agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Siyah inci acı biber (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/30273.htm)

sadecegeçen 21-02-2013 20:15

Şaşırtma ne acaba?

feriha 21-02-2013 20:27

Sayın sadecegeçen,

Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz başlığın linki aşağıda..

Size çok yardımcı olacaktır. Şaşırtma ve öncesi, sonrası Sn. Zeki Yağlı tarafından detaylı olarak anlatılmış.

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...si/23363-2.htm

mrduran 21-02-2013 20:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1105809)
Sağlıklılar ama çok sık dikmişsiniz o saksıya 1 tane yeter gayet iyi büyüyor. Ben onları ayırmanızı öneriyorum, karar sizin tabi ki.

Merhaba efendim,

2 sene önce 5 tohumdan 3 ünü çimlendirmiştim.

Diğer biber çeşitleri ile aynı zamanda şaşırtma yaptım.

Siyah inciler gitti. Diğerleri tuttu.

Şahsi kanâatim, bilimsel değil deneysel:))).....;

Sanki bu cinsi biraz daha büyüttükten sonra, kökler iyice oturduktan sonra şaşırtmalı gibi.

Sağlıcakla kalın, güzel fideler edinin bahara inşallah.

Saygılarımla lütfen.

malbman 21-02-2013 20:40

İnci biberci arkadaşlar, gerçek inci biberleri elde etmek ve gerçek tohumlar almak istiyorsanız başka cinslerden en az 100 mt uzak tutun ya da çiçeklenmeye başladıklarında kendinizce sağlıklı bulduğunuz çiçeklerden 4-5 tanesini üzerilerine tül gibi bir şey geçirerek yalıtın.

Aksi halde biberler çapraz tozlaşır ve aslından döner.

Sevgilerimle

gülenmelek 21-02-2013 20:47

Sayın mrduran, ben şaşırtma yaptım ama gerçekte öylemi bilmiyorum. Nedenine gelince; tohumları direk toprağa ekmemiştim, dedim ya deneme amaçlı idi. Torf ve perlit karışımına ekip, torfun yüzeyi kurumaya başladığı zaman su fısfısladım sadece. Çimlenip ana yapraklarını çıkardıktan sonra, torfun besleyici değeri olmadığını ve ilk çift yapraklar çıktığı zaman bitkinin oradan alınması gerektiğini okuduğum için, toprağını hazırladım ve oraya aldım. Yani toprağa direk ekip sonradan tekrar toprağa aktarmadım. Belki torfta olduğu için, bilemiyorum, kökler gayet sağlıklı idi, o yüzden sorun çıkmadı galiba. ;)

rasimm07 22-02-2013 09:26

meraba, siyah inci biber tohumundan gönderme şansınız var mı ?

hira 20-04-2013 15:31

ne kadar geç çimleniyor bu güzel bibercikler yahu:( ya da...! bunlardamı çimlenmeyecek yoksa :( şansım mı yok,elimin ayarımı yok anlamadım gitti arkadaş:(

solucan17 21-04-2013 17:15

Ben siyah inci tohumlarından 5 tane buldum korkup hepsini çimleyemedim bir daha bulamam diye :) İkisini ektim çimlendiler birini 2 cm boyda 3 yaprak iken şaşırtmasını yaptım diğeri daha fide yerinde. Gözlemlediğim şaşırtma yapılan daha cılız oldu diğeri daha iri ve sağlıklı.Bana kalırsa fidede mümkün olduğu kadar büyütüp sonra şaşırtma yapmak bu biberlerde daha iyi sonuç veriyor.Tamamen benim görüşüm :)

solucan17 11-05-2013 12:49

Arkadaşlar benmi hata yapıyorum bilmiyorum yoksa bu biberin özelliğimi çok yavaş gelişim gösteriyor.Sabah ilk güneş ile birlikte saat ikiye kadar güneş altında şuan için.Kök gelişimine güvenemediğim için iki günde bir suluyorum, yaprakları hiç bayılmadı, su yeterli gibi duruyor.Yeri gayet havadar boğaz manzaralı :) Ayrıca gübreside yeteri kadar mevcut kök gelişiminde ve sulamada sıkıntı olmasın diye dere kumu ve perlitte ilave edildi toprağa. Sıkıntısı ne acaba bir fikir veya tavsiyede bulunacak arkadaşlar vardır mutlaka

http://r1305.hizliresim.com/19/c/myjc7.jpg

yigit666 11-05-2013 18:32

siyah inci biber tohumlarını bende bir ay önce ektim , diğer biber tohumlarından daha geç çimleniyor inci biber tohumlarım yeni yeni çimlenmeye başladı .

