agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2013, 23:21   #1
Yeni Üye

1tanem's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
1tanem / Ateş dikeni

buda yeni aldığım ateş dikenim umarım seçimim fena değildir tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum ilk sorum fidanlarımı dışardamı tutmalıyım içerdemi benim balkonum açık şimdidem teşekkürler

DSCN1237.jpg
DSCN1249.jpg
DSCN1250.jpg
DSCN1253.jpg

1tanem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 05:51   #2
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Benim ateş dikenim var bonzai yapmadım ama bu çalı dışarda kalabilir. iç mekan deil. hayırlı günler

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 13:51   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn 1tanem,

Öncelikle yapmanız gereken, bonsai tekniklerinden önce, elinizdeki türü iyi tanımak, onun ihtiyaçlarını, bakımını, su ve besin ihtiyacı gibi konuları anlamak ki bu bilgiler ağacınızı hayatta tutmak için elzemdir.
Örneğin; bu tür, yani ateş dikeni, bonsai için kullanılan diğer birçok ağaç ve çalı türü gibi dış mekan bitkisidir.

Bu temel bilgileri iyice özümsedikten sonra sıra geliyor temel bonsai konularına
Budama, biçim verme teknikleri, bonsai için uygun toprak karışımları, sulama teknikleri, saksı değişimi, telleme, uygun tarza karar verme ve ardından daha ileri teknikler: jin, shari, vs...

Tabii ki bunlar kısa bir süre içerisinde özümsenebilecek mevzular değil, benim bile bilmediğim ve hala öğrendiğim çok konu var

Gelelim bu bitkinize: Bonsailer ayrıca boyutlarına göre sınıflandırılmaktadır. Başlangıçta karar vermeniz gerek en önemli 2 şey ne boyutta bir bonsai istediğiniz ve ne tarz bir bonsai istediğiniz!

Gördüğüm kadarıyla bu bitki genç bir aday. Eğer mame, shohin gibi küçük boyut bonsai yapmak istiyorsanız şu an bulunduğu saksı boyutu yeterli gibi. Ama bu bitki ile daha büyük bir bonsai yapmak istiyorsanız, o halde daha geniş/büyük bir saksıya ihtiyacınız var demektir ki saksı büyüdükçe bitkiniz de daha hızlı gelişecek ve kalınlaşacaktır.

Birinci konuya karar verdikten sonra tarz konusuna gelelim: Öncelikle bonsai tarzlarını iyice bir inceleyiniz. Adayınız genç olduğu için şu an onu birçok tarza göre geliştirebilme imkanınız da var, o halde elimizde zaman da var demektir ki acele etmemize gerek yok şu aşamada

Bu yukarıda bahsettiğim bilgilerin neredeyse tamamı forumda mevcut; bitkiniz gelişirken bir yandan da bu konulara göz atalım, zamanla kafanızdaki soruların hepsi cevap bulacaktır

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 23:33   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
Mame bonsai yapmak isterseniz hokidachi tarzı uygun gibi gözüktü bana

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024