agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 1 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen Alper
  • 2 Gönderen Milamber
  • 1 Gönderen boguz
  • 1 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen dusunenadam
  • 2 Gönderen Alper
  • 2 Gönderen dusunenadam

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2016, 20:42   #1
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
alper0680 / Afra

Ağaç bu gün öğlen saatlerinde ulaştı elime kargoda soğuk ışıksızlık sanırım yapraklarında buruşmaya sebep olmuş umarım düzelir geldiğinde çok küçük fide yetiştirmek için olan plastik ince saksısaydı torf lava taşı bolca derekumu olan bir karışım hazırlayıp saksının en altına deliklerden düşmeyecek büyüklükte çakıl talşarını 2 sıra dizdikten sonra mevcut toprağını bozmadan yeni topragını etrafına ve üzerine ekleyerek saksınına koydum. Ağacın gövde çapı 1,5 cm boyu yaklaşık 20 cm

Resimde dalların yerlerine göre kademe kademe topraktan yukarıya doğru yüksekliklerini de göstermeye çalıştım

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1071.jpg (44.5 KB, 85 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1072.jpg (48.4 KB, 85 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1073.jpg (42.4 KB, 85 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1074.jpg (48.9 KB, 86 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1081.jpg (51.2 KB, 87 views)
Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2016, 20:43   #2
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

En üste koyduğum büyük çakılları evimizde kedi var eşelemesin diye önlem olarak koydum karışımdaki dere kumu çok daha ince yanlış anlaşılmasın

Eski 08-01-2016, 20:53   #3
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

ağacın gövdesini kalınlaştırıp gövde çapı x 6 = uzunluk kuralına göre 24 cm bir bonsai elde etmek istiyorum daha büyükte olabilir bu süreç içindede gerekli dal yapısının biraz biraz inşa edilmesi lazım şu dalları kes şöyle telle vs. önerilerinizi bekliyorum

Saygılar

Eski 08-01-2016, 21:27   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Alt 3 dalın dizilimi çok güzel . Ana gövdenin kalınlaşması ve koniklik sağlanması adına güzel diyorum . Onları en altta olanı daha kalın ve uzun olmak üzere olabildiğince gelişmesine izin verin. Çünki her dal kendisinin altında kalan kısmın kalınlaşmasını sağlayacaktır. Yeterince kalınlaştığı zaman ise kesersiniz. Kesikleri problem etmeyin afra hızlı telefi edecektir.

Ağacın uzun bir yolu vardolayısı ile hiç budamayın çünkü nekadar bol yaprak o kadar besin => hızlı gelişme.

Çakılların büyüklüğü bence normal daha büyük de olabilir bence.

Alper beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2016, 21:28   #5
Ağaç Dostu

Tek tel ile saksının bir kenarından sola doğru hafifce yatırabilirsiniz bence

Alper beğendi.
Eski 08-01-2016, 21:53   #6
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Teşekkürler Sn Reguler;

Dallarıda numaralandırdım sanırım ilk 3 dal bu şekilde beninde 1-2 ve 3. dalları tutmak vardı aklımda aynı şekilde düşündüğümüz için sevindim

Budama yapmadan serbest gelişime bırakıyorum ağacı.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_10.jpg (51.1 KB, 81 views)
ibocandan beğendi.
Eski 09-01-2016, 00:00   #7
Ağaçsever

Milamber's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2014
Sayın alper0608, adayınızı ne şekilde temin ettiniz bilmiyorum fakat adayınız, güçlü bir kök yapısına sahip olmayan ve gelişmesi zor bir dönemde alınmış bir çelik izlenimi veriyor fotoğraflarınızdan. ya da en iyi ihtimal bulunduğunuz iklim ile temin ettiğiniz iklim farkından kaynaklanan adaptasyon sürecinde olan bir aday. Her iki ihtimalde de ilk hedefiniz bu adayı canlı tutmak olmalı. Yeterince sağlıklı olduğuna kanaat getirdiğiniz zaman telleme ve budama gibi faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Saygılar..

dusunenadam ve Alper beğendi.
Milamber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2016, 00:16   #8
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Teşekkürler Sn Milamber
internet üzerinden aldım bi denemek istedim, fidan ordudan geldi sanırım 2 gün yol gitti bahsettiğiniz gibi iklim farkıda var kargo ve yol faktörü de var. şuan birşey yapmıyorum saksı büyüttüm suladım o kadar, bekliyor yaşatmaya çalışıcaz

Saygılar

Eski 09-01-2016, 00:54   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alper0680 Mesajı Göster
Teşekkürler Sn Milamber
internet üzerinden aldım bi denemek istedim, fidan ordudan geldi sanırım 2 gün yol gitti bahsettiğiniz gibi iklim farkıda var kargo ve yol faktörü de var. şuan birşey yapmıyorum saksı büyüttüm suladım o kadar, bekliyor yaşatmaya çalışıcaz

Saygılar
Dışarısı soğuk olduğundan kargoda gelirken yaprakları felan donmuş olabilir. Kaloriferin yanına **** direk güneşe koymayın. Umarım sıkıntı olmaz.

