agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bitki Veritabanı (www.agaclar.org) (http://www.agaclar.net/forum/bitki-veritabani-www-agaclar-org/)
-   -   Bitki veritabanı, içerik başlıkları ve seçenekler hakkında konuşmalar... (http://www.agaclar.net/forum/bitki-veritabani-www-agaclar-org/7734.htm)

Ferda Ülkümen 27-02-2008 12:51

Kuduz otu 10-30 cm arasındadır. (http://en.wikipedia.org/wiki/Lobularia_maritima).
Bu iki çiçeği "0,5 m'den kısa" seçeneği ile işaretliyorsunuz. Hatalı bilgi olmuyor mu? Bahçe düzenlemesinde bitkilerin boyu önemli.

10 - 30 cm, [0,50 m'den kısa] sınırlarının içine girmiyormu? yanlış olan nedir?

sabah 27-02-2008 12:58

Bitki Bölümünde

Daha önce yazdıklarımdan:
Familya yerine Aile kullanılabilir. (Tubitak sözlüğünde de aile kullanılmış.)
I]Evalueted[/I] yerine evaluated olmalı.

MORFOLOJİ
Ortalama Genişlik aralıkları için öneri: 1-5 cm, 6-10 cm, 11-50 cm, 51-100cm, 100cm’den geniş
Yaprak Metamorfozlarında Etli Sukkulent yerine, Etli (Sukkulent), Böcek kapan yerine Böcekkapan olmalı

Yaprak Uçları için seçenekler Sivri, Keskin, Küt, Kalp biçiminde olabilir.
Kaynak bulunca daha geniş yazarız.

Kokusu (Bitki Kokulu, Çiçek Kokulu) yerine Kokusu (Kokulu yaprak, Kokulu çiçek) denebilir.

Rakım (Maksimum) yerine Rakım (en yüksek)
Rakım (Miniimum) yerine Rakım (en düşük)

Su pH başlığı aralık yazılacağı için kaldırılabilir.

Su pH Toleransı için Su ph aralığı ve aralıklar 5'den az, 5-7, 7'den çok denebilir

Su Sertliği aşağıdaki başlık nedeniyle kaldırılabilir.
Su Sertliği Toleransı için seçenekler Çok yumuşak – Orta sert, Yumuşak-Orta sert, Orta sert-Sert, Orta Sert- Çok sert olabilir

malina 27-02-2008 13:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen (Mesaj 208453)
Kuduz otu 10-30 cm arasındadır. (http://en.wikipedia.org/wiki/Lobularia_maritima).
Bu iki çiçeği "0,5 m'den kısa" seçeneği ile işaretliyorsunuz. Hatalı bilgi olmuyor mu? Bahçe düzenlemesinde bitkilerin boyu önemli.

10 - 30 cm, [0,50 m'den kısa] sınırlarının içine girmiyormu? yanlış olan nedir?

Yanlış değil yetersiz...

0,50 m'den kısa bitkileri buluyoruz.
0,50 m'den kısa, beyaz çiçek açan bitkileri bulmamız da çok kolay...

Hazırlanan programda böyle bir özellik varken, sadece 0,50 m'den kısa olanları bulmasak da daha ayrıntılı bulsak demek istiyor...

malina 27-02-2008 13:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 208455)

Daha önce yazdıklarımdan:
Familya yerine Aile kullanılabilir. (Tubitak sözlüğünde de aile kullanılmış.)

Onlar öyle demiş ama elimizde google var. Herkes oradan arıyor.

familya için, Türkçe dilindeki yaklaşık 88.500 sonuç
aile için, Türkçe dilindeki yaklaşık 1.940.000 sonuç

Ama aile "
Aile, toplumun en küçük birimi olarak kabul edilir. Aile denince genellikle aynı evde oturan anne ve baba ile, varsa onların evlenmemiş çocukları anlaşılır" diye tarif ediliyor. Familya anlamındaki aileyi buluncaya kadar ölürsün :)

zenfree 27-02-2008 13:52

:eek::eek: Ay bu başlığa inanamıyorum.:eek::eek:

abk 27-02-2008 13:57

Bunu yazmak konusunda tereddüt yaşıyorum aslında. Benim önerim işi kolaylaştırmaktan çok zorlaştıracak. Son günlerde gübre konusunda kafam bir hayli karışmış durumda. Hangi bitkiye, hangi ayda, hangi gübreyi vermeliyim? Veri tabanında bu sorunuma da bir çözüm olsa çok sevinirdim. Ancak var olan listedeki bilgilere bir katkıda bulunmadan hep bir şeyler isteyen biri durumunda olmak da canımı sıkmıyor değil.

