agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2008, 22:05   #1
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Çin Karaağacı

Çin karaağaçları Trabzona geldi, üzerinde çalışabiliriz.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 13:44   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Bir cin karaagaci alip, yere diker ve yerde alabildigince gelisirse. Uzerinden hava koklendirmesi ile, istediginiz gibi bonsailer yapmak icin onlarca fidan elde edebilirsiniz. Sonra bu fidanlarin birini,uzerinden fidan elde etmek icin kalici olarak yere diker, diger taraftan, zaman icerisinde govdesi kalinlasacak olan yere dikmis oldugunuz ilk agacinizi da topraktan cikarip tekrar bonsai yapabilirsiniz. Bu arada budaycaginiz kokleri de celik gibi kullanip fidanlar elde edebilirsiniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 17:38   #3
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Hocam güzel bir fikir, bir Çin karaağacından gelişmiş bir ağaç elde etmemiz Trabzon grubu için güzel bir nimet olacak

Eski 12-05-2008, 11:44   #4
Ağaç Dostu

Vyssera topraga dikeceginiz Cin karaagacinin, sadece yazida kalip unutulmamasi icin sizi bu ise tesvik etmek icin, bahceye diktigim 3 yilik Cin karaagaclarindan, havai koklendirme ile elde edecegim daldaki fidanin, koklenmis hali.

cin karaagaci1 002.jpg
Havai koklendirme

cin karaagaci1 003.jpg
Yapraklarini dokmiye hazir 3 ayri Cin karaagacindan alinmis yapraklarin fotografi.

Eski 12-05-2008, 12:21   #5
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
yaprakları çok ama çok ufak özel bir türmü yoksa yaprak küçültmemi yapılmış gerçi ticari bir işte böyle işlemler yapılırmı bilmiyorum ama benim ilgimi çekmeyi başardılar.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 12:59   #6
Ağaç Dostu

Picea pungens, Iyi gunler
Cin karaagacinin yapraklari kolaylikla kuculebiliyor, belki yapraklar kucultulmustur.

Govdedeki kabuk yapisi cok puruzlu olan bir cesitin yapraklari ise cok daha kucuktur

Cinin soguk ikliminde yetisen Cin karaagaclari, Karadeniz iklimine hemen uyum sagliyacagini dusunuyorum.

Hepinize kolay gelsin.

Eski 12-05-2008, 21:21   #7
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Bonsaiye uygun türlerin bölgemizde yetiştirilmesini ben de istiyorum, bu yüzden gerçekten bir Çin karaağacı alıp toprağa dikmeye karar verdim, ama bu haftasonu Yalova'ya gitmeyi düşündüğümden, orada çok daha ucuza bulurum diye beklemedeyim. Olmazsa dönüp burdan da alabilirim.

Picea pungens'in de dediği gibi, burada satılan ağaçların yaprakları yaklaşık 4-5 mm civarında, normalde bir Çin karaağacı yaprağı ne kadar oluyor? fotoğraftan ebatlarını tam tahmin edemedim hocam.

Eski 13-05-2008, 12:34   #8
Ağaç Dostu

Vyssera, yaprak boylarini, anlamaniz icin yanlarina bir kursun kalem koyuyorum.

sonbahar yapraklari 005.jpg

Yukardaki yapraklar, yere dikilmis agaclardan, altakiler ise bonsailerden alinmis yapraklar.

Eski 13-05-2008, 12:51   #9
Ağaç Dostu

Cin karaagaci ile Japon karaagaci (Zelkova serrata) birbirlerine benzemelerinden oturu cogu zaman karistiriliyor. Hazir bir arkadas zelkova agaclarinizin yapraklarini da eklermisiniz diye sorunca. Cin karaagac yapraklarinin yaninda Zelkovanin yapraklari da olursa bu iki agaci tanimaniza
yardimci olur diye ben de, bir iki fidan aldigim yerden ,son baharin ilk gunlerinde cektigim bu fotograflari da sizlerle paylasayim dedim.

sonbahar yapraklari 001.jpg

sonbahar yapraklari 003.jpg

sonbahar yapraklari 004.jpg

Japon karaagaclari (Zelkova serrata)

sonbahar yapraklari 006.jpg
Bu da bir gun iyi bir bonsai olacagini dusunup de aldigim Japon karaagacim.

Eski 13-05-2008, 15:15   #10
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Sağolun hocam, bizim yerli karaağaçlardan yaprak boyutu olarak pek bir farkları yok demekki.

