agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2011, 12:22   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
UYARI!!!
seferihisardan aldığım börülceler kurtlanmış mışşşş. açtım baktım içinde kül var. tohum sahibine telefon ettim. köylü birisi. olayı anlattım. dedi ki; "tohumlarda kurt vardı, bende kurtları öldürmek için tohumun içine kül koydum, zira kül kurtları öldürüyor."
garip ama gerçek, tohum zarfında hiç canlı kurt yoktu. ayrıca kül, toprak için ana vitaminleri içeriyor. bunu da siteden öğrendim.
yani fazla tohumlarınızı saklarken içine odun külü serpiştirin!!!

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 13:31   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2010
Zeki Bey verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı. Ben de bu sene ilk defa tohumdan fide yetiştirmeye çalışıyorum. Plastik kola bardaklarının içine 2 cm yüksekliğinde gübreli toprak koydum ve üstüne 2 cm yüksekliğinde yanmış inek gübresi koydum. her bardağa 3 tane bibier tohumu attım ve suladım ama üstünü kapatmadım.Bardaklar oda sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta ve ikindileyin güneş alıyor.3 gün önce ekmiştim.Aldığı güneşin zararı olur mu? Üstünü naylonla kapatmasam tohumlar çimlenirmi? toprağın üstü gübre olduğundan dolayı nemli duruyor. Bu şekilde fideler yatiştirebilirmiyim?

namik1470 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 16:12   #33
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güngör Salman Mesajı Göster
Sayın Zeki Yağlı, başlığınız ve anlatımınız çok güzel, ben de tohumdan bitki üretmeye çalışıyorum, yazdıklarınızı okuduktan sonra eksiklerimin olduğunu gördüm, bu başlıktan çok faydalanacağımı umuyorum.

Saygılar.
Sevgili Güngör Hanım,

Umarım başarı oranınızın artmasını sağlar.
Selamlar

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 16:16   #34
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavikartal5 Mesajı Göster
UYARI!!!
seferihisardan aldığım börülceler kurtlanmış mışşşş. açtım baktım içinde kül var. tohum sahibine telefon ettim. köylü birisi. olayı anlattım. dedi ki; "tohumlarda kurt vardı, bende kurtları öldürmek için tohumun içine kül koydum, zira kül kurtları öldürüyor."
garip ama gerçek, tohum zarfında hiç canlı kurt yoktu. ayrıca kül, toprak için ana vitaminleri içeriyor. bunu da siteden öğrendim.
yani fazla tohumlarınızı saklarken içine odun külü serpiştirin!!!
Sayın mavikartal5,

Bu başlık altında, çok emek vererek, merak edenlere bildiğim, denediğim, inandığım bilgileri sunmaya çalışıyorum.

Verdiğiniz bilginin başlıkla ilgisi yok ve güvenirlirliği şüpheli.

Bence katkı sağlayacağından emin olmadığımız bilgileri yazmayalım.

Selamlar

Eski 16-02-2011, 16:20   #35
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi namik1470 Mesajı Göster
Zeki Bey verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı. Ben de bu sene ilk defa tohumdan fide yetiştirmeye çalışıyorum. Plastik kola bardaklarının içine 2 cm yüksekliğinde gübreli toprak koydum ve üstüne 2 cm yüksekliğinde yanmış inek gübresi koydum. her bardağa 3 tane bibier tohumu attım ve suladım ama üstünü kapatmadım.Bardaklar oda sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta ve ikindileyin güneş alıyor.3 gün önce ekmiştim.Aldığı güneşin zararı olur mu? Üstünü naylonla kapatmasam tohumlar çimlenirmi? toprağın üstü gübre olduğundan dolayı nemli duruyor. Bu şekilde fideler yatiştirebilirmiyim?
Sayın namik1470,

Denemeniz hakkında hiçbir fikrim yok.

Denemenizi devam ettirin, neticesini görürsünüz.

