agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2014, 00:59   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Cetinto / Şimşir

Merhaba
Bonsai ye ilk merak saldığım mart ayında tecrübe kazanmak adına aldığım şimşir ağacını ilk heves ve acemilikle yanlış budayarak ve bonsai saksısına alarak hatalı bir başlangıç yapmıştım, bu forumla tanışıp hatalarımı anladığımdan beri şimşire hiç dokunmadan bekledim.
Sanıyorum ters koniklik denilen olumsuz yapıya sahip.
Saksı değişimine uygun zaman olmadığını düşündüğüm için şimdilik hala minik saksısında, sizce biraz emek ile neler yapabilirim, fikirlerinizi bekliyorum.
Saygılar
ImageUploadedByTapatalk1412550419.754011.jpg
ImageUploadedByTapatalk1412550488.100138.jpgImageUploadedByTapatalk1412550498.264451.jpg

Cetinto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2014, 01:17   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Cetinto.
Şimşiri bu şekilde budayıpdaha kısa boylu olmasını sağlamalısınız. Yoksa çok dağınık bir ağacınız olur düşüncesindeyim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ImageUploadedByTapatalk1412550488.100138.jpg (53.6 KB, 51 views)
Sakaki beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2014, 06:31   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
sayın cetinto, şimşir çok yavaş büyüyen bit tür. ayrıca dallarıda çok kırılgan.dallar çok düz bir şekilde çıkıyor. bu yüzden dallarda koniklik saplamak için yeni gelen sürgünlere göre **** üzerindeki dallara göre budamalarla dalların boyunu kısaltın bence. böylece sayın badrobotun dediği daha bütünleşik bir yapı elde edersiniz. birde tabii ki ağaçlarınızı bu artık bonsai oldu demeden bonsai saksılarına almayın. ağacınızın gelişime ihtiyacı var ve bu gelişim köklerini sınırladığınız küçük bonsai saksılarında olamayacak maalesef. ne kadar kök gelişimi o kadar sağlıklı dal gelişimi. ağacınızdan güzel ve çok farklı şekiller çıkar ama öncelikle sağlıklı bir şekilde boyunu kısaltmak gerekiyor önümüzeki bahar aylarının başında gerekli müdahaleyi yaparsınız. iyi çalışmalar.

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024