agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Bitki Veritabanı (www.agaclar.org)
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-08-2008, 13:42   #61
Ağaçsever

Ayhan Ege's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2008
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amenajman Mesajı Göster
Sayın Ayhan EGE Bey ,
Ben daha önceden Uludağ Yoğurt otunu Görmedim.
Fakat Yaptığım araştırmalar sonucu Uludağın
Çok makbule geçer, sanırım yurdumuzun özel çiçeklerini, var olduklarını bilerek tanıyabilirsek onları daha iyi koruyabiliriz. Ben doğal bitkilerimizi ve has tarım ürünlerimizi kıskançlık derecesinde sahiplenmeliyiz diye düşünüyorum. Şimdi araştırdığım Scilla Bithynica BOISS isimli yabani çiçeğin soğanlarını Karadenize yakın ormanlık alanlardan söküp alarak kendi ülkesinde yetiştiren birinin bunu internette övünerek duyurması beni üzüyor. Aynı çiçekle ilgili yurdumuzdan tek bir resim (o da Ağaçlar.net resim galerisinde) ve de çiçeği tanımaya hiç faydası olmayan TUBIVES veritabanı dışında bilgi yok.

Dediğiniz gibi süreç yavaş ama iyi ki buradaki gibi bilgili ve doğa dostu insanlar var.

Çok teşekkürler,
ayhan

Ayhan Ege Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-09-2008, 00:02   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2008
Merhaba Malina :
Ben yeni üyelerinizdenim. Şu anda iş olarak bir yazılım firmasının ön muhasebe ve idari işlerini yürütmekteyim. Size yardımcı olabileceğim kanaatindeyim. Yardımcı olacağım hususu bana mail kanalı ile ayrıntılı şekilde gönderirseniz, daha iyi bir değerlendirme yapabilirim.
Saygılar, başarılar

hhsn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-09-2008, 01:42   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2008
sevgili malina;
bilgisayarımı kontrol ettim.

meyvecilik , mantar yetiştiriciliği, seracılık ve özellikle tarla bitkileri yetiştiriciliği ve buna banzer daha pek çok konu da elimde doküman var. veri tabanı konusunda paylaşmak isterim ama nasıl yaplacağı konusunda yardımın gerekli. veya bir şekilde ben sana göndereyim sen yayınla )

birde bitki arama sayfası açılmıyor **** ben açamadım
selamlar..

Yigit77 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-09-2008, 12:37   #64
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 90
http://www.agaclar.org/arama.asp

Tekrar dener misiniz?

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-09-2008, 00:53   #65
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Sn. Malina ve bu bölüme mesaj yazan tüm sevgili agaçlar.net üyeleri,ben 2 günlük forum üyesiyim ve umarım bu nedenle yazacaklarımla haddimi aşmış olmam.2 gündür size heyecanımı anlatamam,herhalde 8 saatten fazla zaman geçirdim sitede,eşime sürekli çıglıklar atarak ne kadar harika bilmediğim bitkiler ve bundan da harikası benim gibi bunlardan haz alan hatta ömrünü buna adamış bir sürü insanlar oldugunu söyleyip durdum, 2 gündür inanılmaz bir heyecan var içimde.Ama maalesef bir sıkıntı vardı.Neyi okumak istesem o konuda bir sürü farklı başlık oluyordu,ancak farklı başlıgın da içinde aynı kişilerce yazılmış ve birbirine link verilmiş kayıtlar vardı,kısacası tam bir keşmekeş! Ne yaptım,önüme bir defter aldım,sık kullanılanlar sekmesine karıştırmamak için bir yıgın ağaçlar.net sayfaları ekledim vs.

Tam ben keşke sitedeki bu kadar bilgi daha düzenli olsaydı derken buraya geldim ve çok mutlu oldum.Gerçi anladıgım kadarıyla ocak ayından buyana pek fazla bir yol alınamamış ama burada bu kadar istekli insan varken an meselesidir diye düşünüyorum.

