agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Haberler, Kaynaklar... > Bonsai Fuarları, Sergileri, Yarışmaları, Seminerleri ve Kursları
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler
  • 9 Gönderen Harun Parlak
  • 1 Gönderen Harun Parlak
  • 2 Gönderen Harun Parlak
  • 1 Gönderen limon
  • 3 Gönderen Harun Parlak
  • 17 Gönderen Harun Parlak
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Harun Parlak
  • 2 Gönderen OSMAN45
  • 9 Gönderen ankstel
  • 7 Gönderen Harun Parlak
  • 6 Gönderen Harun Parlak
  • 2 Gönderen Asiye
  • 8 Gönderen Harun Parlak
  • 1 Gönderen agozce
  • 3 Gönderen Harun Parlak
  • 2 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2012, 11:33   #1
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Harun Parlak 5. Bonsai Sergisi (31 Ağustos-9 Eylül 2012)

Merhaba. Arkadaşlar. Gelen bir talep üzerine 5. kişisel bonsai sergimi İstanbul Üniversitesi Byazıt meydanı Rektörlük binası giriş katın hol'ünde 31/Auğustos 09 Eylül tarihleri arasında sabah 08 Akşam 20:00 kadar ziyarete açık olarak kalacaktır.
Umarum tüm doğasever ve bonsai sever arkadaşların gelme fırsatları olur.

Önemli Not: Normalde kampüs içine sivil alınmıyor. Sergiye gelecek arkadaşlar girişte
bonsai sergisini gezmeye geldik dediklerinde içeri alınacaklar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg afiş küçük boyut.jpg (45.4 KB, 224 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 14:24   #2
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Yeri bilmeyen arkadaşlar buradan yol tarifi alabilirler.

yeşillim beğendi.
Eski 31-08-2012, 08:43   #3
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Merhaba arkadaslar.

Ağaçlarımı bu sabah sergi alanına yerleştirdim.

Normalde kampüs icine sivil alinmiyormuş. Sergiye gelecek arkadaşlar girişte bonsai sergisini gezmeye geldik dediklerinde içeri alınacaklar.

Daha önce haberim yoktu bu durumdan haber vereyim dedim.

Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
Eski 31-08-2012, 10:49   #4
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Tebrikler Tekin bey.

Harun Parlak beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 19:31   #5
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Teşekkürler Sayın limon. Bu sergiler beni biraz yoruyor ama arzu edilen hedefe yaklaşmamıda sağlıyor. Umuyorum bu sergiden sonra bonsai adına güzel gelişmeler olacak. Akademik çevrede tepkiler olumlu ve güzel görünüyor.

limon, Güler ve Kiraz beğendi.
Eski 31-08-2012, 21:33   #6
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
O kadar seviniyor ve gurur duyuyorum ki sergi afişlerini gördüğümde, kutlarım sevgili Tekin.

İstanbul dışında olduğum için gelemiyorum ama biliyorum ve inanıyorum ki bu da diğerleri gibi çok güzel olacak.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2012, 13:34   #7
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Tekin Bey şimdiden kutlarım, eminim çok güzel olacak.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2012, 20:39   #8
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Teşekkürler Güler ve Kiraz hnm. İyi dileklerinizin ve verdiğiniz güven için. Sergiye dair bir iki fotoğraf yüklüyorum yerleşim düzeni ve serginin yerleştirildiği bina.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC00568.jpg (43.8 KB, 180 views)
Dosya Türü: jpg DSC00523.JPG (51.8 KB, 177 views)
Dosya Türü: jpg DSC00485.JPG (51.4 KB, 181 views)
Eski 02-09-2012, 21:04   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Tekin hocam, maşallahınız var. Bu ne hız
Sanırım bu kış bonsaileriniz iyice yorulmuş bir halde uyku dönemine girecek anlaşılan
Aman dikkat!

Harun Parlak beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2012, 22:07   #10
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Teşekkürler Sakaki. Umarım bu kışı sorunsuz atlatırlar. Elimden geldiğince korumaya çalışacağım. Sergiden sonra onlar için özel bir sera yapmayı düşünüyorum.

Sakaki beğendi.
Eski 03-09-2012, 16:24   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Bugün gittim, gördüm, çok beğenip defterine yazdım ve Tekin in elini 3 defa sıktım.

Her şey gönlünce olsun.

