agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen peach

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-10-2007, 16:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2007
Solarizasyon

selam;
ben zıraat mühendislıği ögerncısıyım.solarizasyonu uygulayıp başarısız olmus ulkelerın lıstesını arıyorum ve nedenlerını de tabı bılgısı olan bırı varsa ve yardımcı olursa cok sevınıcem.

merve özdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 16:05   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
ben zıraat mühendislıği
Burada bir "i" harfi olduğuna göre, klavyenizde bu harf var

Forum Türkçe karekterleri destekliyor, olması gerektiği gibi yazabilirsiniz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 00:04   #3
Ağaçsever

ekip2004's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Merhaba Merve Özdemir,Solarizasyonu uygulayıp başarısız olan ülkeleri neden merak ettiniz?Metil bromür gibi kimyasallardan kurtulmak,bunların yerine daha zararsız yöntemlerin aranmaya başlandığı bu günlerde solarizasyon gibi daha az zararlı yöntemlerin zayıf kısımlarını araştırma gereği neden duydunuz? solarizasyonda güneş ışığının yetersiz olduğu ülkelerde neticesi çok iyi olmamasına rağmen bunun yerini doldurabilecek,bu eksiklikleri giderebilecek ekstra yöntemler üzerinde gelişmiş ülkeler yoğun çalışıyor.Ümit ederim mesafe katedilir...

ekip2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 16:08   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2007
Bende solarizasyon yanlısıyım.Fakat hocamız solarizasyon ödevini verdiğinde her yönüyle araştırmak istedim.Ondan siteye böyle bi soru yöneltmiştim.Bu arada imla noktalama konusunda uyardığınız konusunda teşekkürler.Sanırım bu koonuda kötüyüm biraz.

merve özdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 20:25   #5
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Solarizasyon konusunda en iyi bilgiyi Antalya Tarım İl Müdürlüğünden veya Akdeniz Ünv. Ziraat Fakültesinden alabilirsiniz...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 18:29   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merve özdemir Mesajı Göster
selam;
ben zıraat mühendislıği ögerncısıyım.solarizasyonu uygulayıp başarısız olmus ulkelerın lıstesını arıyorum ve nedenlerını de tabı bılgısı olan bırı varsa ve yardımcı olursa cok sevınıcem.
Solarizasyonun başarısızlığı diye bir şey yoktur. Solarizasyonla hangi şartlarda ve neler yapılabildiği yukarıda yazılmaktadır. Güneşin solarizasyon için etkili olmadığı bir iklimde solarizasyon haliyle başarısız olur.
Nematodlar için en az 30 gün, mantarlar ve bakteriler için en az 2 ay toprağın üst katmanlarını ısıtabiliyorsanız solarizasyon başarılı demektir. Uygun iklimde yapılma şartları yerine getirildi ve süreye de uyuldu ise neden başarısız olsun
Önemli olan bir dönemde kanaatkar bir üretim yapabilmektir.
sorunuzu açık olarak sorarsanız cevaplayabilirim.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 19:53   #7
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Başarısız ülkeler listesine Türkiyeyi başa yazabilirsiniz.
Solarizasyon yapan 10 çiftçiden 8'i ya yanlış yapıyor,ya eksik bir işlem yapıyor.
Söylüyoruz,uyarıyoruz yinede kendi kafasına göre yapıyor vede ders almıyor,yine aynı hatayı yapıyor....Ne diyeyim liste başı biziz gibime geliyor...Acı ama gerçek...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 11:55   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2012
Bende bunu anlamıyorum bir yandan içerideki herşeyi yok edip iyi verimi hedefleyenler, diğer yanda topraktaki canlılığın arttığında verim artışı olduğuru söyleyenler. Akıl tutulması...

dongyul beğendi.
peach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2012, 00:52   #9
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi peach Mesajı Göster
Bende bunu anlamıyorum bir yandan içerideki herşeyi yok edip iyi verimi hedefleyenler, diğer yanda topraktaki canlılığın arttığında verim artışı olduğuru söyleyenler. Akıl tutulması...
onu bende anlamıyorum

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2012, 08:56   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Solarizasyon ve nematod

Solarizasyonda toprağın yüzeye yakın kısımlarında sıcaklığın 45-55 dereceye kadar çıkması ve bu ısıda nematodların-yabancı ot tohumlarının öleceği planlanıyor sanırım.İçinde bulunduğumuz sonbaharda solarizasyonun imkansız olduğunu düşünürsek elektrikli fırında nemli bahçe toprağını ikişer kilo 100 derecede belli birsüre ısıtsak acaba aynı sonucu elde edebilirmiyiz.Şu sıralar marul,dereoto,maydanoz,turp yetiştirme zamanları.En azından saksılarda hevesimizi alabiliriz.Marul fidelerinin köklerindede görüldüğü gibi toprak hasta.Ne dersiniz...

Eklenen Resimler

ssengoren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024