agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-11-2007, 15:31   #1231
Doğasever

turkiss's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bunların hepsi olabilir ama kaymak ağacını zeytinle özdeşleştirin, zeytin yaşıyorsa o da yaşar. Etrafınızda zeytin varsa dikin.

Yalova ve İstanbul'daki fidanlıklarda istediğiniz bitkileri bulabileceğinize eminim, hatta bence akçaağaç için Bonsaisever'e sorun, tam bir akçaağaç tutkunu olduğu için nerede ne bulunur bilir.
Yaşadığım ilçede (Şarköy) halkın ana geçim kaynaklarından birincisi zeytincilik, ikincisi ise kiraz. Bizim Japon eriği bahçesi kurulup erikler yetişince de üçüncünün temelini atacağız inşallah

turkiss Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-11-2007, 10:34   #1232
Doğasever

turkiss's Avatar

Dün bir fidanlığa gittim ve Acer palmatum atropurpureum'u inceledim. 2,5 metre boyunda 3-4 dallı cılız bir ağaççık gösterdiler. Yapraklarının çoğu dökülmüş olduğu için albenisi de yeterince yoktu. Fiyatı inanılmaz: 2500 YTL! Bu durumda Bonsaisever'le hemen irtibata geçeceğim

Eski 19-11-2007, 11:27   #1233
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan Mesajı Göster
Boyu çok uzun.
2.500 de çok pahalı.
Burası kuyumcu olmasın.
Bu soruyu ben her gittiğim sera'daki görevliye soruyorum

celalsungur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-11-2007, 11:36   #1234
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Biototal marka sıvı haldeki hümik asit'i saksı bitkilerinde kullanmak için aldım ama arkasındaki açıklamada tarla bitkileri, meyve ağaçları, sebzeler için dekar başına uygulama miktarlarını göstermiş. saksı bitkisi için, kullanımı konusunda forumda bilgi var mı veya bilen arkadaşlar yazabilir mi?

Eklenen Resimler

Eski 19-11-2007, 12:11   #1235
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2007
*** mine hnm. ben bahçeme gül dikmek istiyorum elimde bana hediye edilen 15 e yakın tüplü 2 yaşında fidanlar var tüm forumları hemen hemen okudum ama emin olamadım tekirdağ saray da evim bu ayda dikmek doğrumu çok yağmur alıyo ve soğuk ne zaman dikeyim *** ederimm

serhat özarda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-11-2007, 13:32   #1236
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Selam Mine hanım,
Ben bahçemdeki ağaçların gövdesinde başka bir bitki ve yosunda yetiştirmek istiorum.Acaba ağaçlarımın gövdesinde nasıl yosun ve başka bitkiler yetiştirebilirim.Hangi epifit bitkileri önerirsiniz?(Bahçemdeki agaçlar;nar, limon, zeytin, erik.)
Bir sorum daha olucak, benim tek evimin arkasında bahçem var ve diğer bahçelerede bitişik.Sık bir bahçe, yaz kış toprağını nemli tutuyorum ve hiç rüzgar esmiyor çünkü her tarafı kapalı.Acaba bu mikroklima etkisi yapar mı?Yaparsa ne gibi bir şekilde yararlanabilirim?
Şimdiden *** ederim

kuçukamazon Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-11-2007, 22:08   #1237
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serhat özarda Mesajı Göster
*** mine hnm. ben bahçeme gül dikmek istiyorum elimde bana hediye edilen 15 e yakın tüplü 2 yaşında fidanlar var tüm forumları hemen hemen okudum ama emin olamadım tekirdağ saray da evim bu ayda dikmek doğrumu çok yağmur alıyo ve soğuk ne zaman dikeyim *** ederimm
Bu durumda kış sonunda dikim yapmanızı öneririm. İçiniz rahat olsun, tüplü fideye birşey olmaz.
Bir ara Forumda Türkçenin doğru kullanımı hakkında başlığına uğramanızı rica ederim.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-11-2007, 22:15   #1238
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuçukamazon Mesajı Göster
...
Ben bahçemdeki ağaçların gövdesinde başka bir bitki ve yosunda yetiştirmek istiorum.Acaba ağaçlarımın gövdesinde nasıl yosun ve başka bitkiler yetiştirebilirim.Hangi epifit bitkileri önerirsiniz?(Bahçemdeki agaçlar;nar, limon, zeytin, erik.)
Bir sorum daha olucak, benim tek evimin arkasında bahçem var ve diğer bahçelerede bitişik.Sık bir bahçe, yaz kış toprağını nemli tutuyorum ve hiç rüzgar esmiyor çünkü her tarafı kapalı.Acaba bu mikroklima etkisi yapar mı?Yaparsa ne gibi bir şekilde yararlanabilirim?
Şimdiden *** ederim
izmir iklim koşullarında bu şekilde bir mikroklima yaratmanız zor, toprağı sürekli ıslak tutarsanız da zeytin erik limon ve narınız zarar görür. Sık bir bahçe zaten onlar için uygun değil. Zamanla hasarı görürsünüz. Bu ağaçlar zaten üzerinde epifit bitki yetişmesine uygun değil. izmir koşullarında aklıma gelen palmiye veya foniks gövdesinde epifit yetişebilecek incir. Belki zeytinin turbunda uygun bir nokta olursa orada da olur. Ancak yosunlar da bizde sürekli yeşil kalmaz, sulamak da onları canlı tutmaya yetmez. Epifit bitki yerine vantuzlu veya sülüklü sarmaşıklarla ağaç gövdelerini yeşillendirmenizi öneririm.
Bu arada, *** *** *** gibi kısaltmaları mesajlaşmalarda kullanmamanız ricasıyla...