Ama önerim, ilk defa başlayan biri olarak, bu başlıkta yazılanları dikkatlice okuyup anlamaya ve uygulamaya çalışın.

Daha çabuk öğrenirsiniz.

Selamlar

Eski 16-02-2011, 17:48   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Sayın Zeki Yağlı,bugün macigplantdan 40 lt subtrat şiparişi verdim. Sanırım 2/3 güne elimde olur.

Yalnız ürün açıklamalarında sterildir yazıyor. Buna rağmen benimde steril etmem gerekir mi?

trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 17:57   #37
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trilye Mesajı Göster
Sayın Zeki Yağlı,bugün macigplantdan 40 lt subtrat şiparişi verdim. Sanırım 2/3 güne elimde olur.Yalnız ürün açıklamalarında sterildir yazıyor.Buna rağmen benimde steril etmem gerekir mi?
Sayın trilye,

Başlangıçta gerekmeyebilir. Ama bir süre sonra etraftan bir şeyler bulaşıp gelecek seferleri tehlikeye atabilir.

Ben prensip edindim hep sterilize ediyorum. 10-15 dakikamı alıyor.

Kullandıktan sonra kalan torfun ağzını sıkıca kapatmayı unutmayın da nemi kaçmasın.

Kolay gelsin.

Selamlar

Eski 18-02-2011, 08:37   #38
Ağaçsever

ergun35's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2011
zeki bey merhaba bende tahumdan çiçek ve sebze üretmeye yeni başladım ektiğim tohumlarım bir kısmı çıktı formdaki konuları araştırdığımda yaptığım yanlışları tohumlar çıktıkça görebiliyorum.

Tohumlarım uzun bir zamandır iki yaprakta kaldı bunları ne zaman şaşırtmalıyım diğer büyük saksılara almalıyım.

Birde merak ettiğim kaliteli aldığımız torfları çimlenme işi bittiği zaman ne yapmalıyız seneye tekrar kullanalımmı yoksa büyük saksılarda toprağa karıştıralımmı teşekkürler

ergun35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 00:14   #39
Ağaçsever

fatih_ibo's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2009
zeki bey merhaba bilgilerinizi çok güzel benimde sorum var yerkirazı tohumu çimlendirmek istiyorum. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim

fatih_ibo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 12:17   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Sayın fatih ibo, Zeki Bey size yakında daha sağlıklı bilgi verecektir ama ben yinede sizinle kendi tecrübemi paylaşmak istedim.Pet bardağın içine bir miktar torf vede perlit karışımını koyduktan sonra 4 adet yer kirazı tohumunu yerleştirdim. Pet bardağın ağzını sera etkisi yaratması için streç filmle kapladım.Fısfısla sürekli nemli tutmaya çalıştım.15 gün sonunda 4 adet yer kirazı fidem mevcut ama henüz çok çok minikler,büyütmeyi becerebilir miyim bilmiyorum.
Bu şekilde çimlendirmeyi denediğim birkaç tohumda başarılı olamadım.O yüzden bu sayfada kullanımı gösterilen subtrattan temin ettim.Tohumlarımı birde bu şekilde çimlendirmeyi deniyeceğim.İnşallah başaramadığım tohumları da çimlendirebilirim.

trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 19:37   #41
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ergun35 Mesajı Göster
zeki bey merhaba bende tahumdan çiçek ve sebze üretmeye yeni başladım ektiğim tohumlarım bir kısmı çıktı formdaki konuları araştırdığımda yaptığım yanlışları tohumlar çıktıkça görebiliyorum.Tohumlarım uzun bir zamandır iki yaprakta kaldı bunları ne zaman şaşırtmalıyım diğer büyük saksılara almalıyım.Birde merak ettiğim kaliteli aldığımız torfları çimlenme işi bittiği zaman ne yapmalıyız seneye tekrar kullanalımmı yoksa büyük saksılarda toprağa karıştıralımmı teşekkürler
Sayın ergun35,

Önce son sorunuzdan başlayayım. kullanılmış çimlendirme torflarını tekrar çimlendirme için kullanmayın. Değmez. Ben şaşırtma harcına katıyorum.

