agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen ultralaca
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen ultralaca

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-09-2012, 14:51   #1
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
ultralaca / taflan

2 gün önce almış olduğum bonsai adayıma nasıl şekil vermeliyim yardımcı olursanız sevinirim .. teşekkürler
2012-09-01 14.19.12.jpg

2012-09-01 14.18.59.jpg

2012-09-01 14.18.53.jpg

2012-09-01 14.18.48.jpg

ultralaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2012, 20:34   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sayın ultralaca, sayın meslektaşım. alaca taflan çok yavaş büyüyen bit tür. yerinizde olsam çok daha kalın bedenli ve çok daha hızlı büyüyen ligustrum veya benzer bir ağaç alma yoluna giderim.bende 2 tane alaca taflan bonsai var. fakat bonsai sürecinden önce 10 yıl çit görevinde bulunmuş. dolayısıyla beden kalınlıklarını tahmin edeceğiniz gibi 5-6 cm civarında. bir yıldan beridirde bonsai eğitimine almış bulunmaktayım. sizin taflanınız daha çok genç ve iyi bir bedene sahip olması için yıllar var. fidancılarda büyük bedenli fidalar bulmak mümkün. 25-30 verdikten sonra olukça yaşlı ve kalın bedenli (5-6-7 cm) ağaçlar bulabilirsiniz. verdiğiniz para size bonsai sürecinde önemli ölçüde zaman kazandıracaktır. saygılar.

ultralaca beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2012, 23:28   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn Ultralaca

Adayınıza yorum yapmaktan ziyade benim ikliminiz ve adayınız arasındaki uyumdan şüphem var. Yani bölgenize uygun değil gibi.
Askerliğimi Çankırı-Çorum tarafında jandarma olarak yapmıştım ve hatırladığım kadarıyla Çorum kışın -25/-26 dereceleri gören, çok soğuk ve nem oranı düşük, kara ikliminin hüküm sürdüğü bir ilimiz. Taflan ise tropik/subtropik veya buna yakın özellikte sıcak/ılıman iklimleri, yüksek nem oranını seven ve soğuklarla arası hiç iyi olmayan hatta eksi derecelerde çok kolayca ölebilen bir bitki.
Yerinizde olsam bonsai hevesiniz kırılmadan önce bölgenize daha uygun bir aday araştırırdım.

Saygılarımla

ultralaca ve badrobot beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2012, 15:33   #4
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

sayın badrobot verdiğiniz tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. taflan benim ilk bonsai adayım değil. belirtmiş olduğunuz ligustrum yanılmıyorsam türkçe adı kurtbağrı ağaçlarım var bonsai için. fidacıda gördüm ve yaprak yapısı hoşuma gittiği için almak istedim. dediğiniz gibi gövde yapısı daha kalın olanını araştırdım ama fidancıdaki taflanlar genellikle bu kalınlıktadı. heveslendim aldım ama nasıl bir şekil vermeliyim konusunda karasız kaldım.

Eski 02-09-2012, 15:40   #5
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Sayın Sakaki.
düşüncelrinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. iklim konusunda haklısınız çorum kış aylarında soğuk bir iklim yapısına sahip taflanı aldıktan sonra küçük bir arastırma yaptım dediğinizgibi ılıman iklimi daha çok seven bir bitki. kış aylarında küçük bir serada muhafaza etmei deneyecem artık ne kadar başarılı olurum bilmiyorum. bonsai hevesim kırılması konusunda taflan benim ilk bonsai adayım değil. daha öncesinden kuruttuklarımda oldu. ve şuanda da elimde 7-8 tane bonsai adayım var yani hevesim kırılacak gibi değil. ayrıca bonsai adaylarım diye başlık altında birde yayılmacı ardıç bonsai adayı paylaştım onada bir göz atarsanız sevinirim.

Sakaki beğendi.
Eski 03-06-2013, 19:06   #6
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Taflanda mevsime ayak uydurabilecekmi diye fazla bi çalışma yapmayıp sadece kendi halinde bırakıp kışı geçirmesini beklemiştim. Mevsimsel bir sorun yaşamadı hatta bütün kışı soğuklarda dışarıda geçirmesine rağmen. Sadece yapraklardaki renklerde solmalar olmuştu ama oda havaların ısınmasıyla tekrardan eski renklerine kavuştular.
Bu aralar yaprak uçlarından başlayan kurumalar meydana geldi. Acaba neden kaynaklanmış olabilir. Bİr kaç defa besin verdim ayarını kaçırmış olabilirmiyim?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-05-19 17.38.43.jpg (35.7 KB, 114 views)
Dosya Türü: jpg 2013-05-19 17.39.35.jpg (34.5 KB, 114 views)
Eski 03-06-2013, 22:36   #7
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn Ultralaca

Tam emin konuşmak istemem ama Adana'da refujlarda ve çit olarak kullanılan yerlerde havanın nemsiz, poyrazlı olduğu dönemlerde bu tür kurumalar ben de görüyorum. Ancak benim gördüklerim daha çok aşağı/geriye doğru kıvrılarak kuruma. Sizin fotoğrafınızda biraz daha farklı gibi.

