agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   Bonsailer için evde saksı yapma bilgileri... (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/1509.htm)

bonsaisever 08-07-2006 11:54

Onları bilmem de ben şu an ağlıyorum :(
Reef saksı maksı dedin canımızı çıkarttın.
Nereden çıkarıyorsun böyle şeyleri kardeşiim :mad:
Birisi bitiyor diğeri başlıyor.
Bıktım yaa, ha bire 5. kata malzeme çıkarıp duruyorum :(
Emlakçılara duyurulur; bodrum kat arıyorum :D

bonsaisever 08-07-2006 12:00

Komşular yine malzemeler elimde, kan revan içinde yukarı çıktığımı görünce soruyor "Ne o yine mi inşaat işleri?"
ben de "Hıııı...yap yap bitmiyo bu evin işleri!" :D

memet 08-07-2006 12:06

ben seramikçi arkadaşları yokluyorum.bir sonuç elde edeceğim.
çok fiatı olacağını sanmıyorum.yakında anlatırım..

cemboa 08-07-2006 12:10

Oktay buldunda bunama.Allahtan istemişin bir göz vermiş iki göz.Keşke benimde 7. kattaki dairemde seninki gibi bir terasım olsa.:D

memet 08-07-2006 12:17

evet bir arkadaşım daha önce birine saksı yapmış..
yapabilirim dedi. ne kadar sipariş verebilirsiniz diye sordu.

cemboa 08-07-2006 12:53

Şunu hatırlatmak isterim.Saksılar yuvarlak, dörtköşe ve çeşitli ebatlarda talep edilir alacak kişiler tarafından.Daha doğrusu bu hepimiz içinde geçerli.Bonsailerimizin ölçüleri aynı değil.Bu çeşitliliğie farklı derinliklerde ekleyebilirsiniz.Beliki saksılarına altlık **** tabak isteycekte çıkabilir.

memet 08-07-2006 13:06

evet arkadaş daha önce yapmış konu hakkında fikri var .zaten tornada çekilmeyeceği için saksılar herbiri isteğe göre olacak.

hafta içi ayrıntıları konuşacağız.bu arada fiat konularında ne diyeceksiniz diye bir soru sordu.

bonsaisever 08-07-2006 13:23

Bize sorarsa 1 Ytl ye 50*30*15 ebadında saksı isteriz :)
Fiyatı o belirleyecek.
Şu ölçülerde şu fiyata satarım kargo size ait der.
O fiyatlar bize uyar mı ona bakarız ;)

memet 08-07-2006 13:27

şimdi bu maliyetten çok emek yoğun bir iş..bizim ne kadar sipariş verebileceğimiz fiatını etkiler.bir saksınında yüz saksınında fırınlanması aynı masraf..birde nette bakalım diğer yerlerde ne kadara fiatlar ona göre konuşmam daha rahat olur.

bonsaisever 08-07-2006 13:37

Anlıyorum ama burada onun istediği sipariş miktarını alabileceğini sanmıyorum.
Bir üç beş diye toplarsan 50 tane değişik ebat ve şekilde saksı çıkar.
Gerisi zamanla tek tük çıkar.
Benim bauhausta gördüğüm saksılar 19 ytl ye satılıyordu :)

malina 08-07-2006 13:50

Kendimizin yapamayacağı, (mesela, güvece de benzemeyen) 3 farklı boy saksı biçiminde anlaşabiliriz. 3 farklı model olabilir. Bunlar için belli sayıya ulaşabilirsek, arkadaş o kadar adet için fiyat belirler. Bir sonraki sipariş mesela 6 ay sonra verilebilir...

memet 08-07-2006 13:58

herkes üç beş sipariş verse zaten rakam yeterince olur.
bir kaç form belirlenir. herbiri tek tek yapıldığı için değişiklik yapması kolay.
bir kaç boy belirleriz.bir kaç form.ben konuşurum yaraprken onlarda da özel istekler göre değişiklik yapmasıda olanaklı.
benim fikrim 19 liradan daha az fiata yaptırabileceğimiz.
daha öncede yapmış bonsai saksısı.elinde materyal de var bu konuda..

