agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni69Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2016, 23:14   #31
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Şimdi İki iğneli çamlar (Pinus sylvestris ve Pinus mugo bakımı) konuyu okuduğumda ;Şu sonuçları çıkardım.

İğne kısaltma; sonbaharda yapılıyor ( Eylül-Ekim-Kasım ) Kaçırdık Geçmiş olsun

Telleme; İğne kısaltma işleminden sonra Sonbahar sonu Kış başında(Kasım-Aralık) Geçmiş olsun

Saksı Değiştirme; (Temmuz-Ağustos)

Mum Çimdikleme; İlkbaharda (Mart-Nisan-Mayıs)

Mum Uzaklaştırma; '' mumdaki iğnelerin dışa açılmaya başladığı ve elinizle deydiğinizde biraz daha sertleştiklerini hissettiğinizde doğru zaman'' ve ''Her yıl mum koparma çamlar için çok stresli ve gereksiz bir işlemdir. Ağacınız dengesini ve şeklini bozacak şekilde büyüdüğü zaman tekrar uygulayabilirsiniz.'' denilmiş.

Budama; ''Mugo çamı ve çeşitleri, diğer iki iğnelilerden daha güçlü olsalar da, hepsi ağır budamaya bile iyi cevap verir ve bu sonbaharın sonu, kışın başlangıcı gibi yapılırsa, yaşlı dallarda bile geriden tomurcuklanmaya neden olabilir. '' denilmiş kesin bir zaman verilmemiş belki budama yapılabilir.

Okuduklarımdan yanlış anladıklarım varsa uyarın lütfen..

Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2016, 20:59   #32
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Çıktım Çamı Budadım

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1154.jpg (30.8 KB, 89 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1155.jpg (33.5 KB, 90 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1156.jpg (28.0 KB, 90 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1158.jpg (49.0 KB, 90 views)
mehmetpolat ve 3qq beğendi.
Eski 01-02-2016, 21:04   #33
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

aşı macunu kullanmadım kestiğim yerlerden anında reçine çıkmaya başladı.Artık 2 hafta sonra telleme yapacağım.

3qq beğendi.
Eski 01-02-2016, 22:09   #34
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Dayanamadınız değil mi?
Keşke biraz daha bekleseydiniz ama neyse... Bu bahar mum çimdikleme ve yaz aylarında mum alımı işini ihmal etmeyin. Sadece o kestiğiniz iğnelerin dibinden sürgün alabileceksiniz. O kesik iğneler kuruyup döküldü mü geriden sürgün almayı unutun. Çamların ilkbahar mı yoksa yaz ortası mı saksılanabileceği hala tartışma konusu.
Okuduğunuz makaleyi ben de defalarca okudum ama bazı şeyler çok genel. Örneğin İstanbul'da Nisan ayında yapılan mum kısaltma işlemini burada Mayıs ayında yapabilirsiniz. Çünkü mumlar buralarda daha büyümemiş oluyor. Ağustosta mum kesme yapmanız lazım.
Bir de şunu söylemem lazım. Bu tarihlerin hepsi çok değişken. Aslında uygun zamanı siz deneyerek öğreneceksiniz. Aynı iklimde olduğumuz için ben tecrübelerimi aktarıyorum.
Ben olsam, Mart-Nisan aylarında -don tehlikesi bittikten sonra- ağaç tomurcuklanmaya başladığında saksılama yapardım. Böylesi daha garanti ve denenmiş. Yaz uyuklamasında saksı değişimi bana biraz fantazi gibi geliyor. sn tourkana daha iyi bilir.
İyi çalışmalar...

nervus opticus, Alper ve 3qq beğendi.
dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2016, 22:14   #35
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alışveriş mevzusuna da laf edicem: Aşı macununu kırmızı olanlardan almamışsınızdır umarım
Bir de şunu sormak istiyorum. Tellerin dışındaki plastiği neden çıkarmaya çalışıyorsunuz ki? Yakarak yumuşatmak için mi?

Alper beğendi.
Eski 01-02-2016, 22:20   #36
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Alışveriş mevzusuna da laf edicem: Aşı macununu kırmızı olanlardan almamışsınızdır umarım
Bir de şunu sormak istiyorum. Tellerin dışındaki plastiği neden çıkarmaya çalışıyorsunuz ki? Yakarak yumuşatmak için mi?
Bilerek almadım ama kırmızı çıktı Sn Düşünenadam bal mumu gibi bişey önerdiğiniz başka macun varsa onu alırım kullanmadım bunu lazım olan birine veririz olmadı.

