agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-09-2010, 18:20   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2010
Merhabalar.
Sorum sera ısıtmaları ile ilgili. ilk defa bir seram oldu, yaklaşık 15 dönüm, bu serayı ısıtmak istiyorum ancak uçuk hesaplar ve maliyetler ile teklifler alıyorum. Topraksız tarım yapmak istiyorum bu sebeple bir sera ısıtmak için gerekli hesaplama bilgileri nelerdir. En ucuz en verimli şekilde seramı nasıl ısıtabilirim. Ne gibi noktalara dikkat etmem gerekir. Lokasyon Antalya İlginize teşekkürler.

mcfikret Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-09-2010, 11:53   #242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2010
ıyı gunler sayın mıne hanım ;
oncelıkle bahceme Lolium perenne ile süslemek ıstıyorum nereden temın edebılırım ?

cihanyıldırım Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-09-2010, 00:30   #243
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Merhaba Mine Hn. öncelikle sabırla herkese cevap verdiğiniz için çok teşekkürler. Yerinizi kimse dolduramaz iyiki varsınız benim sorum şu ki limon fidanıma kabuklu bit sardı. Tavsiyeler üzerine aşağıdaki linkte göreceğiniz böcek ilacını aldım. Şimdilik suya koymadan üzerine serptim biraz da ovdum. Acaba ne kadar suya ne kadar ilaç koymam gerekir? Şimdiden teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın.

Limon (Citrus) çekirdekten yetiştirme

bernacyhn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-09-2010, 08:00   #244
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Galeri: 1
Merhaba Mine hanım,

Ormangülleri ve açelyalar için düşük PH lı torf aldım ve saksılarda yanmış koyun veya keçi gübresi kullanımından canım çok yandığından dolayı bu torfu yavaş salınımlı bitki besini ile karıştırarak kullanmayı düşünüyorum (orjinal ambalajında dengeli bir besin olup 13,13,13 olduğunu belirttiler-sizin de bildiğiniz gibi ithal bitkilerin hemen hepsinin harcında küçük topçuklar halinde bu besinlere rastlıyoruz).Benim sorum acaba bu besini kullanmam durumunda satınalmış olduğum düşük PH lı torfun PH ında bir yükselme olup olmayacağı konusunda.

şimdiden teşekkür ederim, saygılar

Düzenleyen oceanheart : 24-09-2010 saat 08:00 Neden: yazım hatası
oceanheart Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-09-2010, 11:34   #245
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankara Mesajı Göster
Merhaba Mine hanım sorumu burdamı sormam gerekiyor bilemedim yardımcı olursanız çok sevinirim.Bu bahar diktiğimiz kirazımız son bi ayda böyle bi görüntü aldı,o zamana kadar gayet sağlıklıydı hatta bir kaç meyvede vermişti.Acaba bu hastalığın adı ne,nasıl kurtulabilirz?
Eklenti 171643
Bu yapraklarda hastalık etkisinden ziyade zararlı etkisi göze çarpıyor. Isırıcı kemiricilerden birisi etkin olmuş. şu anda üzerinde zararlı yoksa sorun etmeyin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-09-2010, 11:36   #246
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oceanheart Mesajı Göster
...Benim sorum acaba bu besini kullanmam durumunda satınalmış olduğum düşük PH lı torfun PH ında bir yükselme olup olmayacağı konusunda.

şimdiden teşekkür ederim, saygılar
Gübrenin besin değerinden gayri pH değerini bilmek gerek bu soruyu cevaplamak için ama zaten çok miktarda kullanmayacaksınız. Ekstrem bir alkalilik yoksa sorun olmaz.

Eski 24-09-2010, 13:05   #247
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu yapraklarda hastalık etkisinden ziyade zararlı etkisi göze çarpıyor. Isırıcı kemiricilerden birisi etkin olmuş. şu anda üzerinde zararlı yoksa sorun etmeyin.
Üzerinde bir şeye rastlamadık şimdilik.Teşekkür ediyorum.

ankara Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-09-2010, 15:21   #248
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihanyıldırım Mesajı Göster
ıyı gunler sayın mıne hanım ;
oncelıkle bahceme Lolium perenne ile süslemek ıstıyorum nereden temın edebılırım ?
Lollium perenne çim olarak kullanılır. Çim tohumu satılan bütün firmalarda pek çok varyetesini bulabilirsiniz.

