agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2006, 15:30   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Ulmus parvifolia (Çin Karaağacı)

Rojdanın ağacını Aybala'nın önerisiyle buraya kopyaladım. Ağaç hakkında yazışırken adıyla bulmak daha kolay olacak...

Eklenen Resimler

Düzenleyen malina : 25-01-2006 saat 12:31
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2006, 15:49   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Bu aldığınız ağaçtan bende iki adet var şu anda gayet sağlıklı durumdalar.
Bakımı konusunda size yardımcı olabilirim.Şu tavsiyelerim olacak.Bahara kadar sıvı gübre takviyesi gerekmez.Ben üç günde bir yapraklarına sprey ile su sıkıyorum.Sulamayı da beş günde bir yalnız toprağa çok yavaş bir şekilde azar azar su dökerek yapıyorum.Bu ağaç bir indoor türü olduğu için evinizde direk gün ışığı almayan aydınlık bir yerde bakabilirsiniz.Yalnız bu şekilde ağaç uyku dönemine giremiyor.Mesala benim iki ağaçta çoştu her tarafından filizler veriyor.Öğrendiğim kadarıyla en az bir dört veye altı hafta arası soğuklanması gerekiyormuş.O yüzden -6 derecedden aşşağı düşmemek üzere soğuk bir yere almak gerekiyormuş.Yalnız ben bunu uygulamadım fakat düşünüyorum.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2006, 21:32   #3
Ağaç Dostu

Rojda's Avatar

Giriş Tarihi: 27-08-2004
bu gece bonsaime mor ve ötesi çaldım :-)

oktars ile bugün konuştum ve bonzi konusunda yardımcı olacağını söyledi (buradan kendisine tekrar teşekkür ederim)

Fotoğraf makinem bozulduğu için daha fotoğrafını çekemedim.. En kısa sürede sizi gelişmelerden haberdar edeceğim.

Yalnız bir soru.. Evimiz gün içerisinde çok sıcak oluyor bu sebeple toprağı bayağı hızlı kurumakta. Toprağı ellediğimde eğer kurumuş geliorsa alttan ve sütten (yapraklardan) suluyorum.
Umarım yaptığım doğrudur..

Rojda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2006, 09:20   #4
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Bitkiler için genel kuraldır. Yaprakları tüylü olan bitkiler üstten sulanmaz. Seninkinin yaprakları tüylü olmadığından sorun olmaz ama menekşe gibi tüylü yapraklara sahip bitkilerin yapraklarını ıslatmamak gerekir.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2006, 09:36   #5
Ağaç Dostu

Rojda's Avatar

bu bitkiye bakan birilerini bulmaya çalışıyorum. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok vallahi...

Eski 25-01-2006, 12:36   #6
Ağaç Dostu

Rojda's Avatar

Merhaba size iletmek istediğim bir mail var. Bonzi için bakım önerileri.
Ayrıca Serkan Bey'i agaclar.net'e ve dolayısı ile de foruma davet ettim.

// * // * // * //

"serkan bayraktaroglu" <ser_kann@yahoo.com

Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun bonsainiz. Ulmus en kolay bakılan bonsailerden birisi. Ben de bu konuda pek uzman sayılmam aslında bir senedir falan ilgileniyorum. Hollandadan gelirken getirmiştim.Onunla birlikte aldığım sinekyiyenim öldü ama bonsai hala hayatta en azından sinek yiyenden daha kolay bakıldığını söyleyebilirim.

Öncelikle uzun süre mevcut saksisinde dvam edeceğinizi bildirmeliyim. İnsanın içinde sabırsızlıkla gelen artık bu bitki büyüdü daha büyük bi saksı gerekli düşüncesi dolaşsa da. Bonsai sanki köküyle birlikte düşecek gibi durduğu saksilerde kalmayı seviyor. Bu gövde gelişimi için de önemli. çok sıkı sıkıya gömülmüş olmak, çok sulamak pek mantıklı değil. Direk güneş kesinlikle kesinlikle görmemeli. Ben genellikle (kışın) gündüz kapalı balkonumuza koyar biraz ışık almasını sağlar akşam da işten dönüşte içeri alır dışarda üşümesini engellerdim.

dalları hızla büyüyor, ince ince dalalr örümcek ağı gibi etrafı sarabiliyor hiç ellemezsen ve farkedeceksin ki yeni çıkan yapraklar hep daha büyük oluyor. Bu sebeple sürekli bir budama işlemi gerçekleştirmelisin. ince dalları birbirine dolayıp, yönlendirebilirsin. onlar kalınlaşmadan işe yaramayacaktır.

