agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2007, 20:07   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Seckayn / ardıç bonsai

İşte şelale tarzındaki bir ardıç bonsai. Fazla bişey yapmadım,sadece boynunu büktüm ve fazla dalları budadım. Güzel oldu ama değil mi?

ilk 1.jpg

son hali2.jpg

son hali3.jpg

son hali1.jpg

seckayn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 00:51   #2
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Aslında biraz daha üzerinde çalışıp şu forma sokmayı başarırsanız daha güzel olacakdır.Çünkü elinizde ki fidanın bu potansiyeli var.

ardicb1.jpg

ardicb2.jpg

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 01:02   #3
Ağaç Dostu

Bonsaisan aslında nasıl yapasamda şekil versem diye düşünürken imdadıma yetiştin. Yan dalları birdahaki sene tellemeyi düşünüyordum. Çizdiğiniz resim harika. Dallarınıda sanırım fidana göre yapmışsınız. En ucunda tam kablonun geçtiği yerde bir çatal var,orada ikiye ayrılıyo yani iki tane uç nokta var. Sizce ne yapmalıyım o kısmı nasıl şekillendiricem.

Aslında sizden bir iyilik daha isticem.Bana dalları numaralandırıp şunları kes bunları telle diye gösterebilirmisin. Çok teşekkür ederim şimdiden. Fidan gerçekten çok güzel. Benim acemi elimde telef olmasın.

Eski 25-10-2007, 01:11   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Size bu çizimi yarın yapmak isterim bu gece artık uyumalaıyım yarın çok ağır bir çekimim var.Ama size bu son hali ile bir çizm daha yaparım şimdi acelte etmeyin mart ayına kdar vakit var.Ağaç şimdi eğildiği için biraz yıpranmışdır bu arada o kendini toplar

Eski 25-10-2007, 01:17   #5
Ağaç Dostu

Sabırsızlıkla bekliyorum.Teşekkürler iyi geceler.

Eski 25-10-2007, 16:01   #6
Ağaç Dostu

Degerli ustad bonsaisan, agac gecen mart ayindan beri yani 7 aydir bu sekilde boynu bukuk duruyor. teli cozdugum zaman birkac cm. yukari kalkiyor sadece. Sanirim boynu bukuk durmaya alisti zavallicik.

Birsey daha belirteyim. Cizdiginiz formda ilk kivrim saga dogru. Benim agacimda ise sola dogru hafif bir kivrim var. Belki bu ayrinti isinize yarayabilir bana yapacaginiz cizimde.

Düzenleyen seckayn : 25-10-2007 saat 16:07 Neden: ekleme
Eski 25-10-2007, 21:08   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Şekil 1 deki gibi 2 adet uc dalımız var
şekil 2 deki gibi kırmızı yerden bu uç dallardan birini geride olan yakın
bir dalçıkdan kesiyoruz.

şelik 3 deki gibi bir kısalma oluyor.

Şekil 4 de budama ile kısaltığımız dallın yakın detayını görmekteyiz.

budamaardic1.jpg

budamaardic2.jpg

BU çizimde gördüğünüz gibi boş bir uc gözümüze çarpar.

İŞde bizde bu göze çarpan kötü görüntüyü ortadan kaldırmak ve sanki dak hiç uç kısımdan kesilmemiş gibi bir görsel his uyandırmak için

Şekil5 deki gibi dallımızı telliyoruz ve sol yanda ki sürgünü yukarı doğru yön verirken eski kestiğimiz ve boş kalmış olan uçuda **** doğru eymiş oluyoruz bu sayede görsel yapıyı bozan kısım sağa geçmiş oluyor.

Düzenleyen bonsaisan : 26-10-2007 saat 16:09
Eski 26-10-2007, 10:16   #8
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Kusura bakmayın ben 3. şekilden sonra bir şey anlamadım

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2007, 15:36   #9
Ağaç Dostu

Iki uctan 1 tanesini, ana dal uzerinden cikmis kucuk dalcikmis gibi yapmaya calisiyoruz. 4. sekil sadece ucunu kestigimiz dali gostermekte. Zaman gecmis dal kesilen kismin altindan yeni surgunler vermis. yani sekil 4 ve 5 sadece ilk basta ucunu kestigimiz dalin tamamini gosteriyor. Orada ucu kesilmeyen dal gorunmuyor. Aslinda dip kisminda ucu kesilmeyen dalda var fakat resmedilmemis.
Anlayabildiniz umarim. Bende ilk basta anlamadim ama biraz inceleyince cozdum olayi.

