agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 3 Gönderen ultralaca
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen ultralaca
  • 1 Gönderen ultralaca
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen murat doğan
  • 2 Gönderen ultralaca

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2013, 12:54   #1
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
ultralaca / mazı

bir yıl önce almış olduğum mazı. bu sene baharın gelmesiyle birlikte mart ayında budama yapıp birazda şekil vermeye çalıştım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2012-09-01 14.20.07.jpg (71.0 KB, 203 views)
Dosya Türü: jpg 2012-09-01 14.21.58.jpg (71.0 KB, 203 views)
Dosya Türü: jpg 2013-05-19 13.22.27.jpg (51.9 KB, 201 views)
Dosya Türü: jpg 2013-05-19 13.23.39.jpg (57.1 KB, 202 views)
ultralaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 13:34   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.ultralaca.
Ağacınızın daha çok gelişime ihtiyacı var. Keşke budama işlerini biraz daha sonraya bıraksaydınız. Ağaç üzerinde bıraktığınız, seçtiğiniz dallar birbirlerinden çok uzaktalar. Hem bedenin ince oluşu hemde dalların arasının çok fazla olması görsel açıdan güzel görünmemesine neden olmakta. Bu adayınızı bir kenarı kaldırıp daha kalın bedenli adaylar bulup çalışmanızda fayda görüyorum.
İyi çalışmalar dilerim

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 15:27   #3
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.ultralaca.
Ağacınızın daha çok gelişime ihtiyacı var. Keşke budama işlerini biraz daha sonraya bıraksaydınız. Ağaç üzerinde bıraktığınız, seçtiğiniz dallar birbirlerinden çok uzaktalar. Hem bedenin ince oluşu hemde dalların arasının çok fazla olması görsel açıdan güzel görünmemesine neden olmakta. Bu adayınızı bir kenarı kaldırıp daha kalın bedenli adaylar bulup çalışmanızda fayda görüyorum.
İyi çalışmalar dilerim
Sn. badrobot aslında budaması biraz aceleye gelmiş çalışma oldu. Artık bu şekilde gelişimini gözlemleyebilir hem adayın kökü sağlam olduğu için gövdenin birçok yerinden yeni sürgünler veriyor. Onların gelişimini bekleyerek belki daha farklı bir görünüme girebilir ağaç diye ümit ediyorum

Eski 23-03-2014, 20:58   #4
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Yanlış budamadan dolayı görüntüsü bozulan mazının gelişimini devam ettirdim. Kışa girmeden yeni şekil vermiştim. Baharla birlikte canlanmaya başlayan mazının yeni hali

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2014-03-23 16.24.28.jpg (53.9 KB, 159 views)
Eski 24-03-2014, 09:34   #5
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Ultralaca,

Bonsaide paralel dallar kurala uymuyor. kırmızı ile işaretlediğim dalı şimdiden kesmek iyi olur, biraz daha kalırsa orada şişkinlik yapar. 1 ile işaretlediğim dalı ise kurbanlık dal olarak düşünüp, gövdeyi kalınlaştırmak için uç almadan büyütmesine izin vermek iyi olur, ilerde ya dipten kesilir ya da JİN yapılır. Sağdaki kısımdan uç alınarak yavaş yavaş dolgunlaşması sağlanabilir.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ultralaca Mesajı Göster
Yanlış budamadan dolayı görüntüsü bozulan mazının gelişimini devam ettirdim. Kışa girmeden yeni şekil vermiştim. Baharla birlikte canlanmaya başlayan mazının yeni hali

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2014-03-23 16.24.28.jpg (55.0 KB, 156 views)
ultralaca beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 20:48   #6
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın Ultralaca,

Bonsaide paralel dallar kurala uymuyor. kırmızı ile işaretlediğim dalı şimdiden kesmek iyi olur, biraz daha kalırsa orada şişkinlik yapar. 1 ile işaretlediğim dalı ise kurbanlık dal olarak düşünüp, gövdeyi kalınlaştırmak için uç almadan büyütmesine izin vermek iyi olur, ilerde ya dipten kesilir ya da JİN yapılır. Sağdaki kısımdan uç alınarak yavaş yavaş dolgunlaşması sağlanabilir.

