agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen x_coder

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2012, 15:55   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
x_coder / Acer palmatum

Merhabalar,

Daha önce aldığım kuruttuğum hazır bonsaiden sonra 3 sene geçti. Geçen gün gidip 2 tane ağaç aldım. Bu defa hazır bonsai almadım. Aday ağaçlar alıp kendim yapmaya çalışıyorum. Hala çok acemi olduğum için tavsiyenize ihtiyacım var.

Ağacımı yakındaki bir fidanlıktan aldım.
Acer palmatum,
170 cm boyunda,
kök çapı 2,5 cm
saksısında 12 cm toprak var

Sanırım aşı ile başlamam gerekiyor. Üst dallardan aldığım kalemleri, kök kısmında işaretlediğim yerlere aşılamayı düşünüyorum. (?)
işaretlediğim yerler uygunmudur sizce? Bu kadar sayıda aşı uygunmudur?

Öcelikle fidan seçimini doğru yapıp yapmadığımı sormak isterim?

Sonra bu ağaç için yarma aşının uygun olup olmadığı ve dikkat edilmesi gereken bir durumunun olup olmadığını?
Aşı tutma oranı? (daha önce hiç yapmamış olmamı dikkate almak lazım)
aşı tutmazsa, o kestiğim yer ne olacak?

dallardaki tomurcukların durumunuda resimledim. aşı için uygun dönemimidir?

fidanlıktan aşı ve köklenmeyi kolaylaştıracak tozdan istedim (öyle duymuştum) actonik sıvı verdi, daha iyi dedi. Doğrumu?

Bu ağacı kabaca istediğim forma gelene kadar daha iyi gelişsin diye bir leğenin içerisine ekip, yüksek besinli torf kullanmayı düşünüyorum. Doğrumu? Gelişme döneminde leğen düşünmemin sebebi kökler aşağı doğru uzamasın ama çok toprak kullanabilsin. Mecvut 12 cmlik yüksekliği artırmadan yanlara doğru köklendirecem. Doğrumudur?

Kök kalınlaşsın diye çekiçlemeyi de düşünüyordum ama aşılayacağım için ters tepebilir diye aklıma geldi. Doğrusu nedir?

Tahminimce tam aşı dönemi ama gecikmemem gerekiyor. Birşeyler yapmaya başlamadan önce acilen cevaplarınızı bekliyorum, teşekküler...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg kok.JPG (34.0 KB, 355 views)
Dosya Türü: jpg tamboy.JPG (30.6 KB, 355 views)
Dosya Türü: jpg tomurcuk.JPG (28.0 KB, 356 views)
x_coder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 19:24   #2
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
İleri tenik gibi gelebilir ama dalların çıkmasını istediğiniz bölgelerde matkapla(ince başlıklı) delik açıp, uzun olan dalların uç sürgünlerini çekerek o deliklerden geçirin,dışarda 2-3 tomurcuk kalsın.
Deliğin çok geniş olmamasına dikkat edin, geçirdiğiniz dalın o deliğe tam oturması önemli (bunun için kürdan veya kibrit çöpü kullanabilirsiniz) .
Eğer yeriniz Sarıyer'e yakınsa hafta sonu gelirseniz çalışma yapabiliriz. Ben de birkaç akçaağaç saksılaması yapacağım.
Şu linkin yardımı olacağına inanıyorum, threadgrafting bonsai

Ayrıca çekiçle vurma işlemini kesinlikle yapmayın, gövde kalınlaşması geniş saksıda kendiliğinden oluşur. Akçaağaçlar gövde hasarlarına karşı pek toleranslı değiller.

Eğer yeni saksıya alacaksanız , toprağın biraz milli ya da killi olmasını sağlayın.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 20:37   #3
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Yeni başlayan biri için aşı çok zor. Hele birde acerpalmatum olursa daha da çok zor.
Bence mavi çizgili işaretlerden kesip bu yaz güzel bir bakım ile istediğinize yakın dallanma sağlayabilirsiniz. Seneye kadar sizde tecrübe kazandığınızda gelişen ve yeniden oluşacak dalcıkları değerlendirebilirsiniz. En alt sağ tarafta bir dalcık var onu da iyi koruyun ilk dal olarak onu kullanabilirsiniz. Kolay gelsin.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg kok.JPG (33.9 KB, 335 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 02:05   #4
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Tourkana'nın söylediği şeyi daha önceden denedim ve aşı başarılı oldu. Örnek fotoğrafları şuradan inceleyebilirsiniz. Ama bu yöntemle bir veya iki tane aşı ancak yapabilirsiniz. Ağacınızın biçimlenmesi için yine Tekin'in yazdığı gibi yeni çıkacak sürgünlere ihtiyacınız olacaktır. Aşıyı denerseniz dahi gözlere zarar vermemeye özen göstermeniz önemli.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 08:42   #5
Ağaçsever

