agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Haberler, Kaynaklar... > Bonsai Haberleri, Satış Yerleri ve Faydalı Linkler
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Jezebel
  • 1 Gönderen Jezebel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-11-2005, 00:54   #1
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 5
Bonsai ve Fiyatlandırma

ben yeni bir bonsaiseverim..
henüz bir bonsaim yok..

internette baktığım kadarıyla fiyatlar çok değişken..
bunda hangi etkenler rol oynuyor..

-yaşı
-türü
-şekli

elbette bunların hepsinin katkıları vardır..

ama aynı yaşta olduklarını kabul edersek..
o kadar fiyat istemelerinin sebebini anlamaya çalışıyorum

Düzenleyen mstfylcn : 08-11-2005 saat 01:03
mstfylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2005, 21:35   #2
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
kardeş ben 2 seneden beri bonsaile uğraşıyorum istersen kendi bonsaini yap.hem daha hesaplı olur hemde daha zevkli.yapabileceğin türler hakkında yardımcı olurum.yok eğer hemen bir bonsaim olsun diyorsan sana bir yer tavsiye ederim ama sana yakın nerde var bilmiyorum.genelde carrefour mağazalarıyla aynı yerde olan bahouse mağazalarında bonsai çeşitleri bulmak mümkün.bazende tekzen mağazalarında olabiliyor.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2010, 17:09   #3
Yeni Üye

ahkam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2010
dev bonsailer oluyormu

ahkam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2010, 17:17   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Bonsai; Bir bitkiyi doğadaki haliyle minyatürleştirme sanatıdır, fakat (sanki kendileri geliştirmişlermiş) Japon' lar buna üçgenlik kuralını getirmişlerdir.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2010, 16:43   #5
Ağaç Dostu

Latif's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
estetik

sevgili kalambaklı bonsai dogayı birebir yansıtmakmıdır?
sevgi dolu saygılar

Latif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2010, 17:42   #6
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Bence doğayı yansıtmaktır, birebir veya yalnızca doğayı yansıtmak değildir. Öyle olsaydı bu bir sanat eseri/ürünü olur muydu? Ya da sanatçı sanatına ne katmış olurdu?

Doğayı yansıtmanın yanı sıra , bonsaiyi yapan kişi veya kişilerin görüşü ve yorumu esere yansır ve esas değerli olan budur. Özellikle günümüzde Kimura'dan Walter Pall'a kadar büyük üstadların daha soyut, gerçekçilikten uzak çalışmaları, demek istediğim şeyin örneğini teşkil eder.

Belki eskiden yapılan bonsailer ve penjing için doğallık daha önemlidir fakat bugün için estetiğin hep daha önde olduğunu söylemek yanlış olmaz diye düşünüyorum.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2010, 17:58   #7
Ağaç Dostu

Sevgili dostum, Türkiye' de bonsai sanatını ilk duyuran kişi olan sevgili abim Ünal beyin anlattıklarına göre, bonsai doğadaki herhangi bir ağacın hiç bir özelliğini bozmadan minyatürleştirme sanatıymış ve ben de ona katılıyorum.
Sevgiyle kal arkadaşım.

Eski 17-08-2010, 18:02   #8
Ağaç Dostu

Sevgili jeomeo,
Dediklerine katılıyorum fakat herhangi bir ağacı aynı şekilde minyatürleştirmekte bir sanat değil midir?.
Saygı ve sevgiler.

Eski 17-08-2010, 20:10   #9
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Eminim konuya benden daha vakıf birileri, memet olabilir mesela, daha doğru bir cevap verebilir ama bence herhangi bir ağacın minyatürleştirilmesi sanat değil sadece bahçıvanlıktır. Estetik değeri olmayan, izleyicide kalıcı bir beğeni ve hayranlık duygusu uyandırmayan minyatürleştirilmiş bir ağaca sanat eseri denmemeli diye düşünüyorum.

