agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   a.a. / ardıç (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/35663.htm)

a.a. 15-10-2014 16:57

a.a. / ardıç

5 Eklenti(ler)
Selamlar,

Bu aday bir yamadori ürünü. Bana öyle geliyor ki ümit vadeden bir aday, tabi sizlerin yardımlarıyla.
Fikir ve yorumlarınızla şekillendirmek ve bu çalışmayı yardımlarınızla yürütmek niyetindeyim.

Şimdiden teşekkür ederim.

a.a. 15-10-2014 17:14

3 Eklenti(ler)
Ön ve arka açılardan fotoğrafladım, gövde ve ana dalları göstermeye çalıştım.
Büyük bir saksıya dikip, çok su vermeden, hafif gölgede bekletiyorum 1 haftadır.
Artık güneşe çıkartmam gerekir mi?

reguler 15-10-2014 18:35

Sayın a.a. adayınız hayırlı olsun. Ağacın uçlarında kurumalar var gibi görünüyor. Bence direk güneşe koymayın ve çok fazla da su vermeyin . Yerine alışsın iyice.

a.a. 15-10-2014 21:16

Sayın reguler çok teşekkür ederim.

o halde direkt güneş almadan bekletmeye devam edeceğim fakat çok güneş isteyen bir tür olduğu için zararlı olacak kadar uzun süre gölgede beklemesini istemiyorum.

badrobot 15-10-2014 21:27

Ardıç genel anlamda dayanıklı bir türdür ama bu dönem ağaç sökmek için kötü bir dönem. Ağaçlarda su hareketinin olduğu ve uyanık oldukları dönemde köklerin hava alması son derece sağlıksız bir durum. Fakat bazen yol yapımı, inşaat vb. nedenlerden ötürü zamansız sökümler yapmak zorunda kalabiliyoruz. Hiç olmazsa ağaca 2. bir şans tanımış oluyoruz. Elbette allahtan ümit kesilmez diyip ağacın yaşamasına duacı oluyoruz. Belki sizin ağacınızında böyle bir hikayesi vardır.
Böyle durumlar ve deneyimlerle ilgili forumda diğer üyelerin deneyimleri olduğunu hatırlıyorum. Tam olarak nerede bilemiyorum ama şöyle bir göz gezdirin, bu arada bende bulabilirsem size linki yine iletirim.
Ardıçlarla hiç çalışmam olmadığından size ağaç konusunda bende daha fazla yardımcı olabilecek arkadaşlar var. Onlarında deneyimlerine kulak vereceğinizi biliyorum.
Ağacınızla size bol şans diliyorum.

reguler 17-10-2014 10:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi a.a. (Mesaj 1325174)
Sayın reguler çok teşekkür ederim.

o halde direkt güneş almadan bekletmeye devam edeceğim fakat çok güneş isteyen bir tür olduğu için zararlı olacak kadar uzun süre gölgede beklemesini istemiyorum.

Daha yeni sökülmüş güneşe çıkarmak için acele etme bence zaten ılıklı bir alana koyman yeterli . Güneş faydadan çok zarar getirir bence.

a.a. 17-10-2014 18:36

Sayın badrobot, malesef benim ağacımın öyle bir hikayesi yok, ve ağacı söktükten sonra kötü bir zaman olduğunu öğrendim. Fakat söküm işleminden çok kısa süre sonra yeni toprağına ektim (yaklaşık 30dk) ve bu süre içinde kökleri poşetli şekilde muhafaza ettim, umuyorum ki minimum zararla atlatmıştır bu hatamı. Allahtan ümit kesilmez, haklısınız.

Forumumuz maşallah derya gibi sürekli yeni yeni şeyler öğreniyoruz, ve eminim ki bahsettiğiniz deneyimli arkadaşların notları da vardır, biz onları arıyoruz. Umarım onlar da bizleri bulurlar, ve deneyimlerini paylaşırlar.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1325178)
Ardıç genel anlamda dayanıklı bir türdür ama bu
dönem ağaç sökmek için kötü bir dönem. Ağaçlarda su hareketinin olduğu ve uyanık oldukları dönemde köklerin hava alması son derece sağlıksız bir durum. Fakat bazen yol yapımı, inşaat vb. nedenlerden ötürü zamansız sökümler yapmak zorunda kalabiliyoruz. Hiç olmazsa ağaca 2. bir şans tanımış oluyoruz. Elbette allahtan ümit kesilmez diyip ağacın yaşamasına duacı oluyoruz. Belki sizin ağacınızında böyle bir hikayesi vardır.
Böyle durumlar ve deneyimlerle ilgili forumda diğer üyelerin deneyimleri olduğunu hatırlıyorum. Tam olarak nerede bilemiyorum ama şöyle bir göz gezdirin, bu arada bende bulabilirsem size linki yine iletirim.
Ardıçlarla hiç çalışmam olmadığından size ağaç konusunda bende daha fazla yardımcı olabilecek arkadaşlar var. Onlarında deneyimlerine kulak vereceğinizi biliyorum.
Ağacınızla size bol şans diliyorum.

a.a. 17-10-2014 18:45

Yaprakların uçlarındaki sarılıklardan bahsediyorsanız eğer onlar kuruma değiler bu cinsin bir özelliği imiş, yaprak uçları sarı olan bir cinsmiş bu, iki farklı juniper türünün melezi olduğunu okudum. (Juniperus x media "goldstar" olduğunu sanıyorum)

Gölgede bekletmeye devam.. =)
Teşekkürler

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi reguler (Mesaj 1325133)
Sayın a.a. adayınız hayırlı olsun. Ağacın uçlarında kurumalar var gibi görünüyor. Bence direk güneşe koymayın ve çok fazla da su vermeyin . Yerine alışsın iyice.

Leofold 31-10-2014 13:21

Sn a.a. çok güzel bir aday, yarı şelale veya şelale formları çok hoş olur bence, çalışmanızda başarılar..

a.a. 31-10-2014 14:46

Sn. Leofold teşekkür ederim, bahsettiğiniz formları düşünüyorum. Siz ve sizin gibi üyelerimizin yorumları enerji veriyor, fikirlerinizi esirgemeyin..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024