Eski 24-09-2010, 15:29   #249
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
Merhaba Mine Hn. öncelikle sabırla herkese cevap verdiğiniz için çok teşekkürler. Yerinizi kimse dolduramaz iyiki varsınız benim sorum şu ki limon fidanıma kabuklu bit sardı. Tavsiyeler üzerine aşağıdaki linkte göreceğiniz böcek ilacını aldım. Şimdilik suya koymadan üzerine serptim biraz da ovdum. Acaba ne kadar suya ne kadar ilaç koymam gerekir? Şimdiden teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın.

Limon (Citrus) çekirdekten yetiştirme
Hay Allah, keşke almadan sorsaydınız. Bu formu tohum ilacı tohuma veya kepeğe karıştırılarak toprak zararlıları ile mücadelede kullanılıyor. Megaban4 var sıvı onunla kabuklu bit mücadelesi yapabilirdiniz. Ama yine de ben olsam size yazlık yağ verirdim...

Eski 24-09-2010, 23:41   #250
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Aslında komşudan ödünç aldım bu ilacı denemek için. Yarın çıkıp ziraatten alırım önerdiğiniz ilacı. Yazlık yağ dediğiniz nedir acaba? Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim Mine Hn. sağlıcakla kalın

bernacyhn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-09-2010, 12:41   #251
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2010
Merhaba Mine Hanım;
Bu forumda yeniyim ve size bazı sorular sormak istiyorum.
Limon yeşil toplanıp nasıl sarı limon haline getirilir?Yani erken olgunlaştırma.
Bu işlemin özel bir adı var mıdır?

halukunal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-09-2010, 08:17   #252
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Alıntı:
Gübrenin besin değerinden gayri pH değerini bilmek gerek bu soruyu cevaplamak için ama zaten çok miktarda kullanmayacaksınız. Ekstrem bir alkalilik yoksa sorun olmaz.
Çok teşekkür ederim Mine Hanım,

Ambalajın üzerinde PH değerini yazıp yazmadığını kontrol edeceğim.
saygılar,

oceanheart Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2010, 12:24   #253
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Mine Hn. merhaba,

İzmir'de Güzelbahçe'deki evimin bahçesine boyları 1.5 -2 m. arasında değişen tam 7 adet Acer Palmatum dikeceğim (ağaçlar uykuya geçtikten sonra). Şu anda hepsi saksıdalar ve bu sıcak yazı atlattılar... Bahçenin bir kenarı, evin güney-doğu tarafı oluyor ve öğleden sonra gölge oluyor. Buraya, yan yana mümkün olan en ideal şekilde dikmek istiyorum. Bununla ilgili birkaç sorum olacak:

1. Her ağacın dikiminde çukurları genişçe kazacağım ve mümkün olan en uygun toprağı kullanmak istiyorum. Size göre en iyi karışım ne olmalıdır ve hangi oranda kullanılmalıdır? (Dere kumu ve humuslu toprak kullanılması gerektiğini okumuştum.)

2. Dikimden sonra toprağın nemini kaybetmemesi için dökülmüş çam iğneleri veya başka birşey eklemeli miyim?

3. Tavsiye ettiğiniz toprak türlerini İzmir'de nereden temin edebilirim? Dere kumu diye inşaat kumu almak istemiyorum da.

Şimdiden teşekkürler.

