agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2008, 12:06   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
4 ay kadar once aldigim ve hafif budamalar yaptigim mazilardan bir tanesi uzerinde telleme yapip dal dizimi yaptim paylasmak istedim belki telleme ve dal diziminde yardimci olur.

Agac cok genc oldugundan(sanirim, 4-5yasinda) telleri genc dallar uzerine mumkun oldugunca gevsek sarmaya calistim.

mazi telleme. 002.jpg

mazi telleme. 003.jpg

mazi telleme. 004.jpg

mazi telleme. 006.jpg

Akhilleus beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 13:50   #32
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
İlk dal olarak bıraktığınız ( yere paralel olan ) onun akıbeti ne olacak.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 10:38   #33
Ağaç Dostu

O dali ilk dal olarak dusundum ve oraya bukup koydum. Umarim akibeti de ilk dal olur
Agac bonsai saksisina gecirildiginde, toprak altindaki govde biraz daha yukari cikacagindan ilk dal yaklasik agacin, boyunun 3/1 gibi bir yerde olacak.

Ilk dalin altindaki budanmis olanlar da, kabuklari soyulup kurumus dal gorunumu verilecek.

Akhilleus beğendi.
Eski 28-10-2008, 11:45   #34
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

alt dalları anlamıştımda ilk dal olarak düşünülen yapı nerede ise gövdeyle aynı kalınlıkta ve lider olarak seçilen yapıdan daha kalın o sebepten sormuştum.

Eski 28-10-2008, 13:25   #35
Ağaç Dostu

Eklenen ilk fotografa bakarsaniz, ilk dal olarak secilen dalin govdeden(lider) daha kalin olmadigini ama govde kalinligina yakin oldugunu gorebilirsiniz.

Govde olarak secilen dalin uzerindeki dalciklarin da verecegi enerji ile ilk daldan daha fazla bir kalinliga erisecegini . Ilk dal genelde agacin en kalin dali olur. Diger dallara gore kalin olacak olan ilk dalin, govdeye gore zaman icerisinde cok daha ince kalacagini dusunuyorum.

Akhilleus beğendi.
Eski 28-10-2008, 13:44   #36
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Teşekkür ederim.

Akhilleus beğendi.
Eski 06-01-2010, 14:25   #37
Ağaçsever

dilekağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2007
Çok eğitici bir başlık olmuş.Ali Bey ellerinize sağlık.Bol yeşilli günler diliyorum.

dilekağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 12:48   #38
Yeni Üye

ahkam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2010
Wink Teller

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
İstanbul'da tel arayanlar Karaköy de Tersane Cadesi Galata Mahkemesi sokak civarında Aliminyumculardan alabilir.

başka bir yerde bulabilirmiyiz ?

ahkam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 14:48   #39
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn ahkam,

Eger sanayi bölgesindeki hurdacilara gidersen oralarda kullanılmış telleri cok cok ucuza bulma şansın var! Büyük marketlerde metresi 3-5 TL ye satilan kalın telleri ben kendi ilimde araba veya diger hurdacilarin oldugu bölgeden neredeyse kilolarca alıp aynı parayı veriyorum!

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 22:25   #40
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Topkapı civarında da tel üreticileri ve satıcıları bulunuyor.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2010, 08:20   #41
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Elektrik iletim hatlarında kullanılan tellerin montaj artıklarından bulabilirseniz çok uygun bir malzemedir. Özellikle kalınca dalların tellenmesinde kalın tele ihtiyaç duyulur. Bakır teller daha maliyetlidir. Halbuki bahsettiğim bu teller aluminyum olup hurda olarak alınabilir.

Kalınlık olarak 2 mm'den 6 mm'ye kadar bulunabilir. Yalnız çok sert ve kırılgan olduğundan yumuşatma yapılmadan kullanılamaz. Saman ateşi üzerinde eritmemeye dikkat ederek ısıtıp kendi halinde soğutursanız çok yumuşak bir hale gelir.

İnce dalların tellenmesi için ise bakır tel kullanıyorum. Bu telleri de bobinajcılardan temin edebilirsiniz.

