agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2014, 21:42   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2010
agno / Ardıç (Aday No. 2)

Merhaba

Doğal haliyle Bonsai formuna çok uygun yeni Ardıç bonsai adayım için usta arkadaşlardan öneri almak istiyorum.

Tarz konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg k_IMG_5986.jpg (59.3 KB, 62 views)
Dosya Türü: jpg k_IMG_5989.jpg (65.1 KB, 62 views)
agno Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 06:40   #2
Yeni Üye

Usta arkadaş dedim diye kendine bu vasfı yakıştıramayan mütevazi arkadaşların da önerilerini bekliyorum. Bu forumda çoğu kişi benden ustadır.

Önerileriniz benim için çok değerli, elinizi korkak alıştırmayın

Eski 05-05-2014, 09:40   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn agno,

Öncelikle aramıza hoş geldiniz.
İlk fotoğrafa baktığımda iki aday görüyorum: Sol taraftaki gövde ile güzel bir mame boy bonsai oluşturabilirsiniz, sağ taraftaki nispeten daha büyük gövdeyle de güzel bir kengai oluşturmanız mümkün. Ancak, iki gövdenin birinden vazgeçmek istemiyorum, ikisini de kullanmak istiyorum derseniz işiniz daha zor ve sonuç olarak ortaya pek doğal olmayan bir sonuç çıkabilir (şahsi görüşüm).

Ancak bu aday benim elimde olsa sağa doğru uzanan kalın gövdeyi bir miktar bırakarak keser ve jin yapar, soldaki gövdeyi ise mame bonsai olarak çalışırdım... kabaca:

(Şu anda fotoğraf yüklemede bir sorun var, daha sonra yükleyeceğim).

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 12:53   #4
Yeni Üye

Merhaba sakaki, hoşbuldum.

Ağacın güzel bir yapıya kavuşması açısından İki dalı da kesmeden kullanma konusunda bir diretmem yok, ancak kengai tarzını pek beğendiğim söylenemez.

Sağ dalın bu şekli avantaj olur diye düşünmüştüm ama yanıldım sanırım.

Bu arada sn sakaki resimleri dört gözle bekliyorum...

Eski 05-05-2014, 13:23   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
sayın agno yanılmak diye bir şey yok aslında. adayınızdan ortaya çıkabilecek alternatifler var. bunların içinden sizi mutlu edecek baktığınızda içinizi açacak olan alternatifi seçeceksiniz sadece. bende bu işe yeni başladım. usta falan değilim daha kırk fırın ekmek yemem lazım. sayın sakakinin iki tarafıda kullanma konusunda ki görüşlerine katılıyorum. hafta sonu diğer adaylarınız yanında bu adaya da kafa yordum, emin olabildiğim tek şey iki tarafında kullanılması durumunda çok doğal olmayan bir yapı olması. bu aday içinde fotoğraf üzerinde çalıştım ancak iki gövdenin de kaldığı tarzlar gözüme güzel görünmedi. benimde gözüme sol taraftaki küçük bölümün hareketi güzel geldi. ağaç sizin, buradakiler sadece öneri.

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 13:34   #6
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Sağ dalın şekli güzel de, konikliği hiç yok Sn. agno, ağacın inandırıcı bir bonsai olabilmesi için uyması gereken bazı oranlar var, istisnalar olabilse de. Bu ağacınızın gövde kalınlığıyla üst yapıyı oranladığımızda sağdaki dal hiç incelmeden uzunca bir yol alıp sonra kıvrılarak yavaş yavaş inceldiği için, gerçek bir ağaç görüntüsü verecek koniklikten yoksun kalıyor malesef.

Bunu önemsemeyip yine istediğiniz gibi, zevkinize göre hoş görünen şekilde ilerleyebilirsiniz elbette, hatta belki o üst öbek öne doğru eğilerek yere paralel ve çıplak ilerleyen dalı da kapatabilir, hoşunuza gidecek bir görsellik verebilir, ama benim de tercihim soldaki ince dalı ağacın zirvesi olarak belirleyip sağdaki kalın dalı birkaç cm bırakıp budayarak, ileride o parçayı jin olarak değerlendirmek yönünde olurdu.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 14:17   #7
Yeni Üye

Peki soldaki kısım kalırsa bu kısmı hangi tarz bir bonsai yapmalıyım?

Sağ kısmı jin yaparsam şeklinde nasıl bir oynama yapabilirim?

Edit: sol ve sağ tam tersi olarak değiştirdim. Yanlış yazmışım.

Düzenleyen agno : 05-05-2014 saat 16:11
Eski 05-05-2014, 14:19   #8
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Ben olsam her iki dalı kullanırım. Benim yöntemde sağa giden kalın dalı dahada aşağıya çekip ağacın gövdesinin kapanmasını ve tacını oluşturacaksınız. Solda kalan dalıda telleyip sol yan dal yapacaksınız. Bonsainiz hazır. Elbette dalların biraz daha gelişime ihtiyacı var. Hem gördüğüm bir fotoğrafı hemde amatörce Paitte biraz boyayıp, çizdiğim şekli paylaşırım.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 14:43   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

oneri-0101.jpg

Şimdi yükleyebildim...

Adem Keskin beğendi.
Eski 05-05-2014, 16:15   #10
Yeni Üye

Sn Sakaki evet hoşuma gitti örneğiniz. Ancak soldaki o dal 2.resimde göründüğü gibi ikiye ayrılıyor birini kesmeli miyim? Bir de sol kısımdaki kalın dal ile çelikleme yapabilir miyim?

Badrobot yazınızı okuyunca aklımda pek bir şey oluşmadı, bu konuya yabancı olduğumdan sanırım. Resimi dört gözle bekliyorum.

Eski 05-05-2014, 17:28   #11
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agno Mesajı Göster
Ancak soldaki o dal 2.resimde göründüğü gibi ikiye ayrılıyor birini kesmeli miyim?
Şimdilik kalsın bence, bonsai aceleye gelmez
Herşeyi yavaşça zamana yayarak adım adım değerlendirmek daha mantıklı olur. Hem bu süreç zarfında siz de kendinizi teorik bakımdan geliştirmiş olur ve daha mantıklı kararlar alabilir hale gelirsiniz.

agno ve Adem Keskin beğendi.
Eski 05-05-2014, 23:15   #12
Yeni Üye

Sn Badrobot ve Sn nicholai hel, sanırım dediğinizi anladım 2.ve 3. fotoğraflarda uygulamaya çalıştım.

1. resimde kıvrılan sağ dalı bir miktar budayıp sol dalı tepe yapmaya çalıştım.
2. resimde ise sağ dalın uzunluğunu tepe noktası olarak çevirme yönünde bir düşüncem oldu. Bu teorik olarak mümkün ancak ağaç photoshop'ta fare ile çizdiğimiz gibi büyümeyebilir. burada da sizin önerileriniz belirleyici olacak.

3 yıl her seferinde tek bonsai ile başlayıp acele etmemden kaynaklı hatalarım ile ağacı öldürüp sürekli pişmanlık yaşadım. Ağacıma makası değmeden önce burada tarz konusunda kesin kararımı vermeyi bu nedenle istiyorum. Sabrınız ve değerli önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (43.5 KB, 34 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (46.9 KB, 34 views)
Dosya Türü: jpg 2-a.jpg (46.1 KB, 34 views)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024