Eski 20-11-2007, 00:15   #1239
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Mine Hanım,
Üyemiz yukka, Kalp Kalbe Karşısını budamış ve çeliklerini isteyenlere gönderiyor. Bu günlerde köklendirmede başarılı olunabilinir mi? Ne önerirsiniz?

çekirdek Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-11-2007, 12:11   #1240
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkiss Mesajı Göster
Yanıtlar için teşekkür ederim. Bu durumda vazgeçmek lazım sanırım.
Çimden daha kolay bakımı olan, 15-20 günde bir gidilebilecek bir bahçe için başka yer örtücü önerebilir misiniz?
Bir de, bahçeye dikmeyi düşündüğüm ağaçları ve çalıları sormak istiyorum. Acer palmatum atropurpureum ( dissecum diye ayrı bir çeşidi var galiba, ben tam kırmızı olanı, avatar olarak kullandığım çeşidini kastediyorum umarım), Mimoza, Lale ağacı, Cotinus coggyria, Cercis siliquastrum, Manolya, Oya ağacı, Himalaya sediri, Açelya, Ateş dikeni, Kelebek çalısı ve Kaymak ağacı.
Sizce bunlar Tekirdağ'da yaşar mı? (Jacaranda'dan vazgeçtim:-()
Umarım baymıyorumdur
Ateş dikeni, sedir ve oya Barbaros'ta yaşıyor, Şarköy'de haydi haydi olur.
Kaymak ağacını bulamadım henüz, fidanını bulsam dikeceğim ve yaşayacak inşallah.

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-11-2007, 12:18   #1241
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Teşekkür ederim Mine Hanım

kuçukamazon Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-11-2007, 13:19   #1242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
celalsungur,

Ben, tecrübe etmiş olan bir arkadaşımdan aldığım ve de ondan sonra kendimin de aylardır uyguluyor olduğum oranları söyleyeyim. Hatamız varsa Mine Hn geldiğinde söyler (inşaallah hatalı bir uygulamam yoktur benim de) muhakkak.

Bitkilerim için sulama suyu hazırlarken, "1 lt suya, 2cc hümik asit" olacak şekilde oranlıyorum.

Bunun için de plastik enjektör ile hümik asit çekiyorum; ölçü böylece şaşmıyor.
2cc de; enjektörün ağzına (yani iğne ucuna bakan tarafına) en yakın 2.çizgi oluyor.

Genelde her sulamada verdim bahar ve yaz boyu. Şimdilerde ise kestim. Belki kış mevsiminde ayda bir demir verirken hümik asit de ilave ederim demir sever bitkilerim için.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur Mesajı Göster
Biototal marka sıvı haldeki hümik asit'i saksı bitkilerinde kullanmak için aldım ama arkasındaki açıklamada tarla bitkileri, meyve ağaçları, sebzeler için dekar başına uygulama miktarlarını göstermiş. saksı bitkisi için, kullanımı konusunda forumda bilgi var mı veya bilen arkadaşlar yazabilir mi?

lerdemir Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-11-2007, 19:04   #1243
Doğasever

turkiss's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BALIKCI Mesajı Göster
Ateş dikeni, sedir ve oya Barbaros'ta yaşıyor, Şarköy'de haydi haydi olur.
Kaymak ağacını bulamadım henüz, fidanını bulsam dikeceğim ve yaşayacak inşallah.
Kaymak Ağacının 4 yaşındaki fidanları saksıda Yalova'da satılıyor. 20 YTL ve önümüzdeki yıl meyve verecek dediler.