Harun Parlak ve Kiraz beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 17:22   #12
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2009
güzel bir etkinlik

güzel bir sergi oğlumla ve arkadaşıyla gezdik tekin beyle bol bol sohbet ettik

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 31-Agustos-2012 (11).jpg (36.4 KB, 154 views)
Güler, agozce, Kiraz ve 6 kişi beğendi.
ankstel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 19:49   #13
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Teşekkürler OSMAN45 ve ankstel. Sizleri sergide görmekten mutlu oldum. Sergiye dair bir kaç fotoğraf ta ben yükleyeyim Geleme şansı olmayan arkadaşlar için. Ortamın havasını yansıtmaya yardımı olur umarım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC00730.jpg (31.5 KB, 149 views)
Dosya Türü: jpg DSC00729.JPG (44.0 KB, 149 views)
Dosya Türü: jpg DSC00726.jpg (28.5 KB, 147 views)
Dosya Türü: jpg DSC00695.JPG (59.7 KB, 149 views)
Dosya Türü: jpg DSC00665.JPG (50.3 KB, 148 views)
Eski 06-09-2012, 14:04   #14
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Harun Bey kutluyorum. Sanatınıza, emeğinize, elinize sağlık.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 19:54   #15
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Teşekkürler. Mine Hanım. Sergi benim için biraz yorucu geçiyor ama çok verimli de geçtiğini söyleyebilirim. İki gündür okulun basın ve halkla ilişkiler bölümü fotoğraf çekimi yapıyor. Bu gün de röportaj yapıldı. Umuyorum bonsai adına güzel gelişmeler olacak.

Eski 07-09-2012, 12:14   #16
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Tekin Bey sergi ortamınız çok güzel, verimli geçmesine de çok sevindim. Hafta sonu da gelme durumum olmadığı için kaçırdığıma üzülüyorum ama sizden iyi haberler almak güzel.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 12:59   #17
Ağaç Dostu

Asiye's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Tekin bey biz gelemeyenler için, yakın çekim fotoğrafları burda da sergilemeniz mümkünmü
Tebrik ediyorum..

kalambaklı ve Sakaki beğendi.
Asiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 22:28   #18
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Evet Kiraz Hanım. Sergi alanı gerçekten çok güzel. Gelemezseniz de düşünmenizi bilmekten de çok mutlu oluyorum.

Asiye Hanım tek tek fotoğraflarını Üniversite fotoğrafcıları çektiler. Sonra bana da verecekler verdiklerin de sizlerile paylaşacağım. sergi bitiminde yoğun bir iş tempom başlayacak fırsat buldğum da kendi çektiklerimden de paylaşmaya çalışacağım.
Özel izin alarak yangın gözetleme kulesine çıkıp biraz fotoğraf çektim bir kaçını paylaşmak istiyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC00613.JPG (47.2 KB, 122 views)
Dosya Türü: jpg DSC00765-001.JPG (34.5 KB, 122 views)
Dosya Türü: jpg DSC00776-001.JPG (45.9 KB, 121 views)
Dosya Türü: jpg DSC00766-001.JPG (55.9 KB, 120 views)
Dosya Türü: jpg DSC00782-001.JPG (62.8 KB, 122 views)
limon, Güler, agozce ve 5 kişi beğendi.
Eski 08-09-2012, 01:29   #19
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Harikasınız Tekin bey, başarılar dilerim. Emeklerinize, yüreğinize sağlık. Eminim hedefinize ulaşacaksınız.

(Şehir dışındayım malesef. )

Harun Parlak beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2012, 14:39   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Bonsai sergisi

İstanbul Üniversitesi web sayfasında, etkinlikler bölümünde fotoğraflar ve yorumu görebilirsiniz. Arkadaşımızla gurur duyduk.

Ancak fotoğrafları çekenler gerektiği gibi çekmemişler bence. Tekin beyin güzel bir şekilde düzenlediği tanıtım etiketlerini okunabilir çekselerdi daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Her şey gönlünüzce olsun.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2012, 18:48   #21
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Teşekkürler OSMAN45. Duyurudaki fotoğrafları daha önce çekmişlerdi.

İstanbul Üniversitesi

Sonradan çekilen fotoğraflar güzel. Sonraki çekilenler bilim kültür sanat dergisinde yayınlamayı düşünüyorlar.
İstanbul Üniversitesi Bilim Kültür ve Sanat Dergisi Bu dergi E dergi olduğu gibi 10.000 adet basılıp dağıtılıyormuş.