Eski 14-05-2008, 13:22   #11
Ağaç Dostu

Ordaki yerli karaagac yapraklarinin boyutlarini bilmiyorum. Ama burdaki Ingiliz karaagaci yapraklarinin boyutlari Cin karaagacinin yapraklarindan buyuktur.
Japon karaagacinin yapraklari ise Ingiliz karaagaci yapraklari boyutundadir.

Eski 15-05-2008, 22:18   #12
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Hocam yerli karaağaçların yaprakları bu ağaçlara göre biraz daha büyük, ayrıca Çin karaağaçlarındaki sevimli renkleri onlarda göremedim. Bir de kesin sebebini bilememekle beraber, Türkiye'deki karaağaç populasyonu büyük ölçüde yok oldu. Belli bir boya ulaşınca kuruyorlar. Sanırım termik santrallerle ilgili bir durum.

Eski 15-05-2008, 22:25   #13
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın veysera karadenizde tv yayınları başladıkdan sonra kurumaya başladı bu kara ağaçlar.
En azından benim gözlemim böyle.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 23:29   #14
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Öyle bir söylenti de vardı, Tv yayınının frekansı vs. ile ilgili bir durum diye. Doğrudur Tekin bey.

Eski 16-05-2008, 15:18   #15
Ağaç Dostu

Dunyanin her yerindeki karaagaclari tehtit eden "DUCH ELM DISAESE" Melbourne'da ozellikle sehir icerisinde dikili olan asirlik Ingiliz karaagaclarini da tehtit ediyor ve agaclari bu hastaliktan korumak icin binlerce dolar harcaniyor.

Bir bocegin neden oldugu bu hastalik, govdede su yurumesini engelliyor ve agac kisa bir sure sonra oluyor. Agactan agaca cesitli yollardan gecen bu bocek hastaligi da tasiyor ve hastaliga bulasan agacin olumden kurtulmasi imkansiz gibi.

Umarim Karadeniz bolgesindeki karaagaclarin olum nedeni bu hastalik degldir. asagidaki linkte bu bocek ve hastalik hakkinda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

http://www.regina.ca/trees/battle_DED.htm

Eski 16-05-2008, 16:12   #16
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Aslında agaclar.net'te olduğumuza göre bunun kesin sebebini bilen muhakkak vardır. Belki Tekin bey'in ifade ettiği Tv yayınları, belki hastalık belki de termik santrallerdir.

Eski 23-05-2008, 12:32   #17
Ağaçsever

bragfor's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2008
ben şahin incedemiroğlu orm.yük.müh. karaağaçlar ile ilgili master tezim var. karaağaçların yok olma nedenini çok iyi biliyorum

bragfor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 12:44   #18
Ağaçsever

bragfor's Avatar

doğal yaşam alanları daraltılan her canlı yok olma tehdidi altındadır. karaağaçlar su gereksinimleri yüksek genellikle dere vejetasyonunda varlığını sürdürebilen bitkilerdir. tarımalanlarının genişlemesiyle karaağaç yaşam alanları parçalı populasyonlara dönüşmüştür. genetik çeşitliliğin giderek azalması hastalıklara duyarlı bireyler meydana gelmesine sebep olmaktadır. bundan dolayıdır ki dünya üzerinde karaağaçlara her türlü hastalık tasallut olmaktadır. karaağaçları korumanın yolu doğal yaşam alanlarını(in-situ) muhafaza etmek **** yaşam alanında yok olmak üzere olan populasyonları doğal yaşam alanları dışında (ex-situ) tesis etmektir. özet olarak karaağaçların korunmasının tek yolu genetik çeşitliliği yüksek ağaçlandırmalar yapmak(tohum yoluyla yetiştirilecek üretim materyali fidanlar kullanmak) ve yaşam alanlarını korumaktır.

Eski 23-05-2008, 15:31   #19
Ağaç Dostu

Sahin bey iyi gunler, aramiza hos geldiniz.
Karaagaclarin yok olmasi hakkinda verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.
Hosca kaliniz.

Eski 24-05-2008, 12:04   #20
Ağaçsever

bragfor's Avatar

merhaba hoşbulduk teşekkür ederim. orman mühendisi olarak bu forumve bilişim sitesine geçkatılmışolmanın üzüntüsünü yaşıyorum. işlerimiz genellikle arazilerde olduğundan internete olabildiğince girebiliyoruz. siz hangi meslek dalındasınız?