Eski 20-11-2007, 21:46   #1244
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-10-2007
Mine Hanım Merhabalar.
Kısa bir aradan sonra yine geldim.Burada işler çok yavaş yürüyor.Yağmur yağmadığı için fidanlığı henüz süremedik.Arazi yıllardır kullanılmamış bu yüzden sürüm için yağmuru bekliyoruz.Üretim tavalarının hazırlığını yaparkenden bir sürü zorlukla karşılaşıyoruz.İki gündür elektrikçilere 12V 60-90 amperli bir ısıtma sistemi diyoruz ama bir türlü bunu anlatamadık.İstanbul'a soracaklarını böyle bir adaptör varsa getirteceklerini söylediler, bekliyoruz.
Bu arada ben size bir şey daha sormak istiyorum.Gerçi bu konuyu "nar yetiştiriciliği" başlığında mı sorsaydım bilemiyorum? Burada nara talep çok ;biz bunuda yetiştirelim diyoruz.Bizim buraların yaylasında yetişen harika bir nar cinsi var.Bu kadar güzel narın Türkiyenin hiç bir yerinde bulunmadığını düşünüyorum.Sadece burada yetişip burada tüketildiğinden kimsede bilmiyor ve sertifika falanda alınmamış.Hatta yetiştiği yaylanın dışında bir yerde yetişirse lezzetini kaybettiğini söylüyorlar ama biz yinede deneme taraftarıyız.
Sormak istediğim şey şu:Biz(tavaları yaptırabilirsek ******) kış mevsiminde çelik alıp köklendirebilirmiyiz? Bir diğer sorumda nara aşı yapılırmı? Ben nara ve incire aşı yapılmaz biliyorum ama ,Bir bilene sormayı uygun buldum.
Saygılar...

nursun Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-11-2007, 01:30   #1245
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Nara aşı yapılıp yapılmadığını bilmiyorum ama biz Manyas'da incirlere aşı yaptık ve hepsi tuttu. Çok da güzel meyve alıyoruz.

Güler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-11-2007, 09:47   #1246
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Bauhause dan aldığım üzeri tomurcuk kaplı yılbaşı çiçeğim eve gelince bütün tomurcuklarını döktü. Çok üzüldüm. Şimdi ben bir yıl boyunca yeniden çiçek açmasını mı bekliyeceğim

nazlı06 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-11-2007, 09:52   #1247
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 Mesajı Göster
Bauhause dan aldığım üzeri tomurcuk kaplı yılbaşı çiçeğim eve gelince bütün tomurcuklarını döktü. Çok üzüldüm. Şimdi ben bir yıl boyunca yeniden çiçek açmasını mı bekliyeceğim
Kaktüs çiçeklerini, silikon ile yapıştırmışlardı, dikkat etmedim ama acaba onları damı silikonla yapıştırmışlar?

Eski 21-11-2007, 10:08   #1248
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
celalsungur,

Bitkilerim için sulama suyu hazırlarken, "1 lt suya, 2cc hümik asit" olacak şekilde oranlıyorum.
Çok teşekkür ederim Levent Bey.

Eski 21-11-2007, 11:00   #1249
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Bilmiyorum. sabah kalktığımda bütün tomurcuklar yerdeydi. Arabayla topu topu 12 dk. yolculuk ettiler. hayal kırıklığına uğradım.

Eski 21-11-2007, 16:47   #1250
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Nara da incire de aşı yapılır ama ikisi de çelikle kolay köklendiğinden ne gerek var. Sonuçta çelikle köklenen anacın birebir aynısı.

A.Şahin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-11-2007, 18:52   #1251
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 Mesajı Göster
Tomurcuk dökünce yerine uyum sağlamamış demektir.Bazen bu durumda hemen yeniden açmıyorlar. Ancak genellikle eğer yerini severse ve uygun bakılırsa yeniden çiçekleniyorlar. Forumda Yılbaşı Çiçeği (Schlumbergera) bu konuda başlık var. Okudunuz mu?

Eski 22-11-2007, 10:11   #1252
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çekirdek Mesajı Göster
Mine Hanım,
Üyemiz yukka, Kalp Kalbe Karşısını budamış ve çeliklerini isteyenlere gönderiyor. Bu günlerde köklendirmede başarılı olunabilinir mi? Ne önerirsiniz?
Gerekli köklenme ısısını sağlarsanız bu bitkiyi her mevsim üretme şansı var. İç mekanda, üzerini kapayarak çeliklerinizi köklendirin.