Şaşırtma zamanı için başlık #55 e bakın.

Selamlar

Eski 20-02-2011, 19:53   #42
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatih_ibo Mesajı Göster
zeki bey merhaba bilgilerinizi çok güzel benimde sorum var yerkirazı tohumu çimlendirmek istiyorum. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim
Sayın fatih_ibo,

Benim tohumdan yer kirazı tecübem yok.

Sevgili tirilyenin cevabı çok makul görünüyor.

Selamlar

Eski 20-02-2011, 20:36   #43
Ağaçsever

ergun35's Avatar

Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Sayın ergun35,

Önce son sorunuzdan başlayayım. kullanılmış çimlendirme torflarını tekrar çimlendirme için kullanmayın. Değmez. Ben şaşırtma harcına katıyorum.

Şaşırtma zamanı için başlık #55 e bakın.

Selamlar
Bilgilendirme için teşekkürler sizden bir ricam şudur ..domates biber ve bazı çiçek tohumlarımı 45 adetlik viyollere tek tek işledim sonra ilk bir hafta sabah ve akşam spreyledim tohumlarım patlatmaları yaptı fakat birden çok uzadıklarını gördüm anladımki fazla su vermişim ve suyunu kestim büyüme durdu fakat şu anda eğri büğrü tipsiz bir vaziyetteler bunlar gerçek yaprakları çıkarırmı yoksa yeniden söküp tohumları tazeliyeyimmi..spreyleme miktarını nasıl ayarlamalıyım..viyol kullanmak doğrumudur..

teşekkür ederim..

Eski 20-02-2011, 21:25   #44
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Sayın Zeki yağlı, aldığım ve arkadaşlardan gelen tohumları pet bardaklara ektim. sizin söylediklerinizle yaptıklarımı karşılaştırınca yaptığım farklar
1. torfa yanmış gübre katıp bu karışıma tohumları ektim.
2. bazı tohumları biraz fazla örttüğümü (hiç örtmemem gerekirken 5 mm örttüm) anladım. yapacak tek şey beklemek ve tohumların azimle çıkmasını beklemek.
bundan sonrasında yazdıklarınızı tekrar tekrar okuyup sonra yapmak daha doğru olacak.

Elinize ve bilginize sağlık.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 21:26   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2010
Sayın Zeki Yağlı ;
Paylaşımlarınız için size tekrar teşekkür ediyorum.
İnternette bir firmadan aldığım tohumlar içerisinde bulunan yer kirazı tohumuyla birlikte çimlendirme talimatıda gelmişti. Ben hem sayın fatih_ibo’ya bir fikir olsun diye, hem de sizin bu yöntem hakkında yorumunuzu almak için buraya yazıyorum. Ayrıca gojiberry tohumu çimlendirmede de aynı yöntem öneriliyor.

Sizin sebze ve meyve tohumu çimlendirmediğinizi ve yetiştirmediğinizi biliyorum. Sizin yaptığınız tohum çimlendirmelerinde bu yöntemi uygulayıp uygulamadığınızı öğrenmek istedim.

Altın Çilek (Yer kirazı) Çimlendirme Yöntemi :

Altın çilek nazik tohumlu bir bitkidir.

Ilık suda 10-12 saat arası tohumlar bekletilir.

Suyun ılık olması çok önemlidir.

Takriben 15-20 derece arası.

Bu işlem sırasında suda dibe çöken tohumlar çimlendirmede kullanılmalıdır.

Bu işlemden sonra :

1)Bir tepsi içerisine ince kum konulur.

2)Kumun üzerine bir tülbent(beyaz bez) serilir. Çok ince yapıda olmalıdır.

3)Tohumlar tülbent üzerine yayılır.

4)Tülbentin diğer ucuyla tohumların üzeri örtülür.

5)Üzerine su serpilir. Sprey şeklinde eşit sıkılması daha doğru olur.

