agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2005, 20:18   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Lime Sülfür (Kurumuş ağaç etkisi)

Hangi yöntemle yapıldığı konusunda çeviri var mı?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2005, 22:02   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Galeri: 1
Deadwood, yani Kurumuş Ağaç Etkisi bildiğim kadarıyla 'Jin' kelimesiyle aynı manaya geliyor. Kurumuş ağaç etkisini verirken ağacın bir dalı ya da bitişik olan bir gövdesinin kabuğu soyuluyor, kerpeten veya budama makası gibi malzemelerle istenilen şekle getiriliyor. En son olarak da sülfür sürülerek beyaz bir görüntü veriliyor.

Böylece ağacın dalı, şiddetli rüzgar, üstüne binen karın ağırlığı ya da hayvanlar tarafından kırılmış gibi bir görüntü kazanmış oluyor. Ağacı yaşlı ve zorluklara göğüs germiş bir bilge gibi gösteriyor.

İyi uygulanabildiğinde enfes görüntüler çıkıyor ortaya. Hatırlarsanız bir sedirimi budamıştım geçenlerde ve sol tarafta iki dalı budamamış bırakmıştım. İşte o dalları, ileride kurumuş ağaç etkisi verebilmek için bıraktım ben de. Tabii daha onu yapmak için zaman var ama bittiğinde iyi birşeylere benzeyeceğini umuyorum.

Esas soruya geleyim; bende bu konuda bir çeviri yok. Tekrar çeviri yapabildiğim zaman ilk sıraya alayım da hepimiz öğrenmiş olalım bari.

Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2005, 23:39   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Ağacının şu anki halini fotoğrafladın mı? Öncesi/Sonrası konusunda iyi bir arşiv oluşturmamız gerek. Öğrenmek isteyenlerin işine yarayacaktır...

Eski 28-07-2005, 11:43   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Malina hanım sitede resmi var sedirimin. Unuttunuz mu hatta siz eklemiştiniz

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=1460

Ağacın sol tarafında kalan iki dal bu efekt için kesilmeden bırakıldı..

Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2005, 00:16   #5
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Ölü dal etkisi için ağacın kendine ait bir dalı veya gövdesinin bizzat kendisi kullanılabildiği gibi başka kuru bir dal **** ağaç parçası bu uygulama için kullanılabiliyor.

Ağacın kendi dalı kullanılırken Erkanın bahsettiği gibi ağacı kabuğu soyuluyor ve birazda yontulup şekil veriliyor.Üzerine sürülen Lime-sülfür diye bahsedilen madde beyazlatmak yanında o dalın ilerleyen zamanlarda çürümesine engel oluyor.

Diğer yöntemde ise kurumuş bir dal **** ağaçla canlı ağaç birleştiriliyor.Zamanla canlı ağacın gövdesi ile kuru ağacın gövdesi birleşip sanki o ağacın bir bölümü kurumuş izlenimi veriliyor.

Canlı ağacın kurutulan kısımında yakma gibi tekniklerde uygulanabiliyor.Yakılan kısım sonra matkap vs yardımıyla zımparalanıyor.

İster canlı ağacın kurutulan bölümü olsun ister kuru ağaç kullanılmış olsun, bütün bu uygulamalardan sonra Lime-sülfür mutlaka sürülüyor.

Malinanın koyduğu resimlerdeki bonsaide de canlı ağaçla kuru dalın birleştirildiğini tahmin ediyorum.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2005, 00:20   #6
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bu linkte ağaca ait bir dala kuru dal görünümü veriliyor:

http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATC...0Deadwood.html

Eski 31-07-2005, 00:33   #7
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bu linkte kuru ağaç ile canlı ağaç birleştiriliyor:

http://www.bonsailearningcenter.com/...uki_bonsai.htm

Bu linkte ise Jin, Sharimiki and Sabamiki hakkında basit anlatımlar ve çizimler bulunmakta :

