agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Beyaz çilek (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/44633.htm)

Serdars1 04-02-2021 19:24

Beyaz çilek

Merhaba beyaz çilek gördünüzmü ve aranızda yetiştiren varmı ben uzun zamandır arıyorum ama bulamadım yetiştirmeyi çok istiyorum nereden bula bilirim yardımçı olurmu sunuz

fatmanur yılmaz 08-02-2021 17:42

ben fidesini zengarden den alıp denemiştim ama olumsuz sonuç almıştım

Zekoş 08-02-2021 18:13

Ben Sn.Lonicera'nin paylaşımından edindiğim tohumdan büyüttüm.Kol atmayan bir cins.Diger cilekler yanina dikince cogunu kaybettim Sadece 1 adet kaldı.Ondan aldığım tohumu tekrar denemeyi düsünüyorum.Olgunlasinca rengi kreme dönüyor..Yabani dag cilegi tadina benzettim.

Serdars1 09-02-2021 06:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatmanur yılmaz (Mesaj 1603041)

Merhaba bende tohumcennetin den almıştım ama cimlenmedi bile

Serdars1 09-02-2021 07:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatmanur yılmaz (Mesaj 1603041)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş (Mesaj 1603046)
Ben Sn.Lonicera'nin paylaşımından edindiğim tohumdan büyüttüm.Kol atmayan bir cins.Diger cilekler yanina dikince cogunu kaybettim Sadece 1 adet kaldı.Ondan aldığım tohumu tekrar denemeyi düsünüyorum.Olgunlasinca rengi kreme dönüyor..Yabani dag cilegi tadina benzettim.

Merhaba fotarafı varsa atabilir misiniz görmeyi çok isterim

Serdars1 18-02-2021 16:08

Pinerbrry beyaz cilek yetiştiren varmı

Pinerbrry

yavuz10 22-01-2023 15:39

1 Eklenti(ler)
sn @Lonicera 'nın 2023 yılı etkinliğinde dağıtmış olduğu beyaz çilek tohumları filizlendi. Tohumlar ağız sulandırıcı kokuyor, peçete arasında beklerken öyle güzel kokmaya başladılar ki anlatamam, yazı iple çekiyorum. Umarım bu sene meyve görürüm.

devrann 22-01-2023 22:12

Bende bu yıl beyaz olmasada yabani çileklerden çimlendirdim.Sandığımdan daha kolay çimlendi ancak ışık ve diğer etkenler iyi durumda olmasına rağmen çok yavaş büyüyorlar.

yavuz10 23-01-2023 13:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi devrann (Mesaj 1619836)
Bende bu yıl beyaz olmasada yabani çileklerden çimlendirdim.Sandığımdan daha kolay çimlendi ancak ışık ve diğer etkenler iyi durumda olmasına rağmen çok yavaş büyüyorlar.

Evet iki günlük soğuklama ardından üç gün sonra filizlenmeye başlayan vardı. Bu kadar kolay olacağını bilsem daha çok çilek tohumu denerdim. Bi kaç gerçek yaprak çıkarana kadar büyümenin çok yavaş olduğunu okumuştum. Sanırım doğru bir bilgi.

Serdars1 23-03-2023 09:37

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 (Mesaj 1619832)
sn @Lonicera 'nın 2023 yılı etkinliğinde dağıtmış olduğu beyaz çilek tohumları filizlendi. Tohumlar ağız sulandırıcı kokuyor, peçete arasında beklerken öyle güzel kokmaya başladılar ki anlatamam, yazı iple çekiyorum. Umarım bu sene meyve görürüm.

Bunlarda benim beyaz cileklerim tohumdan yetistirdigim sn lonicera dan gelen

malbman 23-03-2023 11:18

1 Eklenti(ler)
Sağolsun sevgili Lonicera. Sayesinde bu yıl forumun büyük bir bölümü beyaz çilek yetiştirecek. Uzun zaman tohumdan yetiştirmeye çalışıp her seferinde başarısız olunca epeydir peşini bırakmıştım bu güzelliğin. Fakat sevgili Lonicera'nın gönderdiği tohumlar dördüncü gün yeşerince yeniden bir heveslendim. Birkaç gün sonra hepsini tek tek şaşırtacağım. Umarım meyvelerini de görürüz hep birlikte.

