agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2013, 09:06   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2012
burqinho / Acer Palmatum

Merhabalar,
Resimlerini eklediğim bu fidanı bonsaiye çevirmek istiyorum. Gövdenin kalınlaşmasını beklerken nasıl bir form verebilirim sizce? Her türlü görüşe açığım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg photo 1-1.jpg (63.8 KB, 161 views)
Dosya Türü: jpg photo 2-1.jpg (59.6 KB, 157 views)
burqinho Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 22:46   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
Fidanınız aşılı gibi sanki, biraz sorun yaratabilir diye düşünüyorum.

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 12:06   #3
Yeni Üye

Asili degil. Tahminen anac bir agactan havai koklendirme ile yapilmis olabilir. Yara izlerine takildiysaniz onlari ben budadim. Herhangi bir yerinde asi izi yok. 3 defa catallanma var. Kisin bu 3 seviyeden birinden budama yapip baharda tomurcuk patlatmasini ve daha cok dalcik olusturup orta boslugu doldurmasini planliyorum kafamda. Planliyorum ama dusundugum gibi olur mu? Ya da alttaki sari ile cizdigim yerden koklendirmeye calissam daha basarili mi olur? Tutarmi acaba koklendirme?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg photo 2-1.jpg (61.0 KB, 138 views)
Eski 04-05-2013, 16:02   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-07-2011
Bende de aynı tür bir acer var. Benzer bi havai köklendirme düşünüyorum. Yaz başı öneriliyor havai köklendirme için. İlkbahar başı için yumuşak sonbahar için de sert çelikle çoğaltmak da mümkün diyorlar. Kökler sağlamsa bence budama sonrası alttan yeni sürgünler verecektir.

B
udama noktalarınız bana oldukça uygun göründü. Yeşille işaretlediğiniz ilk noktaları bu büyüme sezonunu kaçırmadan alırsanız yeni sürgünler oluşur bence, kırmızıdan alırsanız yapraksızlaştırarak gölgede yumuşak çelik deneyebilirsiniz.

Unutmadan, benim önerilerim de bir aceminin önerileri, ustalara danışmakta fayda var.

Forumda Türkçenin doğru kullanımı hakkında

Düzenleyen Sakaki : 04-05-2013 saat 22:34 Neden: Yazım hataları düzeltimi
delielveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 10:36   #5
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Yerinizde olsam, gövdeyi Moyogi tarzına uygun bir hareket verecek şekilde zamanı geldiğinde güzelce telleyerek büker ve bir müddet (birkaç sene) daha geniş bir saksıda iyice gelişmesini beklerdim.

Şu an gövde çok ince olduğundan eğilmesi kolay olur ama 1-2 sene kaybettikten sonra aynı imkanınız olmayacak.

Başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 10:48   #6
Yeni Üye

Tesekkurler Sn.Sakaki fikriniz icin. Peki nasil bir telleme onerirsiniz. Yani sizce hangi dali nereye dogru cekmek uygun olabilir? **** bu mevcut dallari budayip yeni yerlerden tomurcuk patlatmasi icin dua mi edeyim? Bir musait oldugunuzda resim uzerinde cok ana hatlariyla cizmeniz mumkun mu?

**** durust olursak bu fidan bir aceminin adam gibi bir sekle sokabilmesi icin cok mu zor bir durumda?

Eski 07-05-2013, 10:57   #7
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Dalları kasdetmedim, ana gövdeye bir hareket kazandırmaktan bahsediyorum daha doğrusu.
Yani gövdenin topraktan çıktığı nokta ile dalların ayrıldığı nokta arasında kalan bölge.

Dua etmenize gerek yok Adayınız yeterince geliştikten sonra boyunu radikal olarak kısalttığınızda aşağılardan istemediğiniz kadar çok sürgün elde edersiniz merak etmeyin

Şu an işyerindeyim, akşam sizin için birşeyler karalarım ne demek istediğimi daha iyi anlatan, olur mu?

NOT: Bu arada mesajınızda **** şeklinde görünen yerlerdeki kelimelerin ne olduğunu bilemiyorum. Bu yıldızlı işaretler yazım hatası olduğunda yanlış kelime yerine çıkan sembollerdir. Örneğin "ya da" yerine "****" yazarsanız, "Lütfen" yerine "ltf" yazarsanız, "Teşekkürler" yerine "***" veya "veya" yerine "ve ya" yazarsanız bu kelimeler görünmez.

Eski 08-05-2013, 23:58   #8
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn burqinho,

Demek istediğim:

1) Gövdeyi aşağıdaki şekilde telleyin (tabii şimdi değil)

Ornek-1.jpg

2) Daha sonra aşağıdaki hareketi verecek şekilde eğin

Ornek-2.jpg

Ve gövdenin birkaç sene bu şekilde gelişmesini/kalınlaşmasını bekleyin. Tabii ki bu dediğim en çok da moyogi tarzı için uygun. Diğer tarzlar için daha değişik şekilde de hareket kazandırabilirsiniz ama daha zor olabilir.

tourkana beğendi.
Eski 09-05-2013, 07:13   #9
Yeni Üye

Gorusleriniz icin tesekkurler. Peki su anda ust kisimda bulunan mevcut dallari bir miktar budamali mi? (Kis gelince ******) Ya da hepsini budarsam daha mi iyi olur?

Eski 09-05-2013, 09:24   #10
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Kış gelince budaman gerekir. İleri aşı teknikleri ile alt kısımlardan dal çıkarabilirsin, ya da kalın anaca üstlerden alacağın çelikler ile bodur çok gövdeli çok dallı kırmızı yapraklı acerin olabilir. Bence bu ağacı damızlık olarak kullan

Boyunun uzun , boğum aralarının fazla olması bonsai sürecini baya uzatır diye düşünüyorum.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 11:24   #11
Yeni Üye

Ben asi isini pek beceremem gibi geliyor Agaci da heba etmek istemiyorum. Onumuzdeki baharda olabildigince cok surgun vermesini nasil saglarim? Ustteki resimlerden mavi ile cizdigim yerden budarsam kisin daha kisa bogum aralari elde eder miyim? Uzun sursede birseye benzer mi? Daha az riskli olacagindan tercih edebilirim bu sekilde.

Agacin asili oldugunu sanmiyorum ama tam olarak nasil emin olabilirim? Agaci kisin yara izinin hemen altindan kesersem mesela? Ya da ordan koklendirmeye calisirsam bu aralar tutar mi acaba? Sari cizginin ustunden bir agac ve yara izinin altindan bir agac elde etmis olur muyum?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024