Eski 26-10-2007, 16:03   #10
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Aslında çizmsel orak anlatımda bazen sorunlar yaşanıyor fotğraf olrak çektiğimizde ise 2 boyutlu anlatım özeliğine sahip olan fotğrafda bazen istenileni veremiye biliyor.

İşde bu yüzden bu gibi uygulamaları atölye çalışmasında uygulamları olarak anlatarak işin püf noktalarını siz bonsai severlere yansıtmayı planlıyorum.

Çünkü bu gibi ayrıntılar işin özü.

Eski 02-11-2007, 18:23   #11
Ağaç Dostu

Bonsaisan ustad,ben yarin tellemeyi yapicam. Sadece ana govdeyi tellicem. Telledikten sonra hangi dallarin kalip kalmayacagina karar veririz daha sonra onlarida tellerim anlastikmi?

Eski 05-11-2007, 12:17   #12
Ağaç Dostu

Telleme ve çift ucu düzeltme başarı ile tamamlanmıştır.Ağaç bayağı hırpalandı.İşte resimler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg tel2.jpg (73.3 KB, 583 views)
Dosya Türü: jpg tel1.jpg (42.7 KB, 573 views)
Dosya Türü: jpg tel3.jpg (77.3 KB, 564 views)
Dosya Türü: jpg tel4.jpg (56.1 KB, 564 views)
Dosya Türü: jpg tel7.jpg (96.3 KB, 580 views)
Eski 05-11-2007, 12:32   #13
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Selam seckayn güzel bir çalışma olmuş özellikle kalın demirden bir kalıp hazırlaman güzel bir fikir yalnız sadece o kısma olsun tel yerine ambalaj bandı gibi birşeylerle sarılsa dahamı
iyi olur acaba ağcın sağlığı açısından. **** o kısımda ağcın gövdesine mukava karton gibi birşeyler geçse sanırım tel ağaca gömülmeyecekdir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2007, 12:50   #14
Ağaç Dostu

Dogru soyluyorsun tekin bende dusundum onu ama su an cok zorlamadim orayi.Baktim tellerde pek iz yapmamis bi kac gun dursun dedim. Demiri iki ucundan baglayip telle agac arasinada kalin karton veya plastik duz bir parca yerlestiricem. Sagol yorumlarin icin.

Düzenleyen seckayn : 06-11-2007 saat 13:37
Eski 05-11-2007, 23:09   #15
Ağaç Dostu

Eğer bu telleme doğru olduysa şimdi sırada budanacak olan dalların belirlenmesi ve kalan dalların telleme işlemi var. Yorumlarınızı ve yardımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum değerli üstadlarım.

Eski 06-11-2007, 10:30   #16
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Seçkayn çalışman iyi gidiyor, Bana da buna benzer bir çalışma yapmak için cesaret verdin. Tellerin dik olarak sarıldığı yerlerde iz kalma ihtimalini usatalar da bir değerlendirsin.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2007, 13:48   #17
Ağaç Dostu

Arkadaslar resimde belirttigim dallari ne yapacagim konusunda yorumlarinizi bekliyorum.
1.dal yukariya dogru cikiyor.Bonsaisanin yaptigi cizime gore onu kesmem gerekiyor sanirim.

2.dal ve 3.dal dan birini kesmem gerekiyor. 3.dal cok kuvvetli ve buyuk.2.dal ise biraz kucuk.3.dalin uzerini kapattigim zamanda guzel gorunuyor 2.dalin kapattigim zamanda.

2.dali kesersem 3.dali o bosluga dogru tellemem gerekecek ama yeri kivrimin tam ortasinda.
Ne yapicam bende bilmiyorum.Yorumlariniza gore hareket edicem.Goruntu bir yana,ustalarimiz acaba dalin yeri konusunda ne diyecekler?Teknik olarak dogru yerde olmayan dal vardir belki.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg tel2cizim2.JPG (65.6 KB, 549 views)
Eski 07-11-2007, 14:57   #18
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
1. dalı kesmemen lazım. O ağacın yukarı doğru çıkan gövdesini oluşturacak. Diğer dallar net görünmüyor. 3. dal o kadar uzun mu ?