Müzik sanattır fakat her şarkıya sanat eseri denemez

Sağlıcakla kalın

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2010, 20:21   #10
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bonsai başlangıçta doğadaki ağaçları taklit etmiştir. Ama sonra bir sanata dönüşünce önce kendi kurallarını yaratmış. Bundan sonraki kriter doğadaki aslına benzemesi değil estetik değerler. Bir ağaç minyatürleştirilir. Doğada aslı da olabilir. Ama bu bonsai olmaz. Bonsai de minyatür ağaç, üzerinde estetik kaygılarla uğraşılmış. Bonsaici onu biçimlendirirken estetiği hep gözünde tutmuş.
Kaç seneelr önce, internet diye bir şey çıkacak bilgisayarlar birbirine bağlanacak (personel computer denen şey zaten birkaç senelik o sıralar.) dediğimiz dinozorlar zamanında benim saksıda ufak ağaçlarım vardı.

Ama bonsai diyemem. Sadece saksıda ufak ağaçlardı.

Bonsai kuralları bu ufak ağaçları estetize etmeyi gösteriyor bize.
Bu dalın burda olması uygun durmuyor diyoruz. Oysa doğada iklim şartları, ortam ağacı belirliyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2010, 12:18   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2010
hep merak etmiştim bosai ağaclarının yetiştirilmesini bakımını koçtaş gibi yerlerde hazır satılan bonsai lerin benim bonsaiye başlamamda ön ayak oldu bu siteyi kuran ve emek veren tüm dostlara teşekkür yaklaşık bir aydır her gün takip ediyorum cok faydalı bilgiler var ama tecrübe için yılara ihtiyac var bende elimden geleni sizler sayesinde yapıyorum

seyduna05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2011, 19:29   #12
Yeni Üye

Yadigar_usta's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2011
Thumbs up

Bizim parasızlıkdan kesemediğimiz sakalımız sosyeteye moda olmuş.
Çirkin Kral (Yılmaz Güney)

Sanırım sorunuza manalı bir cevap oldu.
Toplumsal sınıflandırma tarihin her döneminde var olmuşdur. Tıpkı bundan bin, iki bin yıl önce çin japonya ve hindistan olarak genelledigimiz uzak dogu bölgelerinde oldugu gibi...
Büyüleyici bir güzellige sahip dogaları ile geçim derdinde olan uzak dogunun alt tabaka halkı gelirinin bir çogunu çobanlıkdan sağlıyordu. Malumunuz vaktinin çogunu dogayı seyretmekle geçiren çobanlar sıkıntılarını geçiştirmek ve belkide içinde yaşadıkları ortamı gelecek nesillere duyurmak, taşımak için dogayı minyatürleştirmeye başlayarak günümüzde penjing, bonkei saikei olarak adlandırılan bu sanatların temellerini attılar. yaptıkları eserler o kadar başarılıydıki, zamanla üst tabaka olarak adlandırabilecegimiz zenginler ve kraliyet aileri tarafından büyük takdir begeni ve destek görmeye başladı.
Tarih içerisinde penjing sanatının en önemli metaryeli olan minyatür agaçlar kendi içerisinde bir sanat dalı olarak ayrı bir gelişim gösterdi. bu sanat dalı Tabakdaki Ağaç (Bonsai) adını aldı. Bu sanat dalıda zamanla elit tabakanın ciddi destegini aldı. hatta uzak dogu sınırlarını zorlayıp dünyaya kendini kabul ettirdi.
Hal böyle olunca ticaretin acımaz kanunları devreye girip, arz talep yasası konuşmaya başladı. bu gün bir çogunuzun çocugu vardır. oglunuza kızınıza kısacası ailenize fiyat biçebilirmisiniz? Sonuçda hepsi insandır.... hepsinin bir yaşı, bir endamı bir cinsiyeti vardır.kimisi çocuguna çok düşkündür. avrupalarda okutur. oteller satın alır.... bir digeri cami avlusuna bırakır.
sanat dediğin şey zenginlerin hayata bakış açısıdır.
kimbilir belkide bu yüzden uzak dogunun ağaçları amerika ve avrupa gibi para basan zengin ülkelerin oyuncagı olmuştur.
Bugün bonsai hakkında tek bir gerçek varsa oda, dünyanın herhangi bir yerindeki çobana bonsai satamayacagınızıdr.