Bir de bonsainin görünüşü var, ben ağaç kabuğundan yosun kopardım ve saksının bir kısmına koydum çok hoş gözüküyordu, ama toprağın suyunu geri buharlaştırmasına engel oldu bu. O yüzden kaldırdım. sanırım süsleme konusunda çok başarılı değilim ama ulmus üzerinde tek bir yeşil yaprak kalana kadar yaşamayı sürdürecektir. O sebeple çok hassas davranman gerekmez genelde. İstediğin gibi denemeler yapabilirsin. Biraz sulayıp güneş gösterince tekrar canlanacak yapraklar baş gösterecektir.

Kolay gelsin, iyi eğlenceler...

Serkan.

Eski 25-01-2006, 14:04   #7
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
rojda buna da bak

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=3124

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2006, 12:20   #8
Neco

Giriş Tarihi: 27-09-2005
Merhaba bonsai hastası arkadaşlar!
Arkadaşlar ben ulmusun bu kadar nazik olduğuna inanmıyorum.3 yıldır bakıyorum indoor olmasına rağmen benimki yazları tamamıyle dışarda güneşin önünde geçiriyor. Sulama ve gübreleme yanında bir şeyede ihtiyacı olduğunu görmedim.Yazları azot oranı yüksek gübreleri tercih ediyorum her iki haftada bir dönüşümlü olarak yaprak ve toprağa gübre veriyorum. Sadece sürgün budaması yapıyorum haftada bir kaç kezde su püskürtüyorum. Kışın içeride sulama ve nemlendirme yapıp, azot düzeyi düşük dengeli gübrelerden ayda bir kere veriyorum ve gayette sağlıklılar.Domansiyede ihtiyaç göstermesede son baharda soğuklarda dinleniyor ve ev içinde yeniden sezonu açıyoruz.Şahsımca çok kolay bitki.budama ve bakım konusunda yardımcı olabilirim.

Necdet Cankat Lehimcioğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2006, 13:10   #9
Ağaç Dostu

Rojda's Avatar

Telleme nedir?

Yarın bonzinin fotoğraflarını buraya koymayı düşünüyorum. O zaman yardımlarınızı beklerim.

Eski 27-01-2006, 13:34   #10
Neco

Telleme ağacın dalına veya gövdesine şekil vermek için kullanılan yöntemdir. Ama iş birazda ustalık istiyor mesela telin sarılması, telin kalış süresi, telin bıraktığı izin engellenmesi için alınan önlemler, dalın gövdenin eğilmesi ve ileride bunun nasıl sonuçlanacağının tahmini, kalın dalları kırmadan eğemek için yapılan işlemler gibi bir çok inceliği bulunmakta.

Eski 27-01-2006, 13:38   #11
Ağaç Dostu

Rojda's Avatar

Budama veya telleme için belirli zamanlar var mı?

Eski 27-01-2006, 14:57   #12
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Necdet Cankat Lehimcioğlu
Telleme ağacın dalına veya gövdesine şekil vermek için kullanılan yöntemdir. Ama iş birazda ustalık istiyor mesela telin sarılması, telin kalış süresi, telin bıraktığı izin engellenmesi için alınan önlemler, dalın gövdenin eğilmesi ve ileride bunun nasıl sonuçlanacağının tahmini, kalın dalları kırmadan eğemek için yapılan işlemler gibi bir çok inceliği bulunmakta.
Ben de bu konuda bilgisizim.
Tellemeyle ilgili bilgi veya doküman adresi verir misin?

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2006, 17:02   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
http://www.bonsai4me.com/Basics/Basics_Wiring.htm

http://www.bonsaiempire.com/html/wiring_.html

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2006, 20:22   #14
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Kışın telleme yapılmasının pek faydası yok.
Ağaç gelişmini durduğu için şekillendirme istenilen sonucu vermeyecektir.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2006, 22:01   #15
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
bonsaisever kardeş haklı olabilir fakat türkçe ve ingilizce kaynakların çoğounda ben mevsime rastlamadım.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2006, 22:02   #16
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

ince ve taze dallar için telefon kablosunun içindeki ince telleri kullanabilirsiniz.daha kalınlar için fatklı kalınlıklarda elektrik teli kullanın.

Eski 27-01-2006, 23:35   #17
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Ağacın kalınlığına göre alimiyum tel de kullanabilirisiniz.

Eski 28-01-2006, 11:23   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Merhaba arkadaşlar,

bonsai forumunda olmak çok güzel,

Neco çok haklı, Ulmus gerçekten de öyle hassas bir bitki değil, eğer deneme yanılma yöntemiyle birşeyler yapmaya meraklıysanız ulmus tam size göre, dediğim gibi nerdeyse tek bir yaprak kalana kadar yaşamaya devam eder ve tekar hayata dönebilir.