Eski 11-09-2012, 18:09   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Harun bey tebrikler hayırlı olsun inşallah serginiz. Bonsai sanatı benim de ilgimi çekiyor sizlerin sayesinde, fakat en büyük korkum onları o küçük kaplarda ve kaya çalışmaların da yeteri kadar besleyememektir. Bu konu forum da fazla anlatılmamış galiba gözüme takılmadı. Nasıl bir bakım yapıyorsunuz sulama, gübreleme ve toprak zenginliği için acaba?

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 22:59   #23
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gtatas Mesajı Göster
Harun bey tebrikler hayırlı olsun inşallah serginiz. Bonsai sanatı benim de ilgimi çekiyor sizlerin sayesinde, fakat en büyük korkum onları o küçük kaplarda ve kaya çalışmaların da yeteri kadar besleyememektir. Bu konu forum da fazla anlatılmamış galiba gözüme takılmadı. Nasıl bir bakım yapıyorsunuz sulama, gübreleme ve toprak zenginliği için acaba?
Teşekkürler. Sn gtatas. Öncelikle şunu söylemek isterim ki elde etmek istediğiniz bonsaileri büyük saksılar da hat ta varsa imkanınız arazide yetiştirmeniz.

Beslemeye gelince. İnsanlar günde 3 kez beslenir 1 kez uyur. Ağaçlar ise yılda 3 kez beslenir bir kez uyur.

İnsanlar sabah uyandığında nasıl güzel bir kahvaltı isterse ağaçlar da ilkbaharda uyandığında güzel bir kahvaltı yerine fosfor ağırlıklı içinde iz elementler de olan bir gübre ister markası çokta önemli değil bana göre.
Öğle yemeği yerine de yaz başı potasyum ağırlıklı ve içinde aynı şekilde iz elementler de bulunan ki bunların içinde gerektiği miktarda hepsinde azot ta vardır.
Akşam yemeği yerine de öğle yemeği tekrarını Sonbahar başı verip kışa hazırlanıp uykuya dayanıklı bir şekilde hazırlayıp İlkbaharda sağlıklı bir şekilde uyanmasını sağlamış oluruz. Eğer çalışan biri sadece öğünlerle yetinmeyip ki yetinmeyiz de ara öğünler yeriz bu durumda ağaçlarımıza da ara öğünler verirsek iyi bir şekilde gelişmesini sağlamış oluruz.
Yukarıda da anlaşılacağı üzere 3 ayda bir beslenmeye denk geliyor. Ara öğünleri de katarsak Sonbahar ve Kış hariç 45 günde bir beslenmesi gerekiyor.
Sonbahar başı potasyum ağırlıklı vereceğiniz besin ağaçlarınızı kışa iyi bir şekilde hazırlayacaktır. Potasyum bitkilerde meyve beslemeyi ve dayanıklılığı arttırır sıcakardan koruduğu gibi soğuklara karşı da dayanıklılığını arttırır Potasyum bitkilerde antifriz görevi yapar.
Bonsainizi yetiştirip bonsai saksısına alacağınız zaman hazırlanacak toprak karışımı. Ben kendi çalışmalarımı Torf Kum iri daneli dere mıcırı hepsinden hazırladığım miktara göre üç bölü 1 şeklinde yaptığımda bizim buralarda yeterli olabiliyor.
İzmir gibi sıcak memleketlerde torfu 1 ölçek daha fazla koymakta fayda olur diye düşünüyorum. Su tutucu olarak torfun fazla olması sizin sıcaklarda buharlaşmadan kaybolacak oranı aza indirmiş olur.
Yaz aylarında aşırı sıcaklarda ben saksılarımın üzerine taş yünü ve benzer malzemeler koyuyorum toprağa gölge yapıp buharlaşmasını önlüyor. Sıcak bölgelerde bonsai ile uğraşan arkadaşlara tavsiye ederim mutlaka faydasını göreceklerdir.
Kolay gelsin bol bol bonsaileriniz olması dileklerimle.