İyi çalışmalar dilerim...
Sayın sagol önerileriniz için teşekkür ederim. Kırmızı ile işaretlemiş olduğunuz dalı bende kesmeyi planlıyordum ama bir an önce kesmem gerektiğini öğrenmiş oldum.

Eski 21-04-2014, 23:11   #7
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Bonsai adayıma yeni şekil verdim ve adayın yeni sürgünler verip dallar arası dolgunluğunu sağlaması için hafif geriye doğru budama yaptım. Sayın Sagol'un tavsiyesi üzerine belirtmiş olduğu paralel dalı kestim. Eklemiş olduğum resim yeni hali (20.04.2014), diğeri ise ileride vermek istediğim şekil.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2014-04-20 16.01.37.jpg (48.3 KB, 121 views)
Dosya Türü: jpg MAZI.jpg (66.5 KB, 121 views)
Akhilleus beğendi.
Eski 02-08-2014, 15:55   #8
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Mazının gelişimi devam ediyor. 4 aylık bir süre zarfında gelişimine herhangi bir müdahalede bulunmadım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2014-08-02 16.42.15.jpg (70.6 KB, 99 views)
murat doğan beğendi.
Eski 05-08-2014, 16:36   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Hem mazınız hem de siz çok güzel ilerliyorsunuz sn ultralaca.
Bu gidişle 1-2 sene sonra çok daha harika görüneceğini söylemek hiç zor değil.

Başarılarınızın devamını dilerim.

ultralaca beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2014, 10:15   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Hem mazınız hem de siz çok güzel ilerliyorsunuz sn ultralaca.
Bu gidişle 1-2 sene sonra çok daha harika görüneceğini söylemek hiç zor değil.

Başarılarınızın devamını dilerim.
sayın sakakiye katılmamak mümkün değil. ağacınızın ilk halinden bugüne gelişimine bakınca, sizinde katettiğiniz yolu rahatlıkla görebiliyor insan. bu ağaç ile çok şey öğrenmiş olmalısınız. emeğinize sağlık. ağaç için görüşüme gelirsek. tepe noktasında çatallanacak uygun dalları geriye ve öne doğruda telleyerek yön verebilirseniz daha dolgun bir görüntü elde edersiniz. ağacı bu yönü ile anlayabilmek açısından üsttende görüntüleyeceğiniz bir fotoğrafında yükler miniz foruma. iyi çalışmalar diliyorum.

ultralaca beğendi.

Düzenleyen murat doğan : 06-08-2014 saat 10:16 Neden: ekleme yapmak
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2014, 17:22   #11
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Sayın sakaki ve murat doğan güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Mazıyı ilk aldığım zamanlar ki şekillendirmem ve bakımı biraz sabırsızlığıma ve acemiliğime denk geldi. O yüzden aday üzerinden çalışırken çalışma biraz deneme yanılma yöntemi oldu. Zaman geçtikçe sabrın önemli bir unsur olduğunu öğrendim ve daha fazla okuyarak araştırarak ve forumdaki ustalarında çalışmalarını takip ederek daha çok bilgi edinmeye başladım. Sabır ve bilgi arttıkça çalışmada bu boyutlara geldi. Tabi ki bir aday ile usta olmuş değilim hala acemiyim ama okumaya araştırmaya devam ederek ve forumdaki ustaların tavsiyelerini deneyimlerini dikkate aldıkça İnşallah daha güzel çalışmalar olacağına inanıyorum. Tabi mazının da hakkını vermek gerek benim denemelerimden bıkmadı her seferinde bana olumlu cevaplar verdi Sayın murat doğan üstten fotoğrafını en kısa zamanda yükleyeceğim. O zaman tavsiye ve görüşlerinizi yine beklerim.

Eski 23-08-2014, 17:54   #12
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
ağaç için görüşüme gelirsek. tepe noktasında çatallanacak uygun dalları geriye ve öne doğruda telleyerek yön verebilirseniz daha dolgun bir görüntü elde edersiniz. ağacı bu yönü ile anlayabilmek açısından üsttende görüntüleyeceğiniz bir fotoğrafında yükler miniz foruma. iyi çalışmalar diliyorum.
Sayın murat doğanın isteği üzerine adayın üstten görüntüsü

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2014-08-21 15.17.07.jpg (66.9 KB, 53 views)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024