cemboa 08-07-2006 13:58

...Benim aklıma bir fikir geldi ama vildan abla buna ne der.
...Bu arkadaş fırının aldığı maksimum adedei yapsın ve bunların satılanlarından sonra kalanları stoğunda tutsun.Sitede onun reklamını yapıp saksıları satmasını ve extra gelir elde etmesinide sağlayabiliriz.Bu arada bizde ihtiyacımız oldukça stoktan talep ederiz.

memet 08-07-2006 14:15

bende düşünmüştüm benzer bir şeyi.

bonsaisever 08-07-2006 20:15

İnşaat mühendisi var mı burada? :(
Beyaz çimento ile mermer tozunu % 50-50 kullandım tebeşir gibi oldu.
İki türlü % 35-65 denemesi yapayım bakalım ne olacak :)
Bu arada nalburlarda toz boya var.
İçine az bir şey kattığınızda rengi güzel oluyor.

malina 08-07-2006 20:29

Kuruduktan sonra durum ne olacak? Farklı karışımları atma ve fotoğrafla :)

memet 08-07-2006 20:38

beton muhakkak sulanmalıdır .unutmayın.
bir iki kere sulanması şarttır

bonsaisever 08-07-2006 20:41

Bütün gün elimde su bidonu dolaştım :(
Beceriksizlik diz boyu :)

memet 08-07-2006 20:41

bir mikap kuma dört torba çimento katılır.
yani birmetre kübe 200 kilo. **** yakşalık bir tona 200 kilo..yarı yarıya oran fazlasıyla olmalıydı.belki su az geldi.başlangıçta kıvamlı bir halde olması gerekir.
inşaat harcı gibi..kalıp sertleştikten sonra muhakkak bolca sulanmalı

bonsaisever 08-07-2006 20:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet
yakşalık bir tona 200 kilo

Yanlışlık burada işte...
%20 çimento %80 mermer tozuymuş

memet 08-07-2006 20:55

şöyle olmalı..(ben daha önce başka bir iş için beyaz çimento mermer tozu ve toz boya kullanmıştım..)
yarıyarıya çimento ve mermer tozunu karıştırın.toz boyayı keyfinize göre katın.
kıvamlı bir karışım olana kadar su katın
.ne kadar derseniz.bir inşaatta nasıl oluyor harç kıvamı öyle.kalıba dökün

kalıpta harc sertleşince muhakkak bir **** iki kere sulanmalı

hasan42 08-07-2006 21:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Beyaz çimento ile mermer tozunu % 50-50 kullandım tebeşir gibi oldu.

Yanlışlıkla alçı vermiş olmasınlar? Çünkü bildiğim kadarıyla 50-50 bile olsa beyaz çimento tebeşir gibi omaz.

malina 08-07-2006 21:27

Bu arkadaş "ayran" kıvamına alışık değil miydi? Belki un almıştır :)

bonsaisever 08-07-2006 21:30

Ahanda yazmıyorum işte tuzla karıştırdığımı :))

cemboa 09-07-2006 11:31

1 Eklenti(ler)
Ewet buyrun...Ölçüler dıştan dışa 32x24x11,5

bonsaisever 09-07-2006 11:35

Güzel olmuş :)
Karışım oranı neydi?

cemboa 09-07-2006 11:36

1 Eklenti(ler)
İlk denemem olan bu saksıda biraz defo verdim ama tam kurumadığı için bir bıçakla 1.5 saat fazlalıkları aldım.Bunun sebebide kullandığım plastik yoğurt kabının kenarlarının betonun baskısından dolay içeri bel verip betonun kenarların orta bölgelerine doğru kalınlaşması.Eğer yoğurt kabının içine kenarları destekliycek strafor tarzı bir malzeme koysaydım sorun çözülmüş olucaktı.Kalıbın dış çerçevesinide zaten strafordan yaptım.

cemboa 09-07-2006 11:37

Karışım bir ölçü çimento iki ölçü mermer tozu.

