agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen acanberk
  • 1 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-11-2014, 12:24   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2014
acanberk / Portulacaria Afra

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba, aramıza hoş geldiniz öncelikle.

Afralar için su/nem tutma oranı oldukça düşük bir karışım tavsiye ederim. Bu bağlamda torf miktarını minimum seviyede tutmanız iyi olur. Bahçe toprağı da kullanabilirsiniz ama ağırlıklı olarak volkanik tüf, pomza, iri dişli dere kumu gibi maddeleri daha yüksek oranda (%60-70) tutmanız daha iyidir. Özellikle soğuk mevsimlerde uzun süre nemli kalan bir toprak karışımında afranın kökleri kolayca çürüyebilmekte.

Başarılar dilerim.

Teşekkürler Sakaki,

O akşam forumlarda biraz okuduktan sonra çoğunlukla kum ve az torf ile bir karışım yapıp ağacımı saksıya diktim.
saksının altına çakıllar ve delikleri tıkanmasın diye pencere sinekliğinden kestiği bir parça da yerleştirdim.
umarım hızla büyür, gelişir.

1. fotoğraf bahçede bulduğum hali.

2. fotoğraf saksıya diktikten sonra ( başka p. afra daha vardı biraz daha büyük. Ondan da iki dal alıp yandaki saksılara diktim)

3. fotoğraftaki ufacık kaktüs saksıları, bunlara da daha küçük dallar diktim ve ofiste masamda duracaklar. (aydınlık ama direk güneş almıyor.)

Önceki forumlarda gördüğüm kadarıyla çok hızlı büyüyen bir bitki. 1 yıldaki gelişimini paylaşan bir arkadaşın fotoğrafarını görünce çok heveslendim. Bakalım benimkiler de büyüyecek mi. Gelişimini paylaşacağım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_4594.JPG (64.1 KB, 57 views)
Dosya Türü: jpg IMG_4625.JPG (22.3 KB, 57 views)
Dosya Türü: jpg IMG_4611.JPG (42.7 KB, 59 views)
Sakaki beğendi.
acanberk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 12:54   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acanberk Mesajı Göster
Önceki forumlarda gördüğüm kadarıyla çok hızlı büyüyen bir bitki. 1 yıldaki gelişimini paylaşan bir arkadaşın fotoğrafarını görünce çok heveslendim. Bakalım benimkiler de büyüyecek mi. Gelişimini paylaşacağım.
Hem bonsaiye başlangıç için hem de bulunduğunuz iklim için çok uygun bir tür, ancak şu an ektiğiniz saksılarda bahsettiğiniz gibi hızlı bir gelişim göstermesi imkansız.

Bu türle çalışan bazı arkadaşlarımızın bu bitkiyi böyle küçük/mini saksılara diktiğini ben de görüyorum fakat bu işlemin doğru olduğu anlamına gelmiyor ve doğal olarak sizin gibi yeni başlayan arkadaşlarımızı da yanıltıcı oluyor haliyle.

Eğer boyut olarak ne kadar daha çok gelişmesini istiyorsanız, saksıyı da bir o kadar büyük seçmeniz en doğrusu olur. Bitki böyle küçük saksılarda yıllar geçirse bile gözle görülür bir gövde kalınlaşması veya konikleşme kaydetmeyecektir.

Başarılar diliyorum.

dusunenadam beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024