agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen Leofold
  • 1 Gönderen a.a.

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2014, 17:57   #1
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2014
a.a. / ardıç

Selamlar,

Bu aday bir yamadori ürünü. Bana öyle geliyor ki ümit vadeden bir aday, tabi sizlerin yardımlarıyla.
Fikir ve yorumlarınızla şekillendirmek ve bu çalışmayı yardımlarınızla yürütmek niyetindeyim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_1287.jpg (31.8 KB, 95 views)
Dosya Türü: jpg DSC_1294.jpg (45.5 KB, 91 views)
Dosya Türü: jpg DSC_1296.jpg (36.8 KB, 92 views)
Dosya Türü: jpg DSC_1304.jpg (31.7 KB, 90 views)
Dosya Türü: jpg DSC_1298.jpg (38.3 KB, 89 views)
a.a. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2014, 18:14   #2
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Ön ve arka açılardan fotoğrafladım, gövde ve ana dalları göstermeye çalıştım.
Büyük bir saksıya dikip, çok su vermeden, hafif gölgede bekletiyorum 1 haftadır.
Artık güneşe çıkartmam gerekir mi?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_1305.jpg (47.0 KB, 90 views)
Dosya Türü: jpg DSC_1301.jpg (47.1 KB, 90 views)
Dosya Türü: jpg DSC_1288.jpg (50.6 KB, 91 views)
Eski 15-10-2014, 19:35   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Sayın a.a. adayınız hayırlı olsun. Ağacın uçlarında kurumalar var gibi görünüyor. Bence direk güneşe koymayın ve çok fazla da su vermeyin . Yerine alışsın iyice.

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2014, 22:16   #4
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Sayın reguler çok teşekkür ederim.

o halde direkt güneş almadan bekletmeye devam edeceğim fakat çok güneş isteyen bir tür olduğu için zararlı olacak kadar uzun süre gölgede beklemesini istemiyorum.

Eski 15-10-2014, 22:27   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Ardıç genel anlamda dayanıklı bir türdür ama bu dönem ağaç sökmek için kötü bir dönem. Ağaçlarda su hareketinin olduğu ve uyanık oldukları dönemde köklerin hava alması son derece sağlıksız bir durum. Fakat bazen yol yapımı, inşaat vb. nedenlerden ötürü zamansız sökümler yapmak zorunda kalabiliyoruz. Hiç olmazsa ağaca 2. bir şans tanımış oluyoruz. Elbette allahtan ümit kesilmez diyip ağacın yaşamasına duacı oluyoruz. Belki sizin ağacınızında böyle bir hikayesi vardır.
Böyle durumlar ve deneyimlerle ilgili forumda diğer üyelerin deneyimleri olduğunu hatırlıyorum. Tam olarak nerede bilemiyorum ama şöyle bir göz gezdirin, bu arada bende bulabilirsem size linki yine iletirim.
Ardıçlarla hiç çalışmam olmadığından size ağaç konusunda bende daha fazla yardımcı olabilecek arkadaşlar var. Onlarında deneyimlerine kulak vereceğinizi biliyorum.
Ağacınızla size bol şans diliyorum.

a.a. beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2014, 11:38   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a.a. Mesajı Göster
Sayın reguler çok teşekkür ederim.

o halde direkt güneş almadan bekletmeye devam edeceğim fakat çok güneş isteyen bir tür olduğu için zararlı olacak kadar uzun süre gölgede beklemesini istemiyorum.
Daha yeni sökülmüş güneşe çıkarmak için acele etme bence zaten ılıklı bir alana koyman yeterli . Güneş faydadan çok zarar getirir bence.

a.a. beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2014, 19:36   #7
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Sayın badrobot, malesef benim ağacımın öyle bir hikayesi yok, ve ağacı söktükten sonra kötü bir zaman olduğunu öğrendim. Fakat söküm işleminden çok kısa süre sonra yeni toprağına ektim (yaklaşık 30dk) ve bu süre içinde kökleri poşetli şekilde muhafaza ettim, umuyorum ki minimum zararla atlatmıştır bu hatamı. Allahtan ümit kesilmez, haklısınız.

Forumumuz maşallah derya gibi sürekli yeni yeni şeyler öğreniyoruz, ve eminim ki bahsettiğiniz deneyimli arkadaşların notları da vardır, biz onları arıyoruz. Umarım onlar da bizleri bulurlar, ve deneyimlerini paylaşırlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Ardıç genel anlamda dayanıklı bir türdür ama bu
dönem ağaç sökmek için kötü bir dönem. Ağaçlarda su hareketinin olduğu ve uyanık oldukları dönemde köklerin hava alması son derece sağlıksız bir durum. Fakat bazen yol yapımı, inşaat vb. nedenlerden ötürü zamansız sökümler yapmak zorunda kalabiliyoruz. Hiç olmazsa ağaca 2. bir şans tanımış oluyoruz. Elbette allahtan ümit kesilmez diyip ağacın yaşamasına duacı oluyoruz. Belki sizin ağacınızında böyle bir hikayesi vardır.
Böyle durumlar ve deneyimlerle ilgili forumda diğer üyelerin deneyimleri olduğunu hatırlıyorum. Tam olarak nerede bilemiyorum ama şöyle bir göz gezdirin, bu arada bende bulabilirsem size linki yine iletirim.
Ardıçlarla hiç çalışmam olmadığından size ağaç konusunda bende daha fazla yardımcı olabilecek arkadaşlar var. Onlarında deneyimlerine kulak vereceğinizi biliyorum.
Ağacınızla size bol şans diliyorum.

Eski 17-10-2014, 19:45   #8
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Yaprakların uçlarındaki sarılıklardan bahsediyorsanız eğer onlar kuruma değiler bu cinsin bir özelliği imiş, yaprak uçları sarı olan bir cinsmiş bu, iki farklı juniper türünün melezi olduğunu okudum. (Juniperus x media "goldstar" olduğunu sanıyorum)

Gölgede bekletmeye devam.. =)
Teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Sayın a.a. adayınız hayırlı olsun. Ağacın uçlarında kurumalar var gibi görünüyor. Bence direk güneşe koymayın ve çok fazla da su vermeyin . Yerine alışsın iyice.

Eski 31-10-2014, 14:21   #9
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sn a.a. çok güzel bir aday, yarı şelale veya şelale formları çok hoş olur bence, çalışmanızda başarılar..

a.a. beğendi.
Leofold Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 15:46   #10
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Sn. Leofold teşekkür ederim, bahsettiğiniz formları düşünüyorum. Siz ve sizin gibi üyelerimizin yorumları enerji veriyor, fikirlerinizi esirgemeyin..

Leofold beğendi.

Düzenleyen a.a. : 04-11-2014 saat 00:37

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024