6)Sonra tepsinin üzeri beyaz naylon ile örtülür.

İki günde bir naylon açılarak havalandırılır ve çimlenme kontrolu yapılır.

Tülbent kaldırılırken dikkat edilmelidir.

Bu çimlendirme işlemi 30 ile 45 gün içerisinde olmaktadır.

Tohumlar çimlenince itinalı bir şekilde tek tek, alınarak poşetlere dikilir.

Ayrıca domates çimlendirmesinde kullanılan yastıklama metodu ile de çimlendirilir.

Ama tohumları ılık suda MUTLAKA BEKLETİNİZ.

novazet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 21:32   #46
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Bilgilendirme için teşekkürler sizden bir ricam şudur ..domates biber ve bazı çiçek tohumlarımı 45 adetlik viyollere tek tek işledim sonra ilk bir hafta sabah ve akşam spreyledim tohumlarım patlatmaları yaptı fakat birden çok uzadıklarını gördüm anladımki fazla su vermişim ve suyunu kestim büyüme durdu fakat şu anda eğri büğrü tipsiz bir vaziyetteler bunlar gerçek yaprakları çıkarırmı yoksa yeniden söküp tohumları tazeliyeyimmi..spreyleme miktarını nasıl ayarlamalıyım..viyol kullanmak doğrumudur..

teşekkür ederim..
sevgili ergun35,

Sorunuzla ilgili birkaç fotoğraf koysanız herkes için daha anlaşılır olacak.

Çimlenme sonrası fidelerin uzayıp gitmesi ışık eksikliğnden olur.

Cotyledonlar açınca, çimlendirme kabını daha serin (10-15 derece) ve bol ışıklı bir yere almak lazım.

Tavsiyem viyollerinizin 20 cm üstüne bir fluoresan lamba kurun.

Akşam hava karardıktan saat 23-24 e kadar yansın. Sonra söndürün sabah 4 ten ortalık iyice aydınlanıncaya kadar yansın.
Pek pahalı olmayan programlayıcılar ile bunu otomatik olarak da yapabilirsiniz.

Suyu azaltmakla iyi yapmışıssınız ama ışık çok daha önceliklidir.

Fırsat bulursam hafta içinde bir başlık açacağım.

Çimlendirme için nem, ısı, ışık sağlamak daha zor olduğu için daha küçük kaplarda daha dar alanda yapılır. Ama çimlendirme şartlarını sağlayabliyorsanız viyole ekmek, şaşırtma işinden tasarruf ettirdiği ve şaşırtma sırasında köklerin sarsılmasını engellediği için tercih bile edilebilir.

Selamlar

yağmur beğendi.

Düzenleyen Zeki Yağlı : 21-02-2011 saat 23:02
Eski 20-02-2011, 21:42   #47
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Sayın Zeki yağlı, aldığım ve arkadaşlardan gelen tohumları pet bardaklara ektim. sizin söylediklerinizle yaptıklarımı karşılaştırınca yaptığım farklar
1. torfa yanmış gübre katıp bu karışıma tohumları ektim.
2. bazı tohumları biraz fazla örttüğümü (hiç örtmemem gerekirken 5 mm örttüm) anladım. yapacak tek şey beklemek ve tohumların azimle çıkmasını beklemek.
bundan sonrasında yazdıklarınızı tekrar tekrar okuyup sonra yapmak daha doğru olacak.

Elinize ve bilginize sağlık.
Sayın h.ışık,

Gerçek yapraklar çıkıncaya kadar bitkinin hiçbir besine ihtiyacı yoktur.
Onun için gübre içindeki mantar ve bakterilerle zarar verebilir ve fazla gelip yakabilir.

Bu söylediklerim narin tohumlar içindir. Sebze tohumları için gerçek yaprakları çıkıncaya kadar faydası yoktur ama zararı da olmaz.

