agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2006, 22:51   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2006
zakben / Fukien Tea (Carmona microphylla)

Merhabalar ,

Geçen ay adının Fukien Tea (Carmona microphylla) olduğunu öğrendiğim bir bonsaim oldu. Yaklaşık 25-30 cm boylarında bihayli yapraklı, ancak biraz cansız görünen minik bonzim (adıdır ) biraz su takviyesi ile güzel bir yeşil yaprakları olan minik bir ağaç halini aldı.

06-04-06_1232.jpg

Hatta 8-9 gün önce ilk çiçeğini bile açtı ki kendisini bu başarısından kutladım herşey sütliman giderken 3 gün önce 10-15 kadar yaprağı sarardı onları temizledim, dün de birkaç yaprağının daha sarardığını, sevinçle baktığım çiçeğinin öldüğünü çiçek açmaya aday filizlerin boynunu büktüğünü içim burkularak izledim çok sulamış olabileceğimi düşünerek 2 gün su vermedim ancak bugün iş dönüşünde yapraklarının boynunu büktüğünü eski canlılığının kalmadığını ( eski yapraklarını ortadan kırdığımda sert bir yapısı varken şimdi yumuşamış olduğunu gördüm) suzus kalmış olduğunu düşünerek bugün gene su takviyesi yaptım, ancak 3 gün içinde bukadar çabuk kendini bırakması beni bi hayli şaşırttı.

Netten araştırdığım kadarıyla 15 derecenin altındaki sıcaklıktan hoşlanmayan suyu toprağına isteyen güneş ışığını seven sıcaklığı gözönüne alarak evde veya dışarıda bakılabilen bir yapısının olduğunu vatanının çin olmasından mütevellit favori bonzai bitkisi (bu arada japonların rağbet etmediklerini) olduğunu fazla beslenmekten hoşlanmadıklarını (bunun nedemek olduğunu tam anlayamadım) yazları günde 1, kışları 3 günde bir sulanmasının ideal olduğunu (dışarıda bakıldığı varsayılarek yazılmış sanırım) çeşitli sitelerden okudum.
Mümkün olduğunca toprağından suyunu eksik etmeden, pencere kenarında oda içinde baktım. Günde 1 akşamları yaklaşık küçük çay bardağı kadar suyu şırınga ile damlatmak suretiyle toprağına verdim.

Bu çiçeğe bakan arkadaşlar varsa beni bu konuda bilgilendirmelerini yazdığım bilgilerde yanlışlık varsa ( bazı sitelerde ağır bir bahçecilik terimleri vardı yanlış yorumlamış olabilirim) beni aydınlatmanızı rica ediyorum zira bonzim zordurumda ve kafam hayli karışık.

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen zakben : 14-04-2006 saat 23:21 Neden: Resim Yüklemek
zakben Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2006, 23:35   #2
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Hoşgeldiniz.

Bu ağacı yetiştiren olduğunu sanmıyorum.
http://www.agaclar.net/index.php?id=2394
Anladığım kadarı ile bu dış mekan bitkisini siz içeride tutmuşsunuz. Dış mekan bitkileri içeride durmayı sevmez. Bulunduğunuz yeri bilmiyorum ama aşırı soğuklar yok artık. Dışarı çıkartmanız uygun olur.

İnternette sulama konusunun nasıl yapılacağına dair yazıları çok fazla dikkate almayın. Devamlı su vererek kökleri çürümesine yol açarsınız.Toprağın kurumusanı ve köklerin hava almasını sağlayın. Tabi kuruma derken tamamen de kurutmayın. Dengeyi zamanla yapraklarına ve toprağına bakarak kendiniz kuracaksınız.

Kolay gelsin

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2006, 23:48   #3
Yeni Üye

tesekkürler.
şu an dısarıda bi kaç gün de orada gözlemliyeceğim

Eski 14-04-2006, 23:49   #4
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Bu iki yeri inceleyin

http://www.agaclar.net/index.php?id=2216&first_item=0
http://www.agaclar.net/index.php?id=2244

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2006, 00:40   #5
Yeni Üye

enteresan geldi bu şekildede deneyeceğim anladığım kadarıyla fazla su vermek den çok yanlış sulama dan kaçınmalıyım
şu an toprakdan da şüphe etmeye başladım ancak bu konu için tecrübeli birine ihtiyaç duyacağım sanırım uygun toprak karışımı için fikirleriniz varsa sevinirim (bu türle ilgili) birde köklerin hava almaması gerektiğini biliyorum ama nasıl emin olabilirim bir tekniği mutlaka var uygulamalı görmem lazım
istanbul daki arkadaşlardan bu anlamda yardım rica etsem ?

Eski 29-04-2007, 05:22   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Hepinize iyi pazarlar,
Fukien tea bakimi kolay olmiyan bir turdur. Bir tropik bitki oldugu icin ic mekanda yetistirilebilir. Yine de gece sicaklik 15 derece altina dusmuyorsa dis mekanda yasaycak olan agac daha saglikli olacaktir.

Surekli ic mekanda tutulacaksa, gunde 1saat kadar disariya gunese cikarilmalidir bu sabah veya ogleden sonra gunesinde olabilir. Yine ic mekanda yasaycaksa bol isik goren bir yerde olmali.