bonsaireef 09-07-2006 23:16

İki gündür yoktum neler neler olmuş:eek:
Cemboa süper yapmışın.Tek kelime ile harika.Yalnız bişey unutmuşun,kurumadan deliklerini ayarlasaydın iyi olurdu:D
Sanırım renk de katmamışsın.Ama görünüş olarak harika.Benide gaza getirdiniz 1 sene aradan sonra bende başlayacağım.:dilli:

Karışım konusunda ben birebir kullanmıştım.Doğrusu 2'ye 1'dir.Yalnız şöyle bişey var; bu iki karışımdada kesinlikle tuz gibi dağılma olmaz.Oluyorsa kesinlikle çimento değildir yok eğer çimentoysa kesinlikle bayattır.Benimde ilk denememde tuz gibi dağılmıştı.Bunun nedeni bayat çimentoydu.Taze çimento kulanınca aynı oran olmasına rağmen çok güzel taşlaştı.

Sulamadan bahsetmiştim ama tekrar bahsedeyim.Ben sürekli sulamak yerine ıslak havlu ile sarmıştım.Bazı inşaatlarda görmüşsünüzdür.Beton döküldükten sonra ıslak bezler sererler.Aynı yöntem.:cool:
Yalnız tam donmadan kalıptan çıkarılıp şekil verilirse çok iyi oluyor.Peynir keser gibi şekil veriyorsunuz.Sonrasında tekrar ıslak bişeyler ile sarılıp donması beklenebilir.

bonsaireef 09-07-2006 23:33

1 Eklenti(ler)
Bu arada cemboa senin saksı daha kolay şekilendirilirken bir iki değişiklik yapabilirsin.Saksı çok güzel bu tür işlemler yapmaya çok uygun.Senin resmin üzerine örnek bişeyler yaptım.Koyu renkli yerler girinti olacak.
Eklenti 2476

bonsaireef 10-07-2006 09:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemboa
Oktay buldunda bunama.Allahtan istemişin bir göz vermiş iki göz.Keşke benimde 7. kattaki dairemde seninki gibi bir terasım olsa.:D

Terası var bide konuşuyormu.:mad: Cık cık çok ayıp :D

bonsaisever 10-07-2006 11:36

Neler çektiğimi siz biliyonuz mu? :mad:
Yoo, siz atıp tutun.
Allah düşmanımın başına vermesin :D

cemboa 10-07-2006 12:15

...özellikle delik açmadım çünkü fazla sudan ziyade toprağın az olmasından dolayı kuruması daha problem.
...Renk işinşde sprey boya kullanılabilir diye düşünüyorum.hatta dış cephe, iç mekan boyalar bile kullanılabilir.neticede beton.
...Ben ikinci bir deneme daha yapacağım.Bunun kalınlığı fazla olduğu için ağır oldu.Kalıpta ilk sefer yaptığım hataları telafi edipte yapacağım.
...Yarını bekleyinn!!:D

bonsaireef 10-07-2006 13:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Neler çektiğimi siz biliyonuz mu? :mad:
Yoo, siz atıp tutun.
Allah düşmanımın başına vermesin :D

Allah düşmanının başına vermesin dostunun başına versin değilmi.Amin,inşallah:rolleyes:

Alıntı:

...özellikle delik açmadım çünkü fazla sudan ziyade toprağın az olmasından dolayı kuruması daha problem.

Bu seferde dipte su birikip mantar problemi yaşayabilirsin.Denemek lazım.

Alıntı:

...Renk işinşde sprey boya kullanılabilir diye düşünüyorum.hatta dış cephe, iç mekan boyalar bile kullanılabilir.neticede beton.