http://www.bonsaiprimer.com/jinshari/jinshari.html

Eski 26-10-2005, 12:26   #8
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Yukarıda bilgileri okuduğumda istediğiniz etki belirtildiği gibi "jin" bu aslında asit yağmurları sonucunda ağaçın ölen dokularında ki kemiksi sert dal yapısıdır.Fakat bonsai mantığında genç bir ağaçı olduğundan daha yaşlı göstermek için kulanılan bu teknikde ağaç cinsine göre belirli bir mevsimde bu uygulamaya tabi tutulur.Uygulama 2 türlüdür.
Birincisi ağaçın bir dalının tamamen canlı dokunun kazınması ile yapılan uygulama.
İkincisi ise ağaçın dalının bir bölümünün bu kazıma işlemine kısacası kabuk soyma işleminin yapılması.
BUrada yukarıda yazıldığı gibi sülfür kulanılmaz.
Bu işlemde kalsiyum poly süfit kulanılır.
BU mazeme yurdışın jin sıvısı olarak hazır satılmakdadır.
"Kalsiyum poli sülfit " kalsiyum çoklu sülfit olarak ziirai bir kimyasaldır.
Kazıma işlemi bitdikden sonra bu sıvı kazınan yere iyice emdirilerek ağaçın kazıdıımız dalı tarafından emilerek fix 'lenmesi sağlanır.BU Ağaçın bu kısımın ve canlı kısmının korunmasını sağlamak amaçıy ile yapılır kalsiyumun etkisi ağaçın kazınan dalının beyza bir tonda kalmasını sağlamak içindir.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2005, 12:28   #9
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Ayrıca lime kükürdü oalrak da adı geçen madde bu uygulama için kulanılıyor bileşi eğer yanlış hatırlamıyorsam yukarıda yazdığım madde ile aynı.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2005, 21:45   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Bonsaisan, bu bilgileri siteye eklemek için resimli olarak hazırlayacak mısın? Yoksa bu kadarlık halini mi geçireyim?

Eski 24-02-2006, 22:59   #11
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
çeviriyi yapacak birini bulursak lime sülfürü elde edebiliriz

http://bonsaipointers.mysite.wanadoo....uk/page6.html

LIME SULPHUR RECIPE
To one and a half pints of water (.8Ltr) add two ounces (57Grams) of hydrated garden lime and bring to the boil stirring slowly.

Add three ounces (85 Grams) of Flowers of Sulphur a little at a time and make sure that the solution is stirred continuously and kept at a gentle boil.

After a while the Sulphur will disappear and the liquid will turn yellowish brown.

The Lime takes longer to dissolve, often leaving a residue. When it seems that no more is going to dissolve, allow to cool, drain off the liquid and filter through an old nylon stocking into marked storage bottles, well stoppered.

As the above is taking place a certain sulphuric smell is inevitably given off. If this interferes with domestic harmony you may prefer to buy some.

Düzenleyen bonsaisever : 06-01-2008 saat 00:42
bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2006, 01:34   #13
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

......
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi backyard
Kireç Sülfür Tarifi

bir buçuk pintlik (.8ltr) suya, 2 onsluk (57gram) hidratlanmış bahçe kireci ekleyin ve yavaşça karıştırarak kaynama seviyesine getirin.

3 ons (85 gram) çiçek sülfürünü azar azar yavaşça ekleyin ve çözeltiyi sürekli karıştırıp yavaş kaynamada tutun.

Bir süre sonra sülfür yok olacak ve sıvı sarımtırak bir kahverengiye dönüşecek.

Kireçin erimesi uzun sürer ve sıklıkla tortu bırakır. Artık eriyecek birşey kalmadığında, soğutmaya bırakın, sıvıyı akıtın ve eski naylon bir çorap yardımıyla işaretlenmiş şişeler içine süzün, sıkıca ağzını kapatın.

Yukarıdaki karışımın yapımı sırasında, keskin bir sülfürik kokusunun ortaya çıkması kaçınılmazdır. Eğer bu koku evinizin havasını kötü etkiliyorsa, satın almayı tercih edebilirsiniz.

Çeviriciden not: hatunlar kesin bu sefer topa koyalar sizi

Eski 15-09-2006, 09:31   #14
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Bu sitede gördüğümüz ağaç oymaya yarayan matkabı Türkiye'de nerede bulabiliriz?

http://www.bonsailearningcenter.com/...uki_bonsai.htm

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2008, 22:53   #15
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Mesela , sizin ardıcın kuru dal efekti verdiğimiz küçük dalını soymuştunuz ya, üzerindeki ıslaklık kuruyunca ( ne kadar sürüyor bilmiyorum, bir kaç saat olabilir ) sülfürü sürüyorsunuz, bu bozulmasını engelliyor ve güzel bir beyazlık sağlıyor. Bir kaç kat yapmak ya da zaman içerisinde yenilemek gerekebiliyormuş. Bildiklerim bunlar.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2008, 23:18   #16
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Burada örnek bir uygulama var.