Eski 22-11-2007, 16:07   #1253
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Tomurcuk dökünce yerine uyum sağlamamış demektir.Bazen bu durumda hemen yeniden açmıyorlar. Ancak genellikle eğer yerini severse ve uygun bakılırsa yeniden çiçekleniyorlar. Forumda Yılbaşı Çiçeği (Schlumbergera) bu konuda başlık var. Okudunuz mu?
Mine hanım çok özür diliyorum. Yanlış yere yazmışım. Doğrusunu buldum ama iş işten geçti. Yazmış bulundum.

Eski 22-11-2007, 23:48   #1254
Doğasever

turkiss's Avatar

Mine Hanım, gene ben
Beş aylık kısa bahçe girişimimin farklı noktalarına yardımlar talep ettim, sağolun bıkmadan yanıtladınız.
Dikim zamanı yaklaştı. Japon eriği fidanları aralık ayı sonunda gelecek. Ondan önce ben bahçenin (12 dönüm) etrafını leylandi ile çevirip, ön tarafında yapılacak küçük bahçe evinin etrafını düzenleyeceğim.
Şimdi şöyle bir sorunumuz var: Bu bahçe 270 metre rakımlı bir tepenin tam üstü. Yan taraflarını tesfiye ettirip kademe tabir edilen 2 basamak yaptırdık, ama erozyondan korkuyoruz. Buradaki Tarım İlçe Müdürü kapari ekmemizi önerdi. Ben de sizin açtığınız kapari başlığını ve bulabildiğim linkleri sonuna kadar okudum. Bir yerde, "kapari girdiği yerden çıkmaz, diğer tüm tarımları bozar" diyordu. Sadece o bahsettiğim kademelerin kenarına eksek, dikine bir köklenme ile erozyonu önleyici etkisi olur mu? Yoksa ilk fikrimiz olan Yayılıcı ardıç mı diksek?
Aşağıdaki bilgi gerçek olabilir mi? Bu bilgiyi İTO Çalışma Raporundan aldım..

"Kıraç topraklarda yetişmesine, bakım istememesine ek olarak, 150-200 yıl
ömrü bulunan kapariler, kumlu ve killi topraklarda 20 ile 400 metre derinliğine inebilen kökleri ve toprak üstündeki örtüsü sayesinde, erozyon tehlikesi olan alanlarda, dolgu topraklarda toprağı tutmak, toprak kaymasını önlemek için etkili bir bitki olarak tercih edilmektedirler."

Düzenleyen turkiss : 23-11-2007 saat 00:15 Neden: ilave
Eski 23-11-2007, 15:06   #1255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Geçen yıl nisan ayında kapama usul bir meyvebahçesi yaptım bazı terslikler olduğundan dolay 30 kadar şekerparenin yerlerini değiştirmem gerekiyor bu değişimi yaparken nelere dikkat etmem gerekli yardımcı olursanız sevinirim.
Ağaçları geçen yıl diktim,sanırım onların kök yaşı iki ,ağaç yaşı bir oluyor galiba.

tbozkoyun79 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-11-2007, 15:08   #1256
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim Levent Bey.
Bir çay kaşığı kaç cc? (5 cc. olduğunu okumuştum sanki forumda bir yerlerde.)

Eski 23-11-2007, 15:28   #1257
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Geçenlerde TRT2 de seyrettiğim Bahçecilikle ilgili bir programda özellikle tarla ve bahçelere solucan bırakıldığını ve bu şekilde bir nevi gübreleme yapıldığından bahsediliyordu programı bütünüyle seyredemediğimden konuyu tam olarak anlayamadım.Bu konuyla ilgili bilgi sahibi kişilerden bilgi rica ediyorum.
(Bahçem yok ama sadece meraktan)

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-11-2007, 15:37   #1258
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Turco, solucanlar toprağa 2 şekilde faydalı olur.
1- Toprakta ilerlerken hava kanalları açarlarler ve toprağı gözenekli hale getirirler. Bu gözenekler, toprağın su ve hava almasına neden olur.

2- Solucanlar dışkıları ile toprağa gübre katarlar.

sukranayalp Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-11-2007, 15:46   #1259
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Sn.Sukranayalp
Bilgiler için çok teşekkürler, sayenizde bu konuyu da öğrendik.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-11-2007, 11:43   #1260
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Mine Hanım,
1-Granül hümik asit ile, sıvı hümik asit kullanımı arasında fark varmıdır?
2-Biofarm granül humik asit koydum saksılara ancak 1 ay geçtiği halde henüz erimediler.
3-Toprak değiştirdiğim saksıların toprağına Biofarm granül ürün kullandım, ancak ürün büyük granül parçacıklar halinde olduğu için kökler o bölümlere geldiğinde hava alıp zarar görebilirlermi? (Açelyam kurudu, bundan şüpheleniyorum)

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024