Sprey boya kullandım döküldü.Diğer boyalar konusunda fikrim yok.Denemeleri yapta bizde bu konudaki soru işaretlerinden kurtulalım.:D
Alıntı:

...Ben ikinci bir deneme daha yapacağım.Bunun kalınlığı fazla olduğu için ağır oldu.Kalıpta ilk sefer yaptığım hataları telafi edipte yapacağım.
...Yarını bekleyinn!!:D

Bende ilk denemelerimde hatalar yaptım.Yaptıkça insan kendini geliştiriyor.Gerçi sen ilk denemende mükemmel bir tane yapmışsın.Detaylarını çizim ile buraya ekleyebilirmisin.Nasıl bir kalıp kullandın merak ettim.

Yarını dört gözle bekliyorum...:cool:

cemboa 10-07-2006 15:24

...Kalıp basit.Bir adet tava yoğurdu alıyorsunuz.Yoğurdunu afiyetle bitirdikten sonra kenarlarında fazlalık varsa kesiyorsunuz.(kapağın kapandığı yer).Tavayı bir strafor üzerine ters çevirip etrafına yine strafordan kalıbın dışını yapıyorsunuz.Yanlız betonu dökerken straforlar birbirinden ayrılmasın diye dört straforuda aşağıdan koli bantıyla komple çevirirseniz açılma yapmaz.
...yanlız tavanın içine strafor kalıpları yerleştirin ki betonun baskısından duvarları bel vermesin.

malina 10-07-2006 16:05

http://www.agaclar.net/files/0/2269/public/images/9.jpg

Bu tür saksı yapmak isteyenler, suyun akması için saksının içine koyduklarına benzer bir telden iskelet yapabilirler. Bu iskelet ne kadar düzgün olursa, yapılacak saksı o kadar ince ve zarif olacaktır.

Hazırladığınız beyaz çimento + mermer tozu karışımına, üstüpü parçalarını batırarak, iskeleti kaplayabilirsiniz. Tam kurumadan, üzerine harcı sürerek daha düzgün bir yüzey elde edilir...

Delik açma ve ayak koyma işlerini söylemiyorum onları zaten yapıyorsunuz :)

denizakvaryumu 10-07-2006 16:11

Alıntı:

...Kalıp basit.Bir adet tava yoğurdu alıyorsunuz.Yoğurdunu afiyetle bitirdikten sonra kenarlarında fazlalık varsa kesiyorsunuz.(kapağın kapandığı yer).Tavayı bir strafor üzerine ters çevirip etrafına yine strafordan kalıbın dışını yapıyorsunuz.Yanlız betonu dökerken straforlar birbirinden ayrılmasın diye dört straforuda aşağıdan koli bantıyla komple çevirirseniz açılma yapmaz.
...yanlız tavanın içine strafor kalıpları yerleştirin ki betonun baskısından duvarları bel vermesin.

Direk yoğurt kabını sprey boya ile boyasak ve böyle kullansak farkeder mi?

bonsaireef 10-07-2006 19:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina
http://www.agaclar.net/files/0/2269/public/images/9.jpg

Bu tür saksı yapmak isteyenler, suyun akması için saksının içine koyduklarına benzer bir telden iskelet yapabilirler. Bu iskelet ne kadar düzgün olursa, yapılacak saksı o kadar ince ve zarif olacaktır.

Hazırladığınız beyaz çimento + mermer tozu karışımına, üstüpü parçalarını batırarak, iskeleti kaplayabilirsiniz. Tam kurumadan, üzerine harcı sürerek daha düzgün bir yüzey elde edilir...

Delik açma ve ayak koyma işlerini söylemiyorum onları zaten yapıyorsunuz :)

malina harikasın.Çok güzel fikir.İyi bir iskelet hazırlanırsa çok güzel olur.Bakalım daha ne güzel fikirler çıkacak.:rolleyes:

Size alternatif bir malzemeden bahsetmek istiyorum.Bu dişçilerin kullandığı alçı.Fiyatı çok ucuz.Çok dayanıklı.Sudan etkilenmiyor.Hemde değişik renkleri var, yani kendinden renkli.Bu malzemeyi birlikte çalıştığımız diş hekimi asteğmen arkadaştan öğrendim.Donmuş halini inceleme fırsatım oldu.Aklınızda bulunsun.:cool:

malina 10-07-2006 20:04

Normal alçıya göre daha hızlı donuyor, bu yüzden çalışırken bunu göz önüne almalısınız.

