaki üreticilerle konuşulsa içi sırlanmadan satış yapmazlar mı? Sık sık o tarafa gidiyorum. Hepimiz için bir sorayım ben.

Sebahattin Sargın 18-05-2008 15:47

Sevgili Penelopheciğim;

Senin keskin bir zekan olduğunu hep söylemişimdir. Keskin zeka güzelde bir el becerisi ile birleşince bu ortaya çıkmış. Ben yeni farkettim bu başlığı boş vaktimde bende böyle bir çalışmada bulunacağım. Eline emeğine sağlık, bizimle paylaştığın içinde ayrıca teşekkür ederim.

Ali Hocam;

Çok güzel ve örnek bir çalışma olmuş bizler için, elinize emeğinize sağlık. Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim Ali hocam.

Sevgiler ;)

Ali H. ALI 18-05-2008 16:17

Sebahattin iyi gunler, Bildiklerimi, ogrendiklerimi, deneyimlerimi, herkes gibi bende paylasiyorum. Yani normal bir agaclar.net paylasimi.

Sen bunlari gec, bonsai calismalarindan bahset hangi asamadasin?
Simdiye kadar en az 6-7 bonsain olmaliydi. Unutma bonsaiade sadece bilgi yetmiyor bildiklerini pratikte de uygulaman gerekiyor.

Bak en azindan, Penelophe daha bonsaisi yokken, saksisini ne guzel hazirlamis ustelik bir tane de Koyuyesile vermis, ne guzel degilmi?

Her neyse sen iyi yemek yapan bir usta olacagin gibi iyi bonsai yapan bir usta da olacagini biliyorum bonsaide, yavas hareket etsen bile.
Hosca kal.

Sebahattin Sargın 18-05-2008 16:22

Hocam böyle bir cevap geleceğini tahmin etmiştim ;)

Yaz dönemi için bir otelde bahçevanlık yapacağım. Hatta başladım bile işe yavaş yavaş, burada budamalar yapmaya başlıyacağım. El alışkanlığı ve pratiğim olacak kısmetse, burada öğrendiklerim ile yazın çalışmalarıma başlıyacağım. Yani dediğiniz gibi çok yavaşta olsa devam ediyorum hala ilgimi ve heycanımı kaybetmedim Hocam.

Sevgiler ;)

Shibumi71 19-10-2009 11:42

Herkese merhaba,

bende güveçten, saksı yapmaya ( bonsai saksısı ) niyetlendim. içindeki sırrın çıkması şart gibi algıladım. Bıçakla uğraşmak yerine matkapla tel zımpara ile yapmayı düşünüyorum. bu konuda hafta sonu çalışmayı düşünüyorum :) yapar yapmaz fotoğraflarını eklemeye çalışacağım ( kırmazsam tabi )

sevgiler saygılar

Penelophe 21-10-2009 15:44

Sonradan buraya eklemeyi unutmuşum, dremel ucuna takılan sert zımpara uçları ile sır kaldırma işlemi zahmetsizce yapılabiliyor.

kalambaklı 21-10-2009 22:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Shibumi71 (Mesaj 513862)
Herkese merhaba,

bende güveçten, saksı yapmaya ( bonsai saksısı ) niyetlendim. içindeki sırrın çıkması şart gibi algıladım. Bıçakla uğraşmak yerine matkapla tel zımpara ile yapmayı düşünüyorum. bu konuda hafta sonu çalışmayı düşünüyorum :) yapar yapmaz fotoğraflarını eklemeye çalışacağım ( kırmazsam tabi )

sevgiler saygılar

Değerli Shibumi; Uygulamalarınızı bekliyoruz.
İyi akşamlar,

bonsaisan 22-10-2009 00:35

Güveç tabağında saksı yapıcak arkadaşların dikkatine.

Eğer güveç tabağınızın dışı sırlı ise bir sorun yok iç sırı kazımak mantıklı.

Lakin dış sırsız ve iç sırıda kazıdığınızda ve işin daha ilginci güven saksısının tabanını bir bıçak yardımı ile drenaj delikleri acabiliyorsan ozaman dikkat.

Çünkü bu saksı düşük ısıda pişirilmiştir.

! sene içinde sulama ve gübreleme sonucunda saksınız olan güveç tabağı erimeye başlıyaçak.

Size bu konu detayı ile ilgil bir fotoğraf görseli ekliyeçeğim.
Öyle 1 yıl dolduğunda elinizle tabağın dışını haifi kazıdığınızda tabağın toprak kısmı kum gibi dağılmaya başlar.

Saygılar.

Penelophe 22-10-2009 13:19

Bu probleme karşı uygulanacak ucuz, pratik bir çözüm mevcut, mat ya da parlak yat verniği kullanılarak 2-3 kat vernik atılırsa problem ortadan kalkar :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024