Tourkana, gelmeyi çok isterim, deneyimli birinin yanında uygulamak çok iyi olur ancak bu fidanı bir araçla taşımam mümkün görünmüyor. Fidanlık evime yürüme mesafesinde olduğu için elime alıp getirmiştim. uzun dallarını budayarak anca taşıyabilirim ama budama konusunda da hata yapmak istemem doğrusu. Ne dersin budayıpta getirsemmi?
Veya kendi ağaçlarına aşı yapmayı düşünüyorsan, izlemek için gelebilirim.

Tekin, resimde dikkatinden kaçmış olabilir; Diplerdeki o küçük dalcığın biraz üzerinde gövde üzerinde eğimli yatay bir hat var. Sanki gövde komple aşılı gibi. O dalcık aşının altında kaldığından acer palmatum dalı olmayabilir ama genede koruyup ne olduğunu görmek istiyorum. Kendi haline dallanmasını beklersem, o çıkacak sürgünler, kök ağacın türünde olacakmış gibi geliyor.

Bu matkapla delme olayı gözümü korkutuyor ama ille yapacaksam, evde bu iş için uygun motorlu araçlarım var. Düşük devirde, ara ara durarak, yakmadan delebileceğimi düşünüyorum.
Bu yöntemde dalın arkadan çıkması şartmı? yani uygun bir delik ama arkadan çıkmayan şekilde delip, kabuğunu soyduğum dalı sağlam şekilde içine sokarsam, tutmazmı acaba? Ben bunu üstlerde, daha sonra budanacak olan dallarda denemek istiyorum doğrusu.

Bilgi ve cevaplarınız için teşekkürler...

Eski 14-03-2012, 11:19   #6
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi x_coder Mesajı Göster
Bu matkapla delme olayı gözümü korkutuyor ama ille yapacaksam, evde bu iş için uygun motorlu araçlarım var. Düşük devirde, ara ara durarak, yakmadan delebileceğimi düşünüyorum.
Bu yöntemde dalın arkadan çıkması şartmı? yani uygun bir delik ama arkadan çıkmayan şekilde delip, kabuğunu soyduğum dalı sağlam şekilde içine sokarsam, tutmazmı acaba? Ben bunu üstlerde, daha sonra budanacak olan dallarda denemek istiyorum doğrusu.

Bilgi ve cevaplarınız için teşekkürler...
Büyük ihtimalle tutmaz. Çünkü bu yöntemde sıvı akışını sağlayan kanalların kaynaşması en az 2-3 ay alır. Bu süre içeriisnde de aşıladığınız dal beslenemediği için ölür.

Eski 14-03-2012, 13:02   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Arkadaşlar mantıklı yollar önermiş.
Umarım sonuçları da onların desteği ile iyi olaçaktır.
Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 17:49   #8
Ağaçsever

Çamlıca bulgurlu civarına yakın bir üstad varmıdır? Şu operasyon kritik olduğundan mümkünse tek başıma yapmyayım.

Eski 19-03-2012, 09:05   #9
Ağaçsever

uygulama yaptım

yandaki 2 ince dalını bükerek kendi gövdesine aşıladım.