Yanık ve sargısı yenilenecek motorlardan sökülen ve yine hurdaya atılan teller içerisinden uygun kalınlık ve boylarda olanlardan seçilebilir.

Bu tellerin de yine ısıtılıp yumuşatılması şarttır. Üzerlerinde çok ince bir vernik tabakası olması, küçük de olsa bir dezavantajdır.

Ben bu telleri çok yoğun olarak kullanıyorum ve son derece memnunum.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2010, 12:56   #42
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2010
ben mesaj atıorum ama nereye yazdıgımı bulamıom daha sıteye adapte olamadım yardımcı olacak bırı yokmu

ahmet_ex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2010, 13:07   #43
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

ahmet_ex bey,

Yukarıdaki "Arama" tuşuna tıkladığınızda çıkan kutuda "Ayrıntılı arama" kısmına basın.
Gelen pencerede "Kullanıcı Adına Göre Ara" kısmına kendi rumuzunuzu yazın ve alttaki kutuda da "kullanıcının mesajlarını bul" kısmını seçin ve enter tuşuna basın. Karşınıza sizin mesaj attığınız linkler gelecektir.

Size ilk etapta yardımcı olması için mesaj yazdığınız linkleri veriyorum:
Telleme (Wiring)
Süpürge Tarzı / Broom Style / Hokidachi

Ancak, sanırım öncelikle "Forum Yardım" ve "Forum kullanma kılavuzu" bölümlerini okursanız size daha iyi yardımcı olur! Böylece başlıkla ilgisiz mesajlarla başlığı fazla meşgul etmemiş oluruz. Ayrıca "Aktif konular" linkine tıklayarak en son ziyaretinizden sonra gönderilen mesajları da görüntüleyebilirsiniz.

Akhilleus beğendi.
Eski 10-08-2010, 12:16   #44
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msgurkan Mesajı Göster
Elektrik iletim hatlarında kullanılan tellerin montaj artıklarından bulabilirseniz çok uygun bir malzemedir. Özellikle kalınca dalların tellenmesinde kalın tele ihtiyaç duyulur. Bakır teller daha maliyetlidir. Halbuki bahsettiğim bu teller aluminyum olup hurda olarak alınabilir.

Kalınlık olarak 2 mm'den 6 mm'ye kadar bulunabilir. Yalnız çok sert ve kırılgan olduğundan yumuşatma yapılmadan kullanılamaz. Saman ateşi üzerinde eritmemeye dikkat ederek ısıtıp kendi halinde soğutursanız çok yumuşak bir hale gelir.

İnce dalların tellenmesi için ise bakır tel kullanıyorum. Bu telleri de bobinajcılardan temin edebilirsiniz.

Yanık ve sargısı yenilenecek motorlardan sökülen ve yine hurdaya atılan teller içerisinden uygun kalınlık ve boylarda olanlardan seçilebilir.

Bu tellerin de yine ısıtılıp yumuşatılması şarttır. Üzerlerinde çok ince bir vernik tabakası olması, küçük de olsa bir dezavantajdır.

Ben bu telleri çok yoğun olarak kullanıyorum ve son derece memnunum.

Kullandığım bu tellere örnek olarak bir resim ekliyorum. Ortadakiler ısıtılarak yumuşatılmış olanlardır.

Bakır olan üstteki iki demet bobinaj telleri, alttaki aluminyum olanlar ise elektrik iletim hatları montaj artıklarıdır.

Telller09082010.jpg

Akhilleus beğendi.
Eski 10-08-2010, 12:53   #45
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn Mehmet bey, tam emin olmamakla birlikte en alttaki tellerin yani elektrik iletim hatlarında kullanılmış tellerin aluminyum oldugunu sanmıyorum, zira bildigim kadariyla aluminyum teller genleşme katsayısı çok yüksek oldugu icin yuksek gerilim ve sehir sebekelerinde/iletim hatlarında pek kullanılmıyor. Gecenlerde ben de bu sekilde bir demet tel bulmustum ama celik desem celik degil, aluminyum desem aluminyum degil! Degisik bir alasim olabilir!