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2007, 16:15   #19
Ağaç Dostu

Evet okadar uzun 3.dal. Tam kirmizi ile cizdigim kadar.

Eski 07-11-2007, 16:36   #20
Ağaç Dostu

dallari daha iyi gorebilmeniz icin biraz boyadim 4 ve 5 numarali dallari ben coktan yokettim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg tel2cizim.JPG (68.8 KB, 542 views)
Eski 08-11-2007, 16:00   #21
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
seckayn, güzel bir tarz oturmuşsun
Öneri olarak; 8,9 veya 10 numaralı dalın önünden kessen ve o dalı lider yapıp gövde olarak devam ettirsen, ayrıca kalan dallarda da ufaltmaya gitsen nasıl olur?
Bu şekilde, gövde kalından başlayıp ileri doğru incelir, kesim izleri kapanır ve ağacın üzerindeki kontorlünüz artarak hem gövde hem de dal kalınlaştırırsınız diye düşünüyorum.
Öncelikle serbest gelişime bırakıp sonra da bu işlemi yapabilirsiniz.

Kolay gelsin

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 17:50   #22
Ağaç Dostu

Sevgili bonsaisever,dusunmedim degil aslinda ama kiyamadim. Ben 11 numarali dali lider birakip onun dibinden kesicektim. Ama artik 11 numarali dalin ucunu kestim bu mumkun degil. Vallahi bende bilmiyorum ne yapicam hele bi buyusun bakalim. Ileride gelisimine gore bi sekil veririz dallara.

Eski 15-12-2008, 15:10   #23
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar. İşte telleri çıkardıktan sonraki hali. Oldukça sağlıklı ve hızlı büyüyor. Böyle giderse dalları hiç görünmeyecek. Acaba son şeklini verip bonsai saksınınamı alsam yoksa bırakayım dalları kalınlaşsın büyüsünmü bir türlü karar veremedim. Birde büyüyen uçları sürekli alayım mı? Yan dalları tellememiştim şimdi mi telleyeyim yoksa büyüsünlermi kararsız kaldım Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0215.jpg (80.3 KB, 478 views)
Eski 18-12-2008, 21:48   #24
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

çalışmanız gerçekden güzel bir gelişim göstermiş.

Konun başında beri takıpde olduğum bir ağaç v gittikcede güzelleşeçek.

Asıl forma sadık kalarak ağaçın alaçağı forma şekil vermeye devam ediyorum.
Saygılar.
agac.jpg

Eski 19-12-2008, 14:03   #25
Ağaç Dostu

Bonsaisan üstadım sizde gerçekten sanatçı bakışı var. Ben on yıl baksam bu öngörüyü yapamam. Bu çizimlerin gerçekten çok faydası var. Kırmızı ile çizilen yerler dışındaki tüm dalları şubat sonu gibi budayıp tellicem. Bunları yaparken çıkan sürgünlerin uçlarını alayımmı yoksa bırakayım büyüsünlermi? Çok teşekkür ederim yorumların için.

Eski 19-12-2008, 22:42   #26
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın seckayn

Ben sadece görüdüğüm formu ana yapıyı fazla bozmadan şekillendirdim.

Büyük ihtimal ile bir çok bonsai dostu fidanınızı farklı şekillerde forma sokaçaklardır.
Çünkü bakış açısı her kişiye göre değişkendir.

Bursa'da olmanız ne güzel.
Geçen senelerde Bursa'da güzel bir bonsai atölye çalışması yapmıştık.
Türkiye'de ilkBursa bonsai Atölye çalışması olarak gerçekden güzel bir gün geçirdiğimi belirtmek isterim.

Umuyorum ki yıl içinde böyle bir organizasyon yine gerçekleşeçekdir.

Ve böyle bir çalışma olduğunda ağacınızı beraber şekillendirmek isterim.

Ama ağacınız üzeriden şu anda yapmanız gereken şu olmalı.

Şubat ayının ortasında çizim sizce uygun ise gereksiz olan daları budayın.

