agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni54Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-04-2007, 15:35   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antienflamatuar Mesajı Göster
Merhabalar, foruma hoş geldiniz. Konu açmadan önce forumda arama yapmalısınız.

Crassula arborescens (yeşim ağacı)
Merhaba. AÇıkçası forum biraz karışık geldi alışmaya çalışıyorum

Kim konuları birleştirdi ise teşekkür ederim. Yeşim ağacını Istanbul'da herhangi bir yerden bulabilir miyim?

Ufak bir not; Jade - yeşim ağacı Feng Shui'de bereket, bolluk sembolüdür.

Jerfi Mustang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 15:46   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Latince adını yazınca başka bir sitede "Kırmızı Fırça" çiçeği yazdı aynı bitkiden bahsediyorlar değil mi?

Jerfi Mustang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2007, 00:09   #33
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Hayır Jerfi aynı bitkiden bahsetmiyorlar. O bilgi doğru değil. Kırmızı fırça çalısı Callistemon sp. 'tir. Zaten bu isimle arayın bakın aynı kırmızı bir fırçaya benzediğini göreceksiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2007, 19:32   #34
Yeni Üye

microo's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Wink Crassula Arborescens yardım istiyor..

Selamlar herkese,
Eğer yanılmıyorsam bu siteden yaptığım aramalar sonucunda kız arkadaşımın bana aldığı bonzai'nin cinsi bu olsa gerek.
Sizlerden ricam ekteki fotograflara bir göz atmanız. Bonzaimin kökünün bu şekilde olması doğru mu?Biraz daha toprak eklemem mi lazım diye düşünmüyor değilim.. Eğer değilse ne yapmam gerekir?
Siteden öğrendiğim kadarıyla ilk kez bonzai sahibiyseniz onu yaşatmak gerçekten bir özveri istiyor sanırım.. Sulama tekniğini tutturabilecekmiyim bilmiyorum ama inşallah yaşatmayı başarabilirim.

Eklenen Resimler

microo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2007, 20:13   #35
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Köklerine biraz toprak ekleyebilirsin. Bu arada toprak çok ıslak görünüyor. Umarım yeni suladığın içindir. Hergün, ya da periodik olarak değil, toprak nemini kaybettikçe sulaman gerektiğini hatırla hep. Yeni aldıysan, gübre vermek için acele etme.
Toprak üstten kurusa bile altı nemli olabilir. Sulamadan önce parmağınla toprağı kontrol et.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2007, 20:23   #36
Yeni Üye

microo's Avatar

evet memet bey yeni suladıgımdan dolayı bu şekilde.. bu arada bu kadar kısa surede cevap verdiğiniz için teşekkür ederim..biraz daha toprak eklemek konusunda verdiğiniz öneriyi yarın ilk iş dikkate alacagim.. ben izmirde ikamet etmekteyim ve sabah 7 den aksam nerdeyse 7 ye kadar eve gelememekteyim.. Ve sizinde tahmin edecegi gibi izmir yaz aylarında epeyce bir sıcak oluyor. bu konuda bonsai mi sıcaktan nasıl koruyacagım konusunda engin tecrube ve bilginizle aktarırsanız sevinirim...

Eski 06-05-2007, 22:07   #37

memet's Avatar

Anladığım kadarıyla bu bir succulent.
Susuzluğa siz eve gelene kadar dayanacaktır.
Dışarda duran succulentlerim var. sıcaklardan şikayetçi olmuyorlar.
Bir süre ortama alıştıktan sonra evin neresinde daha iyi olacağına karar verirsiniz.
Dışarda durmasının sakınca yaratacağını sanmıyorum.
Yine de forumu araştırırsanız bazı pratik sulama sistemleri öneren arkadaşların anlattıklarını bulabilirsiniz.