Eski 10-08-2010, 16:32   #46
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Elektrik Üretim santralları yöneticisi olmam dolayısı ile konu hakkındaki bilgime güvenebilirsiniz. Hattın mukavemeti için örgünün merkezinde çelik tel demeti de var.

Ancak dıştan görünür olan teller aluminyumdur. Isıtılıp yumuşatıldığı zaman, kalın tel ihtiyacı için mükemmel ve ucuz bir kaynaktır.

Akhilleus beğendi.
Eski 11-08-2010, 02:09   #47
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

O zaman bendeki demet demekki merkezdeki demet

Akhilleus beğendi.
Eski 05-10-2010, 09:26   #48
Yeni Üye

gülağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2010
peki telleri ne zaman çıkarmamız gerekiyor?

gülağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 12:38   #49
Ağaç Dostu

Tel sarili yerleri surekli gozleyip(ozellikle de bitkilerin buyume mevsiminde)
tellerin sarili oldugu dal ve govde icine gomulmesine izin vermeyiniz.

Asagidaki linkte bilgiler bulacaksiniz.
Telleme (Wiring)

Eski 11-11-2010, 16:38   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2010
[QUOTE=bonsaisever;169827]seckayn, tellemeyi 3-4 yıla yayarsanız gövdenin kalınlaşmasına sebep olacak ve işinizi zorlaştıracaksınız.
Telleme alışkanlığını kazandığınız zaman ağacınızın ne kadar bükülebileceğini anlayacaksınız.
Aynı sene içinde ilk tellemeyi kesip yapacağınız ikinci veya üçüncü tellemeler sayesinde de fazla zaman kaybetmemiş olacaksınız.
Fazla kalın dallar için eğip bükme yerine aşılama yöntemi kullanılıyor.

Kalın dal veya gövdede aşılayarak yapılan uygulama

Eklenti 24620

Eklenti 24621

Eklenti 24622

Eklenti 24623

Eklenti 24624[/QUOTE

Bonsaisever öncelikle merhaba ; 2. resimde ağaç dalının altından bir parça kesip ağaç dalını yere doğru tekrar gövdeye aşılıyoruz sanırım, doğru mudur?

lionstone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 16:39   #51
Yeni Üye

Çok değerli bilgiler paylaşıyorsunuz. Emeğinize, yüreğinize, bonsainize sağlık...

Eski 11-11-2010, 17:15   #52
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Evet, böylece tellemeyle alamayacağı şekli, bu teknikle elde etmiş oluyor.
Bir kaç aşılama tekniği deneyip ağaca daha sonra uygulamaya geçmede fayda olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 19:52   #53
Yeni Üye

Memet teşekkür ederim, bonsaiye merak saldığımdan beri hem bitkileri, gereksinimlerini hem de bonsaiyi okumaya çalışıyorum, dün aşılama tekniklerini okumuştum ancak ordaki tarzlar farklıydı, araştırmalara devam

Eski 24-08-2011, 01:06   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2011
bonsai begonvilim :)

ali bey merhabalar
sizlerin verdiği bilgiler doğrultusunda
bugün yaz başında aldığım pembe çiçeklerini döken fakat taze yaprak ve dalları epeyce güzel olan begonvilimi yarı yarıya kısalttım, hiç dalı ve yaprağı kalmadı..
1- önce üst kısmını kısalttım
2- daha sonra köklerini budadım
3-saksı içinden geçirdiğim telle sardım ve kıvrılmasını istediğim yöne doğru eğerek sağlamlaştırmak için teli saksıya bantladım.
resmi incelemenizi rica ediyorum sizce yaptığım telleme doğru olmuşmu ? birde dal oluşmaz ise aşı yapmalıyım ?
şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC02095.jpg (70.6 KB, 718 views)
dagcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 12:41   #55
Ağaç Dostu

Sayin dagci iyi gunler.

