agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Balkonda Marul (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/22722.htm)

Emre İlhan 28-04-2012 09:21

Marulları yaprak bitleri çok seviyor. Özellikle büyüme noktalarında, yani yeni yaprakların çıktığı yerde konaklamayı çok seviyorlar. Birde mantari hastalıklara dikkat edin, yapraklarının taze ve sağlıklı olması çok önemli. Zaten hallerinden anlarsınız. Bir sorun sezerseniz fotoğraflayıp yüklemekten çekinmeyin, ona göre hali yoluna koyarız hep beraber.:)

Cemil B. 28-04-2012 12:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 955167)
Marulları yaprak bitleri çok seviyor. Özellikle büyüme noktalarında, yani yeni yaprakların çıktığı yerde konaklamayı çok seviyorlar. Birde mantari hastalıklara dikkat edin, yapraklarının taze ve sağlıklı olması çok önemli. Zaten hallerinden anlarsınız. Bir sorun sezerseniz fotoğraflayıp yüklemekten çekinmeyin, ona göre hali yoluna koyarız hep beraber.:)

Sn. Emre İlhan , şuan herhangi zararlıyla karşılaşmadım , nasıl birşeyler ?
ve son halini 5 mesaj önce fotoyla paylastım , yorumlarınızı bekliyorum.

zeynep özkaynak 01-05-2012 12:52

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Benim kış marullarım da burada :) Şaşırtma zamanı gelmiş mi ne dersiniz? İlk denemem olduğu için sanırım 20 tane tohumdan bu kadar çıktı sanırım beceremedim :( Yorumlarınızı bekliyorum. Sevgiler...

limon_sever 01-05-2012 12:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeynep özkaynak (Mesaj 957170)
Merhaba,

Benim kış marullarım da burada :) Şaşırtma zamanı gelmiş mi ne dersiniz? İlk denemem olduğu için sanırım 20 tane tohumdan bu kadar çıktı sanırım beceremedim :( Yorumlarınızı bekliyorum. Sevgiler...

Sap kısımlarını kapatacak şekilde biraz toprak dökerseniz biraz güçleneceklerdir. Biraz daha büyüdükleri zaman şaşırtabilirsiniz.

zeynep özkaynak 01-05-2012 13:00

:) Teşekkür ederim Sayın Limon Sever.. Derhal uyguluyorum...

Cemil B. 01-05-2012 14:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeynep özkaynak (Mesaj 957170)
Merhaba,

Bence biraz daha büyümeleri gerekiyor , ben bu kadarlıklarken zorunlu sasırtma yaptıydım, suanki hallerini resimlerden gormussunuzdur, imkan olsaydı da keske daha büyüdüklerinde sasırtsaydım.

zeynep özkaynak 01-05-2012 15:04

Marullarınızın fotoğraflarını takip ettim Sayın Cemil B. Aslına bakarsanız sizin eklediğiniz fotoğraflar soru sormama etki oldu diyebilirim. Kafam karışmıştı ancak şimdi limon Sever'in önerisine uyarak üzerlerine yine aynı toprakdan ilave ettim. Hatta yumurta kabuklarını biraz daha inceltip ilave ettim. Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Marullarınızın ileriki günlerdeki fotoğraflarını da paylaşırsanız memnun olurum.

yenicheri 01-05-2012 15:44

merhaba :)

bende yeni bir hobi olarak saksıda bişiyler yetiştirmeye basladım henuz 1 hafta oldu ve salatalık tohumlarım 5cm ulaştı. Sanırım tohumları ekerken hepsine ayrı saksı almamam kotu oldu saksının yarısını salatalık domates ikinci saksımı da biber ve marul tohumu ektim sizde bu sekilde ürün alabilirmiyim ??

selis 01-05-2012 16:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yenicheri (Mesaj 957252)
saksının yarısını salatalık domates ikinci saksımı da biber ve marul tohumu ektim

Alıntı:

sizce bu sekilde ürün alabilirmiyim ??

Soru biraz komik olmamış mı?:mad:

Cemil B. 02-05-2012 12:02

Alıntı:

merhaba :)

bende yeni bir hobi olarak saksıda bişiyler yetiştirmeye basladım henuz 1 hafta oldu ve salatalık tohumlarım 5cm ulaştı. Sanırım tohumları ekerken hepsine ayrı saksı almamam kotu oldu saksının yarısını salatalık domates ikinci saksımı da biber ve marul tohumu ektim sizde bu sekilde ürün alabilirmiyim ??

hayırlı olsun, güzel bir hobiye baslangıc yapmıssınız ,
ben ilk basladıgımda 5litrelik su sisesinin altını keserek basladım, daha sonra bardaklar, yogurt kapları, halende yogurt kaplarını kullanırım,

domates salatalık biber marul bunların hepsi sasırtma ( fide haline gelince farklı bir yere dikim ) yapılan sebzeler , belli bir asamaya gelince geniş derin saksılara alırsanız kökleriyle verim alacaksınızdır,

forumun ilgili sayfalarını bastan takip ederseniz , kendinize çözüm yolları bulacaksınızdır.aklınıza takılan birsey oldukca ( ilk önce forumda arastırınız ) elimizden geldigince yardımcı olmaya her zaman hazırız.

hobinizden sıkılıp bırakmayın , ugras, emek , ve tohumdan sebze elde edince yaşanan mutluluk.