solucan17 11-05-2013 20:19

sayın yiğit666 benim çimlenme diğer biberlerden erken oldu diyebilirim fakat şaşırtmalardan sonra diğer biberler bunların iki katı oldu bunlar daha yerinde oturuyor :)

hira 11-05-2013 23:29

benim biberciklerim çimlenmedi:( ne kadarda çok istemiştim inci biberimin olmasını:(

yigit666 12-05-2013 14:47

sayın solucan17 . benimkiler daha yeni iki yaprak ben daha şaşırtmadım , sizin siyah inci biber fidesinin toprağı kuru gibi daha geçirgen toprak birazda yanmış koyun gübresi olursa büyüme daha iyi olur .

solucan17 12-05-2013 21:11

sayın yigit666 toprağın sadece üst kısmında yarım santimlik toprak var o gördüğünüz şekilde oda hanım fırçasından koruyor :) yoksa üstte perlit gübre ve yahut çok ince toprak olduğunda rüzgarla birlikte terasa doluyor eee bunun sonucu hanım dan fırça :)
Toprak karışımımda perlit dere kumu yanmış keçi gübresi ve bahçe toprağı var yani toprak olarak gerekli şartlar var gibi. Şaşırtmadan sonra belli bir süre kök gelişimi için susuz bırakıldı . Sabah ilk ışıktan ikiye kadar güneş altında daha kısa veya daha uzun olma şansı var, Su günde yarım salça konservesi kutusu ile veriyorum acaba bunlardamı bir hata yapıyorum?

yigit666 13-05-2013 09:56

sayın solucan17 . anlatıklarınıza göre herşey olumlu bundan sonra , siyah inci biber fidesinin gelişmesini beklemek .

x_coder 20-05-2013 00:25

Ben geçen yıl yetiştirdim. 3 kök oldu. Garip olan ikisinin yaprakları koyu yeşil fakat birinin yaprakları da sapıda simsiyah oldu. Birinin biberleri toparlak diğerleri hafif konik uçlu. Hepsi de feci derecede acıydı. Geçen yıl tohumluk bıraktığım bir tanesinden 20 çekirdek çıktı. Ektim tamamı çimlendi. Bazıları hafif siyah gövdeli. Eski ilk tohumlardan bulabilirsem siyah yapraklı olanı bulmak istiyorum.

solucan17 15-06-2013 16:46

son halimiz tomurcuk verdik :)

http://j1306.hizliresim.com/1b/h/p69pv.jpg

solucan17 15-06-2013 17:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi x_coder (Mesaj 1157419)
Ben geçen yıl yetiştirdim. 3 kök oldu. Garip olan ikisinin yaprakları koyu yeşil fakat birinin yaprakları da sapıda simsiyah oldu. Birinin biberleri toparlak diğerleri hafif konik uçlu. Hepsi de feci derecede acıydı. Geçen yıl tohumluk bıraktığım bir tanesinden 20 çekirdek çıktı. Ektim tamamı çimlendi. Bazıları hafif siyah gövdeli. Eski ilk tohumlardan bulabilirsem siyah yapraklı olanı bulmak istiyorum.

Sayın x_coder eğer siyah incilerin yanında başka biberde yetiştirdiyseniz yanlış hatırlamıyorsam melezme oluyor, daha sonraki tohumlar. O yüzden farklı farklı olmuşlardır yanlışım var ise ustalar düzeltir..

h_dogan 15-06-2013 22:15

Kesinlikle açılım gösteriyor, eğer siyah inci olarak olmasını istiyorsanız bitkinizi arı vb tozlayıcı böceklerin giremeyeceği şekilde izole edin çiçeklenme başlamadan önce.