Selamlar

Eski 20-02-2011, 21:57   #48
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi novazet Mesajı Göster
Sayın Zeki Yağlı ;
Paylaşımlarınız için size tekrar teşekkür ediyorum.
İnternette bir firmadan aldığım tohumlar içerisinde bulunan yer kirazı tohumuyla birlikte çimlendirme talimatıda gelmişti. Ben hem sayın fatih_ibo’ya bir fikir olsun diye, hem de sizin bu yöntem hakkında yorumunuzu almak için buraya yazıyorum. Ayrıca gojiberry tohumu çimlendirmede de aynı yöntem öneriliyor.

Sizin sebze ve meyve tohumu çimlendirmediğinizi ve yetiştirmediğinizi biliyorum. Sizin yaptığınız tohum çimlendirmelerinde bu yöntemi uygulayıp uygulamadığınızı öğrenmek istedim.

Altın Çilek (Yer kirazı) Çimlendirme Yöntemi :

Altın çilek nazik tohumlu bir bitkidir.
Ilık suda 10-12 saat arası tohumlar bekletilir.
Suyun ılık olması çok önemlidir.
Takriben 15-20 derece arası.
Bu işlem sırasında suda dibe çöken tohumlar çimlendirmede kullanılmalıdır.
Bu işlemden sonra :
1)Bir tepsi içerisine ince kum konulur.
2)Kumun üzerine bir tülbent(beyaz bez) serilir. Çok ince yapıda olmalıdır.
3)Tohumlar tülbent üzerine yayılır.
4)Tülbentin diğer ucuyla tohumların üzeri örtülür.
5)Üzerine su serpilir. Sprey şeklinde eşit sıkılması daha doğru olur.
6)Sonra tepsinin üzeri beyaz naylon ile örtülür.
İki günde bir naylon açılarak havalandırılır ve çimlenme kontrolu yapılır.
Tülbent kaldırılırken dikkat edilmelidir.
Bu çimlendirme işlemi 30 ile 45 gün içerisinde olmaktadır.
Tohumlar çimlenince itinalı bir şekilde tek tek, alınarak poşetlere dikilir.
Ayrıca domates çimlendirmesinde kullanılan yastıklama metodu ile de çimlendirilir.
Ama tohumları ılık suda MUTLAKA BEKLETİNİZ.
Sayın novazet,

Su içine koyup yüzen tohumları ayırmak kaynağı güvenilir olmayan tohumlar için faydalı.

12 saat ılık suda bekletmek kalınca dış zarlı tohumlar için çok faydalı. Yer kirazı (Physalis alkegengi) için bu gerekli mi bilmiyorum.

Çimlendirme uygun ısı koşullarında, uygun süre boyunca, tohuma nem verme işidir.

Verdiğiniz tarif de ondan başka bir şey yapmıyor.

Tarif torfa ekmeye göre çok daha fazla yer kaplıyor, hergün bakım gerektiriyor.

Mazur görün bana biraz abartılmış gibi geliyor.

İsterseniz meraklı birisi iki yöntemi de beraberce deneyip sonucunu yazarsa iyi olur.

Selamlar

Eski 20-02-2011, 22:32   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2010
Zeki Bey ;Söylediğiniz gibi tohumları çimlendirmeye başladığımda aynı anda her iki yöntemi de denemek istiyorum. Hem arada fark olup olmadığını görmek için hem konu hakkında fazla bir tecrübem olmadığından başarılı sonuç alamazsam tohumların hepsini riske atmamak için
Kütahya şartlarına göre çimlendirmeye başlamanın daha erken olduğunu düşünüyorum. İnşallah başladığım zaman sonuçlarını burada paylaşırım.