Alçıyla ilgili diğer ayrıntılar:

Alçı, su yüzeyi kaplayana kadar elenerek suya dökülür. Kımıldatmadan önce alçının su ile doymuş hale gelmesi için beklenir. Asla su alçının içine boşaltılmaz, asla alçı su içine boşaltırken karıştırılmaz, asla karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra su veya alçı ilave edilmez.
Eğer karışım çok ince gibi görünüyorsa uzunca bir zaman sadece karıştırın, kalınlaşacaktır. Kuruma zamanını hızlandırmak için, alçıyı dökmeden önce, suya tuz ilave edilebilir.

malina 10-07-2006 20:18

Alçı çeşitleri hakkında bilgi buldum :)

Alçı türleri

Alıntı:

Alçı Hakkında

Alçı doğada pekçok yerde doğal kaynak olarak bulunan alçı taşının (jips-kalsiyum sülfat dihidrat) değişik tekniklerle kalsine edilerek öğütülmesi ve katkılandırılması yoluyla üretilir. Bu ürünün yapısı (kalsiyum sülfat yarıhidrat) uygulanan üretim tekniğine ve seçilen alçı taşının cinsine, reçetelendirilmesine, kullanımda karıştırılan suyun miktarına, su ile karıştırma yöntem ve şekline göre tebeşir mukavemetinden betonarme betonunun dört katı mukavemete kadar farklılık gösterir.

Ayrıca, süngerin su emiciliğinden mermerin su emiciliğine, birim hacim ağırlığı polistren ağırlığından granit kayanın birim hacim ağırlığına kadar değişebilen alçı çeşitleride bulunur. Biz, bu geniş yelpazede bulunan her ürünü üretebilmekteyiz.

Alçının teknolojik olarak iki çeşidi bulunur, ALFA ve BETA. İkisininde kimyasal içerik ve ifadesi aynı olmasına rağmen kristalografik yapıları farklıdır. Beta cinsi alçıda kristal yapı iğne gibi ve amorf şekilliyken, Alfa alçıda bu yapı daha rafine ve geometrik şekillerdedir. Uygulamada ise bu fark, Alfa alçının Beta alçıya göre çok daha az su ile karıştırılınca belli bir akışkanlığa gelmesiyle kendini gösterir. Alçının belli bir akışkanlığa gelmesi için gereken su miktarı üretim tekniğine bağlı olarak (alçı/su) 1 den 5'e kadar değişebilir.

Bu orantının yüksek değerlerinde alçının nihai ürün yoğunluğu ve buna bağlı olarak eğilme, basma, çizilmeye karşı mukavemeti artar. 100 gr alçının 25 gr su ile karıştırıldığı 4 kıvamdaki alçıdan yapılan nihai ürünün basmada mukavemeti 900 kg/cm² civarındadır. Normal bir betonarme betonunda bu rakamın 300 kg/cm² civarında olduğu düşünülürse Alfa alçı ile ulaşılan mukavemetlerin önemini anlamak kolaylaşır.

Alçı/su orantısının 5 olması halinde basma mukavemeti 1100 kg/cm²'ye kadar çıkacaktır. Alçı/su orantısı 1-1.5 arasındaki ürünü ancak Beta alçı ile, 1.5-5.0 arası orantılardaki ürünü ise ancak özel teknoloji ile üretilen Alfa alçı ile üretmek mümkündür.

Burada anlatılan teknolojik alçı çeşitlerini Anadolu'da 9000 yıl ve eski Mısır'da 6000 yıl evvel kullanılmaya başlanan bu malzemenin ulaştığı son nokta olarak düşünebiliriz.

Kaynak: Ata Alçı

Telefon : 0312 612 22 04
Fabrika Adresi : Hacımuratlı Köyü, Gölbaşı / ANKARA

Konu, Ankaradaki arkadaşlardan birinin elinden öpüyor :) Gidip ayrıntılı bilgiyi kim alacak ? :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024