h_dogan 15-06-2013 22:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi solucan17 (Mesaj 1153184)
Arkadaşlar benmi hata yapıyorum bilmiyorum yoksa bu biberin özelliğimi çok yavaş gelişim gösteriyor.Sabah ilk güneş ile birlikte saat ikiye kadar güneş altında şuan için.Kök gelişimine güvenemediğim için iki günde bir suluyorum, yaprakları hiç bayılmadı, su yeterli gibi duruyor.Yeri gayet havadar boğaz manzaralı :) Ayrıca gübreside yeteri kadar mevcut kök gelişiminde ve sulamada sıkıntı olmasın diye dere kumu ve perlitte ilave edildi toprağa. Sıkıntısı ne acaba bir fikir veya tavsiyede bulunacak arkadaşlar vardır mutlaka

Bitkilerin yaprak sayıları arttıkça doğal olarak besin tüketimleri, güneşten faydalanma miktarı, su kullanma miktarı vb. değerler artar bitki daha hızlı büyümeye başlar. Bitkinin 2-3 yaprakken olan büyüme hızıyla 15-20 yaprakken olan büyüme hızı arasında elbette büyük fark olacaktır. Bu sadece biber için değil tüm bitkiler için geçerlidir.

x_coder 18-06-2013 20:34

Sayın Solucan17,
Hazır aldığım tohumlar farklı çıktı. Onların içinden saf olanı seçip tekrar ektiklerimin hepsi siyah yapraklı çıktı ancak çok yavaş büyüyorlar. 20 tohum ekim, hepsi çimlendi, 6-7 yapraklılar şuan.
Geçen yıl yanında bhut jolokia ve jalapenolar vardı ancak onlar aynı dönemde çiçeklenmedikleri için karıştığını sanmıyorum. Hatta bhut jolokiar geçen yıl meyve vermedi, bu yıl 2 yaşında ve daha gelişkin duruyorar. Bakalım bu yıl tadabilecekmiyim :)

h_dogan 03-08-2013 21:53

2 Eklenti(ler)
Siyah inciyi geçen sene internetten sipariş verip getirtmiştim. Diktiğim zaman yanlarında sarı süs biberi ve birkaç değişik süs biberi daha vardı.

Geçen sene kendi çıkarttığım tohumlardan ektim bu sene %80'i farklı çıktı. Ben de sadece siyah olan bitkileri alıp saksılara diktim.

Bir tanesinin meyveleri aşağı doğru sarktı, çok hoş görünüyor. ;)

Bu normal siyah inci
Eklenti 431731

Bu da açılım gösteren. En çok bu açılıma sevindim. ;)
Eklenti 431732

solucan17 24-08-2013 09:24

Siyah incilerimden turşumu hazırladım bakalım lezzeti nasıl olacak.

h_dogan 29-08-2013 09:03

Turşusu çok güzel oluyor ben geçen sene yapmıştım. Eşim çerez niyetine tüketiyor. Tek sorun mor renk kalmıyor yeşil biber turşunuz oluyor. ;)

kaktüsçüm 22-09-2013 19:02

bu sene ben de bundan diktim..benimkiler önce siyah oldu, sonra rengi yeşile döndü,sonra da kızardı..turşu yaparken kullanacağım

solucan17 24-09-2013 23:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1194139)
Turşusu çok güzel oluyor ben geçen sene yapmıştım. Eşim çerez niyetine tüketiyor. Tek sorun mor renk kalmıyor yeşil biber turşunuz oluyor. ;)

sayın h_dogan gerçekten turşusu lezzetli oluyormuş seneye özellikle turşu için çok ekiceğim..

birgaripyolcu 28-09-2013 10:51

Sayın Gultar bana gönderdiş,eker yeni tohumları arkadaşlara gönderirim.

brojanska 12-11-2013 11:58

Görüntüsü çok güzel görünüyor. Ben de almıştım 5 adet tohum fakat çimlendiremedim malesef.

zaferbozaci 15-11-2013 17:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1186848)
Siyah inciyi geçen sene internetten sipariş verip getirtmiştim. Diktiğim zaman yanlarında sarı süs biberi ve birkaç değişik süs biberi daha vardı.

Geçen sene kendi çıkarttığım tohumlardan ektim bu sene %80'i farklı çıktı. Ben de sadece siyah olan bitkileri alıp saksılara diktim.

Bir tanesinin meyveleri aşağı doğru sarktı, çok hoş görünüyor. ;)

Bu normal siyah inci
Eklenti 431731

Bu da açılım gösteren. En çok bu açılıma sevindim. ;)
Eklenti 431732

Çok güzel büyümüşler yaa maşallah.

bezginkuh 27-03-2014 15:36

Daha yeni çimlendiler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024