Dediğiniz gibi düşük devirli matkapla, duraklayıp su püskürterek deldim.

resimdeki şekilde 5 tane dala airlayering uyguladım. Bu dalları kestikten sonra dallarının ucunu budamadan önce threadgrafting uygulayıp, sonra kalan kök kısımlarından yeni bonsai adayları çıkarmaya çalışacam.

bu haftasonu 1 fidan daha aldım. fidanlık çalışanı ikisininde aynı cins olduğunu söyledi ama önceki aldığımın kabuğu kırmızı iken, bu yeni aldığımın kabuğu mavimsi görünüyor.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fotoğraf-1.jpg (48.6 KB, 291 views)
Dosya Türü: jpg fotoğraf.JPG (29.9 KB, 287 views)
Eski 19-03-2012, 09:48   #10
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn x_coder

Güzel bir çalışma olmuş tebrikler. Ancak 2 sorum olacak:

- Açtığınız delikleri balmumu veya benzer birşeyle kapadınız mı?
- Resimden gördüğüm kadarıyla 2 dalı da aynı yönde aşılamışınız, keşke birisini farklı yönde aşılaşaymısınız!?

Başarılar dilerim

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 09:51   #11
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Merhaba x_coder , mesajınızı şimdi farkettim , hafta sonu güzel çalışmalar yaptık. Aşılama işlerini haftaya bıraktık, yanınızda ağaç olmasa da yine bekleriz hemen hemen her hafta yapacağımız işler var.

Mesela bu hafta sonu Zeytin Ağacına kaymak (feijoa ) çalısı aşılamayı ve akçaağaçları yeni saksılarına almayı ,(taş üstü çalışma uygulamaları da yapmayı) ve kuru dal kuru gövde uygulamaları yapmayı düşünüyoruz.

Ağaçlarınızda oldukça ileri teknik uygulamalarını başarıyla yapmışsınız. Umarım başarılı olur ve bizimle sonuçları paylaşırsınız. Delik giriş çıkışları ile dal aralarına kürdan kırıp koyararak sıkıştarırsanız oynama ve kaynamalarını engellemiş olursunuz.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 10:45   #12
Ağaçsever

Merhabalar,

Kenarda kalan boşluklara, budadığım dallardan kestiğim parçalarıkabuklarını soyarak sıkıştırdım.
Aşılardan altta olanın, içerde kalan kısımların kabuğunu soydum.
Resimde net görünmüyor, çıkışlar girişlerden az yukarda. 20 derece açı ile deldim.

Kenarlarda kalan açıklığı aşı macunu ile kapadım. Ama okuduğuma göre kırmızı macun tavsiye edilmiyor. Alternatifini bulamadığım için, mümkün olan en az miktarla kapadım. Balmumunu şimdi duydum, değiştirsemmi?

Büktüğüm dalları anca bir yönde aşılayabilirirdim. Airlayering uyguladığım dallar köklenince, onlarla diğer yönde 2 dal daha aşılamayı planlıyorum.

Eski 19-03-2012, 11:28   #13
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Güzel bir uygulama umarım başarılı olur. Burada fotoğraftan seçemediğim bir konuyu geç olmadan hatırlatayım. Aşılanan daldaki gözler, yere paralel olmalıdır ve dalın çıkış noktası giriş noktasından biraz yüksekte olmalıdır. Bu durumda aşının başarı ihtimali daha yüksek oluyor.

Eski 19-03-2012, 23:45   #14
Ağaçsever

Teşekkürler Jeomeo.
Tam olarak dediğin gibi uygulamıştım. Şu durumda, doğru yapmış olduğuma daha emin oldum
Songünlerde havanın ısınması ile birlikte aşıladığım dallarda tomurcukların şiştiğini, renklendiğini gözlemledim bugün. Galiba işler yolunda!

Eski 02-04-2012, 01:19   #15
Ağaçsever

Merhabalar,

acer üzerinde birtakım denemeler yapıyorum. sonuçları ara ara sizinle paylaşmak istedim.

çelikle üretmenin zor olduğunu duymuştum. Birkaç farklı şekilde çelikle üretmeye çalışıyorum.
Eklediğim resimde, işaret ettiğim şekilde, çelik için fazla büyük görünen bir dalı kestim. Tam olarak kesmeden hemen önceki hali sol tarafta görünüyor.
kesitğim dalın 2 gün önceki hali sağ tarafta. bugün ise çiçekleri açılmaya başladı.

Kestikten sonra bir süre stimulant damlattığım suda beklettim. Sonra torfun içine ekerek, gene bu maddeden karıştırdığım suyla suladım. Torfu sürekli nemli tutuyorum.

kestiğim halinde gördüğünüz gibi tomurcuklar çok küçük. şuan ise çiçek açıyor. Sizce çekilleme başarılı olmuşmudur? bu saatten sonra kuruma ihtimali varmı?