Çok uzattım farkındayım,benim 12 yıllık bankacılık deneyimimle verebileceğim naçizane önerim,Sn. Malina'nın başkanlıgında öncelikle bir beyin takımı oluşturulması (site üyesi deneyimli ve teknik bilgisi fazla kişilerden oluşan),sonra bu beyin takımının ''ne yapılması gerektiğini'' maddeler halinde oluşturması.Ardından yine beyin takımınca bu maddelerin herbirini yapmayı üstlenecek kişilerde olması gereken özellikleri belirleyip kişileri ataması,ardından kişilerin görevlendirilmesi vs.

Zaten bir ucundan başlanınca eminim hızla yol alınmaya başlanacaktır.En başta belirttiğim gibi, umarım haddimi aşmamışımdır.Bu arada ben ne yapabilirim diye düşünüyorum,teknik bilgim hiç yok ama bana verilecek dataları düzenleme-bilgisayar data ve fotograf girişleri vb iyi becerebileceğim işler.

Herkese mutlu ve güzel bayramlar diliyorum.Sevgi ve saygılarımla...

ebrub Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-09-2008, 17:05   #66
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Neyi okumak istesem o konuda bir sürü farklı başlık oluyordu
Bu, forumda en özen gösterdiğimiz konuların başında geliyor. Benzer konularda yeni başlıklar açıldığını görürsek, birleştiriyoruz.

En iyisi, bunu örneklemeniz. Tabii ki gözümüzden kaçanlar olmuştur ama "maalesef bir sıkıntı vardı" diye özetlenecek durumda olmamaz.

Örneklerinizi bekliyorum.

Alıntı:
bu beyin takımının ''ne yapılması gerektiğini'' maddeler halinde oluşturması.
Bu aşamaları geçtik. Şu an bitkilerin içeriklerinin girilmesi için; zamanı olan, elinde kaynak bulunan ya da forumda deneyimli üyelerimizin bilgilerini derleyecek arkadaşlara ihtiyacımız var.

Alıntı:
kişilerde olması gereken özellikleri belirleyip kişileri ataması, ardından kişilerin görevlendirilmesi vs.
Çalışmaya başlamadan önce neler yapmanız gerekiyor?
Bölümünde kişileri kendi haklarında bilgi vermelerini istedik. Sonuçta bizim kendiliğinden kimseyi atayacak durumumuz yok. Yani kişi kendi karar vermeli ve tabii biz de ikna olmalıyız.

Sonuç olarak, hoş geldiniz

Eski 30-09-2008, 22:51   #67
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Sn. Malina,örnekleri bulucagım . Çalışmaya başlamadan önce neler yapmak gerekir kısmıyla ilgili ''sizi tanıyalım'' mailini birazdan doldurup atacağım. ''Şu an bitkilerin içeriklerinin girilmesi için; zamanı olan, elinde kaynak bulunan ya da forumda deneyimli üyelerimizin bilgilerini derleyecek arkadaşlara ihtiyacımız var'' demişsiniz, elimde kaynağım yok ancak beni yönlendirirseniz derleme yapabilirim, tabii teknik bilgimin olmayışı gözönünde bulundurularak...

ebrub Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-11-2008, 08:41   #68
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Bir orman mühendisi ve orman bkanlığı personeli olarak buraya katkıda bulunmak isterim. Ancak buraya gireceğimiz bilgilerin özgün kaynaklara dayalı, doğru bilgiler içeren, diğer internet sitelerinden aşırma olmayan bilgiler olması şart. İnternette bir bilgiye bakıyorsunuz, diğer sitelerin tamamına yakını tamamıyla kopyala-yapıştır mantığıyla oluşturulduğunu fark ediyorsunuz. Bilimsel hırsız proflardan farkı olmayan duruma tahammül edemiyorum. Saygılarımla...

