agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bitki Veritabanı (www.agaclar.org) (http://www.agaclar.net/forum/bitki-veritabani-www-agaclar-org/)
-   -   Bitki veritabanı, içerik başlıkları ve seçenekler hakkında konuşmalar... (http://www.agaclar.net/forum/bitki-veritabani-www-agaclar-org/7734.htm)

karamelo 22-03-2008 21:56

Selamlar, öncellikle belirteyim, çok güzel bir işe girişmişsiniz, umarım herkes yardımcı olur ve ortaya çok yararlı ve gerekli olan bir veritabanı çıkar. Bende elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Bir önceki soruyla ilgili şunu söylemek isterim, bir bitki farklı yerlerde aynı sıcaklıklarda farklı sonuçlar gösterebilir. Hocamızın bize anlattığı ve hatırladığım kadarıyla kadarıyla bir örnek verebilirim, bir bitki genelde -10 derecede donuyor ve zarar görüyorsa, başka bir yerde (mesela farklı özellikler gösteren bir mikroklimada) gene -10 derecede donmayabilir. Ama yinede düşük sıcaklık, **** yüksek sıcaklık gibi genellemektense, derece ile belirtmek daha keskin bilgiler verebilir.

Birde birkaç önerim olacak, bitki bilgisi görüntüleme sayfalarının aşağı doğru uzun bir liste şekllinde gitmesi yerine sekmeli bir tasarım düşünülebilir. Verebileceğim en güzel örnek hepsiburadanın ürün bilgilerinde kullanılan olabilir. Bunun bir yan faydası daha olabilir, tüm bitki verisini veritabanından okumak yerine, gerekli sekmedeki bilgiler alınarak daha ekonomik bir kullanım sağlanabilir.

Diğer bir düşüncem ise biraz zor gibi gelebilir. Sitenin nasıl bir altyapı ile donatıldığını bilmemekle beraber, ilerde site şuankinden çok daha popüler olduğunda muhtemel olacak, siteye girememe, aşırı yüklenmelerine çözüm olabilecek bir düşünce:
Web tabanlı arayüze paralel, ayrı bir programla veritabanına erişilebilir. Böylece veri girme, okuma da kolaylaşabilir. **** programı yapmışken tüm veritabanını bir kütüphane gibi gösterebilmek, bu sayede siteye yüklenmeden veritabanının tamamı torrent gibi paylaşım platformlarından dağatılabilir.

Umarım gereksiz fikilrerle kafanızı karıştırmamışımdır, kolay gelsin :)

Koyu yeşil 03-04-2008 13:15

İş ve seyahat yoğunluğum nedeniyle veri tabanı çalışmalarına geçici bir süre ara vermek zorunda kaldım. Mayıs ayı itibariyle çalışmalara katılmayı planlıyorum.

heroman1881 23-05-2008 23:44

veri tabanı projesine önayak olan ve katkıda bulunan herkese başarılar. sonuç güzel olacak diye düşünüyorum.

ziraatçi63 01-06-2008 20:55

ince düşünmüşsünüz güsel bir çalışmaa olmuşş.tebrikler

Emine Aktaş 26-06-2008 14:41

çok güzel bir çalışma olumuş.Elinize sağlık.

bahadır helli 26-07-2008 17:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BALIKCI (Mesaj 215226)
Bunlara ortalama dereceler belirtmek, daha faydalı ve anlaşılır olur diye düşünüyorum.

Mesela, sıcaklık isteği çok yüksek olan, en az kaç derece istiyor, 20C mi, 35C mi?
Çok yüksek, neye göre?
Düşük sıcaklıklara dayanıklı, -5'e mi, -15'e mi dayanır?

Bunun gibi, kişinin algılamasına göre farklılık gösterebilecek ifadelere, rakam belirterek daha gerçeğe yakın bir anlam yüklesek.
Eksi 5 dereceyi herkes aynı anlar ama düşük sıcaklık, herkes için farklı bir değeri ifade edebilir.