Cok sicak gunlerde[30 dereceden fazla olan sicakliklarda] bitkiyi surekli gunes altinda tutmayin bir iki saatlik bir guneslenmeden sonra yari golge bir yere aliniz.
Ic veya dis mekanda agacin etrafindaki nemi artirmak icin saksi yaninda bir kap icerisinde su bulundurunuz.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2007, 13:35   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2007
Detaylı Bilgi Bulabileceğin Siteler,
( umarım ingilizcen vardır)...

http://www.bonsai-bci.com/species/fukien.html
http://www.bonsaisite.com/fukientea.html#indoor
http://www.bonsaihunk.us/info/FukienTea.html
http://www.orlandobonsai.com/fukien_tea.htm

Türkçesinide en yakın zamanda buraya koyacağım...

jonturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2007, 13:51   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Teşekkür ederim

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2009, 22:39   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Selamlar Bonzaicilere :)

Herkese Selamlar,

Arkadaşlar uzun süreden beri istediğim Bonzaiyi sonunda aldım ama farkettim ki önceden araştırsaymışım türünü, hangisini istediğimi. Tabi aldım. Artık Cormona benim istediğim tür oldu çünkü almıştım Şimdi bu konuda bazı arkadaşlar saolsunlar değerli bilgilerini paylaşmışlar. Aşağıdaki bilgileri teyit ederlerse sevinirim.

1-İki günde bir suluyorum, toprağı nemli olması doğru ( Yanlışsa uyarın
2-Biraz toprak eklesem ne tarz toprak eklemeliyim ?
3-Ne sıklıkla budama yapmalıyım ve budama yaparken nelere dikkat etmeliyim ?

Şimdiden teşekkürler...

xlerix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 07:53   #10
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
İki günde bir sulama kök çürümesine nedne olabilir. Toprak ihtiyacı olduğunda sulanmalıdır. Bu mevsimde çok suluyorsunuz yani.
Nasıl toprak değiştirileceği, nasıl karışım hazırlanacağı konusunu, forumda takip edin. Dikkatle yapılması gereken bir işlem.

Budama konusunu da forumda okumadan başlamayın. Hatalı budamalardan geri dönüşünüz olmaz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 15:01   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2012
Herkese kolay gelsin . Bende yaklaşık 3 ay oldu carmoni agacım .Bir hafta önce aĞ
ğacımın bütün yapraklarının sararmış oldugunu gördüm. Site yazan tüm tedbirleri aldım balkondan içeri alıp evimin cam balkonuna koydum . Sorum şu carmoniler kışın cam balkonda yaşayabilirlermi. Yoksa balkonda tutmaya devam mı edeyim?

mosmanduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 15:07   #12
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Soğuktan zarar görmüştür. Cam balkonda durması daha uygun. Eğer donmadan ölmemişse kurtulabilir.

http://www.agaclar.net/forum/forum-k...siniz/1669.htm

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2013, 16:12   #13
Yeni Üye

Tatuha's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2013
Merhabalar, Fukienimi Migrosun önünden donmaktan kurtardığımı düşünerek eve getirdim. İlk bonsaim olduğu için heyecanla bakmaya, araştırmaya ve ne gerekiyorsa yapmaya başladım. Ama minik fukien hızla yapraklarını sarartmaya ve dökmeye başladı. "İmdat" diyordu sani. Devamında dediklerini ise ben anlamıyor ve üzülüyordum. Düşündüm ve en sonunda, eksik olan şeyi, geldiği yerdeki esintiyi istediğini anladım. Derhal balkona çıkardım. Şimdilerde cıvıl cıvıl bonsaim. Yeşil yapraklarından gövdesi görünmüyor, sürekli minik beyaz yıldızlar veriyor. Bu arada enjektörle sulamanın yetmediğini düşünerek toprağını ve saksısını değiştirdiğimi de söylemeyi unutmamam gerek.
Ammaa.. Bir sorunum var. Küçük kırmızı meyvelerini vermiyor benim minik. Meyve verdirebilmek ile ilgili hiç bir bilgi bulamadım nette. Yardımcı olabilir misiniz lütfen?

Tatuha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2013, 22:23   #14
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tatuha Mesajı Göster
Merhabalar, Fukienimi Migrosun önünden donmaktan kurtardığımı düşünerek eve getirdim. İlk bonsaim olduğu için heyecanla bakmaya, araştırmaya ve ne gerekiyorsa yapmaya başladım. Ama minik fukien hızla yapraklarını sarartmaya ve dökmeye başladı. "İmdat" diyordu sani. Devamında dediklerini ise ben anlamıyor ve üzülüyordum. Düşündüm ve en sonunda, eksik olan şeyi, geldiği yerdeki esintiyi istediğini anladım. Derhal balkona çıkardım. Şimdilerde cıvıl cıvıl bonsaim. Yeşil yapraklarından gövdesi görünmüyor, sürekli minik beyaz yıldızlar veriyor. Bu arada enjektörle sulamanın yetmediğini düşünerek toprağını ve saksısını değiştirdiğimi de söylemeyi unutmamam gerek.
Ammaa.. Bir sorunum var. Küçük kırmızı meyvelerini vermiyor benim minik. Meyve verdirebilmek ile ilgili hiç bir bilgi bulamadım nette. Yardımcı olabilir misiniz lütfen?
Merhaba sn Tatuha,

Bonsainize verdiğiniz gübrenin NPK oranları nedir acaba?

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2013, 23:56   #15
Yeni Üye

Tatuha's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2013
Çiçek coşturan markasının Bonsai için olanını haftada 1 veya 2 mutlaka vermeye çalışıyorum. NPK:2:5:8

Tatuha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024