Eski 05-02-2008, 12:17   #17
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
Lime Sulphur talep eden var mı?
Talep olursa, kimyager bir arkadaş tarafından 100 gr lık şişelerde yapılıp forum adına satışı yapılacak.
İstanbul bonsai toplantısına getirebilirseniz deneriz ...

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 21:06   #18
Ağaçsever

dentist48's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
Lime Sulphur talep eden var mı?
Talep olursa, kimyager bir arkadaş tarafından 100 gr lık şişelerde yapılıp forum adına satışı yapılacak.
Bende istiyorum ama çok beklermiyiz ihtiyacım var.Yoksa denemeyi düşünüyorum.Burada bahsedilen sülfür toz halindeki kükürt sanırım ama bakmadım henüz......

dentist48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 22:55   #19
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dentist48 Mesajı Göster
Bende istiyorum ama çok beklermiyiz ihtiyacım var.Yoksa denemeyi düşünüyorum.Burada bahsedilen sülfür toz halindeki kükürt sanırım ama bakmadım henüz......
Evet, bahsedilen sanırım kükürt; çünkü ingilizcede kükürte de sulphur deniyor element olan sülfüre de sulphur deniyor ama element olan sülfür genelde gaz halinde bulunuyor ayrıca zehirli olabilir. Lime sulphurun renginin de sarımsı olduğunu düşünürsek o sulphur bildiğimiz toz kükürt olabilir?

Kimyagerler elbette daha net açıklama getirebilirler..?

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 06:59   #20
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Evet, kükürtle kireç karıştırılıyor.
bu mesajda yapımı tarif ediliyor

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 11:01   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Herkese iyi gunler, Lime sulfuru(Lime sulphur)Hazir almak en iyisidir, Evde yapmayi dusunenler icin kolay olmadigini dusunuyorum. Hele ev icerisinde yapilacaksa cok kotu bir kokusu var cilk yumurta kokusu gibi ve belkide bu koku uzun bir zaman evin icerisine sinebilir. Komsulardan da sikayet gelebilir.

Yine de deneycek olanlar olabilir ve sagliginiz herseyden onemli, o yuzden gozluk, eldiven, maska kullanirsaniz iyi olur. Ayrica karisimi yapmak icin kullandiginiz kablari kesinlikle tekrar yemek pisirmek icin kullanmayiniz.

Satin alacaginiz ve ya kendinizin yapacagi lime sulfurlari, her zaman cocuklarin ulasamiyacagi yerlerde tutunuz.

Lime sulfur, bitkileri ilaclamada da kullaniliyor. Sonbahardan sonra bitki uzerinde kalmis bocek, zarali ve ya yumurtalari, mantarlar ve bakterileri yok etmekte kullaniliyor. Ozellikle de baglardaki asmalar icin bu ilaclama yapiliyor.
Belki diyorum oralarda da bagcilikta kullaniliyor da ismi baska olabailirmi diye dusunuyorum Bagcilikla ilgili olanlar belki yardim edebilir.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 12:10   #22
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Kıbrısta Lime sulphur temin etmek sorun olduğundan tarife uygun olarak kendim yaptım. Yapılması zor değil. Ali Beyin dediği gibi ev içinde kesinlikle yaplmamalı. Mesela komşulardan uzak olmak üzere bahçede yapılabilir. Yarım veya bir litrelik hazırlanırsa uzun yıllar yeter.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 14:46   #23