aydoner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-01-2009, 16:45   #69
Yeni Üye

ruscus's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2006
Galeri: 8
bitki veritabanına katkıda bulunmak istiyorum

merhaba siteye kaydım eski fakat siteyi sürekli takip edemiyordum... yeni yıl ile birlikte hemen hemen her gün siteyi ziyaret ediyorum...asıl ilgi alanım fotoğraflar doğa fotoğrafları, macro çekimler vs.... orman mühendsiyim ve tez konum ... x bölgesinde bakı,yükseklik ve ışık isteklerine göre değişkenlik gösteren diri örtü çeşitliliğinin incelenmesi..ydi başarılı bir çalışma ile verimli bir kaynak elde ettim... elimdeki bilgileri fotoğrafları ile birlikte paylaşmak isterim..
sitedeki ilgili arkadaşlara duyrulur.. nasıl katkıda bulunabilirim?

ruscus Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-01-2009, 22:48   #70
Ağaçsever

karakule's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Karakule

Merhaba,
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği'nde okuyorum. Önümüzdeki ara tatilde veritabanı çalışmalarına yardım edebilirim ve boş zamanımda bunu sürdürebilirim. Elimde bahçecilik ve botanik hakkında birçok e-kitap mevcut. Aynı zamanda nette aradığımı bulma konusunda uzmanlaştım diyebilirim. Bilgisayar kullanmayı ve ingilizceyi iyi derecede biliyorum ve imla kurallarına dikkat ediyorum. Birçok yabancı sitenin bitki arama motorunu kullandım. En çok hoşuma giden özellik sayfaların altına yazılan yorumlardı. Bunları çok bilgilendirici buldum, çünkü net bilginin yanında deneyimin de önemli olduğuna inanıyorum. bunu da önermiş olayım. Türkçe veritabanı projesi öncelikle yabancı dil bilmeyenler için büyük bir boşluğu kapatacaktır. Cem Yılmaz'ın dediği gibi;

" Bu medeniyet projesine varım diyen bir adım öne çıksınnn! "

karakule Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-01-2009, 04:05   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Sayın karakule

Kullandığımız kaynakların güvenilir olmasına önem veriyoruz.

Elinizdeki bahçecilik ve botanik hakkında e-kitap larla ilgili bilgi verebilirmisiniz.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-01-2009, 17:05   #72
Ağaçsever

karakule's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Sayın Ferda,
html'de bir kitap listesi oluşturdum fakat buraya upload edemedim, yalnızca resim kabul ediyor. Ben de mailinize attım.

karakule Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-01-2009, 14:29   #73
Yeni Üye

bitkicayi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2007
Ben de varım.

bitkicayi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-01-2009, 17:44   #74
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Galeri: 8
Bence bu konunun adı "Ansiklopedik Bitki Sözlüğü" olmalı.

nariçi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2009, 00:02   #75
Ağaç Dostu

Sevtap's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 4
Hala yardıma ihtiyaç var mı?

Sevtap Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-04-2009, 10:34   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
arkadaslar forumlar cok guzel bir hevesle basliyor ama belirli tarihten sonra tıkaniyor. bende yardımcı olmak isterim bilgilerimi sizlerle ve burayi bilmeyen diger doga dostu arkadaslarla paylamak gercekten guzel olurdu. yanlız her iste oldugu gibi burdada turk gibi baslayıp , sonuca ulasamayacagiz korkusu var bende.

ingilizce ve fransızca cevirilerde yardımcı olurum, bana vereceginiz gorevide yerine getiririm. sevgiler.

ashtead Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-05-2009, 21:30   #77
Ağaç Dostu

bekiralkanat's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Galeri: 1
Arkadaşlar bende formun yeni üyelerindenim ,krizantem konusunda her türlü yardımı yapabileceğimi düşünüyorum.Yetiştirme,çeşit,istek durumlar v.s.
selamlar

bekiralkanat Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-05-2009, 21:48   #78
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sn Malina
Sizlere nasıl katkıda bulunabilirim bilmiyorum ama yapabileceğim birşeyler varsa katkıda bulunmaktan onur duyarım.Sevgiler

jineop Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-07-2009, 20:05   #79
Ağaçsever

peyzajist's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2008
Merhaba,
yakın bir zamanda bir kataloğu Türkçe'ye çevirmeyi tamamladık. Bu çalışmaları da veritabanına ekleyelim; özelden mesaj atınız.