Cemil B. 02-05-2012 12:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeynep özkaynak (Mesaj 957244)
Marullarınızın fotoğraflarını takip ettim Sayın Cemil B. Aslına bakarsanız sizin eklediğiniz fotoğraflar soru sormama etki oldu diyebilirim. Kafam karışmıştı ancak şimdi limon Sever'in önerisine uyarak üzerlerine yine aynı toprakdan ilave ettim. Hatta yumurta kabuklarını biraz daha inceltip ilave ettim. Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Marullarınızın ileriki günlerdeki fotoğraflarını da paylaşırsanız memnun olurum.

benim resimleri buraya tıklayarak balkon sayfamdan veya buraya tıklayarak bahçe sayfamdan takip edebilirsiniz.

Cemil B. 04-05-2012 11:40

Benim Kış Marullarının 03.05.2012 tarihli son durumu http://www.agaclar.net/forum/attachm...3052012214.jpg

zeynep özkaynak 04-05-2012 12:38

Maşallah ne güzel büyüyorlar benimkiler hala son resimdeki gibi:( büyümüyorlar öylece duruyorlar..

Cemil B. 04-05-2012 12:46

Sn. Zeynep , benim marulların gelişimini takip ettiniz mi,

ben hep moralimi bozarak büyüttüm acıkcası marulları, hatta beceremedigimi dusunmeye baslamıstım, arkadaslarımızdan biri sagolsun anca bundan sonra büyüyeceklerini soyledi bende umutla beklemeye basladım , ve sonucları sizlerle paylasıyorum,

sizinkilerde büyüyecektir.

Emre İlhan 04-05-2012 12:48

Siz bundan sonra görün.:)

Cemil B. 04-05-2012 13:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 959347)
Siz bundan sonra görün.:)

Bundan sonra daha mı hızlı büyüyecekler?

Emre İlhan 04-05-2012 13:51

Tabii ki.:)

limon_sever 04-05-2012 13:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cemil B. (Mesaj 951127)
sayın limon sever sizin saksıdaki marul ne alemde,

Sayın Cemil B. buradan bakabilirsiniz. http://www.agaclar.net/forum/sebzele...htm#post932174

Cemil B. 04-05-2012 16:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever (Mesaj 959430)
Sayın Cemil B. buradan bakabilirsiniz. http://www.agaclar.net/forum/sebzele...htm#post932174

büyümeye devam ediyorlar ,
1 metrekareye epeyi sebze sıgdırmıssınız masaalah.

limon_sever 04-05-2012 16:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cemil B. (Mesaj 959562)
büyümeye devam ediyorlar ,
1 metrekareye epeyi sebze sıgdırmıssınız masaalah.

Kısa sürede büyüyenler marullar, endivyenler hasad edildiği zaman diğerleri kalacak. Hugulkültür'de deneme yapıyorum. Sebzelerin olduğundan daha büyük olduğunu okumuştum. Umarım bu sıklık ilerde sorun olmaz :)

Net D. 11-05-2012 00:23

Merhabalr

1 Eklenti(ler)
Gene 4 katlı apartmanın çatısında tohumdan yetiştirdiğim yaklaşık 110-120 adet kıvırcık maruldan tohuma bıraktıklarım. İnşallah güncel resimlerini ekleyeceğim. Çünkü şu anda tohum vermeye başladılar.

Cemil B. 12-05-2012 12:32

Benim Marulların Son Durumu 11.05.2012

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1052012275.jpg

Emre İlhan 12-05-2012 13:18

Size demedim mi?:) Bakın nasıl da hızlı büyüyorlar.

Yapraklarını neden ıslattınız? Yoksa ilaçlama mı yaptınız?

Cemil B. 12-05-2012 15:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 964746)
Size demedim mi?:) Bakın nasıl da hızlı büyüyorlar.

Yapraklarını neden ıslattınız? Yoksa ilaçlama mı yaptınız?

Evet dediniz , hızla büyümeye devam ediyorlar.
genelde fısfıs ile sulama yapmama ragmen marullarımı toprak sulama seklinde yapıyorum , ama dün aksam sulama yaptıktan sonra fısfıs biraz arapsabunu katıp o sekilde ilaclama denirse ilaclama yaptım.O yüzden ıslaklar

Cemil B. 19-05-2012 16:45

dün aksam epeyice marul hasat edip afiyetle yedim, digerleri büyümeye devam ediyor.

bernacyhn 19-05-2012 18:13

Benim marulum bir türlü göbek yapamadı. Bugün ilk çıkan yapraklarından üç tanesini kopardım göbek yapsın diye. Epey büyümüştü o yapraklar. Tadına bakayım dedim ama acı biber yemiş gibi yaktı ağzımı. Anneme bunu anlattığımda, çoktan acımış söküp at büyüse de yenmez, dedi. Sizce ne yapmalıyım?

Cemil B. 19-05-2012 22:33

benim marullar göbek marul degil kıvırcık marul ama göbek yapmadı , el marulu gibi uzunlamasına büyüyor ,dıstaki büyüyen yapraklardan hasat ettim bende , süt gibi tazecik , acılasma yoktu.

bernacyhn 20-05-2012 15:10

Benimki neden acımış olabilir, az güneş alıyor acaba ondan mı?

bernacyhn 21-05-2012 15:47

Bu sabah ne kadar güldüğümü size anlatamam. Bizim marul hanım, daha doğru düzgün yaprak bile vermeden çiçeğe durmuş :D Saksısı ufak herhalde ondan yaprak veremedi. Diğer fideyi büyük saksıya alayım bari. Yazık, zaten onca tohumdan yalnızca ikisi çimlenmişti. Düşündükçe hala gülesim geliyor :)

Cemil B. 21-05-2012 20:24

dert etmeyin benimde onlarca tohumdan gordukleriniz cıktı ve buyudu sadece
yılmak yok devam

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024