Serdars1 24-03-2023 08:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 1620357)
Sağolsun sevgili Lonicera. Sayesinde bu yıl forumun büyük bir bölümü beyaz çilek yetiştirecek. Uzun zaman tohumdan yetiştirmeye çalışıp her seferinde başarısız olunca epeydir peşini bırakmıştım bu güzelliğin. Fakat sevgili Lonicera'nın gönderdiği tohumlar dördüncü gün yeşerince yeniden bir heveslendim. Birkaç gün sonra hepsini tek tek şaşırtacağım. Umarım meyvelerini de görürüz hep birlikte.

İnşallah hep birlikte gorurüz meyvelerini

bilenyum 24-03-2023 21:31

2 yıl önce zengarden dan aldığım beyaz çilek çok hoştu. Çok verimli değil ancak lezzeti güzel maşallah :)

Serdars1 25-03-2023 07:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1620372)
2 yıl önce zengarden dan aldığım beyaz çilek çok hoştu. Çok verimli değil ancak lezzeti güzel maşallah :)

Zengarden de sarı cilek tohumuda var görmüştüm

Aardbei 25-03-2023 13:36

Beyaz meyveli Fragaria ananassa "Louis Gauthier", "Lucida Perfecta", "Snow White", Weisse Ananas/White Temptation" ve "White Beauty" ürünlerim var.

yavuz10 25-03-2023 19:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aardbei (Mesaj 1620377)
Beyaz meyveli Fragaria ananassa "Louis Gauthier", "Lucida Perfecta", "Snow White", Weisse Ananas/White Temptation" ve "White Beauty" ürünlerim var.

Maşallah, beyaz deyip geçiyordum ama ne çeşitler varmış

Renkli bahçem 25-03-2023 21:24

Beyaz çileklerin kırmızılardan daha aromalı ve kokusunun daha fazla olduğunu düşünüyorum. Senelerden beri yetiştiriyordum. Çok vardı. Geçen sene hepsini dağıttım. Hiç bırakmadım. Çok yayılıyorlar. Biber domates yetiştirdiğim saksıların hepsini işgal etmişlerdi. Bu yıl ilk defa yetiştirecek herkes şaşıracak kokusuna aromasına. Bol bereketli olsun

Aardbei 25-03-2023 23:22

Birçok beyaz çilek var. Örneğin, diğerlerinin yanı sıra beyaz vesca ve nilgerensis'e ek olarak Fragaria chiloensis ve Fragaria virginiana'ya da sahipsiniz. Bahçe çileği (Fragaria ananassa), büyük beyaz chiloensis ve küçük virginiana'dan kaynaklanır. Açık renkli Osmanlı çileği, beyaz chiloensis'ten birçok gene açıkça sahiptir. Osmanlı çileği ile tecrübesi olan var mı? Bunu arıyorum ve Osmanlı çileğinin akrabası olacak Kara ve Tüylü'yü de merak ediyorum. Birkaç çıplak kök Osmanlı çileği satıcısına başvurdum ama Hollanda'ya göndermiyorlar.

Serdars1 26-03-2023 10:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aardbei (Mesaj 1620383)
Birçok beyaz çilek var. Örneğin, diğerlerinin yanı sıra beyaz vesca ve nilgerensis'e ek olarak Fragaria chiloensis ve Fragaria virginiana'ya da sahipsiniz. Bahçe çileği (Fragaria ananassa), büyük beyaz chiloensis ve küçük virginiana'dan kaynaklanır. Açık renkli Osmanlı çileği, beyaz chiloensis'ten birçok gene açıkça sahiptir. Osmanlı çileği ile tecrübesi olan var mı? Bunu arıyorum ve Osmanlı çileğinin akrabası olacak Kara ve Tüylü'yü de merak ediyorum. Birkaç çıplak kök Osmanlı çileği satıcısına başvurdum ama Hollanda'ya göndermiyorlar.

