agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Biçim verme teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/)
-   -   Çin Karaağacı (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/8773.htm)

vyssera 08-05-2008 22:05

Çin Karaağacı

Çin karaağaçları Trabzona geldi, üzerinde çalışabiliriz.

Ali H. ALI 09-05-2008 13:44

Bir cin karaagaci alip, yere diker ve yerde alabildigince gelisirse. Uzerinden hava koklendirmesi ile, istediginiz gibi bonsailer yapmak icin onlarca fidan elde edebilirsiniz. Sonra bu fidanlarin birini,uzerinden fidan elde etmek icin kalici olarak yere diker, diger taraftan, zaman icerisinde govdesi kalinlasacak olan yere dikmis oldugunuz ilk agacinizi da topraktan cikarip tekrar bonsai yapabilirsiniz. Bu arada budaycaginiz kokleri de celik gibi kullanip fidanlar elde edebilirsiniz.

vyssera 09-05-2008 17:38

Hocam güzel bir fikir, bir Çin karaağacından gelişmiş bir ağaç elde etmemiz Trabzon grubu için güzel bir nimet olacak ;)

Ali H. ALI 12-05-2008 11:44

2 Eklenti(ler)
Vyssera topraga dikeceginiz Cin karaagacinin, sadece yazida kalip unutulmamasi icin sizi bu ise tesvik etmek icin, bahceye diktigim 3 yilik Cin karaagaclarindan, havai koklendirme ile elde edecegim daldaki fidanin, koklenmis hali.

Eklenti 36888
Havai koklendirme

Eklenti 36889
Yapraklarini dokmiye hazir 3 ayri Cin karaagacindan alinmis yapraklarin fotografi.

Aytaç Eroğlu 12-05-2008 12:21

yaprakları çok ama çok ufak özel bir türmü yoksa yaprak küçültmemi yapılmış gerçi ticari bir işte böyle işlemler yapılırmı bilmiyorum ama benim ilgimi çekmeyi başardılar.

Ali H. ALI 12-05-2008 12:59

Picea pungens, Iyi gunler
Cin karaagacinin yapraklari kolaylikla kuculebiliyor, belki yapraklar kucultulmustur.

Govdedeki kabuk yapisi cok puruzlu olan bir cesitin yapraklari ise cok daha kucuktur

Cinin soguk ikliminde yetisen Cin karaagaclari, Karadeniz iklimine hemen uyum sagliyacagini dusunuyorum.

Hepinize kolay gelsin.

vyssera 12-05-2008 21:21

Bonsaiye uygun türlerin bölgemizde yetiştirilmesini ben de istiyorum, bu yüzden gerçekten bir Çin karaağacı alıp toprağa dikmeye karar verdim, ama bu haftasonu Yalova'ya gitmeyi düşündüğümden, orada çok daha ucuza bulurum diye beklemedeyim. Olmazsa dönüp burdan da alabilirim.

Picea pungens'in de dediği gibi, burada satılan ağaçların yaprakları yaklaşık 4-5 mm civarında, normalde bir Çin karaağacı yaprağı ne kadar oluyor? fotoğraftan ebatlarını tam tahmin edemedim hocam.

Ali H. ALI 13-05-2008 12:34

1 Eklenti(ler)
Vyssera, yaprak boylarini, anlamaniz icin yanlarina bir kursun kalem koyuyorum.

Eklenti 37041

Yukardaki yapraklar, yere dikilmis agaclardan, altakiler ise bonsailerden alinmis yapraklar.

Ali H. ALI 13-05-2008 12:51

4 Eklenti(ler)
Cin karaagaci ile Japon karaagaci (Zelkova serrata) birbirlerine benzemelerinden oturu cogu zaman karistiriliyor. Hazir bir arkadas zelkova agaclarinizin yapraklarini da eklermisiniz diye sorunca. Cin karaagac yapraklarinin yaninda Zelkovanin yapraklari da olursa bu iki agaci tanimaniza
yardimci olur diye ben de, bir iki fidan aldigim yerden ,son baharin ilk gunlerinde cektigim bu fotograflari da sizlerle paylasayim dedim.

Eklenti 37047

Eklenti 37048

Eklenti 37049

Japon karaagaclari (Zelkova serrata)

Eklenti 37050
Bu da bir gun iyi bir bonsai olacagini dusunup de aldigim Japon karaagacim.

vyssera 13-05-2008 15:15

Sağolun hocam, bizim yerli karaağaçlardan yaprak boyutu olarak pek bir farkları yok demekki.