Diğer birkaç çelik daha var. onlar daha küçükler. Daha sulu ve daha kuru olmak üzere birkaç farklı şekilde tutuarak deneğim çelikler var.

kurudukça su verdiğim gurup çelikler 1 hafta dayanmadan öldüler. tomurcukları karardı.

Diğer yandan airlayering uygulamalarımdan birini kontrol ettim ama hala köklenmeye dair bir hareketlilik görmedim. Şimdi daha ıslak tutmaya başladım, bir süre de böyle takip edeyim...

Diğer taraftan, çeliklerden 2 tanesini de salona aldım. küçük bir fan ile hafif bir esinti ve pencere önünde ışık sağladım. Salonda 200 ve 50 litrelik 2 tane akvaryum, ayrıca bazı büyük bitkiler olduğundan havada nemlilikte sağlıyorlar. Bu şartlar altında salonda gelişip gelişmeyeceğini görmek istiyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg res1.jpg (25.3 KB, 228 views)
Eski 01-07-2012, 17:25   #16
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Konu aşşağı yukarı aynı.
Yeni bir fidan oluşturma veya çoğaltma tekniği.
Çok değişik teknikler var, bu işle alakalı.
Birincisi Air layering (Havai köklendirme) tekniği, bununla alakalı geniş bir araştırma yaparak, internette gördüğüm görüntüleri, burada yayınlayarak bu tekniği tanıtmaya çalıştım.
Yeni bir bitki üretme aşamasında, Buradaki, 69 nolu msj dada,
layering tekniğinde, İnce dalı, uç yapraklarını keserek, yatay toprağa gömme tekniği videosunu izlemenizi öneririm.
Şu andada köklendirme hormonu olarak İba hormonunu öneriyorlar.
Tabi ki, bu türlü uygulamalar, sağlıklı bitkilerde, düzenli bakımı yapılmış, yerinde ve zamanında olursa tutma şansı her zaman yüksek olur.
Falcon00 / Metin

falcon00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 10:13   #17
Ağaçsever

Threadgrafting tutmadı!
Uçlarını kıvırdığım dalların kıvrılmaya başladığı yerden sonrası kurudu.
Kurumanın aşı ile ilgisi olmayabilir çünkü başka dallardada benzer kurumalar oldu. Budamak zorunda kaldım.
Tek tesellim ağacın budamadan sonra tekrar sürgün verip toparlanması oldu. Aşının tutmaması dışında bir kaybım var sayılmaz.

Şimdiki soru ise, açtığım delikleri ne yapacağım? Henüz ölü dalı çıkarmadım. Tekrar yeni bir aşı denemelimiyim yoksa delik çıkışlarını kapayıp bırakmalımıyım bilemedim.

Eski 04-12-2012, 00:18   #18
Ağaçsever

havai köklendirme

Merhabalar,

Geçen bahar ayında yaptığım bazı uygulamaların sonuçlarını paylaşmak istedim.

Havai köklendirmelerden birini açtım. tutmamış malesef. kabuğunu soyduğum yer yeniden kabuklaşmış. Hata neredeydi bilmiyorum. (acer_asi.jpg)

acer palmatum ağaçlarımdan birinin üst dallarında mantar olduğunu sandığım beyaz şeyler çıktı. Bundan dolayı zamanı değildi ama budadım.
hastalıklı olan dalın görünümü ekte. Budadıktan sonraki halini de ekledim. Görüldüğü üzere çok radikal bir budama oldu. malesef dalların şekli hoşuma gitmediğinden hepsini kesmeye karar verdim. görünen sürgünlerden umutluyum.

Budarken büyük dallardan birinin kesitinde (resimde) kahverengi çürük bir kısım olduğunu gördüm. Budadığım yerde gövdenin kesitinde bu çürüme yok neyseki.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg acer_asi.jpg (48.3 KB, 99 views)
Dosya Türü: jpg acer_dal.jpg (47.7 KB, 99 views)
Dosya Türü: jpg acer_kesit.jpg (29.5 KB, 97 views)
Dosya Türü: jpg acer_budanmis.jpg (37.4 KB, 98 views)
badrobot beğendi.

Etiketler
acer, aşılama

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024