Daha sonra şubat sonuna kadar bekleyin.
Mart ayının başında ardıçınızdaki gövdeye yakın olan daların üzeriden ki iğneleri çekin ve uzaklaştırın.
İğnelerin uç kısmında ki sürügnleri elemeyin.
Bırakın onlar ile doğru uzasın.
Özelikle kengai yani şelale formu olan ağaçınızda aşağı sarkan en uç noktalara dokunmayın.
Çünkü enerji burada çok düşüktür.Enerji gövdenin kalın olduğu noktalarda fazladır.

Gövdeye yakın olan dalar ile ilgili yapmanız gerekeni bu konu altında bir çizim ile size açıklıyaçağım.
Saygılar.

Eski 21-12-2008, 16:42   #27
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim sabırsızlıkla bekliyorum. Bende ağacın yandan fotoğraflarını ekliyimki dalları daha net görebilesin.

Eski 22-12-2008, 08:26   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Selale tarzinda on yuz.

Gec farkettigim bu sayfadaki selale(cascade) tarzinda agacin on yuzunun, saksinin sol veya sag tarafinda olmaliydi (1. mesajdaki 2. ve 3. fotograflardaki gibi. 4. fotograftaki on yuz olamamaliydi) Saksinin sag veya sol tarafindan asagiya sarkan agacin govdesi belirli bir sekide gorulmeli.

agacin asagiya sarkan en uc kismi, saksidan cikan govdenin ortasindaki bir dogrultuda olmali,(govdenin uzerinde yukariya dogru yukselen bir zirve varsa onun uc noktasi da govdenin ortalarindaki bir cizgide olamli) asagida cizmeye calistigim resimle bunu daha iyi anliyacaginiz dusunuyorum.

selale tarzi.jpg

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 10:21   #29
Ağaç Dostu

Ali hocam uyarınız için teşekkür ederim. Birşey sormak istiyorum. Şelale tarzında illaki ağacın düz bir yay çizip mi saksıdan çıkan gövdeyle uç kısmı aynı hizya gelmelidir. Benim ağacım "s" formunda ancak saksıdan çıkan gövde ile uç kısmı aynı hizada. Eğer öyleyse,ağacı sağa doğru çevirip çok az bi tellemeyle sanırım tüm kurallara uyuyor ve görsel olarak da pek birşey değişmiyor.
Aslında birkaç kuralı çiğnese bile bu haliyle kabullendim ben onu. Mükemmel olmasada ilk bonsailerimden biri. Birazcık torpilli yani

Eski 24-12-2008, 07:10   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Saksidan asagiya sarkan agacinizi istediginiz kivrimlarla asagiya sarkitabilirsiniz. Bu sizin zevk ve estetik bakisiniza bagli. Tum kivrimlardan sonra agacin en asagidaki ucu saksidan cikan govde dogrultusunda olmali.

Selale ve yari sarkik tarzlarda, Ilk dal diger tarzlarin tersine govdenin gerisine cikmali (Diger tarzlarda agacin ilk dali hicbir zaman geriye cikmamali) geriye cikan ilk dal agaca guzel bir derinlik sagliyor.

Agacin ust kisminda da bir zirve olusturulacaksa bu zirvenin boyu kisa ve(ayri bir agac olarak dusunursek) ilk dal asagiya sarkan govdenin ters yonune dogru cikmali.

Biliyorum, bonsaiye yeni basliyan herkesin basindan geciyor. Ilk agaclar bonsaideki bircok kurala uymasa da onlar ilk olduklari icin hep seviliyor ve ilerki gunlerde yapilacak olanlarla kiyaslanip nereden nereye gelindigi de hesaplaniyor.

Ilk baslarda uyulmasa bile Kurallari bilmekte yarar vardir. Bonsaideki kurallar yuzlerce yillik deneyimlerin getirdikleridir. Kurallara gore yapinca daha basarili calismalar elde edeceginizi farkedeceksiniz. Ayrica her sanat dalinda oldugu gibi, bonsaide de kurallar disina da cikilabilir, ama kurallari ogrenip bildikten sonra kurallar disina bilincli olarak cikip kendi gelistireceginiz calisma tarzinizi daha kolay uygulayabileceksiniz.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024