Ne dersiniz?bence çalışma çok güzel olmuş. balıkçı arkadaşıma katılıyorum. sayısal değerler koymak daha mantıklı olur

nariçi 07-10-2008 19:13

Bitki yetişme şartları olarak tek veri yeterli olmaz, arazi veya bitki yeri bakısı, rakım, nisbi nem, ışık durumu, güneş isteği ve toprak v.s. konuları da birlikte dikkate almak gerekir burada yok ama bu konuların da işleniyor olması gerekir, Belki ben henüz incelememişimdir.

nariçi 13-04-2009 21:45

Benim edindiğim izlenim, nem oranının bitki sağlığında büyük etkisi vardır. Isı etkisinden bile mutlak nem durumunun etkisi sanki daha çok etken oluyor. Paralel çizgileri kutuplara doğru takip ettiğimizde veya rakım izoterm çizgilerine göre bitki zonlarını incelersek sibiryadaki bitki yoğunluğunun Anadolu ortalarında neden olmadığı bu açıdan iyi anlaşılacaktır. Aynı zamanda ülkemizdeki farklı yörelerdeki flora dağılış ve zanginliği ile birlikte bahçe süs bitkilerinde bile çok rolü olduğu anlaşılacaktır.

jojoba çiçeği 08-08-2010 12:06

harika olmuş elinize sağlık :)

angelif 12-11-2010 14:45

Ellerinize sağlık

silopya 04-06-2013 14:02

3 Eklenti(ler)
Merhabalar elimde Tokat bölgesinde yenen otlar ve resimleri var. Yaklaşık 120 çeşit, yarım kalmış bir araştırmadan kalan. Bazılarının çiçekli hali, normal hali, tohumları ayrı ayrı. Bir işe yarasın istiyorum. Nereye konu açabilirim?
Saygılar.

Altta bir örneğini sunuyorum.
AK MADIMAK:

silopya 04-06-2013 14:11

5 Eklenti(ler)
Buda yerel isimle arpacık denen ot.
bunların hepsi yeniyor. Pazarlarda bunları ayrı ayrı az bulursun genelde "KABA PANCAR" ismiyle 8-10 çeşit ot bir arada karışık satılır. Bunlardan vatandaş kavurma, hamur işi, bulgurlu pirinçli sulu yemek, **** kavurma üstü sarımsaklı yoğurt dökerek yer.

muzaffer.u 13-06-2017 10:47

Veri tabanında olmasını düşündüğüm iki önemli konu var. Varsa ve gözden kaçırdıysam affola.

Birincisi yerel adlara önem verilmesi. Bu adlar bölgeden bölgeye değiştiği için, bir bitkinin birden fazla yerel adının olması gerekiyor.
İkincisi ise, bitkilerin büyüme şekilleri ve süreleri. Hangi minerallere ihtiyaçları var ve ne tür besin değerleri içerirler.

İlk akla gelen ve eğer üretimci isek sormamız gereken soruların bunlar olduğunu düşünüyorum.

ymc08 19-11-2020 19:36

Ellerinize sağlık

İcmal 02-08-2021 10:47

Bitkim
 
Bitki hastalıkları da diğer tüm hastalıklar gibi ilk ortaya çıktığında doğru ve erken şekilde tanımlamak etkin hastalık yönetimi için önemlidir. Fakat ülkemiz başta olmak üzere birçok ülkede gerek yetersiz insan kaynağı gerekse hastalık tespitinin maliyetli olması nedeniyle küçük veya büyük çoğu çiftçi hastalığı doğru tespit edip ilgili tedavileri yapamamaktadır. Profesyonel hizmet alma imkanı olmayan düşük gelir grubuna sahip çiftçiler hastalığı doğru tespit etmek yerine ya olası tüm ilaçları kullanmakta **** verim kaybına katlanmaktadır. Hastalık tespitinin kolay şekilde yapılamaması ve doğru tedavilerin zamanında uygulanmaması gereksiz ilaç kullanımına, aşırı su tüketimine ürün ve mahsulün kısmen veya tamamen zarar görmesine sebebiyet vermektedir. Sadece hastalık teşhisinin doğru yapılması değil aynı zamanda ucuz yöntemler ile geniş kullanım alanı sağlamak gerekmektedir. Standart örnek alma veya hastalığın olduğu yere uzman ekiplerin inceleme yapması gibi hizmetlere birçok çiftçinin kolayca ulaşması mümkün değildir. Özellikle düşük gelir grubuna sahip çiftçiler bu gibi hizmetlerden yararlanmak yerine aşırı ilaç kullanımına yönelmektedir. Bu noktada herkesin kolayca ulaşabileceği bir mobil ve web tabanlı uygulama ile hızlı hastalık tespiti imkanı sunan çözümlere ihtiyaç vardır. Var olan yerli çözümlerden bir tanesi Akıllı bitki hastalık tespit asistanı olan 'Bitkim'dir. Bitkim, bitki hastalıklarının kolay ve pratik şekilde tespiti, tüm çiftçiler tarafından kullanılabilmesi için mobil ve web tabanlı makine öğrenimine sahip görüntü işleme temelli uygulama ile hızlı hastalık tespiti imkanı sunmaktadır ;) ;) . Detaylı bilgi için sayfasını ziyaret edebilirsiniz: https://bitkim.net/


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021