Tellerin Plastiğini çıkarmakta evet yakarak yumuşatmak için gerek yoksa öylede kullanabilirim

Ve inşallah yeni sürgünler verir. Bunları yazarken dejavu yaşadım resmen sanki bunu daha önceden hatırlıyor gibiyim çok düşünmekten heralde

Selamlar

dusunenadam ve 3qq beğendi.
Eski 01-02-2016, 22:27   #37
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Sn Alper, çok iyi anlıyorum sizi.
Aynı yollardan geçiyoruz. Benim de bir kutu kırmızı aşı macunum var O kırmızıyı sürmeyin ağacınıza. Bonsaicilerin kullandığı aşı macununun resmini veya linkini göndereyim size. Türkiye'de var. Bir dakika...

nervus opticus ve Alper beğendi.
Eski 01-02-2016, 22:32   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Çamlar hava değişiminden çok etkileniyor diye biliyorum. Bence 1 sene bekleyemezseniz en azından 1 sezon hiç bir şey yapmayın. Sonra ters koniklik oluşturabilecek olan aynı yerden çıkan dalları kesin öncelikle.sonraki sezon köklere felan bakarsınız

Alper beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2016, 22:33   #39
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Aşı macunu aşı macunudur dedim aldım vay be

Eski 01-02-2016, 22:37   #40
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Çamlar hava değişiminden çok etkileniyor diye biliyorum. Bence 1 sene bekleyemezseniz en azından 1 sezon hiç bir şey yapmayın. Sonra ters koniklik oluşturabilecek olan aynı yerden çıkan dalları kesin öncelikle.sonraki sezon köklere felan bakarsınız
Gitti o dallar Sn Reguler ) Bakalım nisan ayına kadar yaşar baharda canlı bir görünüm kazanırsa süper olur.

Eski 01-02-2016, 22:40   #41
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Macun bu...
http://urun.gittigidiyor.com/ev-bahc...acun-207361947

Alper beğendi.
Eski 01-02-2016, 22:44   #42
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Eyvallah Dostum

dusunenadam beğendi.
Eski 01-02-2016, 22:50   #43
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Saksı değişimi sırasına bu büyüklükte saksıya alışmışken daha büyük saksıya geçirmek doğrumudur. çünkü ilerde yine bonsai saksılarına koyabilmek için ufak saksılara alacağız gerçi baya zaman sonra (Büyük saksıya alırsam kumunu muhafaza ederim bozmam o zaman)
benim değiştirmedeki amacım saksı deliklerinden çıkan kökler eziliyor zaten toprakla temasları da yok kururlar sanırım bir süre sonra

Eski 01-02-2016, 22:57   #44
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alper Mesajı Göster
Saksı değişimi sırasına bu büyüklükte saksıya alışmışken daha büyük saksıya geçirmek doğrumudur. çünkü ilerde yine bonsai saksılarına koyabilmek için ufak saksılara alacağız gerçi baya zaman sonra (Büyük saksıya alırsam kumunu muhafaza ederim bozmam o zaman)
benim değiştirmedeki amacım saksı deliklerinden çıkan kökler eziliyor zaten toprakla temasları da yok kururlar sanırım bir süre sonra
Sn Alper, Saksı değişimi derken ben bonsai saksısına almaktan bahsediyorum. Gövde kalınlığı ve ağacı biraz daha büyütmek için saksı değiştirecekseniz daha büyük saksıya gerek yok. Ağacın kazık kökü yok zaten. Bonsai saksısına almayacaksanız biraz kök budaması yapıp, toprak değiştirip (Bir miktar kendi toprağından karıştırarak) aynı saksıya almanız maksadı karşılar.

Alper ve 3qq beğendi.
Eski 01-02-2016, 23:00   #45
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Tam Belirttiğiniz gibi düşünüyorum gövde kalınlığı ..vs için Sn Dusunenadam

dusunenadam beğendi.
Eski 01-02-2016, 23:09   #46
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Dediğim gibi o zaman aynı saksı maksadı karşılar. Köklere hiç müdahale edilmemiş olsa daha büyük saksı faydalı olabilirdi. Ayrıca ağaç da buna alışık. Saksıyı derinleştirmenin bir anlamı yok bence şu aşamada.

Alper ve 3qq beğendi.
Eski 12-02-2016, 19:31   #47
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

genelde baktığımda çamlar aynı yerden bir çok dal veriyo biz kurallar gereği bunları buduyoruz ama budanmayıpta çok güzel bonsailer yapılıyor çamlarda örnek bi video

https://www.youtube.com/watch?v=XtIarXyzGGA

dusunenadam ve 3qq beğendi.
Eski 12-02-2016, 19:40   #48
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Evet görmüştüm bunu. Çok başarılı...