peyzajist Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-07-2009, 21:51   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2009
bitki veri tabanı çalışmaları

Bu konuda memnuniyetle katkıda bulunabilirim.

ss-nef Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2009, 13:31   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2009
bitki veri tabanı

İyi Günler Sayın İlgililer.
Bitki veri tabanı konusunda katkıda bulunabilirim.
Selam ve saygılarımla.
Dr. Süleyman SÖNMEZ

ss-nef Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2009, 15:09   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-06-2009
böyle bir çalışmaya katılmaktan büyük mutluluk duyarım

sarge Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-07-2009, 19:30   #83
Ağaç Dostu

Glayöl's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2009
Onsekiz senelik çalışma hayatının ardından, dört senelik ev hanımıyım. Uluslararası bir YMM şirketinde bilgisayar ve daktilo kullanıyordum. Tax (vergi) bölümüne ait arşiv işlerini de ben düzenliyordum.

Bitki veritabanı konusunda data girişi yapabilirim.
Verdiğiniz konu itibari ile internetten araştırma yapıp dosya hazırlarım.
İstenirse eğer; isimlerini bileyim bilmeyeyim, ağaçların ve çiçeklerin resimlerini çekerim.

Yeni üye olduğuma bakmayın, elimden geldiğince yardıma hazırım.

Teşekkürler...

Glayöl Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-08-2009, 08:56   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2009
ben siteye yeni uye oldum
bitki tabani olusturma calismasina elimden geldigince destek olmaya calisirim
Ancak bu calismanin bir algoritmasi **** nasil baslanacak hangi noktada kimlerle temasa gecilecek, ne tur bilgilerin toplanmasina oncelik verilecek gibi bir calisma programi olursa aktif sonuclarin daha cabuk ve kolay alinacagini dusunuyorum.

broncoali Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-08-2009, 11:07   #85
agaclar.net

malina's Avatar

www.agaclar.org

Daha önce yapılanlara bakıp fikir edinebilirsiniz...

Eski 03-08-2009, 16:37   #86
Yeni Üye

agundasoner's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Galeri: 1
ben de ekipte yer almak isterim )

agundasoner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-12-2009, 02:09   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Merhabalar,
Forumda çok eski sayılmam. Ben de 'okuyanlardanım' bahanesine sığınmak durumunda kalıyorum bundan ötürü.

Ben şu an örgün olarak eğitim görüyorum. Ve alanım ağaç-bitki vb. alanları fazlasıyla kapsıyor. Bununla beraber elimde geçen yıllarda genel bitki-ağaç anatomisine veya herhangi bir türe yönelik olarak hazırlanmış tezler, kitaplar, kaynaklar mevcut.
Zaman zaman sizinle bu başlık altında (tabi siz de arzu ederseniz) paylaşabilirim.
Hatta hemen bir resim klasörü yükledim internete. (Geçen yıllarda hazırlanmış bir tezden.) İçerisinde Türkiye'de yetişen ağaçların bazılarının yaprak, kabuk ve damar kesitlerinin resimleri mevcut. İşinize yaraması dileğiyle.
Saygılar...

Iaccarino

http://www.box.net/shared/a3c2toxyce
(En kolay dosya indirme yöntemlerinden birisini sunduğu için, box.net sitesinden nasıl dosya indireceğinize dair açıklamada bulunmuyorum.)

Iaccarino Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-12-2009, 03:43   #88
Ağaçsever

akrepkızı's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2009
selam ben aranıza yeni katıldım aranızda ve paylaşımlarda bende olmak istiyorum.sevşler

akrepkızı Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019