Wolf_Kanuni Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-10-2010, 14:09   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2010
Merhaba;
Böyle bir sos site için çok teşekkür ederim.
Benim çiçeklerimin bir sorunu var ama çözemiyorum ne olduğunu.Genellikle begonya,cam güzeli gibi hassas dallı çiçeklerde görüyorum.Önce dalların ana dalla birleşim yerlerinden çürümeler başlıyor.Yapraklar sağlıklıyken hatta çiçekliyken dal çürümeye başlıyor.Onu koparıp atıyorsunuz ama başka dallar çürümeye devam ediyor en son kök çürüyor.Bu beni üzüyor,nerde yanlış yaptığımı bilemiyorum.Bugün camgüzelimin sağlam dalı da gidince size yazmaya karar verdim.
Bu konuda bana bilgi verirseniz,yol gösterirseniz çok sevinirim.

Androza Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-10-2010, 14:47   #255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2010
Zoysıa

http://www.agaclar.net/forum/showthr...481#post701481

Merhaba Mine Hanım ; ekteki linkte Zoysia hakkında tecrübesi olanlardan bilgi sormuştum .Esas olarak öğrenmek istediğim

1. Ekim ayında fideler ekilirse , kış aylarında bozulma ,donma yaşanır mı ?

2. Zoysia'nın en büyük avantajı az su istemesi ancak dezavantajı da ekildikten sonra alanı 1 yılda ancak kapaması. Bahçede boşluk gözükmemesi açısından zoysia diktikten sonra aralara normal çim tohumu+kapak atsam ,zoysia’ya zararı olur mu ? İleride zoysiayı boğar mı ?

3. Sizin bildiğiniz başka dezavantajları var mı ?

4. İstanbul, Beykoz'daki mevcut alanımızda bakımı yapılmamış,kötü durumda bir çim var. Alanımız çok güneş alıyor.zoysia'ya alternatif az su isteyen ve güneşten çok zarar görmeyen başka hangi tür çim uygun olabilir ?
Bir peyzajcı arkadaş bize , kökleri 60-100 cm derine gidebilen mera çimi önermişti.

Bu konulardaki düşüncelerinizi öğrenebilirsem çok sevinirim.

otoman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-10-2010, 08:07   #256
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Merhaba Mine hanım, çok kısa ve sık karşılaşan bir durum için sorum olacak?

Bitkilerimin özellikle güzel kokan adaçayı bitkisinin ve diğer tüm bitkiler yapraklarında derin oyuklar oluştu. Sürekli tırtıl yenmesi gibi delikler ve çok hızlı bunu yapan kimse.

Böcekleri gözle de göremiyorum. Buna uygulayabileceğim ev yapımı ilaç ya da başka bir çözüm var mı? Tüm yaprakların iskeleti kaldı.

forumda aradım bu resimdeki gibi tüm bitkiler, ama hiç bir böcek göremedim.
topraktan mı çıkıyor acaba bunlar?

http://www.agaclar.net/forum/attachm...4&d=1231012493

http://www.agaclar.net/forum/attachm...4&d=1231012493

Düzenleyen Chotanaq : 13-10-2010 saat 10:14
Chotanaq Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-10-2010, 14:30   #257
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halukunal Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım;
Bu forumda yeniyim ve size bazı sorular sormak istiyorum.
Limon yeşil toplanıp nasıl sarı limon haline getirilir?Yani erken olgunlaştırma.
Bu işlemin özel bir adı var mıdır?
Ev koşullarında bu işlem için yeşil limonlarınızı kapaklı bir kutuya yanına ikiye bölünmüş kırmızı elma koyarak yapabilirsiniz. Kapalı bir ortamda elmanın sentezleyeceği etilen limonunuzun saramasını kolaylaştıracaktır.

Eski 13-10-2010, 14:32   #258
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Böceklerin beslenme saati ile sizin gözlem yapma saatiniz aynı değilse onları göremeyebilirsiniz. Örneğin çayır tırtılları gece saatlerinde beslenir. Maymuncuklar da. Ev yapımı ilaçlarda ısırıcı çiğneyici böcekler için olanlara bakabilirsiniz.