Eski 06-05-2007, 23:15   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Bu bitki susuzluğa çok dayanıklı ,fazla suyu da sevmiyor.Ben evde bırakıp,yazlığa gidiyorum,bir arkadaşım ayda bir defa suluyor,30 yıldır da yaşıyor .İlgili konuyu incelerseniz resmini de görebilirsiniz.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 00:14   #39
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
bu konu ile ilgili bilgiyi
Crassula arborescens (yeşim ağacı) da bulabilirsin.
Agacının cinsi Portulacaria Afra'dır,yani bir Afrika ağacı,nam-ı diğer Fil Ayağı...
kız arkadaşın bu ağacı seçmekle iyi yapmış(nerden almış?),Afrika kökenli olduğu için dayanıklı ve hata affeder bir ağaç,çok güneş alan bir yere cam önüne koyman ve kurudukça sulamanı tavsiye ederim..
ayrıca yerinde olsam onu büyük bir saksıya koyar daha fazla dallanmasını sağlar ve kendim şekil verirdim..

a.a. beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 12:21   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Microo, yesim agacinla birlikte aramiza hos geldiniz.
Memet, Ferda Ulkumen ve Tourkananin dedigi gibi yesim agaci susuzluga dayanan bir tur. Yani sen isten gelene kadar, kendi icinde biriktirdigi su ona yeter de artar bile.

Agacinin sol tarafindan ve zirvesinden yukselmiye basliyan surgunler seklini bozmaya baslamis. Yeni cikan surgunleri surekli cimcik alimla alip bir ve ya iki cift yaprak birakmalisin. Surgunler uzerinde biraktigin yapraklarin dibinden govde ile birlestigi yerden, kisa bir zaman sonra baska surgunler cikacak onlarda biraz buyudukten sonra, yine ayni sekilde budamalisin ve bu surup gitmeli. Bu budama ile agacinin forumunu koruyabilirsin. Bonsai, resim ve heykel gibi bir sanat dalidir. Resim ve heykel tamamlanip biter ve artik onlarin guzellikleri seyredilir.
Bonsainin ise, guzelligini korumaniz icin, uzerinde surekli calismaniz gerekir. Bonsai, uzerinde calismasi hic bitmiyen, bir sanat dalidir.

Agacinizdan budaycaginiz surgunleri atmayiniz. surgunleri iki gun kadar serin bir yerde bekletin, sonra onlari saksilara dikiniz. Kisa bir zaman sonra hepsinin koklendigini goreceksiniz. Yeni fidanlarinizi ise ister arkadaslariniza verirsiniz isterseniz onlardan yeni ve deyisik tarzlarda bonsailer yaparsiniz.
Kolay gelsin.

dusunenadam beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2007, 20:33   #41
Yeni Üye

microo's Avatar

Cok sevgili arkadaslar,
Verdiginiz engin bilgiler için sizlere cok cok teşekkür ederim eger budama işlemlerini düzgün gerçekleştirebilirsem (en çok tereddüt ettiğim hususlardan biri de bu) elde edeceğim sürgünleri de (eger ki köklenirlerse) sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım...Agacıma su an sekil vermeye başlayabilir miyim? Bu konuyu da merak ediyorum.. Büyüklerimizin de dediği gibi ağaç yaşken eğilir mantığı bonsailerde işliyormu merak ediyorum ...
İlgi ve alakasını eksik etmeyen tüm arkadaşlara çok teşekkürler...

Eski 08-05-2007, 22:06   #42

memet's Avatar

Ali abinin tarif ettiği gibi yeni sürgünleri çimdikleyerek, dallanamayı artırma ve şekillendirme yapabilirsin.

Eski 05-08-2007, 11:45   #43
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE Mesajı Göster
Ali Bey merhaba bulaşmayayım dedim bonsaiye ama görünce dayanamıyorum açıkçası.E hoşbuldum o halde Sabır hiç yok bende Acaba yeşim ağacı hangisi ola ki? Sanırım yok olsun bir şekilde bulurum. Ben de crassula column var kaktüsler hakkında genel bilgiler ve kaktüs çeşitleri başlığı 3. sayfada resmi var hatta Elfogi bonsaiye benzetmişti Sizden ricam acaba bir göz atabilirmisiniz benim crassulama? Bir sitede okudum bonsaiye de uygunmuş. Siz ne dersiniz? Fikrinizi almak isterim doğrusu.
Coyote, Crassola column [yesim agaci] resmine, bahsettiginiz sayfada baktim . Evet o yesim agacindan bonsai yapabilirsiniz.

Once nasil bir tarz yapacaginiza karar veriniz ve agaciniz icin guzel bir saksi bulunuz.

Uyelerin bonsai calismalari basligi altinda kendinize bir sayfa acip agacinizin icin yapacaginiz calismalari ekleyip, calismalarinizla ilgili soracaginiz sorulari orada daha fazla kisi gorup size en erken bir sekilde cevap verecektir.