Ferda Ülkümen 27-02-2008 14:05

Aslanağzı'nın 15-20 cm, 40-75 cm, 75-120 cm. boyunda olan çeşitleri var. (http://en.wikipedia.org/wiki/Snapdragon)
Varyete olduğu için hepsini ayrı ayrı mı gireceksiniz?

Benim de içinden çıkamadığım yer burası.
Türleri işleyip, alttür ve veryetelerin sadece ismini yazdığımızda, aralarındaki farklar belirtilmemiş oluyor, Boy, yaprak rengi, çiçek rengi gibi

malina 27-02-2008 14:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 208452)
Site üyelerinin çoğunun konuyla ilgili detaylı kaynaklara sahip olduğunu düşünmüyorum. Sahip olanların da zamanları, koşulları uygun olmayabilir.

Mükemmellik ayrıntıda gizli ama şeytan da ayrıntıda gizli ve onun işi yavaşlatmasına, engellemesine izin vermemeli.

Kimi zaman ayrıntılarda boğuluyormuşuz gibi geliyor.:rolleyes:

Bence böyle diye diye bu hale geldik...

Örnek vereyim:
Hakan su bitkilerini hazırlayacak. Zaten bu başlıklar onun için eklendi...

Alıntı:

Su Sertliği Toleransı: 2 - 6

Uygun Su Sertliği: 4

pH Toleransı: 5.5 - 6.5

Uygun pH Seviyesi: 6
Şimdi, foruma yazdığı örnekte uygun su sertliği var. Böyle bir başlık da açtım ama karşısına ne yazacağımı benim bulmam gerekiyor.

Oysa yapılması gereken, su sertliği bölümünün karşısına hangi rakamların yazılacağı bilgisini de bana iletmek... Gördüğün gibi aslında çok basit bir konu ama ben bilmiyorum. Sadece bir iki dakikasını ayırıp bu bilgiyi yazacak dünya kadar insan vardır.

Ya da herkes bir tanesinin sorurluluğunu alıp, arasa bilgiler bulunur. Oysa tümünü birinin arayıp bulması zor ve bıktırıcı..

Madem blmiyorsun ne halt etmeye bu işe kalkıştın diyenler olabilir.

Ne pişmanım bir bilseler ! İhtiyaçları benzer insanlar, tek başına yapamayacakları şeyleri, ortak yapabilirler ve ortaya herkes için çok yararlı bir şey çıkar gibi gelmişti... Hala uzatmaları oynuyorum ama ne kadar dayanırım bilmem :)

Buket Aknar 27-02-2008 14:43

Bence inanılmaz derecede sansasyonel bir başlık olmuş.

nkoksal 27-02-2008 18:33

Malina zenfree'nin değil ama galiba benim yüreğime iniyordu.Tam kırkyılda bir adam gibi bir site buldum derken kaybediyorum zannettim.Keşke bu konularda bilgim olsada yardım edebilsem. Şimdilik elimden gelen çimlendirdiğim bitkilerin, tohumların, bitki yapraklarının ve genel görünüşlerinin resimlerini çekmek. Hepsi tamamlandığı vakit nereye isterseniz gönderebilir **** ekliyebilirim.

Balıkcı 27-02-2008 18:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 208423)
Balıkçı, yazılan bilgilerin kontrolunu ayrı bir başlık altında yapmalıyız.

Buradaki sorun, içerik için başlıkların olabilecek en iyi biçimde hazırlanması.

O anlamda kontrol eder misiniz?