Eski 13-10-2010, 14:37   #259
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wolf_Kanuni Mesajı Göster
Mine Hn. merhaba,

İzmir'de Güzelbahçe'deki evimin bahçesine boyları 1.5 -2 m. arasında değişen tam 7 adet Acer Palmatum dikeceğim (ağaçlar uykuya geçtikten sonra). Şu anda hepsi saksıdalar ve bu sıcak yazı atlattılar... Bahçenin bir kenarı, evin güney-doğu tarafı oluyor ve öğleden sonra gölge oluyor. Buraya, yan yana mümkün olan en ideal şekilde dikmek istiyorum. Bununla ilgili birkaç sorum olacak:

1. Her ağacın dikiminde çukurları genişçe kazacağım ve mümkün olan en uygun toprağı kullanmak istiyorum. Size göre en iyi karışım ne olmalıdır ve hangi oranda kullanılmalıdır? (Dere kumu ve humuslu toprak kullanılması gerektiğini okumuştum.)

2. Dikimden sonra toprağın nemini kaybetmemesi için dökülmüş çam iğneleri veya başka birşey eklemeli miyim?

3. Tavsiye ettiğiniz toprak türlerini İzmir'de nereden temin edebilirim? Dere kumu diye inşaat kumu almak istemiyorum da.

Şimdiden teşekkürler.
İnanın cesaret ister İzmir' de Acer palmatum dikmek. Yan yana dikerseniz çok ideal olmaz, taç çaplarını hesap edip gerekli mesafeyi bırakmanız şart.

Fidan çukurlarına kompost, bahçe toprağı ve dere kumu koyunuz. İnşşat kumu da aslında satan adam dürüstse dere kumudur. Kompost büyükbaş gübresi kompostu olmalı. Konakta tohumcuların olduğu yerde Doğa Tohumculuk' tan alabilirsiniz. Çam ibrelerini kompostlamadan koymayın. Asitliği sağlamak için her fidan çukuruna kükürt karıştırabilirsiniz.

Ahu_E beğendi.
Eski 13-10-2010, 14:39   #260
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Androza Mesajı Göster
Merhaba;
Böyle bir sos site için çok teşekkür ederim.
Benim çiçeklerimin bir sorunu var ama çözemiyorum ne olduğunu. Genellikle begonya,cam güzeli gibi hassas dallı çiçeklerde görüyorum...
Bu konuda bana bilgi verirseniz,yol gösterirseniz çok sevinirim.
Keşke bir fotoğraf görebilseydik. Şimdi ne desem boş.

Genel birkaç önlem yazayım size bir daha böyle bir durum olursa hemen o dalı kesip yara yerine oksijenli su sürün. Bitkiye de oksijenli su solüsyonu püskürtün. Toprağını da yine aynı solüsyonla ve aspirinli su ile sulayın. Tarifleri ev yapımı bitki ilaçları bölümünde bulacaksınız.

Eski 13-10-2010, 14:50   #261
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi otoman Mesajı Göster

.. Zoysia hakkında tecrübesi olanlardan bilgi sormuştum .Esas olarak öğrenmek istediğim

1. Ekim ayında fideler ekilirse , kış aylarında bozulma ,donma yaşanır mı ?

2. Zoysia'nın en büyük avantajı az su istemesi ancak dezavantajı da ekildikten sonra alanı 1 yılda ancak kapaması. Bahçede boşluk gözükmemesi açısından zoysia diktikten sonra aralara normal çim tohumu+kapak atsam ,zoysia’ya zararı olur mu ? İleride zoysiayı boğar mı ?

3. Sizin bildiğiniz başka dezavantajları var mı ?

4. İstanbul, Beykoz'daki mevcut alanımızda bakımı yapılmamış,kötü durumda bir çim var. Alanımız çok güneş alıyor.zoysia'ya alternatif az su isteyen ve güneşten çok zarar görmeyen başka hangi tür çim uygun olabilir ?
Bir peyzajcı arkadaş bize , kökleri 60-100 cm derine gidebilen mera çimi önermişti.