Yeni açacağınız başlığın konusunu öğrenebilirmiyiz. Teşekkürler.

novazet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2011, 22:24   #50
Ağaçsever

ergun35's Avatar

sevgili zeki bey dediğiniz gibi aslında bizim gibi bu işi evde yapan kişilerin viyol kullanması pek uygun değil sizin yaptığınız daha doğru hem yer problemi kalmıyor, hemde sağlıklı fideleri alıp saşırtabiliyorsunuz seyahate çıkacağım için fotoğrafları 1-2 gün içerisinde koyacağım.
ilginize teşekkür ederim .hayırlı günler

Eski 24-02-2011, 14:43   #51
Ağaçsever

iremmsude's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Annem gülerinden aldığı bir kaç tohumu çimlendirmek istiyor ama hiç bilgimiz yok. Nasıl ekmemiz konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

iremmsude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 15:11   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Öncelikle iyi günler diliyorum. Forumda yeniyim ve yazdıklarınızı okudum ve çok beğendim. yol gösterici olarak sizi göreceğim. size sormak istediğim; bu sene 20 m2 bahçeme sebze (domates, biber, kavun, karpuz vb.) ve saksılara (2,5 lt'lik yoğurt kapları) çiçek ekmeyi düşünüyorum. tohumdan tüm fidelerimi yetiştirmek istiyorum. ne zaman tohumları torfa ekmem gerekiyor ve ne zaman toprağa fideleri ekeceğim. . bu arada ben ankara da yaşıyorum. ufak bir not tohum için tavsiye edeceğiniz internet siteleri var mı acaba.. şimdiden teşekkür ederim.

hucer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 20:14   #53
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iremmsude Mesajı Göster
Annem gülerinden aldığı bir kaç tohumu çimlendirmek istiyor ama hiç bilgimiz yok. Nasıl ekmemiz konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
Sevgili iremmssude,

Hangi gülün tohumundan bahsediyorsunuz bilmiyorum.

Ben kuşburnunda (Rosa canina) denedim. Bayağı başarılı oldu.

Gül tohumu çimlendirmesi için birkaç kere soğuk katlama yapmak gerekir.
Önce 24 saat sıcak suya yatırıp kabuğun etli kısmının çıkmasını sağlamak lazım.

Sonra bu başlıktaki gibi bir kaba ekip 3 ay 20 derecede, sonra 3 ay buzdolabının sebzeliğinde, sonra tekrar 20 derecede, sonra gene buzdolabı sebzeliğinde,..

Bu şekilde bir süre sonra çimlenmesini bekleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Selamlar

Eski 24-02-2011, 20:16   #54
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hucer Mesajı Göster
Öncelikle iyi günler diliyorum. Forumda yeniyim ve yazdıklarınızı okudum ve çok beğendim. yol gösterici olarak sizi göreceğim. size sormak istediğim; bu sene 20 m2 bahçeme sebze (domates, biber, kavun, karpuz vb.) ve saksılara (2,5 lt'lik yoğurt kapları) çiçek ekmeyi düşünüyorum. tohumdan tüm fidelerimi yetiştirmek istiyorum. ne zaman tohumları torfa ekmem gerekiyor ve ne zaman toprağa fideleri ekeceğim. . bu arada ben ankara da yaşıyorum. ufak bir not tohum için tavsiye edeceğiniz internet siteleri var mı acaba.. şimdiden teşekkür ederim.
Sevgili hucer,

Tohum ekme zamanı ile tohum temin ettiğim yerler konusunda iki ayrı başlık açıyorum.

Oradan takip edebilirsiniz.

Selamlar

Düzenleyen Zeki Yağlı : 24-02-2011 saat 21:21
Eski 24-02-2011, 21:06   #55
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Tohum ekmiyeceğim deyip durdum 6 aydır)
Bu başlığı görünce, tohum sepetimi aldım yine önüme))

Zeki bey
Değerli bilgiler için teşekkürler.
Senin bilgiye ihtiyacın yoktur sevgili cemo.
Bakalım bu sene neler döktüreceksin

Selamlar, sevgiler

Eski 25-02-2011, 20:07   #56
Ağaçsever

ergun35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Tohumdan üretim - Tohum temin ettiğim yerler

Ben bahçemde sebze ve meyve yetiştirmiyorum.

Yalnız süs bitkisi, özellikle çok yıllık bitkiler yetiştiriyorum.