Yadigar_usta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2011, 20:21   #13
Ağaç Dostu

Latif's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Sn Yadigar Usta sözleriniz gerçegi çok güzel açıklamış. Sanatçının yaşamak için paraya ihtiyacı vardır. Ancak gayesi ticari olan sanat ın ürettikleri nedir ?
Bonsai dogayı estetik olarak yansıtmassa bence sanat eseri olmaz.

Latif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2011, 21:58   #14
Yeni Üye

Yadigar_usta's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Latif Mesajı Göster
gayesi ticari olan sanat ın ürettikleri nedir ?
@latif,
Gayesi ticari olan sanat nedir? öyle bir sanat varmıdır? varsa eminimki onun adıda ticarettir. ticaret sanatıdır.

Bir bonsai ustası vardır. bir de bonsai fidanlıgı vardır. bir fotograf sanatcısı vardır örnek bir Ara Güler. Birde yaşadıgımız şehirde fotografçı dükkanları vardır.
Bir fotografçı dünkanında çekildiginiz resmin sanatsal bir baglamı veya degeri olacagını zannetmiyorum.
Son cümlenize cevaben,
Bonsai sanatı; saksısından tutun, gövdesi, dalları yaprakları ve hatta kökleri ile bulundugu mekana bir anlam katan agaçları minyatürleştirme sürecidir.
Estetik kavramı bir çok sanat dalında oldugu gibi bonsai sanat dalındada önemli bir unsurdur. bu konu birazda estetiği nasıl tanımladıgınızla ve sizin için ne ifade ettiği ile ilğilidir.

Yadigar_usta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2011, 22:30   #15
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Ticari kaygıyla üretilmiş hiçbir yapıt tüm estetik ölçülere uysa dahi sanat değil bir meta, bir mal' dır.
Sanat eğer ki bu gerçek sanat ise para ile ölçülemiyecek kadar değerlidir.
Nasıl Leonardo başyapıtı olan eseri "Mona Lisa"'yı hayatı boyunca yanından ayırmamış ve hayatı boyunca üzerinde çalıştıysa gerçekten kıymetli olan bonsai 'lerini de ustalar hayat boyu yanından ayırmaz ve üzerinde çalışmaya devam eder.
Bunlar onların başyapıtları olur.
Sanata ve özelde bonsai ilgi artınca bonsai bir tüketim malzemesi olmuş durumda,
peynir veya yumurta aldığın marketten 15-20 liraya bir bonsai ağacı alabiliyorsun.
Buna sanat demek abes olur.
Sanat olabilmesi için sizin onun üzerinde bonsai kaidelerine uyarak çalışmanız, fidanın içinde gizli duran bonsai'yi bulmanız gerek.
Michelangelo'nun dediği sözü hatırlayın"Heykel taşın içinde gizli, ben fazlalıkları alıyorum ve heykel ortaya çıkıyor."
Bonsai de öyle, ağacın ruhunu görüp hissetmek işin özü, gerisi fazlalıkları alıp özüne uygun budayıp şekil vermek.
Basit gibi dursa da, aslında çok zor.
Resim gibi- fırça, boya, tuval, ama ressamın ustalığı ve ruhu olmasa...her boyacı Ticciano sayılırdı.
Saygılar.

Cemaleddin beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2011, 22:56   #16
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Pahalı deyince, büyük paralar verip sanat eseri satın alan kişiler,
bu tablo, heykel veya bonsai olsun onu yakınında bulundurma hakkını satın almış oluyorlar.
"Starry Night" tablosunu ele alalım, mülkiyeti kimde olursa olsun o sadece ve sadece Van Gogh (Vincent) 'a aittir.
Satın almak insanı bir sanat eserinin sahibi yapmaz, insan ölümlü, sanat ise ölümsüzdür.
İyi geceler.

Cemaleddin beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024