Bu konulardaki düşüncelerinizi öğrenebilirsem çok sevinirim.
Zoysia aslında bir sıcak iklim çimi. İstanbul' da nasıl bir sonuç verecek bilmiyorum. Kışınız sertse ve kar alıyorsanız sıkıntı olabilir. Bu yüzden dikmek istiyorsanız baharı beklemeniz gerek. Çünkü sıcak iklim çimleri kışın gelişmez. Zararlanır, yabancı otlar tarafından istila edilir.

Zoysia üstten başka çim tohumları ile tohumlanmaktan çok hoşlanmaz. Arasına ekim yapacaksınız lolyum perenne seçiniz ki boğmasın. Çim kaplayana kadar normal bakımı sürdürün. Az sulamaya sonra başlarsınız.

Toprağınızın organik maddesi yüksek olmalı ve iyi bir gelişim için hafif asidik bir yapıda olmalı.

Zoysia kışın sararıp kararacak bu görüntüyü sevecek misiniz?

Sıcak iklim çimleri daha az su isterler ama İstanbul' da nasıl olurlar? Uganda, bermuda gibi ayrık çeşitleri ve paspalum dayanıklıdır.

Sizin toprağınıza bol kompost, leonardit ve bir miktar da sututucu katmanızı tavsiye ederim, bu durumda çim verdiğiniz suyu daha uzun sürede kullanacaktır. Elbette drenaja dikkat.

Eski 14-10-2010, 13:28   #262
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Mine hanım, teşekkür ederim.

Çok tatlı upuzun bir tırtıl yakaladım akşam vakti hava yeni kararmıştı. Görmek çok zor dikkat edince gördüm ki burnumun ucunda. Ayağı diğer yaprakta elleri diğer yaprakta gibi Resmen kocaman tırtılın balkonumda ne işi var anlamadım. Önce pislediği taneleri gördüm perlit büyüklüğünde. Suçluyu çok sonra gördüm. Ben 1 tane olduğuna ihtimal veriyorum o yüzden ilaç kullanmadım ama 3-4 bitkiye nasıl atladı onu bilmiyorum.

Chotanaq Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-10-2010, 09:55   #263
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Sevgili Mine Hanım,
Çimlerimle ilgili birkaç sorum vardı. "Çim" başlığında sordum ama hiç cevap gelmedi, ilgili linki aşağıda vererek sorularımı size yöneltebilir miyim?
Teşekkürler

http://www.agaclar.net/forum/showthr...144#post706144

Eser İlhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-10-2010, 21:22   #264
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sorunuzu bulunduğu başlıkta cevapladım.

Eski 21-10-2010, 05:41   #265
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Sevgili Mine Hanım,sorumu bu kadar hızla cevapladığınız için size çok teşekkür ederim. Elimdeki çim gübresinin oranlarına hafta sonu bakıp size tekrar yazacağım. Bizleri bıkıp usanmadan desteklediğiniz için sağ olunuz ))

Eski 24-10-2010, 16:44   #266
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Sevgili Mine Hanım, elimdeki çim gübresinin oranlarına baktım : 30-5-10+ME yazıyor üzerinde. Bu oranı herhalde kullanamam diye düşündüm,çünkü azotu çok yüksek. Bitkilerin dinlenmeye girdikleri bir dönemde bu kadar yüksek azot kullanılmazmış gibi geldi bana. Doğru mu düşündüm?
Kış gübrelerinde nasıl bir oran olmalı ? Hem çim hem de diğer bahçe bitkileri; örn. leylandiler,photinialar ve genel olarak kışa girerken nasıl bir gübre takviyesi yapmalı? Photiniaların altına leonardit yayarak çapaladım.Başka da birşey yapmadım.
Bir de geçen yıl diktiğim büyükçe bir manolyam var. Altını fıstık çamı dal ve yapraklarıyla malçladım.Başka bir gübreleme gerekir mi?
Teşekkürler)

Eski 26-10-2010, 22:53   #267
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
İnanın cesaret ister İzmir' de Acer palmatum dikmek. Yan yana dikerseniz çok ideal olmaz, taç çaplarını hesap edip gerekli mesafeyi bırakmanız şart.