Ali H. ALI 14-05-2008 13:22

Ordaki yerli karaagac yapraklarinin boyutlarini bilmiyorum. Ama burdaki Ingiliz karaagaci yapraklarinin boyutlari Cin karaagacinin yapraklarindan buyuktur.
Japon karaagacinin yapraklari ise Ingiliz karaagaci yapraklari boyutundadir.

vyssera 15-05-2008 22:18

Hocam yerli karaağaçların yaprakları bu ağaçlara göre biraz daha büyük, ayrıca Çin karaağaçlarındaki sevimli renkleri onlarda göremedim. Bir de kesin sebebini bilememekle beraber, Türkiye'deki karaağaç populasyonu büyük ölçüde yok oldu. Belli bir boya ulaşınca kuruyorlar. Sanırım termik santrallerle ilgili bir durum.

Harun Parlak 15-05-2008 22:25

Sayın veysera karadenizde tv yayınları başladıkdan sonra kurumaya başladı bu kara ağaçlar.
En azından benim gözlemim böyle.

vyssera 15-05-2008 23:29

Öyle bir söylenti de vardı, Tv yayınının frekansı vs. ile ilgili bir durum diye. Doğrudur Tekin bey.

Ali H. ALI 16-05-2008 15:18

Dunyanin her yerindeki karaagaclari tehtit eden "DUCH ELM DISAESE" Melbourne'da ozellikle sehir icerisinde dikili olan asirlik Ingiliz karaagaclarini da tehtit ediyor ve agaclari bu hastaliktan korumak icin binlerce dolar harcaniyor.

Bir bocegin neden oldugu bu hastalik, govdede su yurumesini engelliyor ve agac kisa bir sure sonra oluyor. Agactan agaca cesitli yollardan gecen bu bocek hastaligi da tasiyor ve hastaliga bulasan agacin olumden kurtulmasi imkansiz gibi.

Umarim Karadeniz bolgesindeki karaagaclarin olum nedeni bu hastalik degldir. asagidaki linkte bu bocek ve hastalik hakkinda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

http://www.regina.ca/trees/battle_DED.htm

vyssera 16-05-2008 16:12

Aslında agaclar.net'te olduğumuza göre bunun kesin sebebini bilen muhakkak vardır. Belki Tekin bey'in ifade ettiği Tv yayınları, belki hastalık belki de termik santrallerdir.

bragfor 23-05-2008 12:32

ben şahin incedemiroğlu orm.yük.müh. karaağaçlar ile ilgili master tezim var. karaağaçların yok olma nedenini çok iyi biliyorum

bragfor 23-05-2008 12:44

doğal yaşam alanları daraltılan her canlı yok olma tehdidi altındadır. karaağaçlar su gereksinimleri yüksek genellikle dere vejetasyonunda varlığını sürdürebilen bitkilerdir. tarımalanlarının genişlemesiyle karaağaç yaşam alanları parçalı populasyonlara dönüşmüştür. genetik çeşitliliğin giderek azalması hastalıklara duyarlı bireyler meydana gelmesine sebep olmaktadır. bundan dolayıdır ki dünya üzerinde karaağaçlara her türlü hastalık tasallut olmaktadır. karaağaçları korumanın yolu doğal yaşam alanlarını(in-situ) muhafaza etmek **** yaşam alanında yok olmak üzere olan populasyonları doğal yaşam alanları dışında (ex-situ) tesis etmektir. özet olarak karaağaçların korunmasının tek yolu genetik çeşitliliği yüksek ağaçlandırmalar yapmak(tohum yoluyla yetiştirilecek üretim materyali fidanlar kullanmak) ve yaşam alanlarını korumaktır.

Ali H. ALI 23-05-2008 15:31

Sahin bey iyi gunler, aramiza hos geldiniz.
Karaagaclarin yok olmasi hakkinda verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.
Hosca kaliniz.

bragfor 24-05-2008 12:04

merhaba hoşbulduk teşekkür ederim. orman mühendisi olarak bu forumve bilişim sitesine geçkatılmışolmanın üzüntüsünü yaşıyorum. işlerimiz genellikle arazilerde olduğundan internete olabildiğince girebiliyoruz. siz hangi meslek dalındasınız?

vyssera 24-05-2008 13:27

Hoşgeldiniz Şahin bey, Karaağaç konusunda aydınlatmış oldunuz, teşekkür ederim. Ben diş hekimiyim . Fırsat buldukça ağaçlarla ilgileniyorum, sevgiler.

