agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   Bonsailer için evde saksı yapma bilgileri... (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/1509.htm)

denizakvaryumu 17-07-2006 09:14

Akvaryum ile uğraşanlar bilirler ,en- boy- yükseklik ölçülerinin belirlenmesi lazım.

Bu nedenle ,büyük- orta- küçük ölçülerinden ziyade, cm cinsinden ölçülerin verilmesi en iyisi.

malina 17-07-2006 09:18

Ben de bunu diyorum ya, ölçüleri netleştirmek için öneriler gerekiyor. Tek başıma ben mi karar vereyim? :)

denizakvaryumu 17-07-2006 10:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina
Ben de bunu diyorum ya, ölçüleri netleştirmek için öneriler gerekiyor. Tek başıma ben mi karar vereyim? :)

Herkes istediği ölçüyü verebilecek mi?Fiyatlar ne olacak?

memet 20-07-2006 19:35

ben saksıları yapanlar açısından düşündüm şöyle önerim :
üç biçim,yuvarlak kare dikdörtgen..
boy olarakta üç boy..
küçük:10 cm
orta :20 cm
büyük:bunu bonsaileri olan arkadaşlar önersin bilemedim.
böylece altı çeşit saksı olur.herbirini ayaklı ayaksız olarak çeşitlendirmek mümkün olur.tabi altlıkları hariç.

seramikler çeşitli renklerde boyanabilir tabi.renklere görede çeşitlenebilir.
fiatları sanırım görüşmelerden sonra öğreniriz.
çeşitli saksıları netten indirip bunlar gibi istiyoruz deme şansımızda olablir sanırım.

bonsaisever 20-07-2006 22:22

boy*derinlik*en
13*4*6
20*7*10
30*12*15
Bir de sizler ölçün biçin :)

Ayaklı olması su akışı için daha iyi ve altlarına tabaklarını da yapacak değil mi?

malina 20-07-2006 22:30

Alıntı:

Ayaklı olması su akışı için daha iyi ve altlarına tabaklarını da yapacak değil mi?
Tabii, fazla güneş için şemsiye de düşünüyoruz :)

bonsaisever 20-07-2006 22:53

Alıntı:

Tabii, fazla güneş için şemsiye de düşünüyoruz :)

Bunu unutmuşum :D

memet 20-07-2006 22:54

güneş şemsiyesiyle krem de gerekebilir.:dilli:

bu arada 4x6 çok ufak değilmi.
beş altı santim mi yani ağaçların boyu senin bonsailerin.

anlaşırsak ,biz ne istersek onu yapar.;)

bonsaisever 20-07-2006 23:03

Kusura bakma 1 i unutmuşum 13*4*6

memet 23-07-2006 15:54

tv de belgesel vardı az önce..
sedefkari yapılıyor.Antep te.
sedefle süslenen ahşap kutular içerden yugun şekilde izole edilirse oldukça değişik bir saksı olabilir.
aynı şekilde bakır kaplarda var üstü süsleniyor.oda izole edilse saksı olabilir. ne dersiniz.nette bulunca örnek ekleyeceğim

malina 23-07-2006 15:58

içi izole edilen her şey saksı olabilir...

kağıt hamurundan saksı yapmayı öğreteyim size, canavar gibi sağlam oluyor ama yine de içini izole etmek şart tabii :)

bonsaisever 23-07-2006 16:07

Alıntı:

kağıt hamurundan saksı yapmayı öğreteyim size

Al başına bir iş daha :D

memet 23-07-2006 16:11

bakır kap

1 Eklenti(ler)
çok iyi bir örnek değil ama sözettiğim kap hakkında fikir verir sanıyorum.
içini izole etmesi kolay.deilk de açılabilir kolayca.

memet 23-07-2006 16:13

kağıtta olsa bu da olsa içi derzle sudan etkilenmez hale getirilebilir.
derz kullanayım diyenlere deriden çıkmadığını hemen söyleyeyim. kesinlikle eldiven şart.(zaten değdiği hiç bir yerden çıkmıyor)

memet 23-07-2006 16:37

sedef

uygun bir sedef işi görüntüsü ekleyemedim . şu sitede örnekler var

http://www.gumustekinshop.com/default.asp

malina 25-07-2006 19:32

Kağıt hamuru konusunda burada yazdığımı unutmuşum :)

Google aracılığıyla, kendi yazımı, agaclar.nette buldum. Hay Allahım :)

Kağıt hamuru hazırlama

kadirx 09-08-2006 16:03

alçı ve çimento yerine derz dolgusu (fuga deniyor galiba) kullanılsa daha iyi olmaz mı acaba? 10 mm'den fazla derzler için kullanılan bana uyun bir malzeme gibi geliyor. Hem karışım ayarlamaya da gerek yok, sadece su eklenir. Hanım evden gittiği bir gün deneyeceğim. Mükemmeli bulacağız :)

arsakay 09-08-2006 16:12

Memet de bu fikri verdi ama sadece derz kullanarak
saksı imal edebilmek mümkün olur mu bilemiyorum!

malina 09-08-2006 17:11

Alıntı:

Hanım evden gittiği bir gün deneyeceğim
Önemli olan evden gidince denemek değil, dönünce, neler yaptığını farkettirmeyecek kadar temiz çalışmak :)

Squoia 10-08-2006 13:32

bakalım yapabilecek miyim:) güzel döküman saol bonsaireef

turunç 16-10-2006 11:25

Bir alternatifte benden;
evde kullandığımız seramik çerezlikleri (fiyatı 1 ytl civarı) bu iş için kullanabiliriz. Seramik çukur çerezliğin altını ince uçlu matkapla delerek harika sırlı seramik hatta desenli bile olabilir elde ederiz. :)
saygılar...