Fidan çukurlarına kompost, bahçe toprağı ve dere kumu koyunuz. İnşşat kumu da aslında satan adam dürüstse dere kumudur. Kompost büyükbaş gübresi kompostu olmalı. Konakta tohumcuların olduğu yerde Doğa Tohumculuk' tan alabilirsiniz. Çam ibrelerini kompostlamadan koymayın. Asitliği sağlamak için her fidan çukuruna kükürt karıştırabilirsiniz.
Çok teşekkürler Mine Hn. 2,5 m. mesafe bırakacağım aralarda, sanıyorum çok yakın olmaz değil mi?

Kompost, büyükbaş gübresi ve dere kumunu eşit oranlarda mı karıştırmamı önerirsiniz?

Bir de bu bahsettiğiniz Doğa Tohumculuk'ta, ihtiyacım olan ürünlerin hepsi (kompost, bahçe toprağı, dere kumu ve çam iğnesi) bulunur mu? Bulunmayanlar varsa, İzmir'de en güvenilir nereden temin edebilirim?

Tekrar teşekkürler.

Wolf_Kanuni Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-10-2010, 00:13   #268
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Sevgili Mine Hanım, elimdeki çim gübresinin oranlarına baktım : 30-5-10+ME yazıyor üzerinde. Bu oranı herhalde kullanamam diye düşündüm,çünkü azotu çok yüksek. Bitkilerin dinlenmeye girdikleri bir dönemde bu kadar yüksek azot kullanılmazmış gibi geldi bana. Doğru mu düşündüm?
Kış gübrelerinde nasıl bir oran olmalı ? Hem çim hem de diğer bahçe bitkileri; örn. leylandiler,photinialar ve genel olarak kışa girerken nasıl bir gübre takviyesi yapmalı? Photiniaların altına leonardit yayarak çapaladım.Başka da birşey yapmadım.
Bir de geçen yıl diktiğim büyükçe bir manolyam var. Altını fıstık çamı dal ve yapraklarıyla malçladım.Başka bir gübreleme gerekir mi?
Teşekkürler)
Elinizdeki gübre sizin de söylediğiniz gibi yüksek azot içeriği nedeniyle bahara ve yaza uygun.

Kışa girerken bitkilerinizi fosfor ve potasyumu yüksek bir gübreyle birlikte kompost verin ve bırakın. Başka birşeye gerek yok. Malçlamak gübreleme ile aynı şey değil. Manolyanızı da kış gübresi ile destekleyebilirsiniz.

Eski 27-10-2010, 00:18   #269
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wolf_Kanuni Mesajı Göster
Çok teşekkürler Mine Hn. 2,5 m. mesafe bırakacağım aralarda, sanıyorum çok yakın olmaz değil mi?

Kompost, büyükbaş gübresi ve dere kumunu eşit oranlarda mı karıştırmamı önerirsiniz?

Bir de bu bahsettiğiniz Doğa Tohumculuk'ta, ihtiyacım olan ürünlerin hepsi (kompost, bahçe toprağı, dere kumu ve çam iğnesi) bulunur mu? Bulunmayanlar varsa, İzmir'de en güvenilir nereden temin edebilirim?

Tekrar teşekkürler.
2,5 hatta 3 m olur. Nasıl bir görüntü yakalamk istediğiniz de önemli.

Doğa tohumculukta iyi kaliteli kompost bulursunuz ama dere kumu, toprak ve çam ibresi bulamazsınız.

Bunlar için de Narlıdere' de Mevsel' e bakın. Çam ibresinden vazgeçin. Kompostlanması çok uzun sürer. Onun yerine asitliği yüksek bir torf alın, harca katın. Baltık torflarının asitliği yüksektir. Gartengold marka iyidir. Netten de sipariş edip alabilirsiniz.

Ahu_E beğendi.
Eski 27-10-2010, 06:48   #270
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Teşekkürler Mİne Hanım, hemen bu hafta sonu dedğiniz gibi bir gübreleme yapacağım bahçeme )

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024