Eski 05-08-2007, 21:49   #44
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Çok teşekkür ederim Ali Bey. Meğer bende yeşim ağacı varmışda haberim yokmuş Burada biraz zor bonsai saksısı bulurum sanırım. Malzemeleri toparlayayım kesin bonsai yapacağım crassulamı. Tekrar teşekkürler.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2007, 14:00   #45
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Yeşim ağacını ya da çeliğini nereden bulabilirim?

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2007, 15:51   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-12-2006
Bendeki de aynı bitki midir acaba? Elimde bundan iki tane var. Ölmek üzere olduklarını düşünerek kurtarabilirim belki diye almıştım. Toprağının özellikle çok az ve kuru olduğunu, hatta toprağa ekilmemesi gerektiğini bu şekilde çok az bir toprakla yaşamına devam edeceğini söyledirler. Dibinde çok az bir toprak var ve toprağın çevresinde elyafa benzeyen sentetik yapılı bir madde sarılı. Toprağa ekmeli miyim yoksa bu şekilde kalmaları daha mı doğru? Bonsai adayı olarak değerlendirebilir miyim?

Eklenen Resimler

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2007, 22:55   #47
Ağaç Dostu

Yasemin, yesim agaci da bircok bitki gibi toprak ister. Agaclarinizi olduklari yerden cikarip yeni toprak ekliyerek yeni saksilara dikiniz.

Yesim agaci cok sulama istemiyor. Topragi usten kurudugu zaman ikinci sulamayi yaparsiniz.

Yesim agacindan bonsai yapilabilir ve sizin agaclariniz da birer bonsai adayidir.
Simdiden basarilar.

Eski 03-10-2007, 23:57   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-12-2006
Ali Bey yanıtınız için teşekkür ederim... sabah ilk iş olarak yeşimlerimi geniş saksı ve bol toprağa geçirmek olucak.
Daha sonrada sizlerinde yardımıyla bonsai olma yolunda ilerliycekler. Aslında ben başarısız ardıç denememden bu yana foruma sadece izleyici olarak katılıyordum ama bu küçük bitkiler ve sizin yanıtınız beni biraz daha cesaretlendirdi. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2007, 01:06   #49
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Sevgili Bonsaiseverler,
Bendeki yesimlerden bir kacini, ustteki topragi asindirarak, kokleri aciga cikarma calismasi yapmaktayim. Ne derece basarili olacak zaman gosterecek.
1. fota da bu calismaya bir ornek
2. foto isyerimdeki oldukca buyuk, bonsai adayi yesimler
3. foto ise Belcika dan bir arkadasin gondermis oldugu bir calisma.
Saygilar.

Eklenen Resimler

uyar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2007, 12:16   #50
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Uyar11,
Birinci resimdeki köklerin ufak ve toprakla bağlantısı olmayan, hatta toprağa uzamış ince köklerin bir çoğunu temizlemeni tavsiye ederim.
Bu şekilde bir temizleme ile ağacın kök karmaşasından kurtulacak kökler daha bir güzel görünecek.

Yeşim ağaçlarının çok güzel gövdeleri ve dalları var.
Bunları bir de güzelce telleyip budayıp, gövde ve dalları daha ayrıntılı gösterirsen çok daha güzel bonsailerin olacak.
Tabii bir de bonsai saksısına alman gerekecek

Üçüncü resimde her ağacı ayrı konuşmak gerekecek

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2007, 12:37   #51
Ağaç Dostu

Uyar11 kaktus ve sukulentlere olan ilgini biliyoruz. Yesim agaclari araciligi ile de belki bonsailerle de daha fazla ilgilenirsin.

Yesim agaclarini bonsai yapmak icin cok ugrasmak bile gerekmiyor. Agaclar zaten kucuk agac gorunumunde, yine dde uygun budamalarla ve gerekirse tel sararak onlari daha guzel bir foruma sokabilirsiniz.

Yesim bonsai ile basladiktan sonra bonsai calismalarinizi daha baska bitki cesitleri uzerinde de denemelisiniz ve birden kendinizi, en az kaktusler uzerinde ugrasirken aldiginiz keyif gibi keyf icinde oldugunuzu goreceksiniz.
Kolay gelsin.

Eski 04-10-2007, 23:10   #52
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Yeşim ve diğer sukulentlerde kök kısımlarını açıkta bırakmak çok sağlıklı olmaz diye okumuştum .Buna dikkat etmenizi öneririm.