Peki diğer bitkilerinizde aynı sorun var mı?

ultralaca beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2013, 06:44   #8
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.ultralaca.
Taflanlarda bazen bu tür yaprak kurumalarıı bende görüyorum. Fakat hastalık veya zararlılardan kaynaklanmıyor. Tahminim; yakıcı güneş altında eğer yapraklara su değmiş olabilir ve yaprağın kurumasına neden olmuş olabilir.
İyi çalışmalar dilerim.

ultralaca beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2013, 10:47   #9
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn Ultralaca

Tam emin konuşmak istemem ama Adana'da refujlarda ve çit olarak kullanılan yerlerde havanın nemsiz, poyrazlı olduğu dönemlerde bu tür kurumalar ben de görüyorum. Ancak benim gördüklerim daha çok aşağı/geriye doğru kıvrılarak kuruma. Sizin fotoğrafınızda biraz daha farklı gibi.

Peki diğer bitkilerinizde aynı sorun var mı?
Sn. Sakaki kurumalar yaprağın uç kısmından başlayarak dal kısımına doğru ilerliyor ve kıvrılma falan olmuyor yaprak kendi formunda kalıyor. Ayrıca diğer bitkilerde buna benzer bir sorun yok şimdilik.

Eski 04-06-2013, 10:50   #10
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.ultralaca.
Taflanlarda bazen bu tür yaprak kurumalarıı bende görüyorum. Fakat hastalık veya zararlılardan kaynaklanmıyor. Tahminim; yakıcı güneş altında eğer yapraklara su değmiş olabilir ve yaprağın kurumasına neden olmuş olabilir.
İyi çalışmalar dilerim.
Sn. badrobot su değmesinden kaynaklanabileceğini hiç düşünmemiştim sulama yaparken yapraklara değdi oluyor. Fakat güneşten etkilenebileceğini düşünüp günün belli saatleri güneş alan gölge bir yere taşıdım.

Eski 04-06-2013, 11:17   #11
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Ultralaca,

Sayın Badrobot ve Sayın Sakakiye katılıyorum, taflanın yavaş gelişmesi, soğuktan etkilenmesi ve birde pamuk bitine çabuk yakalanması gibi dezavantajları var.

Adayınız ince olmakla beraber, orantıyı sağlayabilirseniz ince adaylarla da güzel bonsailer elde edilebiliyor. Gövde kalınlığı x 6 kuralını gözönünde bulundurursak aşağıda işaretlediğim yerden kesmenizi öneririm.

İyi çalışmalar dilerim.....

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ultralaca.jpg (68.0 KB, 96 views)
ultralaca beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2013, 19:54   #12
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Sn sagol öneriniz için teşekkürler. Ağaca baktıkça sizin önerinizide düşüneceğim. Baharın gelmesiyle birlikte ben ağaçta boy kısaltması yapmıştım.Ama sizin öneriniz kadar radikal bir kısaltma değildi. En kısa zamanda yeni halinin fotoğraflarını degerli önerilerinizi almak için ekleyeceğim.

sagol beğendi.
Eski 16-06-2013, 13:47   #13
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Ağacı biraz daha gölge yere aldıktan sonra yaprak sorunu kalmadı. Kuruyan yaprakları kopardıktan sonra kalan yaprak eski canlılıklarına kavuştular.

Eski 16-06-2013, 13:51   #14
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

16.06.2013

Bugünün taflanı fotoğraflama fırsatım oldu. Daha önce bahar başında biraz boy kısaltması yapıp ortadaki dalı da hareketlilik kazandırmak istemiştim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-06-16 14.30.28.jpg (57.6 KB, 66 views)
Dosya Türü: jpg 2013-06-16 14.31.02.jpg (61.7 KB, 65 views)
Dosya Türü: jpg 2013-06-16 14.30.45.jpg (54.7 KB, 64 views)
Dosya Türü: jpg 2013-06-16 14.31.51.jpg (60.3 KB, 64 views)
Eski 16-06-2013, 13:52   #15
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın Ultralaca,

Sayın Badrobot ve Sayın Sakakiye katılıyorum, taflanın yavaş gelişmesi, soğuktan etkilenmesi ve birde pamuk bitine çabuk yakalanması gibi dezavantajları var.

Adayınız ince olmakla beraber, orantıyı sağlayabilirseniz ince adaylarla da güzel bonsailer elde edilebiliyor. Gövde kalınlığı x 6 kuralını gözönünde bulundurursak aşağıda işaretlediğim yerden kesmenizi öneririm.

İyi çalışmalar dilerim.....
Sayın sagol taflan çok yavaş gelişen bir cins olduğu için sizin öneriniz de hala kararsız kaldım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024