Telleme yapmadan önce bence nasıl bir agaç istediğinizi bir kağıda çizin, yani bu birkaç aşama sonra elde etmek istediğiniz görünüş olsun, ondan sonra bu yolda ilerleyin, böylece her çıkan küçük ince dal sizin yolunuzda küçük bir adım olacaktır, hangi dalı ne kadar eğeceğinize de daha net karar verebilirsiniz.

Ulmus dışında ne tür bonsaileriniz var?

ser_kann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2006, 14:25   #19
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

serkanın fikride güzel.şekil vermek için önce çizim yapabilirsiniz.çizim yapmak istemeyenlere şunu önerebilirim internetten bol bol bonsai resmi indirin pc nize.3 senedir bonsai ile uraşan biri olarak bunun çok yararını gördüm hatta öle ki içlerinden en güzelleriyle oluşturduğum bir dosyayı ekran koruyucu yaptım.bölece form vermek için ağacınıza eliniz otomatik olarak çalışacak.onları seretmesi hem beni dinlendiriyor hemde çok sayıda form kafama yer ediyor.şu an nerdeyse 300 e yakın resmim var isteyenlerle paylaşabilirim.

Eski 28-01-2006, 15:19   #20
ağaç dostu

O halde ben doğru yoldayım. Avokado dışında kafamı Ficus'lara da taktığım için onlarca resmini indirdim. Üstelik hem bonsai olarak hem de normal boyutlarının fotoğrafları. Hayal gücümü arttırdığı gibi düşünsem imkansız diyeceğim şekiller gördüm.

Eski 30-01-2006, 13:52   #21
Neco

Bence telleme sonraki iş.İlk önce satın aldığımız pre bonsailerin dallarını azaltmamız gerektiğine inanıyorum.Çünkü dışardan alınan indoor bitkiler dahi ev ortamına pek alışık olmuyorlarlar.Üstlerinde çok fazla yaprak ve dal bulunduruyorlar nede olsa serada nazlandırılmışlar. Çok bitki öldürdüm bu yüzden çok. Bir ara saksıdaki köklerin zayıf olduğunu gördüm bende yaprak ve dal sayısını azalttım ve bundan sonra hiç ölüm olmadı tavsiye ederim.Şahsımca telleme bundan sonra gelmeli ağaç bir kendini toplasın taze taze yapraklarını açsın üstünden bir kaç ay geçsin sonra telleyelim derim. Ficuslar muhteşem bitkiler tavsiye ederim 9 ağacım var çok güzel oluyor ve her türlü ızdırap verici işide kabul ediyorlar.

Eski 30-01-2006, 14:04   #22
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Necdet Cankat Lehimcioğlu
9 ağacım var çok güzel oluyor ve her türlü ızdırap verici işide kabul ediyorlar.
Yanılmamışım bu da Sadist

Eski 30-01-2006, 14:12   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
canavar ruhlu bonsaiciler

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2006, 14:49   #24
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi backyard
canavar ruhlu bonsaiciler
Valla ya yazık değil mi kardişim öyle eğip, büküp, kesiyonuz...cık cık

Eski 30-01-2006, 15:17   #25
Neco

Bu işte sadist olmayan varmı? Trafikte evde bir saniye sabredemeyiz, senelerce bir ağacın yapraklarını ve dallarını sabırla sayarız, bitkiye olmadık işleri yaparız sonra bilmem kaç sene sonra ölmezde sağ kalırsak bu çok iyi olacak diyen adama sağlam gözüyle bakılacak gibi değil. Laf aramızda sayımız ha bire artıyor.

Eski 30-01-2006, 15:32   #26
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Bulaşıcı olmasın

Eski 30-01-2006, 16:04   #27
ağaç dostu

Kesinlikle bulaşıcı...

Eski 31-01-2006, 08:52   #28
Ağaç Dostu

Rojda's Avatar

Bonzi den görüntüler..

Budama konusunda yardımlarınızı, fikirlerinizi bekliyorum...

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2006, 10:04   #29
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Rojda bunları teker teker her cevap alanına bir fotoğraf ekleyip göndersen daha iyi olacak 5 ayrı sayfa açmak gerek hepsini görüp cevap yazmak için...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2006, 10:05   #30
Neco

Fotografları gördüm hayırlı olsun konsantre ağacınız. Yalnız fotografları yukardan çekmişsiniz detay görünmüyor. Saksı sevyesinde çekseydiniz fotoları daha ayrıntılı olurdu. şu haliyle gövdeyi görmede dal budaması pek doğru olmaz kanısındayım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024