Orada kullandığım tohumları yurtdışından şu adreslerden getirtiyorum.

Swallowtail Garden Seeds, Thompson & Morgan (bu sitede çok güzel sebze tohumları da var) ve Jelitto Seeds.

Eminim hem Türkiyede hem başka ülkelerde başka güvenilir tohum tedarikçileri de vardır.
Zeki bey merhaba ...

İnternette dolaşırken aşağıdaki linke rastladım ilginç bir sera ve en önemlisi dijital sıcaklık kontröllü sizin bir bilginiz varmı acaba bu malzemeyi türkiyeye nasıl getirebiliriz ve tecrübeniz bize ne diyor yeterli olurmu acaba.Teşekkürler

selamlar
http://www.greenhousesensation.co.uk...ropagator.html

Eski 25-02-2011, 23:19   #57
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Zeki bey merhaba ...

İnternette dolaşırken aşağıdaki linke rastladım ilginç bir sera ve en önemlisi dijital sıcaklık kontröllü sizin bir bilginiz varmı acaba bu malzemeyi türkiyeye nasıl getirebiliriz ve tecrübeniz bize ne diyor yeterli olurmu acaba.Teşekkürler

selamlar
http://www.greenhousesensation.co.uk...ropagator.html
Mükemmel bir mini sera.
Çok havaleli olduğu için nakliye masrafı çok tutar. İsterseniz yazın nakliye masrafı ne istiyorlar.
Ayrıca gümrükten nasıl geçer bilmiyorum.

Türkiye'de Bauhaus'a bakın.

Internette SmoothGarden diye bir yerde ısıtmalı mini sera var. Galiba kapıda ödemeli de gönderiyorlar.
Termostatı yok ama onu ayrıca ayarlayabilirsiniz.

Selamlar

Eski 05-03-2011, 18:31   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Torf'u spreyle suluyorum ama ne sıklıkla ve bir kerede kaç kere sıkmalıyım (herbir tohum 7cm caplı pet pardaklarda)

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2011, 19:03   #59
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Domatesci Mesajı Göster
Torf'u spreyle suluyorum ama ne sıklıkla ve bir kerede kaç kere sıkmalıyım (herbir tohum 7cm caplı pet pardaklarda)
"Ne sıklıkta, ne kadar sulayacağım?" doğru soru değil! .

Ne sıklıkta, ne kadar sulanacağı, torfun cinsine, kabın üstünün örtülü olup olmadığına, ortam sıcaklığına,..., bağlıdır.

Hergün sabah ve akşam takip edilmesi gereken ortamın nemidir.

Çimlendirme ortamı nemi için ilgili başlığı dikkatlice okuyun.

Çok özet olarak torfun yüzeyi koyu kahverengi ve mat olmalıdır!

Eğer yüzeyin rengi açılmışsa kurumaya başlamıştır, sulayın!

Eğer torfun yüzeyi parlak ise suyu fazla vermişsiniz demektir, suyu kesin, tofu havalandırın!

Kolay gelsin!

Selçuk Boz ve attar beğendi.
Eski 06-03-2011, 21:57   #60
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Zeki bey ebaydan alışveriş yapmıştım tohumla gelen çimlendirme hakkındaki kağıtta tohumların sadece yeterli ısı ve nemde çimlenmesinin gerçekleştiği ve çimlenme için güneşin sadece ısı kaynağına gerek duyulduğu yazıyordu ve çimlenme gerçekleştikten sonra hemen güneş ışığına alınması gerektiği yazılıydı bu doğrumudur güneş derken sadece ısı kaynağımı kastediliyor? Ve toprağın altındaki bir tohum güneş ışığını nasıl alabiliyor? Artı ben bunu denedim bir boabab türünde karanlık ama sıcak bir ortamda. toprağı tarif ettiğiniz şekilde nemli kaldı şu an bir tohum kök atmakta ekim tarihinden 11 gün sonra.

Düzenleyen Emre Kuzu : 06-03-2011 saat 21:59 Neden: ekleme
Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024