Eski 04-11-2007, 12:02   #53
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Merhaba Arkadaşlar;

Yalova Toplantısında Mucip Beyin hediye ettiği yeşim ağaçlarımın fotoğraflarını yayınlıyorum. Sizce bonsaiye uygun mudurlar? Bunlar üzerinde nasıl çalışmalar yapabilirim? Önerilerinizi bekliyorum...

Eklenti 23744

Eklenti 23745 Eklenti 23746

Eklenti 23747

Eklenti 23748

Düzenleyen Sebahattin Sargın : 03-12-2007 saat 09:29
Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2007, 13:54   #54
Ağaç Dostu

Sebahattin iyi gunler, yesim agaclarin budanmadigi icin uzun govde dalsiz ve ya az dalli buyumusler. Bonsai yapmak istiyorsan nasil bir tarz yapmak istedigine karar verip agaclarinin boyunu kisaltip, budamalisin. Budadiktan sonra da yanlardan cikacak surgunleri degerlendirip telleyebilirsin(budadigin surgunlerden yeni yesim agaclari elde edebilirsin) cikacak olan yeni surgunler istedigin boya gelince onlari da surekli budamalisin boylece agacinin toplu ve cok dalcikli olmasinini saglarsin.

Yesim den istedigin tarz ve boydaki bonsaiyi yapabilirsin.
Kolay gelsin.

Eski 04-11-2007, 13:57   #55
Ağaç Dostu

Ali Hocam;

Sizce hangi stilleri deneyebilirim? Hangi stil daha hoş durur bu ağaçlarda, fikrinizi alabilirmiyim Birde budamayı nasıl yapabilirim?

Eski 04-11-2007, 14:27   #56
Ağaç Dostu

Kivrimli dik tarz, dik tarz, gelin kaynana tarzi, selale tarzi, sarkik tarz yapabilirsin.

Budama icin, yapacagin bonsainin boyunu belirleyip agacinin govde ucunu aradan budamalisin.(makasla) yeni cikacak surgunlerin uclarini cimcik alimla alabilirsin. Tel sarmadan once onlara bir iki gun su verme bukulurken kirilma riskini azaltirsin.
Firsat bulursam bir iki gun icerisinde bir sarkik tarz agacimi eklemeye calisacagim ona bakarak sen de yesimlerinin birini onun gibi yapabilirsin.
Kolay gelsin.

Eski 04-11-2007, 14:44   #57
Ağaç Dostu

Hocam önerdiğiniz tarzları araştıracağım, sonrada budamaya başlarım. Sarkık tarz çalışmanınızı merakla bekliyorum. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim...

Sevgiler

Eski 07-11-2007, 12:08   #58
Ağaç Dostu

Name:  yesim3 001.jpg
Views: 5706
Size:  56.1 KB

Name:  yesim3 002.jpg
Views: 3308
Size:  46.1 KB

Biri bonsai saksisinda, iki tane yesim agacim(P. afra) Bonsai saksisinda olan saksiya yan dikildikten sonra telle asagiya dogru egilmisti.

Diger saksidaki ise yukari buyuyen dal budandiktan sonra yana buyuyen dal tellenip asagiya egilmistir.

Sebahattin umarim agaclarin uzerinde calisirken sana bu agaclar yardimci olur.

Eski 08-11-2007, 13:05   #59
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Hocam çalışmalar çok yol gösterici ,yalnız sarkık tarzda biraz köşeli olmuş gibi geldi ikinci resim bana..
Bendeki P.A ya şekil vermek için daha dokunmadım ama uzayan sürgünlerini kesip çoğalttım.Yaklaşık 10 tane kadar daha bağımsız P.A var.Hepsi için ayrı bir tarz deneyeceğim.

Eski 09-11-2007, 12:54   #60
Ağaç Dostu

Tourkana, ikinci yesim icin yaptiginiz yorumda haklisiniz. agac keskin bir sekilde asagiya donuyor. Agacin dallari cogaldiktan sonra bonsai saksisina aldigim zaman onu saksiya biraz daha yatik dikecegim. Bu calisma bittigi zaman tekrar buraya resim ekleyip onun uzerinde tekrar yorum yapmanizi isteycegim.

Yesim agaclarinizi cogalttiginiza sevindim. Bir tanesini yere dikerseniz cok cabuk buyuyeycek ve onun uzerinden istediginiz kadar celik alabileceksiniz.

Kolay gelsin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024