agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 2 Gönderen Leofold
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Leofold
  • 2 Gönderen a.a.
  • 1 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen Leofold

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-11-2014, 20:44   #1
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Leofold / Pittosporum

Ağacımla ilgili eleştiri, yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0055.jpg (70.5 KB, 77 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0056.jpg (66.1 KB, 78 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0057.jpg (66.7 KB, 77 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0058.jpg (65.4 KB, 77 views)
Sakaki ve a.a. beğendi.
Leofold Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2014, 15:18   #2
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Normalde ağaç bahçede duruyor, fotoğraf çekmek için içeri aldım sadece

Eski 03-11-2014, 11:43   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn Leofold,

Tarzına ve boyutuna karar verdiniz mi?

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2014, 16:39   #4
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Sn Sakaki,
kafamdaki yarı şelale düşüncesi, son fotoğrafın sağ tarafındaki dalı ileride budamayı düşünüyorum sol taraf üzerinde de küçük budamalar yapmak niyetindeyim..Ne dersiniz bu form üzerinde mi çalışayım?

Eski 03-11-2014, 17:01   #5
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn Leofold,

Bir ağacı (imkanlar el verdiği ölçüde) birçok tarzda disipline etmek mümkün ve sizin elinizde olan bir şey. Ancak elbette formu elveriyor diye bir ağacı her tarzda geliştirebiliriz anlamına da gelmiyor bu; ağacın yaprak döken bir tür olup olmaması, dallanma özelliği, yaprak yapısı, biçimlendirme tekniklerine verdiği tepkiler, vs. gibi bazı bir takım özelliklerini de dikkate almak gerekli buna karar verirken.

Ben şahsen bu tür için şelale veya yarı şelale tercih etmezdim; dik tarz, eğimli tarz, süpürge tarzı bana sanki daha iyi bir tercih olabilir gibi geliyor, ama zevkler ve renkler her zaman da tartışılmaz

nur.erdoann beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2014, 17:23   #6
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Açıkçası ben de ağacın kendi formu yarı şelaleye müsait gibi düşündüğüm için, ağacımı çokta zorlamadan bu formu uygulayayım diye düşündüm.
Kim bilir belki zamanla fikrim değişir, farklı bir açıdan görür süpürge tarzı tercih ederim teşekkürler yorumlarınız için

Sakaki beğendi.
Eski 04-11-2014, 00:32   #7
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Sn leofold, guzel bir aday

Benim pittosporum konusunda konuşulan ağaç bu değil mi. Gördüğüme sevindim Daha önce konuşulduğu gibi sanırım erken bir saksılama yapmışsınız, fakat bence ağaç saksısına alıştıysa ve sorun yaşamıyorsa bunun çok önemi yok. (Tabi genç bir aday ağacın geniş bir eğitim saksısında daha sağlıklı büyüyecek olması yadsınamaz)

Form meselesine gelince, bonsainin minyatür bir yaşlı ağaç gibi gözükmesi için gereken kabullenilmiş bir oran var. Ağacın boyunun gövde kalınlığının 6 katı olması gibi hoş bir oran belirlemiş ustalar. İstisnai iyi fikirler dışında bence bu tespit gayet ideal. Sizin ağacınızda tıpkı benim adayım gibi ince gövdeli. Nacizane fikrim; ağacınızın dış dallarını daha merkezi bir hacim kazandıracak şekilde budamanız (zamanı geldiğinde) ve saksınızla daha iyi duracağına inandığım minyatür doğal ya da süpürge tarzı bir bonsai hedeflemenizdir. Zira bu gövde kalınlığında bir şelale tarzı yaşlı bir ağaç izleminden ziyade yatay büyüyen bir çalıya benzeyebilir diye endişeliyim.

Yosunlar harika.

Leofold ve nur.erdoann beğendi.
a.a. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 12:17   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leofold Mesajı Göster
ağacımla ilgili eleştiri, yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler..

Merhaba ağacınız maşallah sağlıklı görünüyor. Hangi tarzı çalışacaksınız bilmiyorum ama sol en alttaki dal gövdeye göre çokkalın görünüyor yukarıda mavi yuvarlak içine aldığım yerde de ters koniklik var . Aynı yerden çok fazla dal çıkmasından kaynaklı. Kırmızı ile işaretlediğim yerleri budarsanız ağaçta bonsai için yeterli standart dallar kalmış olacak .

İşaretlediğim 1 numarali dalıda yaranın kapanmasında ve gövdenin kalınlaşmasında kullanabilirsiniz .

Tellemeler de çok seyrek yapılmş gibi görünüyor.

Kolay gelsin umarım güzel bir bonsai olur

DSC_0056.jpg

Leofold beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 17:59   #9
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Sn. a.a. , evet sizin başlık altında bahsettiğim ağacım ben de bonsaiye her yeni başlayan gibi biraz aceleci ve sabırsız davrandım, umarım şu an sağlıklı giden yaşamı benim yaptığım uygulamalar nedeniyle bozulmaz :/ aslında minyatür doğal tarz belki de çok daha güzel ve uygulama açısından kolay olabilir. Teşekkür ederim fikirleriniz için

a.a. beğendi.
Eski 04-11-2014, 18:06   #10
Ağaçsever

Leofold's Avatar

sn. Regular, çok teşekkürler emek verip güzel bir form oluşturmuşsunuz, doğal tarz için ideal görünüyor. Denemeye değer Ayrıca sormak istediğim eklediğim bu son fotodaki işaretli dalı zirve olarak tayin etmemi mi önerirsiniz?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0056.jpg (66.8 KB, 37 views)
Eski 05-11-2014, 16:23   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Leofold Mesajı Göster
sn. Regular, çok teşekkürler emek verip güzel bir form oluşturmuşsunuz, doğal tarz için ideal görünüyor. Denemeye değer Ayrıca sormak istediğim eklediğim bu son fotodaki işaretli dalı zirve olarak tayin etmemi mi önerirsiniz?
Hayır sağa doğru telli olan dalın solundaki dalı kastetmiştim . Tam kırmızı 1 yazısının altında kalan. Tabi 2 boyutlu gördüğümüz için siz daha iyi karar verirsiniz. sizin belirttiğiniz dalın 2 tarafında da yara oluşacağı için kapanması zor olur diye düşündüm. Bu arada ağaç türü hakkında hiçbir bilgim yok budamaya nasıl tepki verir bilmiyorum tavsiyelerimi sadece şekli ve koniklik için düşüşün.

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 14:40   #12
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Teşekkürler sn. reguler, açıkçası ben de u ağaç hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim, bahara kadar araştırıp, budamaları en uygun zamanda yapmak istiyorum. Bu zaman içinde de önerileriniz ışığında hangi dallar üzerinde budamalar yapacağıma net bir şekilde karar vermiş olurum inşallah

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024