Bonsaide agaclara tel sarmaktaki amac, govde ve dallari istenilen yerlere bukub egmek icindir. Sizin, gelinduvagi uzerinde sardiginiz tel o govdeyi sekillendirecek guc ve direncte degildir o yuzden bu tel sariminin agaca bir faydasi olacagini sanmiyorum. Gelinduvagi agaclarinin odunlasmis yasli dal ve govdelerini, tel sarip egmek oldukca zordur. O yuzden siz sardiginiz teli cikarip, agaciniz uzerinde cikacak olan yeni surgunleri degerlendirip onlari tel sarimlari ile istediginiz yerlere egip bukebilirsiniz.(yeni surgunlerin 3-4 ay gelismelerine izin veriniz ve sonra tel sariniz. Surgunler istediginiz boylarda olunca uclarini almiya basliyabilirsiniz.)

Simdiden kolay gelsin.

Eski 24-08-2011, 23:40   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2011
pekala yardımınız için teşekkürler.

dagcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 16:07   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
şimşir telleme

Merhabalar,

Geçen gün acer almak için fidanlığa gittim, yanında birde şimşir aldım. Daha kolay olacağını düşünüyordum ama çok tanımadığımdan sanırım, biraz kafam karıştı.

Kabaca şekil belirlemek istedim ama ana gövdeden çok dal çıkıyor ve ince ince dallar. şimşir bonsailer görüyorum dalları kalın. Resimdeki gibi kabaca bir telleme ve küçük alt filizleri budama yaptım ama bunları sadece bakıp düşünebilmek için böyle yaptım. Çünkü başta, ne taraftan bakarsam bakayım top görünüyor ve dalları göremediğim için planlayamıyordum. Büyük ihtimal tekrar şeklini değiştirecem.

Bunların ince dallarını yapıştırıp sararak tellersem, o dallar yapışırmı?
sağdan baktım, soldan baktım, kafamda birşey canlandıramıyorum. Bu dalların birleşmesinden başka çare yok gibi.

Ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg telsiz.JPG (32.1 KB, 648 views)
Dosya Türü: jpg uzak.JPG (28.0 KB, 647 views)
Dosya Türü: jpg yakin.JPG (55.7 KB, 647 views)

Düzenleyen x_coder : 13-03-2012 saat 16:09 Neden: yazım hatası
x_coder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 15:00   #58
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Eski yıl yapraklarını koparın( dal üzerinde yara açmayacak şekilde, çıktıkları yönün ters istikametine doğru hızlıca), dal uçlarında 3-5 yaprak bırakırsanız yeterli olur. Bu sene bahar sonu gibi geriden çıkacak yeni sürgünlere sahip olursunuz.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 00:17   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Cevap gelmeden biraz aceleci davrandım, budama yaptım. Çoğu dalını ve kökünü budadım. Yaraları macunladım. En kalın birkaç dalı kaldı. Onları da yapışacak şekilde sıkıca telle sardım. Biraz sert oldu ama atlatırsa güzel olacak. Eski yaprak hiç bırakmadım, çok azalttım. Geniş bir saksıda yarı gölge balkona koydum. Uzun süre dokunmam herhalde.

x_coder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2012, 10:55   #60
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Arkadaşlarla bir konuşmamızdan sonra, yazın telleme konusunda süreci göstermek için yaz içinde telleme yapıp sonuçlarını görüntüledim.

t11.jpg

Bu telleme sadece bir hafta önce yapıldı.
t22.jpg

İzleri fotoğraflarda görmek mümkün.
t33.jpg

İbrelilerde yazın da telleme yapılabileceği, yazın telleme yapılması gerektiği gibi görüşler var. Bu sonucu önceden kabul ediyorsa yapılabilir diyorum.

t44.jpg

Yaz olduğu için telleri gevşek sardım gibi birkaç yorum da gördüm bu da teknik olarak hatalı bir uygulama.

t55.jpg

Yazın ağaç hızlı bir gelişmede olduğu için teller hemen iz bırakmış.

son atölye çalışmasında üzerinde çalıştığım ardıç bu. Telleme konusunda orada da bilgi vermiştim.

selis ve Fatih Şengül beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024