Eski 09-01-2016, 16:40   #10
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Alper bey
Benimde yeni bir afram var, devamlı sulayası geliyor insanın ama az su isteyen bir bitki, bende en azından yapraklarına su püskürtüyorum ara ara
En alttaki üzeri rakamlı olan ön yüzü olacak sanırım. O zaman böyle yatık bir çalışabilirsiniz diye düşünüyorum.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com...7d36590821.jpg

Alper beğendi.
boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2016, 00:25   #11
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Teşekkürler Sn Boguz;

araştırıyorum bende almadan öncede biraz bakmıştım toprağı bakımı nasıl olmalı diye siparişi verince, eskiden evde akvaryum olduğundan 10 kg bir dere kumu 1 kg lava taşı vardı bir torf aldım birde saksı aldım bitki geldiğinde toprağı zaten saksısından biraz çıkmıştı baktım iyice kurumuş bende drenajı bol bir karışım hazırlayıp yeni saksına geçirdim saksının altından su çıkacak şekilde suladım artık en azından nisan ayına kadar durumunu gözlemlicem toprak tamamen kurumadan sulama yapmayacağım. Yaşarsa serbest gelişsin bakalım biraz zaten budamayı çabuk tölare eden bir tür. umarım yaşar.

Eski 10-01-2016, 01:01   #12
Ağaç Dostu

Sağlığına kavuştuktan sonra ve nebarisi yeterli kalınlığa ulaştıktan sonra bu şekilde budayabilirsiniz diye düşündüm. Üst kısımdaki budamayı o kısımdan göze patlatabilmek için biraz pay bırakarak budamanız lazım o yüzden öyle bıraktım.

Ağaçta en önemli kısım 1. dal onun büyümesine bayağı bir öncelik vermeniz gerekli.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_10.jpg (57.8 KB, 64 views)
Alper beğendi.
Eski 17-01-2016, 16:08   #13
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Afranın sağlık durumu iyi gidiyor hasarlı yapraklarını onarıyor ve uçlardan yeni yapraklar çıkartmaya başladı sanırım yaşıyacak

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1107.jpg (27.7 KB, 46 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1108.jpg (25.1 KB, 45 views)
Eski 17-01-2016, 16:42   #14
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

3 ve 4. dallar karşılıklı aynı hizadan çıkıyorlar bu durum o bölgenin nispeten daha kalın olmasına sebep olabilir diye düşünüyorum. 4. dalı kessem çelikleme tutarmı bu zamda acaba küçük bir aframız daha olur

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg afra11.jpg (61.5 KB, 47 views)
Eski 22-01-2016, 19:31   #15
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Sn Alper, afranız için tasalanmayın her halükarda hızla büyüyen bir ağaç. Sadece soğuk sevmiyor. Kış boyunca içeride dursun ve cam kenarından güneş görsün. Yazın dışarı çıkarırsanız bol güneş ve suyla budamaktan bıkarsınız. Her budadığınız dalla da yeni bir koloni kurarsınız. Bu ağacın yapraklarından bile fide elde eden var. Yalnız birazcık havaların ısınmasını bekleyin.

Alper beğendi.
dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 19:52   #16
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Sn Alper, afranız için tasalanmayın her halükarda hızla büyüyen bir ağaç. Sadece soğuk sevmiyor. Kış boyunca içeride dursun ve cam kenarından güneş görsün. Yazın dışarı çıkarırsanız bol güneş ve suyla budamaktan bıkarsınız. Her budadığınız dalla da yeni bir koloni kurarsınız. Bu ağacın yapraklarından bile fide elde eden var. Yalnız birazcık havaların ısınmasını bekleyin.
Teşekkürederim Sn Düşünenadam

3,5-4 cm lik bir gövde kalınlığında 21-24 cm uzunluğunda bir ağaç hedefliyorum bakalım bu arada 4. dalı kestim köklendirebilirsem 2. ağaca sahip olurum. bitki sürekli uzuyor hakikaten yaz kış demiyor ama baharla beraber dahada hızlanacak gibi görünüyor. şuan boyu 24 cm de bu seviyeyi geçmeye başladıkça yukarıdan geçen uçları alayım biraz biraz telle şekil vermeye çalışayım diyorum zevkli bir bitki acemilik için ideal olduğunu anladım.

Saygılar

Eski 22-01-2016, 19:58   #17
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Köklenir merak etmeyin. Bir ipucu: kestiğiniz dalı (çeliği) öylece birkaç gün güneşte bırakırsanız kesik yeri iyileşiyor. Bu şekilde diktiğinizde daha çabuk kök veriyor.

Milamber ve Alper beğendi.
dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024