agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen Cetinto
  • 4 Gönderen Cetinto

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2014, 00:44   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Cetinto / Nar (Havai Kökkendirme)

Merhaba
Bahçemizde bulunab nar ağacının bir dalı bir hayli yamuk, yere paralel olarak büyüdüğü için budamaya karar vermiştik. O sırada gözüme kestirdiğim bir bölgede ilk defa havai köklendirme denemek istedim ve aşağıda görünen parçayı ayırdım. Şimdilik bir saksıya iz elementli torf, derekumu ve perlit karışımını diktim.
ImageUploadedByTapatalk1412549440.333356.jpg

İleride sağdaki dalı budayarak aşağıdaki şekilde bir bonsai hedefliyorum.
ImageUploadedByTapatalk1412549538.642958.jpg

Sizce uygun bir aday olabilir mi? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim
Saygılar

Sakaki beğendi.
Cetinto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2014, 01:05   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Cetinto.
Havai köklendirmeyle elde ettiğiniz şekil gerçektende çok güzel. Hızlı bir başlangıç yapmışsınız. Şu an hiç dokunmayıp öncelikle yapraklanıp kök sistemini geliştirmesine izin verin. Sonrasındada uzun olan ağacınızın boyunu budamanız gerekecek. Elbette bunu yaparken gövde üzerinde çıkmış olan o zamanki sürgünlerden birini yeni lider olarak belirleyebilirsiniz.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2014, 01:10   #3
Yeni Üye

Tavsiyeniz için Teşekkür ederim,
Gelişiminden sonra narlarda büyük budama için hangi mevsimi önerirsiniz?

Bahardaki uyanışını dört gözle bekliyorum, önümüzdeki baharda yeni durumunu tekrar başlık altında paylaşarak uzun soluklu bir konu oluşturmak isterim.

Eski 06-10-2014, 01:23   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Nar yaprak döken bir tür. kış dönemlerinde uzun bir kış uykusu yaşarlar. Kış dönemindeki sert budamaların ardından uykudaki ağaçların o yaralarını iyileştirememeleri geri kurumalara neden olabiliyor. Kesin olur demiyorum ama buda bir ihtimal dahilinde. En güzel zaman Şubat'ın son günleri ve Martın ilk ortasına kadar olan süreç. Elbette havaların nasıl gittiğide önemli. Bazen kışlar ılık geçip bahar erkenden gelebiliyor. bunu şöyle özetleyeyim; baharın gelmesinden ve tomurcukların patlamasından hemen az önce...

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2014, 06:43   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
sayın cetinto havai köklendirme ile ilgili bir tecrübemi paylaşmak isterim. yer sıkıntım olduğundan hiç istemesemde ağaçlarımın yerlerini sık değiştimek zorunda kalıyorum. buda dikkat de etsem plastik saksı kullandığımdan saksıların esneyerek köklerinin oynamasına sebep olabiliyor. keşke yerim müsait olsada koyduğum yerde kalabilse. çok güzel köklenme elde etmeme rağmen bu sebepten havai köklenme ike elde ettiğim adayların bir kısmını yaşatamadım. hele bir ateş dikeni vardı ki aklıma geldikçe hala içim cız eder. size tavsiyem bu çalışmanızın kök sistemi iyice gelişinceye kadar hiç ellemeyin bırakın yeşersin dallansın. sağdaki dalı almak için acele etmeyin. o dalı keserken köklere vereceğiniz zarar ağacınızın ölmesine sebep olur. acele etmeden en az bir gelişme dönemi serbestçe serpilmesine olanak tanıyın. iyi çalışmalar

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2015, 19:20   #6
Yeni Üye

Merhaba
Sıcaklıkların bir hafta içinde biraz yükselmesi ile uykudan uyandı.

fotograf 1.jpg

fotograf 2.jpg

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024