Alper beğendi.
Eski 12-02-2016, 19:47   #49
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

üstad biz kesip duruyoruz ama adam kesmiyor daha dolgun formlu oluyor sanırım çamlar için bu kuralı biraz esnetmeliyiz

dusunenadam beğendi.
Eski 12-02-2016, 19:52   #50
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

birde leylandi nasıl olur acaba bonsai için aklıma girdi şuan

dusunenadam beğendi.
Eski 13-02-2016, 13:14   #51
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alper Mesajı Göster
üstad biz kesip duruyoruz ama adam kesmiyor daha dolgun formlu oluyor sanırım çamlar için bu kuralı biraz esnetmeliyiz
Tabi ki... O sizin estetik anlayışınıza kalmış. Yalnız videodaki çam, bonsai için mükemmel durumda ve işlemler için hazır. Bence uzun yıllar bonsai için hazırlanmış. Bizim aldıklarımız gibi ham fidan değil yani.

Alper beğendi.
Eski 13-02-2016, 19:31   #52
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

telledim ama hayırlısı bakalım 3. dalı baya yıprattım çatladı azcık yaşarmı bakacaz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1291.jpg (37.6 KB, 56 views)
Eski 13-02-2016, 20:34   #53
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

fotoğrafta bazı dallar birbirine girmiş gibi ama o benim çekme açımdan kaynaklı ilk telleme deneyiminide gerçekleştirdik bakalım vatana millete hayırlı olsun :P

dusunenadam beğendi.
Eski 13-02-2016, 20:35   #54
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
uçlarda biraz daha iğne bıraksaydın keşke sigorta niyetine.Çamda sürgünü veya dalı kesmeden (bilhassa içerde kalanları ) çok iyi düşünmek lazım.yaprak dökenden çok daha zor geriden sürgün veriyormuş.
Videolara baktığımda adamlar en dolgun ve hareketli ağacı seçip mümkün mertebe çok sürgün bırakıp tele ağırlık veriyorlar.Sanıyorum çamın en güzel özelliği telle dost olması ..
Bu sene bakıcaz artık senin ve benim çamlara,,sistemi çözersek çok iyi olacak

dusunenadam, Alper ve 3qq beğendi.
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2016, 20:42   #55
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Sn tourkana'dan fikir aldım uçlarda 4-5 çift iğne bırak güçsüz yerlerde daha çok bırak demişti öyle yapmaya çalıştım ama bakalım artık yaptık bişeyler ama çam ağacını ben sevdim açıkçası görsel olarakta güzel oluyorlar. beraber tecrübe edip sistemi öğrenirsek başka ağaç düşünmem belki tek bir şeyde uzman olunabilir diye düşünüyorum daha başarılı çalışmalar için.

dusunenadam beğendi.
Eski 13-02-2016, 20:44   #56
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Çağlar Üstad bir konuda yanlış hatırlamıyorsam clonex diye bir köklendirme hormonu tavsiyen vardı ben acer i köklendiricem ya gövdeyi daha derine gömüp ne dersin kullanmak iyi olurmu yoksa olmasa da olurmu

Eski 13-02-2016, 20:46   #57
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Yarın karşıyakadaki peyzajcılardan çam bakabilirim mugo almıştın sen sanırım ordan 2 tane sarıçam ve leylandi nasıl olur acaba ( çok soru soruyorum farkındayım )

Eski 13-02-2016, 20:48   #58
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

o konuda son durum karışık sanıyorum..Yukardan havai köklendirme mi yapcaksın (yeni başka bi aday olsun diye) ,yoksa toprak seviyesini yükselt alttan yeni kökler çıksın düşüncesi ilemi?

Altta toprak seviyesini yükseltmekse amaç hormona gerek yok,yukardan yapacaksan kabuğu soyup olsa iyi olur.Ben veririm almana gerek yok bir köklendirme için.

Alper beğendi.
Eski 13-02-2016, 20:52   #59
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Yarın saat 12 gibi telefonlaşırsak beraber gidebiliriz yüksek ihtimal.Teli yolladım .

Alper beğendi.
Eski 13-02-2016, 21:03   #60
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

toprak seviyesini yükselticem veya yükseltmeden aynı seviyeden havai yapacam üstad sonuçta köklenince yine köklendiği yerin altından kesmicemmi ağacın orada ufak bir dal var alttarafıda ordan devam ettireyim yine 2 ağaç olsun diyorum ama olmayacak sanırım

Etiketler
biçim verme, bonsai, dağ çamı, mugo, pinus mugo

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024