Tanus 16-10-2006 13:12

Paşabahçeye çıkarma yapma kararı aldım.:dilli:

turunç 16-10-2006 14:15

Valla ben de dün gidip koçtaş kartal' da araştirdim ama uygun boyutta bir seramik saksı bulamadım. Eve geldim ve dün sahilyolundaki çeşitli ağaçlardan aşırdığım bonsai adayı çeliklerimi suya koyarken kafamda bu fikir belirdi.:)
Bu arada anneler gününde bana darbeli matkap alan sevgili kocama teşekkürler...

drosophila 16-10-2006 14:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi turunc
Bu arada anneler gününde bana darbeli matkap alan sevgili kocama teşekkürler...

:D bence harika bir eşiniz var. görüntüden çok işlevselliğe önem veren:D

turunç 16-10-2006 14:44

Evet öyle olmasından dolayı bitmeyecek bir ilişkimiz var. Bu arada çiçek seviyor ve evinde ficus ve yucca besliyor diye ona aşık oldumdu:)
Diğer taraftan dün geceki çelik aşırma işleminde bana anlayış göstermeside çok hoşuma gitmişti. Birde evin çiçekten adım atacak yer kalmayıncaya kadar dolu olmasına da seslenmiyor. Ne şanslıyım:)

drosophila 16-10-2006 15:03

gerçekten büyük şans. ne mutlu size

bonsaireef 15-11-2006 13:03

Güzel bir link buldum bir inceleyin:

http://internetbonsaiclub.org/index....1&limitstart=0

Ateş Öztan 15-11-2006 21:40

Galiba, herkes betonla uğraşmaktan yoruldu.
Bir iki şey de ben yazayım,
Resimdeki tel hasır nalburlarda sıva teli (rabitz teli) olarak satılır. Eskiden ahşap karkas yapılı evlerde bu tel kaplanarak üzerine sıva yapılırdı. Buna da rabitz sıva denilirsdi.
Ancak, resimdeki galvaniz yapılmış bir tel. Bizdekiler düz sactan imal edilmiştir. Eğer, antipas ile boyamazsanız bir süre sonra pas yapar (beyaz renk için) ve pas yüzeye çıkar. Herhangi bir taşın üzerine koyup tahta bir tokmakla taşın kabaca şeklini verebilirsiniz. Bu tel hasır, çekince delikleri büyüyen bir özelliğe sahiptir.

bonsaireef 15-11-2006 21:50

Bilgiler için teşekkürler. Çok işimize yarayacak. :)
Bu yöntem benim çok hoşuma gitti.

Ateş Öztan 15-11-2006 22:02

saksılar için bir iki bilgi;
* Beton saksınızın ortadan kırılmasını istemiyorsanız içine en ince telden bir iskelet yapmanız gerekir. İnşaatlarda nasıl kolonlara tel yapıyorlar onun gibi. Çok fazla olması gerekmiyor. çepeçevre iki sıra (halka gibi) onlaraı bağlayan U şeklinde her iki yönde (kesitte) ikişer adet gibi..
* Beton priz alırken (donarken) dışı kurumasına rağmen içi yaştır. Malzemenin iç-dış genleşmesi farklı olduğu çatlar, onun için sularız veya yüzeyi ıslatırız.
* Daha kısa sürede kurumasını istiyorsanız betonu ısıtmanız gerekir. (pişirme değil) 30 derece gibi.. Bu sayede en fazla bir iki saate tamamen sertleşir.
* Yüzeyin düzgün çıkmasını istiyorsanız kalıbınızı, titreşim yapan bir yüzeye çok kısa süre koyun. Yüzeyler kaymak gibi çıkar. Titreşim, beton içindeki suyu yüzeye çıkarır ve içindeki hava kabarcıklarını alır. Fazla yaparsanız su ve kum,çimento tamamen ayrışır. ( depremde evlerin devrilmesi de bu yüzdendir.)
* titreşim için saksının oldğu masaya çalışan bir matkap koymanız yeterli gelebilir. (3-5 saniye gibi.. Dikkat.)
* Çimentoyu fazla koyarsanız daha kırılgan bir beton yaparsınız. Suyu fazla koyarsanız yine "çürük beton" denilen zayıf bir beton elde edersiniz. (bu nedenle bilen! ustalar heryeri sadece çimento ile sıvarlar, ilk an çok güzel durur, iki gün sonra her yeri kırılmaya başlar.)
* Dışını hava geçirmeyen bir boya ile boyarsanız içerideki nem dışarı çıkmak için bu geçirimsiz tabakayı deler. (Evlerde, boya-sıva kabarıyorsa arkasından nem geliyor demektir, yüzeyinde, küf, mantar oluyor boya-sıva sağlamsa oda içindeki nem sorun yaratıyordur)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024