agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2021, 07:47   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2021
10 ton verimli yanacak odunu hangi ağaçların döngüsü sağlar

Merhaba.

Gönen civarındaki arazimde ihtiyacım olan yakacak odun için ağaç dikmek istiyorum. Yardımınızla doğru ağacı seçerek başarmaya çalıştığım şey şudur;

(Örneği söğüt üstünden vermemin sebebi bir tek onun yetişme süresini biliyor olmam. Doğru ise 7. Yılın sonunda yaklaşık 1 tona yaklaşıyormuş.)

Örneğin yıllık ihtiyacım 10 ton odun. (Sadece odun yakacağım)
Söğütün her biri 7 yılda 1 tona ulaşıyor diyelim. 70 adet söğüt diktim.
7 yıl bekledim. 8. Yılda 10 tane kesip hemen yerine 10 tane diktim. Her yıl 10'ar adet kesip ihtiyacımı karşıladım ve kesilenlerin yerine hemen 10'ar tane diktim.
Hesabımda hata yoksa takip eden 7. Yılda (toplamda 15.yıl) ilk kestiklerimin yerine diktiklerim kesilecek boya, tonaja gelmiş olacak.

Yardım rica ettiğim konu hangi ağaç bu döngüyü en kısa zamanda kurar. 10 ton verimli yanacak odunu hangi ağaç sağlar. Mantığımda bir hata var mı?

Bu arada ağaç dikmekten bahsediyorum ama hayatımda çiçek ekmedim. Beyqz yakalıyım ve hayatımı kırsala taşıma çabasındayım. O yüzden cevapları anlayabilmem için bilgisizliğimi dikkate alacak yanıtlarsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

Not:Arazimde su var ama aşırı değil.

Camp101 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2021, 21:34   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-07-2016
Galeri: 1
Merhabalar,
Konu başlığınız biokütle.
Tercihleriniz tahminleriniz verileriniz çok doğru.Daha doğrusu uygulamalardan elde edilen bilgiler ve kitap bilgileri bu yönde.
Oregonda ve İngiltere'de söğüt ile bio enerji ormanları var.
Bu işi otlarla deneyenler de var.
Söğüt aslen bataklık ağacı.ilac yapımında vb faydaları olsada karasal iklim icin tam bir toprak düşmanı.30senede sogutlerin kuruttugu yerlere şahit oldum. Bizde cahillik eksik ve yanlış bilgi çoğu zaman alimlik zannedildiğinden yanlışı düzeltmek bile işkence oluyor.
Kavak suyu sevsede her yerde tam verimli değil.
Kurak yerlerde yol kenarlarında çalı gibi yayılıp türlerinde var.
Alyantus en vahşi yayılan ve çabuk büyüyen ağaç fakat karasal iklimde kayalık beton taşlık yerler dışında yayilamiyor.
Alyantus kavak ve söğüt zararlarından dolayı bizim ülkemize çok yaşa getiriyor.ılıman yağışlı bölgelerde verimli olsada daha iyileri tercih edilmeli.

Güneydoğu'da büyüdüğü görülerek (ísrarla) okaliptüs yetiştirildiğini gördüm.gozlerime inanamadim. Halbuki boş heryer palmiye için beklerken.

Tavsiyem adı akasyayi araştırın. Karasal iklimde bile kesildiğinin ertesi yılı dikiliyor ayağa.
Macaristan ormanlarının dörtte biri akasya ve bilinçli oluşturulmuş.
Baklagil olduğundan toprak dostu.
10.000 metrekarede baldan ve odunundan kazancınız iki kat olur.
Orman bakanlığı bu konu üzerine çok çalıştı.Macaristana gidip gozlediler. bal ormanları da kurdular.

Canlı örnek istiyorsanız Ankara çıkışında Ayaş İstanbul yol ayrımında halk bankasının 2 parça hatıra ormanı var. 2008 de başladı. Oraya bakabilirsiniz.

YouTube da Avrupa ve Amerika'daki enerji ormanları ve bunlarla çalışan santraller var.Turkiyede Çorum'da var. Bunları inceleyin derim.

belgi.info Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2021, 21:35   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-07-2016
Galeri: 1
Akasya 6 . Yıl kesilecek büyüklüğe ulaşıyor.kesildiginde sürgünde veriyor.

belgi.info Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
yakacak döngüsü, yakacak odun

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024