Ali H. ALI, gtatas ve Sakaki beğendi.
Eski 12-09-2012, 23:19   #24
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Aslında bonsai hakkındaki yanlış düşünceler, ağaçlara işkence yapıldığı, yeteri kadar beslenemediği, küçücük saksılara mahkum edildiği gibi yanlış kanaatlerin altında, sizin yukarıda güzelce açıklamasını yaptığınız yanılgı yatıyor Tekin hocam.
İnsanların çoğu toprağı besleyici materyal olarak görüyor; yani toprak az ise beslenemiyor ve ağaç işkence çekiyor gibi bir düşünce...
Her ne kadar toprakta ağaç için gerekli bazı maddeler mevcut olsa da toprağın asli görevi köklerin ışık almasını ve köklerin kurumasını engellemek. Zaten aksi halde topraksız tarım diye bir şey hiç olamazdı.
Gerisini siz zaten çok iyi izah etmişsiniz

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2012, 14:52   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Teşekkürler. Sn gtatas. Öncelikle şunu söylemek isterim ki elde etmek istediğiniz bonsaileri büyük saksılar da hat ta varsa imkanınız arazide yetiştirmeniz.

Beslemeye gelince. İnsanlar günde 3 kez beslenir 1 kez uyur. Ağaçlar ise yılda 3 kez beslenir bir kez uyur.

İnsanlar sabah uyandığında nasıl güzel bir kahvaltı isterse ağaçlar da ilkbaharda uyandığında güzel bir kahvaltı yerine fosfor ağırlıklı içinde iz elementler de olan bir gübre ister markası çokta önemli değil bana göre.
Öğle yemeği yerine de yaz başı potasyum ağırlıklı ve içinde aynı şekilde iz elementler de bulunan ki bunların içinde gerektiği miktarda hepsinde azot ta vardır.
Akşam yemeği yerine de öğle yemeği tekrarını Sonbahar başı verip kışa hazırlanıp uykuya dayanıklı bir şekilde hazırlayıp İlkbaharda sağlıklı bir şekilde uyanmasını sağlamış oluruz. Eğer çalışan biri sadece öğünlerle yetinmeyip ki yetinmeyiz de ara öğünler yeriz bu durumda ağaçlarımıza da ara öğünler verirsek iyi bir şekilde gelişmesini sağlamış oluruz.
Yukarıda da anlaşılacağı üzere 3 ayda bir beslenmeye denk geliyor. Ara öğünleri de katarsak Sonbahar ve Kış hariç 45 günde bir beslenmesi gerekiyor.
Sonbahar başı potasyum ağırlıklı vereceğiniz besin ağaçlarınızı kışa iyi bir şekilde hazırlayacaktır. Potasyum bitkilerde meyve beslemeyi ve dayanıklılığı arttırır sıcakardan koruduğu gibi soğuklara karşı da dayanıklılığını arttırır Potasyum bitkilerde antifriz görevi yapar.
Bonsainizi yetiştirip bonsai saksısına alacağınız zaman hazırlanacak toprak karışımı. Ben kendi çalışmalarımı Torf Kum iri daneli dere mıcırı hepsinden hazırladığım miktara göre üç bölü 1 şeklinde yaptığımda bizim buralarda yeterli olabiliyor.
İzmir gibi sıcak memleketlerde torfu 1 ölçek daha fazla koymakta fayda olur diye düşünüyorum. Su tutucu olarak torfun fazla olması sizin sıcaklarda buharlaşmadan kaybolacak oranı aza indirmiş olur.
Yaz aylarında aşırı sıcaklarda ben saksılarımın üzerine taş yünü ve benzer malzemeler koyuyorum toprağa gölge yapıp buharlaşmasını önlüyor. Sıcak bölgelerde bonsai ile uğraşan arkadaşlara tavsiye ederim mutlaka faydasını göreceklerdir.
Kolay gelsin bol bol bonsaileriniz olması dileklerimle.
Bu notları aldım uygulayacağım çok teşekkür ederim, umarım siz ustalarımız kadar iyi bir bonsai sever olabilirim.

Eski 14-09-2012, 18:59   #26
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gtatas Mesajı Göster
Bu notları aldım uygulayacağım çok teşekkür ederim, umarım siz ustalarımız kadar iyi bir bonsai sever olabilirim.
İzmirde sık sık toplanıyor bonsaiciler.
Bir toplantıda tanışmaya beklerim.
Yakında Hoya toplantısına sonra da tarım furarına gideceğiz. Oraya gelirseniz tanışabiliriz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 16:03   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
İzmirde sık sık toplanıyor bonsaiciler.
Bir toplantıda tanışmaya beklerim.
Yakında Hoya toplantısına sonra da tarım furarına gideceğiz. Oraya gelirseniz tanışabiliriz.
Sevgili moderatörüm zevk duyarım tanışmaktan, 21 i gelicem inşallah denk gelebilirsek sevinirim.Fuara katılamıyacağım yalnız.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024