Yazılmış bilgilerin kontrolu da önemli.
Bu başlığı da açıp, hazır herkes bir ucundan incelemeye başlamışken gözümüze ilişen, eksik ya da hatalı olduğunu sandığımız noktaları belirtelim.
Hata varsa yol yakınken düzeltilir, biz yanılıyorsak, doğruyu kestirmeden öğrenmiş oluruz.

Ben ağaç boylarının 2m.3m. 5m..........18m. gibi yazılmasını pek doğru ve faydalı bulmam.
Yerine ve iklimine göre bir tür ağaç, 5 m. de olabilir, 10 m. de. O açıdan min. max. daha mantıklı gibi geliyor.

Biraz daha fikir jimnastiği yapalım bakalım. :p

malina 27-02-2008 23:27

Alıntı:

Yazılmış bilgilerin kontrolu da önemli.
Okuyan benim önemsiz dediğimi sanacak.
Konular karışmasın diyorum.

üzüm 27-02-2008 23:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 208449)
Bu aralıkların neler olması gerektiğini bilmiyorum. Farklı kaynaklarda bin türlü seçenek var. Büyük ihtimal herkes oturup kendi başına(!) hazırlamış.
...

Araştırma denemez ama internet'de bu konuya göz atmıştım. Standart tanımlar bulamadım. Herkes kendi ihtiyacına, müşterisine ve elindeki bilgiye göre veri tabanı yapısını oluşturmuş.

Ferda Ülkümen 28-02-2008 01:43

Sayın BALIKCI

Corchorus olitorius' un Türkçe ismini Mühliye olarak kullanan akademisyenler ve kitaplarının isimleri :

Prof. Dr. Turhan Baytop - Türkiyenin tıbbi ve zehirli bitkileri
Prof. Dr. Turhan Baytop - Türkiye’de bitkiler ile tedavi
Prof. Dr. Asuman Baytop - Farmasötik botanik

Ne zamandır yazmak istiyordum, hiçbir kaynakta peygamber gülü diye bir türe rastlamadım.

Bahsettiğiniz tür Rosa centifolia ise kaynaklarda bulduğum Türkçe isimleri şöyle:

Türkiye'de eski gül bahçeleri - Prof. Dr. Turhan Baytop: Hokka gülü, Has gül, Reçel gülü, Gül-i sad-berg, Verd-i sad-berg, Yüz yapraklı gül.

Farmasötik botanik - Prof. Dr. Asuman Baytop: Okka gülü

Türkiye bitkileri sözlüğü – Prof. Dr. Ertan Tuzlacı: Hokka gülü, Okka gülü

Yanlış bilgi vermemek adına başlığı düzeltebilirseniz sevinirim.

Arjin 28-02-2008 03:16

Ellerinize emeginize saglik.Anlamli ve cok emek isteyen bir calisma, tebrikler.

Benim aramalarda en buyuk sorunum turkce klavyem olmadigi icin aradigim herseyi googleden alip yapistirmak zorunda kaliyorum, diger turlu bulamiyorum.Ornegin cimlendirme yazmam icin once ilk harfini bir yerden bulup getirem gerekiyor buda bende zaman kaybina yol aciyor.

Basarilar.

sabah 28-02-2008 09:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 208481)
herkes bir tanesinin sorumluluğunu alıp, arasa bilgiler bulunur.

Bu konuda çok haklısınız.
Bundan sonra bu yönde baskıcı olun, biliyorsunuz sizin ricalarınız emirdir.:rolleyes:

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 208481)
İhtiyaçları benzer insanlar, tek başına yapamayacakları şeyleri, ortak yapabilirler ve ortaya herkes için çok yararlı bir şey çıkar

Aslında yapı büyük ölçüde kurulmuş. Umutsuzluk için neden yok. Üstelik bahar geliyor ki hepimizin keyfi yerindedir sanıyorum -bir de kafalarda işler olmasa :-) -

sabah 28-02-2008 09:17

Yaprak kenarı için seçenekler

Düz
seyrek ondüleli
sık ondüleli
dişli
çift dişli
ince-sık dişli
dilimli dişli
sivri-çift keskin dişli
ince dikenli
kirpikli
loplu
derin loplu
derin-dişli loplu