Ali H. ALI 24-05-2008 13:36

Sahin bey buraya katilmakta gec kaldiginiz icin uzulmeyiniz. paylasilan tum bilgiler burada duruyor ve sizin de paylasip ekliyeceginiz bilgilerle bircok uye yararlanacaktir.

Ben fabrikada calisan bir isciyim, bitkiler uzerinde bir akedemik egitimim yok.
sadece sevdigimden onlarla ilgileniyorum. ozellikle de bonsai ile.
Sevgiler.

bragfor 30-05-2008 14:42

arkadaşlar ben dünya üzerinde karaağaçların yok olma tehdidinin en başta gelen ana nedenini belirttim. Tabi ki sadece yaşam alanlarını kurtarsak şu saatten sonra karaağaçları kestirmesek tohum yoluyla gelen, genetik çeşitliliği yüksek karaağaç plantasyonları kursak bu en köklü çözüm olur. bunun dışında hepimiz toprakla bitkilerle biraz da olsa uğraşmışızdır. ben manisa'da bağcılıkta yapıyorum bağlarında o kadar çok mantar, böcek hastalığı var ki ilaçlarla önlem almazsanız onun bile sonu gelebilir. Gediz havzasında inanın, ilaçsız bağcılık yapılmıyor. kerestelik orman ağaçları da aynı. kızılçam da çamkese böceği, kayında mantari zararlar, kuraklık, yağış düzensizliği nedeniyle kurumaya başlayan güzelim karadeniz ormanları kısaca tehdit her bölgede her türde var. bakın verdiğim örneklerde bitkilerde evrim sürecinin insan kaynaklı hızlandırılması daima söz konusu. bu gün var olan doğal ormanlarımız ve bu ormanlarda bulunan bitki türlerimiz evrim sürecinde her türlü hastalık ve böcek zararlarına karşı dayanıklı genler (genotip) oluşturarak, çevresel etkilere karşı dayanıklı türler **** tipler(ekotip) oluşturarak günümüze kadar gelmişlerdir. karaağaçlarında doğal evrim sürecinde bir azalma yaşaması normal.kurtaracak olanda insan yok edecek olanda insan
sabırla okuduğunuz için teşekkürederim.

vyssera 30-05-2008 17:34

Teşekkür ederim, konuyu dağıtıyor olsak da belirtmeden geçemeyeceğim, Soymuk böceği doğu ladini ormanlarının 3 te 1 'ini yok etti ve benim yaylamda 10 yıl sonra büyük ağaç kalmayacakmış, sadece fidanların kalacağı söyleniyor. Alınan önlemler tamamen yetersiz.

vyssera 30-05-2008 17:35

Bu arada son karaağacı da ben aldım dün, toprağa dikmeden önce bu pazar havai köklendirme yapacağım onda. Sevgiler.

Ali H. ALI 01-06-2008 10:57

Cin karaagacin hayirli olsun Vyssera.

vyssera 01-06-2008 22:56

Hocam sağolun, atölye çalışmasında havai köklendirme de yaptık ona, köklenince alt gövdeyi toprağa dikeceğim.

mstfylcn 09-08-2013 14:19

Çin Karaağacı

1 Eklenti(ler)
Çin Karaağacı dış mekanda mı yoksa iç mekanda mı daha iyi gelişir? Uzun süre susuz kaldığı için bütün yapraklarını döktü, şu an bazı dallarında çok minik tomurcuklar var.

- Onu kurtarmak için ne yapmalıyım?

- Bonsai saksısından çıkarıp daha büyük ve geniş bir saksıya alsam kendisini toparlayabilir mi?

- İlave besin olarak ne vermeliyim?

- Ne sıklıkla sulamalıyım?

Teşekkür ederim.

Özgür Tosun 12-08-2013 11:27

Mersin de dış mekanda çıldırıyorlar (sanırım %75-80 nem ile alakalı), bonsai saksısında 70 cm lik sürgünler elde ettim. Ama siz bu haliyle doğrudan güneş altına koymayın. Gece ve gündüz arasındaki ısı farklılığını yaşayabileceği bir noktaya koyun.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024