agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen keopstr
  • 1 Gönderen keopstr
  • 2 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-10-2014, 17:22   #1
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
keopstr / Begonvil

Bonsai hevesim bir zaman önce kaybolmuştu...İçimdeki aşkların en güzeli olan begonvil aşkı beni tekrar bir begonvil den bonsai yapmaya teşfik etti..Bakalım bu sefer başarabilecekmiyim...2.Denemem...Diğer denemede begonvilimi kurutmuştum...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg begonvilbonsai.jpg (66.2 KB, 130 views)
Dosya Türü: jpg 1510936_722111711214318_7979397457041818139_n.jpg (58.6 KB, 128 views)
Manifesto beğendi.
keopstr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 19:37   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Telleme güzel, uzun zamandır böyle güzel telleme görmemiştim.
Ama ağacın boyu çççooookkkkk uzun. Bu uzunluk başa bela cinsten. Ağaçta ince olunca küçük tarz bir bonsai olmaktan başka bir çare yok.
Çizimde göstermeye çalıştım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 523221d1414509735-begonvilbonsai.jpg (22.4 KB, 123 views)
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 19:53   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bu tip ana gövde sert budamalarını bu mevsim değil, Mart sonu yapmanızıda hatırlatmak isterim. Aksi takdirde özellikle Begonvil gibi bitkilerde gövde geri kuruma yapabilmekte.

Eski 29-10-2014, 20:23   #4
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Bu tip ana gövde sert budamalarını bu mevsim değil, Mart sonu yapmanızıda hatırlatmak isterim. Aksi takdirde özellikle Begonvil gibi bitkilerde gövde geri kuruma yapabilmekte.
teşekkürler badrobot.Şuan herhangi bir işlem yapmıyorum.**** yapacağım bir işlem varmı? en azından bahara veya şubat mart gibi budama yapayımmı?

Eski 29-10-2014, 20:24   #5
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

mart sonunu görmemiştim...teşekkürler

Eski 29-10-2014, 20:30   #6
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bu dönem yapılacak bir işlem yok. Daha önceki mesajda dediğim gibi Mart ayında budama yapabilirsiniz. Bu arada budanan yerlere şeffaf aşı macunu sürmeyi kesinlikle unutmayın.

Eski 04-04-2015, 22:00   #7
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Bonsai begonvil çalışmam devamı....

Bu çalışmamda büyük yardımları geçen Mehmet Abime saygılar

Milla beğendi.
Eski 05-04-2015, 21:00   #8
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.keopstr.
Gördüğüm kadarıyla ağacınıza kıyamayıp boyunu hala uzun bırakıp bu şekilde devam ediyorsunuz.
Elbette tercih sizin. Fakat konikliği hiç olmayan, oranlardan çok uzak, stil ve formu belli olmayan bir yöne yönelmiş durumdasınız.

Peki bu durum karşısında önerim nedir; bence bu sene ağacı hiç budamayıp dalların ve ana bedenin kalınlaşmasını sağlayın. Ama seneye kesinlikle ağacı sert budama yapıp yeni lider veya liderlerle konikliği artırmaya yönelmelisiniz. Özetle önce ana bedeni terbiye etmelisiniz.
Aslında ondan öncede yapmanız gereken en önemli şey; kökleri açıp nebariyi kontrol etmek ve hatta kökleride terbiye etmek olmalıydı. Ziraa kökler saksının çok aşağısında olabilir veya kökler çok tipsiz bir durumda da olabilir.
Bu sözlerimden dolayı bana kızmayın, ben gerçektende olması gerekeni söylüyorum. Tüm bu yazdığım hataları bizzat yaşayarak bu hataların bedellerini acıda olsa sonradan fazlasıyla ödemiş biri olarak yazıyorum.

caglarxx ve Sakaki beğendi.
Eski 03-05-2015, 00:39   #9
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.keopstr.
Gördüğüm kadarıyla ağacınıza kıyamayıp boyunu hala uzun bırakıp bu şekilde devam ediyorsunuz.
Elbette tercih sizin. Fakat konikliği hiç olmayan, oranlardan çok uzak, stil ve formu belli olmayan bir yöne yönelmiş durumdasınız.

Peki bu durum karşısında önerim nedir; bence bu sene ağacı hiç budamayıp dalların ve ana bedenin kalınlaşmasını sağlayın. Ama seneye kesinlikle ağacı sert budama yapıp yeni lider veya liderlerle konikliği artırmaya yönelmelisiniz. Özetle önce ana bedeni terbiye etmelisiniz.
Aslında ondan öncede yapmanız gereken en önemli şey; kökleri açıp nebariyi kontrol etmek ve hatta kökleride terbiye etmek olmalıydı. Ziraa kökler saksının çok aşağısında olabilir veya kökler çok tipsiz bir durumda da olabilir.
Bu sözlerimden dolayı bana kızmayın, ben gerçektende olması gerekeni söylüyorum. Tüm bu yazdığım hataları bizzat yaşayarak bu hataların bedellerini acıda olsa sonradan fazlasıyla ödemiş biri olarak yazıyorum.
peki sayın badrobot eğer vaktiniz varsa resim üzerinde ne yapmam gerektiğini şekil olarak anlatabilirmisiniz?Neden kızayım uzman değilim bu konuda öğrenmeye çalışıyorum...Oran derken anlamadım oranları büyük boy bir bonsai olmazmı yardımclarınızı bekliyorum...Birde ağaç heryerinden sürgün veriyor sürgünleri keseyimmi?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 11218487_828095177282637_5711444749851175109_n.jpg (68.0 KB, 34 views)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024