Eski 24-05-2008, 13:27   #21
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Hoşgeldiniz Şahin bey, Karaağaç konusunda aydınlatmış oldunuz, teşekkür ederim. Ben diş hekimiyim . Fırsat buldukça ağaçlarla ilgileniyorum, sevgiler.

Eski 24-05-2008, 13:36   #22
Ağaç Dostu

Sahin bey buraya katilmakta gec kaldiginiz icin uzulmeyiniz. paylasilan tum bilgiler burada duruyor ve sizin de paylasip ekliyeceginiz bilgilerle bircok uye yararlanacaktir.

Ben fabrikada calisan bir isciyim, bitkiler uzerinde bir akedemik egitimim yok.
sadece sevdigimden onlarla ilgileniyorum. ozellikle de bonsai ile.
Sevgiler.

Eski 30-05-2008, 14:42   #23
Ağaçsever

bragfor's Avatar

arkadaşlar ben dünya üzerinde karaağaçların yok olma tehdidinin en başta gelen ana nedenini belirttim. Tabi ki sadece yaşam alanlarını kurtarsak şu saatten sonra karaağaçları kestirmesek tohum yoluyla gelen, genetik çeşitliliği yüksek karaağaç plantasyonları kursak bu en köklü çözüm olur. bunun dışında hepimiz toprakla bitkilerle biraz da olsa uğraşmışızdır. ben manisa'da bağcılıkta yapıyorum bağlarında o kadar çok mantar, böcek hastalığı var ki ilaçlarla önlem almazsanız onun bile sonu gelebilir. Gediz havzasında inanın, ilaçsız bağcılık yapılmıyor. kerestelik orman ağaçları da aynı. kızılçam da çamkese böceği, kayında mantari zararlar, kuraklık, yağış düzensizliği nedeniyle kurumaya başlayan güzelim karadeniz ormanları kısaca tehdit her bölgede her türde var. bakın verdiğim örneklerde bitkilerde evrim sürecinin insan kaynaklı hızlandırılması daima söz konusu. bu gün var olan doğal ormanlarımız ve bu ormanlarda bulunan bitki türlerimiz evrim sürecinde her türlü hastalık ve böcek zararlarına karşı dayanıklı genler (genotip) oluşturarak, çevresel etkilere karşı dayanıklı türler **** tipler(ekotip) oluşturarak günümüze kadar gelmişlerdir. karaağaçlarında doğal evrim sürecinde bir azalma yaşaması normal.kurtaracak olanda insan yok edecek olanda insan
sabırla okuduğunuz için teşekkürederim.

Eski 30-05-2008, 17:34   #24
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Teşekkür ederim, konuyu dağıtıyor olsak da belirtmeden geçemeyeceğim, Soymuk böceği doğu ladini ormanlarının 3 te 1 'ini yok etti ve benim yaylamda 10 yıl sonra büyük ağaç kalmayacakmış, sadece fidanların kalacağı söyleniyor. Alınan önlemler tamamen yetersiz.

Eski 30-05-2008, 17:35   #25
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Bu arada son karaağacı da ben aldım dün, toprağa dikmeden önce bu pazar havai köklendirme yapacağım onda. Sevgiler.

Eski 01-06-2008, 10:57   #26
Ağaç Dostu

Cin karaagacin hayirli olsun Vyssera.

Eski 01-06-2008, 22:56   #27
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Hocam sağolun, atölye çalışmasında havai köklendirme de yaptık ona, köklenince alt gövdeyi toprağa dikeceğim.

Eski 09-08-2013, 14:19   #28
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 5
Çin Karaağacı

Çin Karaağacı dış mekanda mı yoksa iç mekanda mı daha iyi gelişir? Uzun süre susuz kaldığı için bütün yapraklarını döktü, şu an bazı dallarında çok minik tomurcuklar var.

- Onu kurtarmak için ne yapmalıyım?

- Bonsai saksısından çıkarıp daha büyük ve geniş bir saksıya alsam kendisini toparlayabilir mi?

- İlave besin olarak ne vermeliyim?

- Ne sıklıkla sulamalıyım?

Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 3.jpg (72.7 KB, 194 views)

Düzenleyen mstfylcn : 09-08-2013 saat 14:49
mstfylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 11:27   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2007
Mersin de dış mekanda çıldırıyorlar (sanırım %75-80 nem ile alakalı), bonsai saksısında 70 cm lik sürgünler elde ettim. Ama siz bu haliyle doğrudan güneş altına koymayın. Gece ve gündüz arasındaki ısı farklılığını yaşayabileceği bir noktaya koyun.

Özgür Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024