Kaynak :
Yaprağın Dili
Prof.Dr. Necmettin Çepel Tema yayınları

Ondüleli yerine biz kıvrımlı diyebiliriz belki.

crocuscuk 28-02-2008 10:42

Başlık feci çekici olmuş:)

malina 28-02-2008 10:50

Üçüncü deneme:

Malina'ya her gruptan ACİL KAN ARANIYOR!

sabah 28-02-2008 10:53

Kesinlikle çok tatsız :mad:

malina 28-02-2008 10:57

Hiç tatsız değil, tam da içinde bulunduğum ruh halini anlatıyor.

abk 28-02-2008 10:59

Allahtan başlığın değişip durduğunu biliyorum da panik yapmadım.:p Her gruptan kan ihtiyacı olan başka kimse de olmaz zaten.:p

Güler 28-02-2008 12:18

Benim gurubum 0 Rh(-), herkese verebiliyor muyum acaba?. KALDI İSE.....
Bence de ilk başlık harika çekiçi olmuştu. Siteye girer girmez DAANNKKKK diye gözümüze çarptı.

Güler 28-02-2008 12:22

Sayın Malina, buyrun aramıza karışın, biz sizin ruh halinizi değiştiririz. Çok güzel fıkralarımız var yüz yüze anlatacak.....Cumartesi günü fuara katılmaz mıydınız?

abk 28-02-2008 12:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Guler (Mesaj 208761)
Bence de ilk başlık harika çekiçi olmuştu. Siteye girer girmez DAANNKKKK diye gözümüze çarptı.

Çekiçi derken "çekiç gibi " demek istediniz değil mi? :p Hatta balyoz gibi.

memet 28-02-2008 13:09

Başlığa değil, çağrının içeriğine odaklanmak daha iyi sonuçlar verebiilr.

malina 28-02-2008 13:09

Hardwood cuttings / Odunsu Kesim
Semi-ripe cuttings / Yarı olgun dal kesimi
Softwood cuttings / Yumuşak dal kesimi
Greenwood cuttings / Yeni sürgün kesimi
Seeds / Tohum
Layering / Dalın toprak ile kapatılması
Kalem Aşısı
Göz Aşısı
Rind Grafting /
Division / Kök Bölünmesi
Leaf cuttings / Yapraktan üretim
Spor
Root cuttings / Kök kesimi

En uygun Türkçe karşılıkları ne olabilir?

abk 28-02-2008 13:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 208780)
Layering / Dalın toprak ile kapatılması

En uygun Türkçe karşılıkları ne olabilir?

Layering / Havai köklendirme: Bizim burada "havalı köklendirme" diyorlar.

malina 28-02-2008 13:19

Alıntı:

biz sizin ruh halinizi değiştiririz. Çok güzel fıkralarımız var yüz yüze anlatacak...
Bu başlığın açılma nedeni olan sorunun ortadan kalkmasına yarayacak fıkra düşünemiyorum :)

üzüm 28-02-2008 14:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi abk (Mesaj 208782)
Layering / Havai köklendirme: Bizim burada "havalı köklendirme" diyorlar.

'Layering" bir kaç yöntem için kullanılan bir metot.
Havai köklendirme (bildiğim kadarıyla, yanlışda biliyor olabilirim) bir dalın toprak, vb. maddeyle dalın üzerinde bir şekilde temas ettirilmesi sonucu köklendirme yöntemi. Dut, kauçuk vb. de kullanılır. (air layering)
Hedera, erica (süpürge otu), rosemary (biberiye) de layering metodu ile üretilebilir, ama bu yöntem havai köklendirme değildir. Bu bitkilerde dallar toprağa yatırılır.

Çoğaltma yöntemlerini yazarken bazı yöntemleri atladım. İsterseniz, bu detayda veritabanında kullanmayı düşünürseniz; bulabildiğim bütün üretme tekniklerini yazayım. Fakat bunların teknik Türkçe karşılıklarını bilmiyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024