Merhaba gerçekten sizi kıskandım bir sürü beyaz cilek cesidiniz var rica etsem fotoğraflarini da eklermisiniz bende bir iki kok Osman li çileği var ama daha hiç ürün almadım

bilenyum 26-03-2023 13:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aardbei (Mesaj 1620383)

http://www.agaclar.net/forum/1584835-post16.htm
osmanlı çileği olduğunu düşündüğüm ve 22-23 yıldır bizde olan bir tür var. Tam emin olamıyorum çünkü zamanında dedem ekmiş, hiç soranda olmamış.
Aroması kıyaslandığında bendeki beyaz çileği fazlaca katlıyor.

yavuz10 26-03-2023 16:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1620390)
http://www.agaclar.net/forum/1584835-post16.htm
osmanlı çileği olduğunu düşündüğüm ve 22-23 yıldır bizde olan bir tür var. Tam emin olamıyorum çünkü zamanında dedem ekmiş, hiç soranda olmamış.
Aroması kıyaslandığında bendeki beyaz çileği fazlaca katlıyor.

Bendede bir kök bu renk ve şekilde çilek vardı, osmanlı çileği diye almıştım. Saksıda pek olmadı gibi. Toprağa aldığımda kurumaya yüz tutmuştu. Bakalım bu sene patlayacak mı?

Efsane bir kokusu vardı. Ağzım sulandı hatırlayınca :D:D Tek sefer bi kaç çilek yaptı bir daha aynı sezonda yapmadı.

bilenyum 26-03-2023 19:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 (Mesaj 1620392)
Bendede bir kök bu renk ve şekilde çilek vardı, osmanlı çileği diye almıştım. Saksıda pek olmadı gibi. Toprağa aldığımda kurumaya yüz tutmuştu. Bakalım bu sene patlayacak mı?

Efsane bir kokusu vardı. Ağzım sulandı hatırlayınca :D:D Tek sefer bi kaç çilek yaptı bir daha aynı sezonda yapmadı.

Evet yılda bir kez meyvesi oluyor. Çok iri bir varyete değil ancak koku ve aroması efsane. Nemli toprak çok seviyorlar, çileği daha fazla oluyor.

Aardbei 27-03-2023 13:22

3 Eklenti(ler)
İlk resimdeki Snow White. İkinci Lucida Perfecta. Üçüncüsü Frau Mieze Schindler'i gösteriyor, Osmanlı çileğine benziyor ama daha koyu.

yavuz10 10-05-2023 11:57

2 Eklenti(ler)
Beyaz beyaz görünce heyecanlanıp hemen kopardım ama erken koparmışım, şimdilik tadı ekşiydi.

AlimHakan 14-05-2023 22:09

Bu sene tohumlarını paylaşırsanız çok seviniriz, kendi adıma...

Serdars1 16-05-2023 16:15

Benimkiler cicekte bakalim meyvelerinide görüruz inşallah

Atilgan 16-05-2023 17:02

Beyaz çilek severler. Fidan deposunda pineberry satışa çıkmış. Biraz pahalı ve de yediveren değil.

yavuz10 16-05-2023 18:07

Tohum alamayabilirim kırkayak gibi bi böcek sürekli çilekleri olgunlaşınca yiyor. Kurtaramıyorum mübareklerden. Yine tohumluk ayırmayı deneyeceğim. Geçen sene çok fazla kol atmıştı, bu senede yine aynı şekilde kol atarsa birer ikişer dağıtabilirim.

beyaz çilek edit:
Olgunlaşanların rengi beyaz-pembe arası bi renge geliyor. Tadı çilek gibiydi, farklı mıydı anlayamadım ama dokusunu pek sevmedim. Hafif bi kokusu var, iç rengi de tamamen beyazdı.

Erkenci denilebilir mi bilmiyorum ama yediverendeki çilekler hala yeşilken bu çilekten yemeye başladık. Bu arada bendeki çilek, etkinlikte dağıtılan çileğin meyvesi değil.

Serdars1 05-11-2023 18:44

Cilek

Beyaz cilekler ne durumda arkadaşlar

yavuz10 05-11-2023 18:51

Bazı aksiliklerden dolayı ağustosta bütün çileklerim kurudu maalesef, sizinkiler ne durumda?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024