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msgurkan Mesajı Göster
Kıbrısta Lime sulphur temin etmek sorun olduğundan tarife uygun olarak kendim yaptım. Yapılması zor değil. Ali Beyin dediği gibi ev içinde kesinlikle yaplmamalı. Mesela komşulardan uzak olmak üzere bahçede yapılabilir. Yarım veya bir litrelik hazırlanırsa uzun yıllar yeter.
Merhaba Sn.msgurkan.
Kireç te kükürt te bulunmayacak şeyler değil.
Ama 1.sayfada adı geçen çiçek sülfürü nedir?
Siz neler kullandınız, nasıl yaptınız, kullandığınız maddelerim tam adını, ticari adını, içeriğini buraya yazabilir misiniz.
Bir zeytinim var, bu yıl ilkbaharda diktim, uç kısmı kurudu, filiz vermiyor, bu kısmını kuru dal olarak bırakmak düşüncem var.
Bu amaçla almanyada yaşayan baldızımdan bana lime sülfür getirmesini istedim. O ise almanların böyle bir şey bilmediğini, almanca ismini istedi. Ben de veremedim tabii.
Kendimin yapması daha iyi değilmi, sonuçta kireç ve kükürt.
Teşekkür ediyorum.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 16:36   #24
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

İzzeterisen, sitedeki tarif açık ve basit, gözünde çok büyütme. Kükürte gelince; üzüm asma yapraklarına atılan toz halinde sarı renkte kükürtü zirai ilaç satan nereye sorsanız bilirler.
Hazırlayacağın miktara göre tarifteki ölçekleri orantılı olarak artırabilirsin. Az veya çok hazırlaman kaynatma işleminde külfet olarak bir fark yaratmaz. Malzeme de çok ucuz olduğundan sana önerim bir defada yapmışken fazla yapıp ped şişelere doldurman. İhtiyacı olan arkadaşlara dağıtırsın veya satarsın. Gördüğün gibi çoğu arkadaş bu konuda çözüm arıyor ve bulamıyor.
Başaracağına inanıyorum. Kolay gelsin.

Eski 11-06-2008, 16:40   #25

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msgurkan Mesajı Göster
izzeterisen, Sitedeki Tarif Açık Ve Basit, Gözünde çok Büyütme. Kükürte Gelince; üzüm Asma Yapraklarına Atılan Toz Halinde Sarı Renkte Kükürtü Zirai Ilaç Satan Nereye Sorsanız Bilirler.
Hazırlayacağın Miktara Göre Tarifteki ölçekleri Orantılı Olarak Artırabilirsin. Az Veya çok Hazırlaman Kaynatma Işleminde Külfet Olarak Bir Fark Yaratmaz. Malzeme De çok Ucuz Olduğundan Sana önerim Bir Defada Yapmışken Fazla Yapıp Ped şişelere Doldurman. Ihtiyacı Olan Arkadaşlara Dağıtırsın Veya Satarsın. Gördüğün Gibi çoğu Arkadaş Bu Konuda çözüm Arıyor Ve Bulamıyor.
Başaracağına Inanıyorum. Kolay Gelsin.

Toz (DUST) mu, Wp (WETTABLE POWDER) kükürt Mü?

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 22:36   #26
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

İzzeterisen, ben toz kükürt kullandım. İşte resmi:

kükürt toz.jpg

Eski 19-06-2008, 18:35   #27
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Arkadaslar, lime sulphur ile ilgili baya bi araştırma yaptım karşıma 2 çeşit lime sulphur çıkıyor biri sıvı halde ve kırmızımsı bir rengi var; diğeri ise sarımsı renkte ve daha kıvamlı yağlı boya kıvamında gibi. Bu ikisininde içeriği aynı yazıyor ama fiziksel halleri ve renkleri neden farklı? Ve kullanım amaçları da aynı mı bilen var mı? Yani ikisini de jin de kullanabilirmiyiz?

Eski 19-06-2008, 18:52   #28

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Nerede bulduğunuzu söyleyebilir misiniz?

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2008, 19:08   #29
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Değişik internet sitelerinde resimleri fiziki halleri ve renklerini gördüm, linki veremicem çünkü bakarken 2 farklı lime sulphur olduğunu farketmemiştim.
Renkler çok bariz ama biri kırmızımsı biri de bizim sitemizde de genelde kullanılan sarı renklı kıvamlı olan kimyasal.

Eski 19-06-2008, 21:43   #30
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Bir sorum daha olacak;
Sahillerde ya da akvaryumcularda bulunan tamamen kurumuş ağaç dalları üzerinde jin uygulanabilir mi yoksa onlarda tüm dokular tamemen ölüp renkleri koyulaştığı için bu dallar üzerinde uygulama yapılamaz mı?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024